Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

AKP her fırsatta MHP’yi yok saysa da Bahçeli için önemli değil

MHP’ye verilen adaylık sayısı, MHP’nin kanun teklifleri ve araştırma önergelerine destekte, AKP için ortaklık yok ancak Bahçeli’nin tavrı tam tersi.

BOLD-Cumhur ittifakı kapsamında, 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin işbirliği kararı alan AKP-MHP cephesinde, belediye paylaşımları MHP tabanını bir hayli rahatsız etti. Yerel seçimde, belediyelerin yüzde 93’ü AKP’ye yüzde 7’si MHP’ye bırakıldı. MHP’de istifalar ve tepkiler birbirini izledi.

BELEDİYE Mİ BEKA MI?

Bahçeli bu adeletsiz dağılım karşısında tabanından gelen tepkileri bastırmak için “Bana belediye mi beka mı? diye sorarsanız beka derim” cümlelerini kullandı.

130 KANUN TEKLİFİ YOK SAYILDI

AKP’nin, MHP’ye karşı tavrı yerel seçim belediye paylaşımı ile de sınırlı değil. AKP, MHP’nin Meclise getirdiği, birçoğu seçim beyannamesinde yer alan, 130 kanun teklifinden hiçbiri görüştürmedi. AKP, kanun tekliflerini komisyonlarda bekletirken, MHP’nin 36 araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergesinden hiçbirini de kabul etmedi.

MHP’nin gündeme getirdiği ve neredeyse ittifakın sonlanmasına neden olacak olan af kanun teklifinin de içerisinde yer aldığı, sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması, kamuda eşit işe eşit ücret öneren kanun teklifi, taşeron konusunda verilen teklif gibi, 130 kanun teklifinden hiçbiri genel kurul gündemine getirilmedi.

AKP TÜM MUHALEFETİ GÖRMEZDEN GELİYOR

AKP’nin görmezden gelme tavrı muhalefete karşı ise daha da şiddetleniyor. Mecliste bu dönem, CHP bin 211 kanun teklifi verdi. 2 tanesi iade edilen teklifler komisyonlarda görüşülmeyi bekliyor. HDP, 67 kanun teklifi verdi. 16’sı geri iade edilen tekliflerin 51’i komisyonlarda bulunuyor.

İyi Parti’nin verdiği 85 kanun teklifinin 1 tanesi iade edilirken 84’ü komisyonlarda bekletiliyor. Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin de birer kanun teklifi komisyonlarda bulunuyor. AKP’nin ise 54 kanun tekliden 14’ü kanunlaşırken 19’u gündemde 21 tanesi de komisyonda bulunuyor.

MHP’NİN ARAŞTIRMA ÖNERGELERİ DE KABUL EDİLMEDİ

27. Dönemde Meclis’e 828 araştırma önergesi verildi. Bu önergelerin 576’sı CHP, 130’u HDP, 74’ü İyi Parti, 36’sı MHP ve 12’si AKP’ye ait. Meclis araştırma önergelerinin 11’i kabul edilirken 797’si gündemde bekletiliyor.

Bu dönemde CHP 5 bin 508, HDP 789, İyi Parti 623, MHP 166, SP 17, DP 3, TİP 2, ve bağımsız vekiller 8 tane soru önergesi verdi. Verilen 7 bin 116 soru önergesinin, 323 tanesi süresi içinde yanıtlanırken, bin 834 tanesi de süresi geçtikten sonra cevaplandırıldı. Önergelerinin 4 bin 708’i ise cevaplanmadı.

BOLD ÖZEL

Tayyip Erdoğan ‘ikinci evim’ dedi İranlılar deniz kenarına yerleşti

Türkiye İstatistik Kurumu’nun konut satış verilerinde ilginç detaylar yer alıyor. 2021’in ilk üç ayında Türkiye’den en çok İranlılar konut aldı. 1.599 ev alan İranlıları Irak ve Rusya vatandaşları izledi. Yabancıların en çok deniz kenarlarındaki şehirlere yerleşmeleri dikkat çekti.

BOLD ÖZEL – Türkiye’de yabancılara konut satışları, AKP siyasetiyle paralel yürüyor. 2015 yılına kadar Avrupa ülkelerinin vatandaşları Türkiye’den ev alırken, son yıllarda Orta Doğu ülkeleri ve Rusya ön plana çıktı. TÜİK’in ülke uyruklarına göre konut satış rakamlarına göre Mart ayında İran vatandaşları Türkiye’den 663 konut satın aldı. İran vatandaşlarını sırasıyla, 644 konut ile Irak, 419 konut ile Rusya Federasyonu, 302 konut ile Afganistan ve 166 konut ile Kazakistan vatandaşları izledi.

ALMANYA’NIN YERİNİ RUSYA ALDI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “İkinci evim İran” açıklamasından sonra hızla Türkiye’den ev almaya başlayan İranlılar, geçen sene ilk kez zirveye yerleşmişti. Bu yılın ocak-mart döneminde de tablo değişmedi. 1.599 ev alan İranlılar, 1.461 konut alan Iraklılar, 938 ev alan Rusya vatandaşları ilk üç sırada yer aldı. Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile yakın teması konut satışlarına da yansıdı. Rusya vatandaşlarının ev sahibi olma oranları yukarılara çıktı. Önceki yıllarda Almanya vatandaşları Türkiye’den en fazla ev satın alan ülkeler arasında yer alırken şimdi alımlar geriledi. Geçen yılın ilk 3 ayında 328 Almanya vatandaşı Türkiye’den ev alırken bu yıl sayı 303’e düştü. Ev alanların çoğunluğunu da çiftte vatandaşlığı olan gurbetçiler oluşturdu.

SUUDİ ARABİSTAN’A SATIŞLAR DÜŞÜYOR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan yönetimi arasındaki kriz sebebiyle ambargoya varan ticari ilişkililer konut satışlarında da kendini gösterdi. Suudi Arabistan vatandaşları geçen yılın ilk üç ayında 303 ev satın alırken, bu senenin aynı döneminde 106 konut aldı.

YABANCILAR İSTANBUL’DAN EV ALIYOR

Yabancıların ev aldığı şehirlerde deniz manzaralı iller ön plana çıkıyor. Bu yılın ilk 3 ayında yabancılar İstanbul’dan 5 bin 24 konut satın aldı. Antalya’da ise 1.884 yabancı uyrukluya ev satışı yapıldı. Siyasete yakın olmak isteyen 642 yabancı Ankara’dan ev sahibi oldu.

İller                Konut satışı

İstanbul        5.024

Antalya         1.884

Ankara          642

Mersin           453

Yalova           263

Bursa             205

Samsun         190

İzmir              177

Muğla            160

Sakarya        142

Diğer             747

Toplam          9.887

TÜİK verileri.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

AKP’li belediyeyle beraber insan kaçakçılığı mı yaptı? O şirket yetkilisi ilk kez konuştu

AKP’li Yeşilyurt belediyesinin projesiyle Almanya’ya giden 43 kişinin geri dönmemesi ile ortaya çıkan insan kaçaklığı sonrası gündeme gelen ve bu işi organize etmekle suçlanan Almanya’daki Mega Kilit GmbH isimli şirketin yetkilisi Ersin Kilit ilk kez konuştu.  

BOLD ÖZEL – Almanya’daki Mega Kilit GmbH isimli şirketin yetkilisi Ersin Kilit, AKP’li belediyeyle beraber insan kaçakçılığı yaptıkları ile ilgili suçlamalar konusunda Bold’a özel açıklamalar yaptı. AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’yle beraber insan kaçakçılığı yapmakla suçlanan Kilit’in, Fatih Akalan’ın sorularına verdiği cevaplar…

45 kişiye neden davetiye gönderdi?
Almanya’ya kaç kişi geldi?
Masrafları şirket mi ödedi?
Organizasyon karşılığı ücret aldı mı?
Hakkında soruşturma açıldı mı?
Türk yetkililer kendisini aradı mı?

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

1 ayda 470 bin aile fakirleşti: #MilletDeğilZilletAç

açlık, yoksulluk,

Sosyal medyada #MilletDeğilZilletAç etiketi üzerinden AKP’li trollerle vatandaşların tartışması büyüyor. Sosyal Güvenlik Kurumunun verileri ise resmi yoksul sayısını ortaya koyuyor. Aylık geliri 1.192 liranın altında olan aile sayısı bir ayda 469 bin 652 arttı. İşsiz olan bu ailelerin 107 liralık Genel Sağlık Sigorta primini devlet yatırmaya başladı.

BOLD ÖZEL – SGK’nın yeşil kart verileri Türkiye’deki yoksulluğun boyutunu gözler önüne serdi. Lise ve üniversiteden mezun olup iş bulamayanlar ile işten çıkarılanları ilgilendiren bu rakamlar asgari ücretin üçte birinden az geliri olanları kapsıyor.

İŞ YOK AŞ YOK

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan herhangi birinde sigortası olmayan bu kişiler kaymakamlıklara gidip gelir testi yaptırıyor. Bu kişilerin hem işi yok hem de evde pişirecek bir aşı yok. Gelir testinde hane içinde kişi başına gelir, brüt asgari ücret 3 bin 577 lira 50 kuruşun üçte birinden az çıkarsa primi devlet karşılıyor.

1 AYDA 469 BİN AİLE FAKİRLEŞTİ

2020 yılı aralık ayında gelir testine giren ve asgari ücretin üçte birinden az geliri olan aile sayısı 7 milyon 825 bin 828 idi. 1 ay gibi bir sürede geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlara 469 bin 652 aile daha eklendi. 2021 ocak ayında yoksul olduğu için primi devlet tarafından ödenen aile sayısı 8 milyon 295 bin 480’e fırladı.

41 MAAŞLA GEÇİNEMEYENLER, BEDAVA PATATES SOĞAN BEKLEYENLER

Bir tarafta 30 günde 470 bine yakın aile fakirleşirken, diğer tarafta 40 maaşla geçinemediği için 41. maaşa bağlanan AKP’liler bulunuyor. Aylık 250 bin lira maaş alan AKP’lilerin Ziraat, Halkbank, Vakıfbank, Türk Telekom, Borsa İstanbul gibi kuruluşlardan yönetim kurulu üyeliği adı altında aldıkları ballı maaşlara yenileri ekleniyor. Yoksulları unutmayan AKP de market ve pazar fiyatlarına gelen zamlara yetişemeyen fakir fukaraya, çiftçinin elinde kalan patates ve soğanı dağıtacak. Garip gureba Ramazan ayında bedava patates soğanla iftar sahur yapıp oruç tutacak.

60 BİN MESAJLA YOKSULLUĞU ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR

Resmi yoksul sayısını umursamayan AKP’li troller sosyal medyada açtıkları #MilletDeğilZilletAç tabelasına gönderdikleri mesajlarda muhalefet partilerinin sofralarını paylaştı.

Vatandaşlar ise aynı tabela altında paylaştıkları mesajlarda AKP’lilerin lüks yaşamından fotoğraflarla şatafatı gözler önüne serdi.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0