Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Tecride karşı açlık grevi yapan HDP’lilere tek kişilik tecrit cezası

HDP Batman Milletvekile Ayşe Acar Başaran cezaevlerinde açlık grevi yapanların baskı uygulandığını söyledi.

Bayburt, Edirne ve Elazığ cezaevlerinde, açlık grevi yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri, tek kişilik odalara alındı. Koğuş arkadaşlarının refakat etmesi ve onlarla ilgilenmesi engellendi. Kayseri’de ise disiplin cezası ve aile görüşü engeli uygulanmaya başlandı.

BOLD– HDP Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in başlattığı açlık grevi 87’nci, Nasır Yağız’ın Kuzey Irak’ta devam ettiği açlık grevi 74’üncü gününe ulaştı.

Cezaevlerinde farklı tarihlerde sayısı her gün artan 284 tutuklu, Strazburg ve Galler’de onlarca siyasetçi ve aktivist tecride karşı başlatılan açlık grevine katıldı.

TUTUKLULARA TEK KİŞİLİK HÜCRE ZULMÜ

Açlık grevine karşı cezaevleri yönetimleri eylemcileri tek kişilik hücrelere almaya başladı. Dışarıda yapılan destek eylemleri ise polis müdahalesi ile karşılaşıyor. Tecride Karşı Özgürlük İnisiyatifi Sözcüsü HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran yapılan uygulamaları anlattı.

Başaran, Bayburt Cezaevi’nde açlık grevinde 30 güne ulaşan tutukluların, tekli odalara alındığını ifade etti. Başaran benzer uygulamanın Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde ve Elazığ Cezaevi Kampusü’nde uygulandığını dile getirdi.

AİLE GÖRÜŞÜNE YASAK, SOSYAL FAALİYETLERDEN MEN

Başaran, Kayseri Bünyan Cezaevi’nde ise açlık grevindekilere disiplin cezaları verilerek aile görüşü yapmalarına izin verilmediğini dile getirdi. Sosyal etkinliklere katılmalarının engellendiğini, havalandırma alanındaki karın temizlenmemesi sebebiyle açık havaya çıkmalarına izin verilmediğini ifade etti.

Başaran ayrıca açlık grevlerine destek amacıyla yapılan barışçıl eylemlere yönelik kolluk gücü şiddeti uygulandığını vurguladı. Leyla Güven’in evinin önünde destek eylemi düzenleyen HDP’lilere, Tomalarla müdahale edildiğini, eylemleri takip eden gazetecilerin ise gözaltına alındığını ya da polis hakaretlerine maruz kaldıklarını söyledi.

“AKP-MHP YÖNETİMİ ALTINDAN KALKAMAYACAKLARI ÖLÜMLERE SEBEP OLACAK”

Başaran şu ifadeleri kullandı: “Açlık grevcilerinin sağlık durumları artık kritik eşiğin üzerinde bir noktaya ulaşmıştır. Israrla kendisine hukuk devleti olarak niteleyen AKP-MHP yönetimi, keyfi uygulamalarına, yasalarca tanınan hakların gasp edilmesine derhal son vermelidir. Aksi takdirde, sorumluluğunu alamayacakları, altından kalkamayacakları felaketlere, ölümlere sebep olacaklardır.”

“Kürt, Alevi veya muhalif” diye fişlenenler KPSS mülakatında eleniyor

Politika

Berat Albayrak’ın istifasıyla ilgili anket: Yüzde 90 başarısız buldu

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifası sonrası yapılan anket sonucunu paylaştı. Araştırmada “Berat Albayrak’ın istifasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna vatandaşların yüzde 90,2’si “Başarısız bir bakandı, istifasına sevindim” diye görüş bildirdi.

BOLD – Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, Hazine ve Maliye Bakanlığından istifa eden Berat Albayrak’la ilgili yaptığı anketin sonucunu paylaştı.

“Berat Albayrak’ın istifasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 9,8’i “Başarılı bir bakandı istifasına üzüldüm” cevabı verdi. Yüzde 90,2 ise “Başarısız bir bakandı, istifasına sevindim” dedi.

Ankete katılanların yüzde 72’si Berat Albayrak’ın istifasını sosyal medyadan öğrendiğini söylerken, yüzde 12,1 televizyon, radyo ve gazeteden, yüzde 15,8 ise eş, dost ve tanıdıklarından öğrendiğini söyledi.

AKP VE MHP SEÇMENİ ‘EKONOMİK KRİZ VAR’ DEDİ

Ankette “Türkiye’nin bir ekonomik kriz içinde olduğunu düşüyor musunuz?” sorusuna AKP seçmeninin yüzde 24,9′ u “evet, ekonomik kriz var” derken MHP’de bu oran yüzde 57,2 olarak kaydedildi. AKP’ seçmeninin yüzde 36,8’i az da olsa kriz var, yüzde 38,3’ü ‘hayır, hiç yok” cevabı verdi. MHP seçmeninin yüzde 13,1’i az da olsa var, yüzde 29,7’si ‘hayır, hiç yok” görüşü verdi.

ERKEN SEÇİM DİYENLERİN ORANI YÜZDE 39.1

Ankette vatandaşlara erken seçim isteyip istemedikleri de soruldu. Erken seçim olmasını isteyenler yüzde 39,1, erken seçime karşı çıkanların oranı ise yüzde 48,5 olarak kaydedildi. Erken seçim için “kararsızım” diyenlerin oranı ise 12,4 oldu.

Yargıda reform ancak HSK’nın yapısının değiştirilmesiyle olur

Okumaya devam et

Politika

Akşener: İktidar seçime gitmek mecburiyetinde kalacak 2023’e götüremez

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, AKP’nin Cumhurbaşkanlığı sistemiyle Türkiye’yi taşıyamadığını belirterek, “Dolayısıyla seçime gitmek mecburiyetinde kalacak. Bugünkü sistemle 2023’e götüremez” dedi.

BOLD – Meral Akşener, parti çalışmaları kapsamında gittiği Trabzon’da Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’ı ziyareti sırasında erken seçim tartışmasıyla ilgili konuştu.

Akşener şunları söyledi:

BUGÜNKÜ SİSTEMLE 2023’E GÖTÜREMEZ

“Şimdi anlaşılıyor ki bu noktaya adım atma imkanları yok. Çünkü Sayın Arınç, Sayın Cemil Çiçek, onların yaptığı konuşmaların üzerine 3 gün sonra Sayın Erdoğan’ın rencide olması enteresan bir durum. Böyle bir durumda iktidar partisi bu sistemle partileri taşıyamıyor, bu sistemde Türkiye’yi taşıyamıyor. Dolayısıyla seçime gitmek mecburiyetinde kalacak. 2023’e götüremez, bugünkü sistemle.

DEMOKRASİNİN ÖZELLİĞİ SEÇİMDİR

Gitmeyi ister mi? İstemeyebilir. Ama İyileştirilmiş, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçme konusunda bir adım söz konusu değilse, o zaman da muhalefet partileri olarak ‘Bunu taşıyamıyor Türkiye, bu yanlış bir sistem oldu. Bu sistemle Türkiye nefes alır’ diyoruz. İhmal edilen bir de seçmen var. Muhalefet erken seçim ister ama sayı yetmiyor. Paraya ihtiyacı var Türkiye’nin yatırım gelmiyor bu sistemle de gelmez. Onun için seçimle çıkılır. Demokrasinin özelliği seçimdir, seçmenin iradesidir.”

AKP’li vekilin araba gafının faturası tutanak memuruna kesildi

Okumaya devam et

Politika

AKP’li vekilin araba gafının faturası tutanak memuruna kesildi

Nilgün Ök

“18 yıl önce araba yoktu” sözü ile gündem olan AKP Milletvekili Nilgün Ök’ün gafının faturası tutanak memuruna kesildi. Ök’ün aslında “Yerli araba yoktu” dediğini bildiren Meclis Başkanlığı, sözü tutanağa geçiren görevlinin istifa ettiğini duyurdu.

BOLD – TBMM Başkanlığı, “18 yıl önce Türkiye’de araba yoktu” diyen AKP Milletvekili Nilgün Ök’ün aslında “Yerli araba yoktu” dediğini belirterek, sözleri tutanağa geçiren görevlinin istifa ettiğini duyurdu.

RESMİ KAYITLAR “18 YIL ÖNCE TÜRKİYE’DE ARABA MI VARDI?” ŞEKLİNDE

TBMM’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2021 bütçe görüşmeleri sırasında AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök’ün, 18 yıl önce Türkiye’deki arabalara ilişkin sarf ettiği sözler gündemdeki yerini hâlâ koruyor. Meclis’in resmi tutanaklarına göre Ök, “18 yıl önce Türkiye’de araba mı vardı?” dedi. Bu ifadeleri kamuoyunda tartışma oluşturan Ök, “Yerli araba yoktu” dediğini söyleyerek Meclis Başkanlığı’na başvurdu. Meclis Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada Nilgün Ök’ün “Yerli araba” dediği belirtilerek, sorumlu memurun istifa ettiği bildirildi.

SORUMLULUĞU ÜSTLENEREK İSTİFA ETTİ

Bütçe görüşmeleri sırasında bir vekile ait ifadelerin tutanakta değiştirildiğine ilişkin iddialarla ilgili inceleme başlatıldığı belirtilen açıklamada, “TBMM Tutanak Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde yapılan değerlendirmede, incelenmemiş tutanak üzerinde bir değişiklik yapıldığı, bir kaç saat içinde ise ses kayıtlarının incelenmesi neticesinde tutanağın ilk haline döndürüldüğü tespit edilmiştir. İncelenmemiş tutanak üzerinde değişiklik işlemini yapan Tutanak Hizmetleri Başkan Yardımcısı, söz konusu işlemle ilgili sorumluluğu üstlenerek görevinden istifa etmiştir” denildi.

 

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Okumaya devam et

Popular