Bizimle iletişime geçiniz

Politika

“AKP, Ankara adayı Özhaseki’yi değiştirebilir”

AKP, Ankara Büyükşehir belediye başkanı adayı olarak Mehmet Özhaseki'yi (solda) gösterdi. Ancak Özhaseki, CHP'nin adayı Mansur Yavaş'ın gerisinde kalınca Süleyman Soylu'nun ismi öne çıktı.

Ankara Büyükşehir belediye başkanlık yarışına dair anketlerde, Mansur Yavaş’ın yüzde 7-8 puan önde çıkması kulisleri hareketlendirdi. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) adayı Mehmet Özhaseki’nin yerine Süleyman Soylu’nun ismini zikreden de var. Melih Gökçek’in yeniden aday olacağını ileri süren de.

Hükümete yakınlığıyla bilinen Optimar ve ORC gibi anket firmalarının bile, “Yavaş şu anda yüzde 6 puan önde ve fark açılıyor.” açıklaması yapmaları AKP’yi hareketlendirdi. Ankara’yı kazanmak için yeni bir formül üzerinde durulduğu ileri sürüldü.

SÜLEYMAN SOYLU ADAY MI OLACAK?

Kulislere yansıyan bir iddiaya göre Özhaseki sağlık sorunlarını gerekçe göstererek adaylıktan çekilecek. Özhaseki’nin yerine milliyetçi oylara daha fazla hitap edebileceği hesaplanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu aday gösterilecek. Ancak seçimlere bu kadar kısa süre kala aday değiştirmenin yanlış olacağı görüşü de masada.

SOYLU MİLLİYETÇİ SÖYLEMLERİ ARTIRDI

Soylu’nun Halkın Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerine yönelik sert söylemlerinin bu beklentinin bir yansıması olduğu ileri sürülüyor.

Soylu ayrıca, Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesiyle ilgili beyanlarına da ara vermiş durumda. Soylu’nun bu tutumu milliyetçi oylara hitap etmediği eleştirilerine maruz kalan Özhaseki’nin yerine aday gösterilme ihtimaline yönelik bir hazırlık olarak yorumlanıyor.

GÖKÇEK: BIRAKIN TEKRAR ADAY OLAYIM

Ankara’da konuşulan bir diğer iddia ise, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yeniden aday olmak isteyeceği yönünde.

Son dönemde yaptığı açıklamalarla Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Ankara Büyükşehir adayı Mansur Yavaş’a oy kaybettirmek bir yana Özhaseki’ye zarar verdiği belirtilen Gökçek’in “Özhaseki yarışı kazanamaz, bırakın tekrar aday olayım.” dediği iddia ediliyor.

GÖKÇEK BENİM KAMPANYAMIN BİR PARÇASI DEĞİL

AKP’nin Ankara Büyükşehir belediye başkan adayı Mehmet Özhaseki, adaylığının ilk gününden bu yana Gökçek ile arasına mesafe koyan açıklamalarıyla dikkat çekiyor. Özhaseki, Gökçek’in son çıkışına ilişkin de “Melih Bey benim kampanyamın parçası değil. Üslubu benim üslubum değil.” demişti.

GÖKÇEK VAR İSE HİÇBİR ŞEY ŞAŞIRTMAZ

Özhaseki’nin bu kadar açık ifade etmesine rağmen Gökçek’in ısrarla konuşmasına dair Ankara kulislerinde, “Gökçek, tutumunun Özhaseki’ye zarar verdiğinin farkında. Stratejisini, büyükşehir belediye başkan aday listelerinin il seçim kurullarına vermeleri için son gün olan 19 Şubat takvimine göre belirlemiş. Özhaseki’ye bu tarihe kadar oy kaybettirip, yeniden aday olmaya çalışacak. Söz konusu olan Melih Gökçek ise hiçbir şey şaşırtmaz.” yorumları yapılıyor.

İlber Ortaylı’nın “MHP’lilere gülüyorum” sözlerine Bahçeli’den sert tepki

Politika

AKP’nin ‘Yalan Üretim Merkezi’ yayından kaldırıldı!

AKP, resmi Twitter hesabından yayımladığı ve CHP ile Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan ‘Yalan Üretim Merkezi’ videosunu yayından kaldırmak zorunda kaldı.

BOLD – AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza Dağ, ‘Yalan Üretim Merkezi’ videosunun silinmesiyle ilgili Twitter’da açıklama yaptı. Dağ, parti olarak siyasette seviyeli muhalefetin oluşması için adım attıklarını savundu. Siyasette yalanın ulaştığı boyuta dikkat çektiklerini öne sürerek amaçlarına ulaştıklarını aktardı. Dağ, “Bundan sonrasında da bilgi ve belgeye dayalı, seviyenin korunduğu, aziz milletimize sadece gerçeklerle konuşacakları bir zemin istiyoruz” dedi.

FİLMİN SONU SANDIKTA HEZİMET

CHP’de ise Parti Sözcüsü Faik Öztrak, videonun silinmesiyle ilgili yaptığı paylaşımda gençlere seslendi. “Spoiler vermek istemem ama bu filmin sonu sandıkta hezimet” ifadelerini kullandı. CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan da AKP’li Hamza Dağ’ın açıklamasını paylaştı. “Yanlıştan dönülmesi, hakikate gelinmesi, kötülüğün ve karalamanın bırakılması yeni bir başlangıç olur umarım. Memleketin gerçeklerini konuşalım. Mesela 128 milyar dolar nerede” diye sordu.

BEKLEYİN GÖRÜN!

Animasyon videoda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte CHP Sözcüsü Faik Öztrak yer alıyordu. Çok sayıda AKP’li milletvekili tarafından da paylaşılan videoya CHP lideri Kılıçdaroğlu da dahil olmak üzere CHP’liler tarafından yanıt verildi. Kılıçdaroğlu da Twitter’dan paylaştığı bir videoda, “Bekleyin ve görün, asıl Z kuşağı önümüzdeki seçimlerde sizi çizgi film yapacak” dedi.

AKP’nin animasyon videosunda Kılıçdaroğlu’na “128 milyar dolar nerede” sorusunun tekrar ettirilmesi sebebiyle de söz konusu soru “#128MilyarDolarNerede” etiketiyle Twitter’da çok konuşulan gündemler arasına girdi.

Okumaya devam et

Politika

Devlet Bahçeli sinyali verdi: MHP’den ‘tek başına iktidar’ mesajı

Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP, resmi internet sitesinden ‘tek başına iktidar’ mesajı yayınladı. Devlet Bahçeli’nin fotoğrafıyla verilen mesajda, “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yol kalmıştır. O da Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidarıdır” denildi.

BOLD – AKP’nin Cumhur İttifakı ortağı MHP, resmi sitesinden tek başına iktidar mesajı paylaştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin fotoğrafıyla yapılan paylaşımda Türkiye’nin sorunlar yumağında olduğu belirtildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sözlerinin paylaşıldığı ilanda “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yolun MHP iktidarı” olduğu kaydedildi.

Sitenin ana sayfasında yayınlanan mesajda, “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yol kalmıştır. O da Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidarıdır” denildi.

Mehmet Ağar’ın sessiz kaldığı suçlamaya jandarmadan yalanlama geldi

Okumaya devam et

Politika

Milli Eğitim’in ‘Hayalindeki Çin’

Milli Eğitim Bakanlığının ortaokullarda düzenlediği “Hayalimdeki Çin Resim Yarışması’na, Türkiye’ye sığınan ve 5 yıldır ailesinden haber alamayan Doğu Türkistanlılar tepki gösterdi.

BOLD – Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü “Hayalimdeki Çin” adlı bir resim yarışması düzenledi. Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından organize edilen yarışma, 3-5 Mayıs 2021 tarihleri arasında Türkiye geneli resmi/özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler arasında yapıldı. Cengiz Mete imzalı resmi belgede yarışmanın ücretsiz ve gönüllülük esasına göre yapılması belirtildi.

Çin’in Sincan bölgesinden kaçıp Türkiye’ye sığınan Uygur Türkleri ve insan hakları savunucuları MEB’in düzenlediği bu yarışmaya akıl olmaz olarak değerlendirdi. İstanbul’da yaşayan ve ailesinden 5 yıldır haber alamayan Ömer Hamdullah, “Kızlarım Çin ’de Türk olduğu için alıkonuluyor artık bu duruma bir son verin yalvarıyorum. Orada Çinlileştirmeye izin vermeyin vatandaşlarınızı. yüreğimdeki acı gün geçtikçe büyüyor, sabrım tükendi.” dedi. 

“TOPLU TECAVÜZE UĞRADIM”

Sincan’daki gizli gözaltı merkezinde 9 ay kalan ve daha sonra kaçıp Amerika’ya sığınan Tursunay Ziyabudun, maskeli Çinli erkeklerin “her gece” hücrelerden kadınları çıkarıp tecavüz ettiklerini, kendisinin de işkence gördüğünü ve üç farklı zamanda iki-üç kişinin toplu tecavüzüne uğradığını söylemişti.

Üç ay önce BBC’ye konuşan Ziyavudun yaşadığı anı şöyle anlatmıştı: “Polis üniforması değil, takım elbise giyiyorlardı. Bazen gece yarısından sonra hücrelere geliyor, istedikleri kadınları seçiyor ve hiçbir gözetim kamerasının olmadığı ‘kara oda’ adı verilen odaya götürüyorlardı.”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0