Bizimle iletişime geçiniz

Politika

“Vesayet değil, adalet esas alınmalı”

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, tehdit dili ve kamplaştırma siyasetinin, sadece Türkiye’nin bekasını değil, bugününü de tehdit eder nitelikte olduğunu söyledi.

Siyasi kampanya sırasında kimi adayların ve iktidar yetkililerinin sarf ettiği sözlerin, sadece seçimi şaibeli kılmakla kalmayacağını, seçimin sorun çözen bir mekanizma değil tam tersine krizi derinleştiren bir mekanizma olmasına hizmet edeceğini vurguladı.

HDP GRUP BAŞKANVEKİLİ BİLGEN: SANKİ SAVAŞA GİRİYORUZ

Bilgen, “Bir siyasetçi sanki savaşa giriyormuşuz gibi aday çıkarırlarsa ‘ezer geçeriz’ diyor. Seçim süreci ‘ezip geçme’ süreci değil, centilmence yarışma sürecidir. Adaylarınızı halkın önüne çıkarırsınız, halk tercih yapar. Bugün siz ezebilirsiniz yarın başkası ezer, sonuçta toplum ezilmeye devam eder ki bunun hiç kimseye faydası yoktur.” dedi.

“VESAYETİ DEĞİL, ADALETİ ESAS ALMALI”

Bilgen, bir başka adayın ise cumhurbaşkanının onayı olmadan hiç bir yatırımın yapılamayacağını dile getirdiğini belirtti.

Bilgen, “Eğer Türkiye hukuk devleti ise, yerel seçimler anlam ifade ediyorsa, halk yerelde kimi iktidar yaparsa yapsın, kimi seçerse seçmen tercih hakkını kullanmıştır. Buna saygı göstermek, vesayeti değil adaleti esas almak, siyasi ahlakın ve halk iradesine saygının gereğidir.” ifadelerini kullandı.

ANAP SÜRECİNDE HALK TEHDİTLERE BOYUN EĞMEDİ

Daha önce Türkiye’nin bu tip yaklaşımları gördüğünü anlatan Bilgen şunları söyledi: “ANAP’ın son döneminde eli kolu bağlı belediye başkanları diye gazetelere ilan verildi. İktidar lehine sonuçlar çıkacağı hesap ediliyordu. Ama böyle olmadı, halk bu tehdide boyun eğmedi hem merkezde hem de yerelde sandık yoluyla değişimin yolunu açtı.”

HDP EŞİTTİR HALKTIR

Bilgen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “HDP eşittir PKK.” açıklamasını eleştirdi.

Bilgen, “HDP eşittir halktır. Eğer siz bir partiyi bir rekabet uğruna, siyasi hırs uğruna bu kadar kriminalize etmeyi çıkar olarak görürseniz, topluma söyleyecek sözünüz olmaz. Siyasi partiler kendi çalışma yöntemlerini, kanunlar çerçevesinde kendileri belirler.” dedi.

HDP’YE 6 MİLYON SEÇMEN DESTEK VERİYOR

Siyasi kampanya sırasında doğrudan doğruya partileri kriminalize eden yaklaşımların, ülkeyi nasıl bir tehdide sürükleyeceğini bütün siyasetçilerin dikkate alması gerektiğini ifade eden Bilgen, “HDP’ye oy veren 6 milyon seçmen sonuç itibarıyla halktır. Diğer partilere oy verenler nasıl halk ise HDP’ye oy verenler de halktır. HDP’yi kriminalize edip HDP yönetimlerini değil doğrudan doğruya halkı cezalandırmayı da hiç kimse demokrasilerde kendisi için mübah konuma taşımayamaz.” diye konuştu.

“ADAY ÇIKARDIĞIMIZ YERLER AKP LEHİNE MİDİR?”

Bilgen şunları dile getirdi: “Biz bir yerde aday çıkarmadığımızda, CHP lehine feragat ya da başka bir parti lehine feragat etmişiz gibi propaganda yapmanın tersinden anlamı şudur: aday çıkardığımız yerlerde AKP lehine mi karar vermiş oluyoruz? Böyle bir mantık olmaz, siyaseti böyle kurgularsanız toplumu ikiye bölen yaklaşımlara prim vermiş olursunuz. Bu yaklaşım kimseye fayda sağlamaz.”

BİLGEN: ANKARA’DA BAŞKA KARS’TA BAŞKA KURAL

Ankara’da iktidar partisinin adaylarının resimlerinin bilboardlarda görülebildiğini belirten Bilgen, “Ama Kars’ta bu yasak. Bunu sorduğunuzda güvenlik görevlileri diyorlar ki ‘Ankara’dakiler kanunları bilmiyorlar o yüzden uygulamıyorlar.’ Kars’ta kanunlar biliniyor ama Ankara’da kanunlar bilinmediği için bilboardlara afişler asılabiliyor. Bu açıkça çifte standart ve hukukun keyfi uygulanmasıdır.” ifadelerini kullandı.

OHAL bitti, öğretmen fişlemeleri devam ediyor

Politika

AKP’li vekilin araba gafının faturası tutanak memuruna kesildi

Nilgün Ök

“18 yıl önce araba yoktu” sözü ile gündem olan AKP Milletvekili Nilgün Ök’ün gafının faturası tutanak memuruna kesildi. Ök’ün aslında “Yerli araba yoktu” dediğini bildiren Meclis Başkanlığı, sözü tutanağa geçiren görevlinin istifa ettiğini duyurdu.

BOLD – TBMM Başkanlığı, “18 yıl önce Türkiye’de araba yoktu” diyen AKP Milletvekili Nilgün Ök’ün aslında “Yerli araba yoktu” dediğini belirterek, sözleri tutanağa geçiren görevlinin istifa ettiğini duyurdu.

RESMİ KAYITLAR “18 YIL ÖNCE TÜRKİYE’DE ARABA MI VARDI?” ŞEKLİNDE

TBMM’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2021 bütçe görüşmeleri sırasında AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök’ün, 18 yıl önce Türkiye’deki arabalara ilişkin sarf ettiği sözler gündemdeki yerini hâlâ koruyor. Meclis’in resmi tutanaklarına göre Ök, “18 yıl önce Türkiye’de araba mı vardı?” dedi. Bu ifadeleri kamuoyunda tartışma oluşturan Ök, “Yerli araba yoktu” dediğini söyleyerek Meclis Başkanlığı’na başvurdu. Meclis Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada Nilgün Ök’ün “Yerli araba” dediği belirtilerek, sorumlu memurun istifa ettiği bildirildi.

SORUMLULUĞU ÜSTLENEREK İSTİFA ETTİ

Bütçe görüşmeleri sırasında bir vekile ait ifadelerin tutanakta değiştirildiğine ilişkin iddialarla ilgili inceleme başlatıldığı belirtilen açıklamada, “TBMM Tutanak Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde yapılan değerlendirmede, incelenmemiş tutanak üzerinde bir değişiklik yapıldığı, bir kaç saat içinde ise ses kayıtlarının incelenmesi neticesinde tutanağın ilk haline döndürüldüğü tespit edilmiştir. İncelenmemiş tutanak üzerinde değişiklik işlemini yapan Tutanak Hizmetleri Başkan Yardımcısı, söz konusu işlemle ilgili sorumluluğu üstlenerek görevinden istifa etmiştir” denildi.

 

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Okumaya devam et

Politika

İletişim Başkanlığı: Berat Albayrak Varlık Fonundan affını istedi

İletişim Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığından istifa eden Berat Albayrak ile Arda Ermut’un ‘görevlerinden aflarını’  istediğini belirterek Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliklerinin sona erdiği belirtildi.

BOLD – İletişim Başkanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, görevlerinden aflarını talep eden Berat Albayrak ve Arda Ermut’un Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliklerinin sona erdiği bildirildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliğine Ahmet Burak Dağlıoğlu’nu atadığı kaydedildi.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu olan Ahmet Burak Dağlıoğlu Şubat 2020’de Yatırım Ofisi Başkanlığına atanmıştı. Üyeliği sona erdirilen Arda Ermut ise Eylül 2018’de TVF Yönetim Kurulu Üyeliğine atanmış, daha önce Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanlığı yapmıştı.

Ankara ve İstanbul başsavcıları Yargıtay üyeliğine getirildi

Okumaya devam et

Politika

Davutoğlu koronavirüse yakalandı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun koronavirüs testinin pozitif çıktığı belirtildi. Davutoğlu, “Genel durumum iyi. Çalışmalarımızı karantina süresi boyunca evimden devam ettireceğim” dedi.

BOLD – Parti Sözcüsü Serkan Özcan, Davutoğlu’nun sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

Davutoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün yaptırdığım Covid-19 test sonucu pozitif çıktı. Allah’a şükürler olsun genel durumum iyi. Çalışmalarımızı karantina süresi boyunca evimden devam ettireceğim. Bütün hastalarımıza Rabbim’den acil şifa diliyorum. Lütfen önlemlere ve sağlığınıza dikkat edin” ifadelerini kullandı.

Çakıcı: Sende beni öldürtebilecek yürek var mı Bay Kemal?

Okumaya devam et

Popular