Bizimle iletişime geçiniz

Politika

“Vesayet değil, adalet esas alınmalı”

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, tehdit dili ve kamplaştırma siyasetinin, sadece Türkiye’nin bekasını değil, bugününü de tehdit eder nitelikte olduğunu söyledi.

Siyasi kampanya sırasında kimi adayların ve iktidar yetkililerinin sarf ettiği sözlerin, sadece seçimi şaibeli kılmakla kalmayacağını, seçimin sorun çözen bir mekanizma değil tam tersine krizi derinleştiren bir mekanizma olmasına hizmet edeceğini vurguladı.

HDP GRUP BAŞKANVEKİLİ BİLGEN: SANKİ SAVAŞA GİRİYORUZ

Bilgen, “Bir siyasetçi sanki savaşa giriyormuşuz gibi aday çıkarırlarsa ‘ezer geçeriz’ diyor. Seçim süreci ‘ezip geçme’ süreci değil, centilmence yarışma sürecidir. Adaylarınızı halkın önüne çıkarırsınız, halk tercih yapar. Bugün siz ezebilirsiniz yarın başkası ezer, sonuçta toplum ezilmeye devam eder ki bunun hiç kimseye faydası yoktur.” dedi.

“VESAYETİ DEĞİL, ADALETİ ESAS ALMALI”

Bilgen, bir başka adayın ise cumhurbaşkanının onayı olmadan hiç bir yatırımın yapılamayacağını dile getirdiğini belirtti.

Bilgen, “Eğer Türkiye hukuk devleti ise, yerel seçimler anlam ifade ediyorsa, halk yerelde kimi iktidar yaparsa yapsın, kimi seçerse seçmen tercih hakkını kullanmıştır. Buna saygı göstermek, vesayeti değil adaleti esas almak, siyasi ahlakın ve halk iradesine saygının gereğidir.” ifadelerini kullandı.

ANAP SÜRECİNDE HALK TEHDİTLERE BOYUN EĞMEDİ

Daha önce Türkiye’nin bu tip yaklaşımları gördüğünü anlatan Bilgen şunları söyledi: “ANAP’ın son döneminde eli kolu bağlı belediye başkanları diye gazetelere ilan verildi. İktidar lehine sonuçlar çıkacağı hesap ediliyordu. Ama böyle olmadı, halk bu tehdide boyun eğmedi hem merkezde hem de yerelde sandık yoluyla değişimin yolunu açtı.”

HDP EŞİTTİR HALKTIR

Bilgen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “HDP eşittir PKK.” açıklamasını eleştirdi.

Bilgen, “HDP eşittir halktır. Eğer siz bir partiyi bir rekabet uğruna, siyasi hırs uğruna bu kadar kriminalize etmeyi çıkar olarak görürseniz, topluma söyleyecek sözünüz olmaz. Siyasi partiler kendi çalışma yöntemlerini, kanunlar çerçevesinde kendileri belirler.” dedi.

HDP’YE 6 MİLYON SEÇMEN DESTEK VERİYOR

Siyasi kampanya sırasında doğrudan doğruya partileri kriminalize eden yaklaşımların, ülkeyi nasıl bir tehdide sürükleyeceğini bütün siyasetçilerin dikkate alması gerektiğini ifade eden Bilgen, “HDP’ye oy veren 6 milyon seçmen sonuç itibarıyla halktır. Diğer partilere oy verenler nasıl halk ise HDP’ye oy verenler de halktır. HDP’yi kriminalize edip HDP yönetimlerini değil doğrudan doğruya halkı cezalandırmayı da hiç kimse demokrasilerde kendisi için mübah konuma taşımayamaz.” diye konuştu.

“ADAY ÇIKARDIĞIMIZ YERLER AKP LEHİNE MİDİR?”

Bilgen şunları dile getirdi: “Biz bir yerde aday çıkarmadığımızda, CHP lehine feragat ya da başka bir parti lehine feragat etmişiz gibi propaganda yapmanın tersinden anlamı şudur: aday çıkardığımız yerlerde AKP lehine mi karar vermiş oluyoruz? Böyle bir mantık olmaz, siyaseti böyle kurgularsanız toplumu ikiye bölen yaklaşımlara prim vermiş olursunuz. Bu yaklaşım kimseye fayda sağlamaz.”

BİLGEN: ANKARA’DA BAŞKA KARS’TA BAŞKA KURAL

Ankara’da iktidar partisinin adaylarının resimlerinin bilboardlarda görülebildiğini belirten Bilgen, “Ama Kars’ta bu yasak. Bunu sorduğunuzda güvenlik görevlileri diyorlar ki ‘Ankara’dakiler kanunları bilmiyorlar o yüzden uygulamıyorlar.’ Kars’ta kanunlar biliniyor ama Ankara’da kanunlar bilinmediği için bilboardlara afişler asılabiliyor. Bu açıkça çifte standart ve hukukun keyfi uygulanmasıdır.” ifadelerini kullandı.

OHAL bitti, öğretmen fişlemeleri devam ediyor

Politika

AKP’nin ‘Yalan Üretim Merkezi’ yayından kaldırıldı!

AKP, resmi Twitter hesabından yayımladığı ve CHP ile Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan ‘Yalan Üretim Merkezi’ videosunu yayından kaldırmak zorunda kaldı.

BOLD – AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza Dağ, ‘Yalan Üretim Merkezi’ videosunun silinmesiyle ilgili Twitter’da açıklama yaptı. Dağ, parti olarak siyasette seviyeli muhalefetin oluşması için adım attıklarını savundu. Siyasette yalanın ulaştığı boyuta dikkat çektiklerini öne sürerek amaçlarına ulaştıklarını aktardı. Dağ, “Bundan sonrasında da bilgi ve belgeye dayalı, seviyenin korunduğu, aziz milletimize sadece gerçeklerle konuşacakları bir zemin istiyoruz” dedi.

FİLMİN SONU SANDIKTA HEZİMET

CHP’de ise Parti Sözcüsü Faik Öztrak, videonun silinmesiyle ilgili yaptığı paylaşımda gençlere seslendi. “Spoiler vermek istemem ama bu filmin sonu sandıkta hezimet” ifadelerini kullandı. CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan da AKP’li Hamza Dağ’ın açıklamasını paylaştı. “Yanlıştan dönülmesi, hakikate gelinmesi, kötülüğün ve karalamanın bırakılması yeni bir başlangıç olur umarım. Memleketin gerçeklerini konuşalım. Mesela 128 milyar dolar nerede” diye sordu.

BEKLEYİN GÖRÜN!

Animasyon videoda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte CHP Sözcüsü Faik Öztrak yer alıyordu. Çok sayıda AKP’li milletvekili tarafından da paylaşılan videoya CHP lideri Kılıçdaroğlu da dahil olmak üzere CHP’liler tarafından yanıt verildi. Kılıçdaroğlu da Twitter’dan paylaştığı bir videoda, “Bekleyin ve görün, asıl Z kuşağı önümüzdeki seçimlerde sizi çizgi film yapacak” dedi.

AKP’nin animasyon videosunda Kılıçdaroğlu’na “128 milyar dolar nerede” sorusunun tekrar ettirilmesi sebebiyle de söz konusu soru “#128MilyarDolarNerede” etiketiyle Twitter’da çok konuşulan gündemler arasına girdi.

Okumaya devam et

Politika

Devlet Bahçeli sinyali verdi: MHP’den ‘tek başına iktidar’ mesajı

Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP, resmi internet sitesinden ‘tek başına iktidar’ mesajı yayınladı. Devlet Bahçeli’nin fotoğrafıyla verilen mesajda, “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yol kalmıştır. O da Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidarıdır” denildi.

BOLD – AKP’nin Cumhur İttifakı ortağı MHP, resmi sitesinden tek başına iktidar mesajı paylaştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin fotoğrafıyla yapılan paylaşımda Türkiye’nin sorunlar yumağında olduğu belirtildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sözlerinin paylaşıldığı ilanda “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yolun MHP iktidarı” olduğu kaydedildi.

Sitenin ana sayfasında yayınlanan mesajda, “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yol kalmıştır. O da Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidarıdır” denildi.

Mehmet Ağar’ın sessiz kaldığı suçlamaya jandarmadan yalanlama geldi

Okumaya devam et

Politika

Milli Eğitim’in ‘Hayalindeki Çin’

Milli Eğitim Bakanlığının ortaokullarda düzenlediği “Hayalimdeki Çin Resim Yarışması’na, Türkiye’ye sığınan ve 5 yıldır ailesinden haber alamayan Doğu Türkistanlılar tepki gösterdi.

BOLD – Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü “Hayalimdeki Çin” adlı bir resim yarışması düzenledi. Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından organize edilen yarışma, 3-5 Mayıs 2021 tarihleri arasında Türkiye geneli resmi/özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler arasında yapıldı. Cengiz Mete imzalı resmi belgede yarışmanın ücretsiz ve gönüllülük esasına göre yapılması belirtildi.

Çin’in Sincan bölgesinden kaçıp Türkiye’ye sığınan Uygur Türkleri ve insan hakları savunucuları MEB’in düzenlediği bu yarışmaya akıl olmaz olarak değerlendirdi. İstanbul’da yaşayan ve ailesinden 5 yıldır haber alamayan Ömer Hamdullah, “Kızlarım Çin ’de Türk olduğu için alıkonuluyor artık bu duruma bir son verin yalvarıyorum. Orada Çinlileştirmeye izin vermeyin vatandaşlarınızı. yüreğimdeki acı gün geçtikçe büyüyor, sabrım tükendi.” dedi. 

“TOPLU TECAVÜZE UĞRADIM”

Sincan’daki gizli gözaltı merkezinde 9 ay kalan ve daha sonra kaçıp Amerika’ya sığınan Tursunay Ziyabudun, maskeli Çinli erkeklerin “her gece” hücrelerden kadınları çıkarıp tecavüz ettiklerini, kendisinin de işkence gördüğünü ve üç farklı zamanda iki-üç kişinin toplu tecavüzüne uğradığını söylemişti.

Üç ay önce BBC’ye konuşan Ziyavudun yaşadığı anı şöyle anlatmıştı: “Polis üniforması değil, takım elbise giyiyorlardı. Bazen gece yarısından sonra hücrelere geliyor, istedikleri kadınları seçiyor ve hiçbir gözetim kamerasının olmadığı ‘kara oda’ adı verilen odaya götürüyorlardı.”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0