Bizimle iletişime geçiniz

Politika

“AKP, Ankara adayı Özhaseki’yi değiştirebilir”

AKP, Ankara Büyükşehir belediye başkanı adayı olarak Mehmet Özhaseki'yi (solda) gösterdi. Ancak Özhaseki, CHP'nin adayı Mansur Yavaş'ın gerisinde kalınca Süleyman Soylu'nun ismi öne çıktı.

Ankara Büyükşehir belediye başkanlık yarışına dair anketlerde, Mansur Yavaş’ın yüzde 7-8 puan önde çıkması kulisleri hareketlendirdi. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) adayı Mehmet Özhaseki’nin yerine Süleyman Soylu’nun ismini zikreden de var. Melih Gökçek’in yeniden aday olacağını ileri süren de.

Hükümete yakınlığıyla bilinen Optimar ve ORC gibi anket firmalarının bile, “Yavaş şu anda yüzde 6 puan önde ve fark açılıyor.” açıklaması yapmaları AKP’yi hareketlendirdi. Ankara’yı kazanmak için yeni bir formül üzerinde durulduğu ileri sürüldü.

SÜLEYMAN SOYLU ADAY MI OLACAK?

Kulislere yansıyan bir iddiaya göre Özhaseki sağlık sorunlarını gerekçe göstererek adaylıktan çekilecek. Özhaseki’nin yerine milliyetçi oylara daha fazla hitap edebileceği hesaplanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu aday gösterilecek. Ancak seçimlere bu kadar kısa süre kala aday değiştirmenin yanlış olacağı görüşü de masada.

SOYLU MİLLİYETÇİ SÖYLEMLERİ ARTIRDI

Soylu’nun Halkın Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerine yönelik sert söylemlerinin bu beklentinin bir yansıması olduğu ileri sürülüyor.

Soylu ayrıca, Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesiyle ilgili beyanlarına da ara vermiş durumda. Soylu’nun bu tutumu milliyetçi oylara hitap etmediği eleştirilerine maruz kalan Özhaseki’nin yerine aday gösterilme ihtimaline yönelik bir hazırlık olarak yorumlanıyor.

GÖKÇEK: BIRAKIN TEKRAR ADAY OLAYIM

Ankara’da konuşulan bir diğer iddia ise, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yeniden aday olmak isteyeceği yönünde.

Son dönemde yaptığı açıklamalarla Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Ankara Büyükşehir adayı Mansur Yavaş’a oy kaybettirmek bir yana Özhaseki’ye zarar verdiği belirtilen Gökçek’in “Özhaseki yarışı kazanamaz, bırakın tekrar aday olayım.” dediği iddia ediliyor.

GÖKÇEK BENİM KAMPANYAMIN BİR PARÇASI DEĞİL

AKP’nin Ankara Büyükşehir belediye başkan adayı Mehmet Özhaseki, adaylığının ilk gününden bu yana Gökçek ile arasına mesafe koyan açıklamalarıyla dikkat çekiyor. Özhaseki, Gökçek’in son çıkışına ilişkin de “Melih Bey benim kampanyamın parçası değil. Üslubu benim üslubum değil.” demişti.

GÖKÇEK VAR İSE HİÇBİR ŞEY ŞAŞIRTMAZ

Özhaseki’nin bu kadar açık ifade etmesine rağmen Gökçek’in ısrarla konuşmasına dair Ankara kulislerinde, “Gökçek, tutumunun Özhaseki’ye zarar verdiğinin farkında. Stratejisini, büyükşehir belediye başkan aday listelerinin il seçim kurullarına vermeleri için son gün olan 19 Şubat takvimine göre belirlemiş. Özhaseki’ye bu tarihe kadar oy kaybettirip, yeniden aday olmaya çalışacak. Söz konusu olan Melih Gökçek ise hiçbir şey şaşırtmaz.” yorumları yapılıyor.

İlber Ortaylı’nın “MHP’lilere gülüyorum” sözlerine Bahçeli’den sert tepki

Politika

Akşener: İktidar seçime gitmek mecburiyetinde kalacak 2023’e götüremez

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, AKP’nin Cumhurbaşkanlığı sistemiyle Türkiye’yi taşıyamadığını belirterek, “Dolayısıyla seçime gitmek mecburiyetinde kalacak. Bugünkü sistemle 2023’e götüremez” dedi.

BOLD – Meral Akşener, parti çalışmaları kapsamında gittiği Trabzon’da Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’ı ziyareti sırasında erken seçim tartışmasıyla ilgili konuştu.

Akşener şunları söyledi:

BUGÜNKÜ SİSTEMLE 2023’E GÖTÜREMEZ

“Şimdi anlaşılıyor ki bu noktaya adım atma imkanları yok. Çünkü Sayın Arınç, Sayın Cemil Çiçek, onların yaptığı konuşmaların üzerine 3 gün sonra Sayın Erdoğan’ın rencide olması enteresan bir durum. Böyle bir durumda iktidar partisi bu sistemle partileri taşıyamıyor, bu sistemde Türkiye’yi taşıyamıyor. Dolayısıyla seçime gitmek mecburiyetinde kalacak. 2023’e götüremez, bugünkü sistemle.

DEMOKRASİNİN ÖZELLİĞİ SEÇİMDİR

Gitmeyi ister mi? İstemeyebilir. Ama İyileştirilmiş, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçme konusunda bir adım söz konusu değilse, o zaman da muhalefet partileri olarak ‘Bunu taşıyamıyor Türkiye, bu yanlış bir sistem oldu. Bu sistemle Türkiye nefes alır’ diyoruz. İhmal edilen bir de seçmen var. Muhalefet erken seçim ister ama sayı yetmiyor. Paraya ihtiyacı var Türkiye’nin yatırım gelmiyor bu sistemle de gelmez. Onun için seçimle çıkılır. Demokrasinin özelliği seçimdir, seçmenin iradesidir.”

AKP’li vekilin araba gafının faturası tutanak memuruna kesildi

Okumaya devam et

Politika

AKP’li vekilin araba gafının faturası tutanak memuruna kesildi

Nilgün Ök

“18 yıl önce araba yoktu” sözü ile gündem olan AKP Milletvekili Nilgün Ök’ün gafının faturası tutanak memuruna kesildi. Ök’ün aslında “Yerli araba yoktu” dediğini bildiren Meclis Başkanlığı, sözü tutanağa geçiren görevlinin istifa ettiğini duyurdu.

BOLD – TBMM Başkanlığı, “18 yıl önce Türkiye’de araba yoktu” diyen AKP Milletvekili Nilgün Ök’ün aslında “Yerli araba yoktu” dediğini belirterek, sözleri tutanağa geçiren görevlinin istifa ettiğini duyurdu.

RESMİ KAYITLAR “18 YIL ÖNCE TÜRKİYE’DE ARABA MI VARDI?” ŞEKLİNDE

TBMM’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2021 bütçe görüşmeleri sırasında AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök’ün, 18 yıl önce Türkiye’deki arabalara ilişkin sarf ettiği sözler gündemdeki yerini hâlâ koruyor. Meclis’in resmi tutanaklarına göre Ök, “18 yıl önce Türkiye’de araba mı vardı?” dedi. Bu ifadeleri kamuoyunda tartışma oluşturan Ök, “Yerli araba yoktu” dediğini söyleyerek Meclis Başkanlığı’na başvurdu. Meclis Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada Nilgün Ök’ün “Yerli araba” dediği belirtilerek, sorumlu memurun istifa ettiği bildirildi.

SORUMLULUĞU ÜSTLENEREK İSTİFA ETTİ

Bütçe görüşmeleri sırasında bir vekile ait ifadelerin tutanakta değiştirildiğine ilişkin iddialarla ilgili inceleme başlatıldığı belirtilen açıklamada, “TBMM Tutanak Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde yapılan değerlendirmede, incelenmemiş tutanak üzerinde bir değişiklik yapıldığı, bir kaç saat içinde ise ses kayıtlarının incelenmesi neticesinde tutanağın ilk haline döndürüldüğü tespit edilmiştir. İncelenmemiş tutanak üzerinde değişiklik işlemini yapan Tutanak Hizmetleri Başkan Yardımcısı, söz konusu işlemle ilgili sorumluluğu üstlenerek görevinden istifa etmiştir” denildi.

 

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Okumaya devam et

Politika

İletişim Başkanlığı: Berat Albayrak Varlık Fonundan affını istedi

İletişim Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığından istifa eden Berat Albayrak ile Arda Ermut’un ‘görevlerinden aflarını’  istediğini belirterek Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliklerinin sona erdiği belirtildi.

BOLD – İletişim Başkanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, görevlerinden aflarını talep eden Berat Albayrak ve Arda Ermut’un Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliklerinin sona erdiği bildirildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliğine Ahmet Burak Dağlıoğlu’nu atadığı kaydedildi.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu olan Ahmet Burak Dağlıoğlu Şubat 2020’de Yatırım Ofisi Başkanlığına atanmıştı. Üyeliği sona erdirilen Arda Ermut ise Eylül 2018’de TVF Yönetim Kurulu Üyeliğine atanmış, daha önce Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanlığı yapmıştı.

Ankara ve İstanbul başsavcıları Yargıtay üyeliğine getirildi

Okumaya devam et

Popular