Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Türkiyeli müteciler için Belçika’dan Almanya’ya yürüyüş

Belçika’dan yürüyüşe başlayan bir grup Lüksemburg üzerinden Fransa sınırını geçerek Almanya’ya ulaşmayı hedefliyor.

“Walk across Europe–Help refugees in Greece” yürüyüşü Belçika’dan başladı. Yürüyüşe katılmak, duyurmak, ve maddi destek vermek mümkün.

Türkiye’deki insan hakları ihlallerini gündeme getirmek, mültecilerin maruz kaldığı mağduriyetlere dikkat çekmek için Belçika’dan yürüyüşe başlayan bir grup Lüksemburg üzerinden Fransa sınırını geçerek Almanya’ya ulaşmayı hedefliyor.

50 kilometre yürüyecek olan grup açtıkları bağış hesabında toplanan paraları 17 Şubat’ta Yunanistan’da ihtiyaç sahibi mültecilere teslim edecek. Hedef 50 bin sterlin. Şu ana kadar 17 bin sterlin toplanabildi.

İSKEÇELİ ÜNİVERSETİ ÖĞRENCİSİ ÖNCÜLÜK EDİYOR

“Walk across Europe–Help refugees in Greece” yürüyüşüne katılan gençlerden Middlesex Üniversitesi bilgisayar mühendisliği öğrencisi Muhammed Ekmel İnce (Mouchamed Ekmel Intze), “Arkadaşlarımızla bir araya geldik, mülteci insanlar için ne yapabiliriz diye düşündük ve böyle bir etkinlik yapmaya karar verdik.” diyor.

İskeçeli İnce, “Ben Yunanistan kökenli bir Türküm. Londra’da oturuyoruz ama haberlerde görüyoruz, doğduğum topraklardan birçok mülteci gelip geçiyor. Bunların bazıları İngiltere’ye kadar ulaştı. Bazılarıyla konuştum. Hatta bir mülteciyi öğrenci evimizde ağırladık. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işinden atılan bir öğretmendi. Hikâyesini anlattı, çok etkilendim. Böyle bir organizasyonun içinde olmak onur verici.” diyor.

Bilgisayar mühendisliği 3’üncü sınıf öğrencisi İnce, 5 yaşındayken ailesiyle birlikte Londra’ya taşınmış. Babası taksici, annesi ev hanımı. 2 ablası var ve onlar da Londra’da üniversite okuyor.

Devam ettiği Middlesex üniversitesinde daha önce de sosyal sosyal sorumluluk projelerine katıldığını söyleyen İnce, “Ama bu en önemlisi. Ailem ve çevrem de olumlu karşıladı. Bizim masraflarımızı ailelerimiz üstlendi” diyor.

YOLA 10 KİŞİ ÇIKTILAR, SAYI ARTTI

İnce ve arkadaşlarını en çok etkileyen ve yola çıkmaya zorlayan sebeplerin başında Meriç’ten insanların Yunanistan’a iltica ederken hayatlarını kaybetmesi geliyor. On kişi yola çıksalar da yolda katılmak isteyenlerle sayı daha da artmış.

Bir farkındalık oluşturmak istediklerini söyleyen İnce, “Türkiye’de adeta bir soykırım uygulanıyor. Hiçbir suçu olmayan insanlara karşı acımasızca davranılıyor. Biz Türkiye’de yaşananları sesimiz çıktıkça Avrupa’ya, Amerika’ya ve bütün dünyaya duyurmak istiyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

FARKLI MİLLETLERDEN GÖNÜLLÜLER YÜRÜYOR

Yürüyüş grubunda Yunan, Belçikalı, İngiliz, Romanyalı, Türk, Arnavut ve Pakistanlı gönüllüler var. Sosyal medya üzerinden 7 farklı dilde hazırladıkları mesajları 50 binden fazla insana ulaştırdıklarını söylüyorlar.

Beklediklerinden daha iyi mesajlar aldıklarını söyleyen İnce, özellikle Pakistan’dan etkileyici geri dönüşler aldıklarını belirtiyorlar.

KAMPANYA’NIN TWİTTER HESABI İÇİN TIKLAYIN

Belçika’dan başlayacak olan yürüyüş Lüksemburg’da devam edecek. Fransa topraklarındaki kısa yürüyüşten sonra Almanya’ya ulaşılacak. Karla karışık yağmurlu havaya rağmen 50 kilometrelik hedeften şimdiye kadar sapma olmadı.

KAMPANYA’NIN YOUTUBE SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

Bugün (3 Şubat) Londra’da da benzer bir yürüyüş yapıldı. Belçika’da yürüyenlere sembolik destek vermek isteyen Hizmet gönüllüleri, Londra’nın en büyük parkında 12 kilometrelik yürüyüş gerçekleştirdi.

KAMPANYA SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

 

Hamileyken tutuklandılar, doğum yaptırılıp tekrar cezaevine gönderildiler

Genel

AKP döneminde İBB’ye milyonlarca dolara itfaiye aracı diye füze rampası sattılar

AKP’nin yönetimde olduğu 2006 yılında İBB’ye teslim edilen 90 adet füze rampasından bozma itfaiye araçları büyüklükleri nedeniyle İstanbul sokaklarında kullanılamıyor.

BOLD – Sosyal medyadan canlı yayın gerçekleştiren İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ve CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı, İBB’de geçmiş dönemde yapılan usülsüz harcamalara dair açıklamalarda bulundu. Şubaşı, AKP döneminde füze rampasında bozma itfaiye araçlarına milyonlarca lira ödendiğini söyledi.

Şubaşının bahsettiği araçlar, hacimlerinden dolayı İstanbul sokaklarında da kullanılamıyor, üstelik itfaiye istasyonlarının garajlarına da sığmıyor.

Şubaşı araçların rutin masraflarıyla ilgili de: “Yakıt tüketimi yüzde 100 ve tek bir firma ürettiği için bakım masrafı çok yüksek. Hiçbir ülkede de kullanılmıyor. Gerçekten akıl alır gibi değil” ifadelerini kullandı.

90 alınan ve tanesine AKP yönetimi döneminde 1.1 milyon dolar ödenen ‘Koca Yusuf’ adı verilen itfaiye araçlarının yerine yeni araçların alınması gündemde.

İŞLEVİNİ YERİNE GETİREMİYOR

Sözcü’de yer alan habere göre bu araçlardan 13’ünün büyüklüğü nedeniyle faal olarak kullanılamadığı, geniş alanlarda orman yangını gibi olaylara müdahale edebildiği bildirildi.

Araçların kullanım amacının fabrika yangınlarında duvar yıkmak, enkazdan yük kaldırmak olmasına rağmen satın alındıktan sonra yapılan testlerde beton kıramadığı anlaşıldı.

90 ADET ALINDI

İBB, 2004 yılında 21/b maddesine göre ilana çıkmadan davet usulü ile ihale düzenledi. Yabancı bir şirketten “6x6x6” denilen, adedi o dönemki kura göre 1 milyon 100 bin dolar olan 90 adet araç alındı.

Araçlar 2006 yılında itfaiyeye teslim edildi. Füze rampasından itfaiye araçlarına dönüştürülen bu araçların 45’inin ilk müdahale, 45’inin de arama-kurtarma aracı olarak kullanıldığı öğrenildi.

3 bin 600 litre su kapasitesi olan araçların Beyoğlu ve Fatih gibi dar sokaklı ilçelerde kullanılamadığı, her itfaiye garajına da giremediği kaydedildi. Bu tip araçlara sadece 3 personel binebiliyor.

Time dergisi 2020’nin en iyi 10 filmini seçti

 

Okumaya devam et

Genel

Vefat sayısı 4 kat artan kentte AKP’li belediyeden 5 bin yeni mezar kazımı için ihale

Pandemi öncesi günlük ortalama vefat sayısı 15 kişi olan Gaziantep’te dün 67 kişinin defnedildiği, büyükşehir belediyesinin de yeni mezarlıklar için ihale açtığı öğrenildi.

BOLD – CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, Mart 2020 öncesi günlük vefat sayısı 15 olan kentte, dün 67 kişinin defnedildiğini duyurdu. Kalkan, AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin de yeni mezarlık kazımı için ihaleye çıktığını söyledi.

Kalkan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “2020 Mart ayında Gaziantep Valiliği günlük 15 civarında vefat olduğunu açıklamıştı. Dün Gaziantep’te defnedilen cenaze sayısı:67. Bu sayı nasıl buralara geldi? Daha sıkı önlemler almanın zamanı geldi de geçiyor. Gaziantep Büyükşehir Bel. 5 bin daha mezar kazılması için ihale yaptı.”

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Okumaya devam et

Genel

Kovid-19 İstanbul’da ölümleri ikiye katladı

Geçen yıllarda İstanbul’da günde ortalama 200 vefat gerçekleşirken, bu rakam koronavirüs salgını sonrası ikiye katlandı. 2018 ve 2019 yıllarında aylık 5 bin civarında olan ölümler bu yıl kasım ayında 10 bine yaklaştı.

BOLD – Koronavirüs salgının merkezi olan İstanbul’daki toplam ölüm sayısı, Kasım ayında geçtiğimiz yıllara göre 2 katına çıktı. 2018 ve 2019’da günlük ortalama 200’ler civarında olan vefat sayısı, bu kasım ayında 400’lere ulaştı.

GASİLHANELERDE CENAZE SIRASI BEKLENİYOR

Koronavirüs salgınında vaka sayılarının tekrar zirve yapması ile birlikte açıklanan vefat sayıları ile ilgili tartışmalar da yeniden gündemde. Salgının merkezi durumunda olan İstanbul’daki vaka ve vefat sayısı da bu tartışmaların odağında yer alıyor. Son olarak Küçükçekmece’deki gasilhane önünde yıkanmayı bekleyen cenazeler nedeniyle oluşan uzun kuyruk görüntüsü İstanbul’daki son durumu da özetler nitelikte. İstanbul’da son 3 yılın Kasım ayındaki vefat sayıları arasında neredeyse 2 katı ulaşan bir fark dikkat çekiyor.

VEFAT  SAYISI İKİ KATINA ÇIKTI

2018 ve 2019 yılının Kasım aylarında günlük ölüm sayısının 200’ler civarında olduğu İstanbul’da, bu yıl sayı 400’ler seviyesinde. E-Devlet uygulaması üzerinde İstanbul’daki vefat sayıları sorgulandığında 2018 yılında 1-26 Kasım arasında toplam vefat sayısı 5 bin 385 iken 2019’da aynı dönemde bu sayı 5 bin 312 oluyor. 2020 yılına gelindiğinde ise 1-26 Kasım tarihleri arasındaki toplam vefat sayısı 9 bin 828’e çıkıyor.

Koronavirüs vaka sayısı 30 bini geçti

Okumaya devam et

Popular