Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Batman’da 1.000 yıllık Ezidi mezarlığı yağmalandı

Batman’daki Êzidî köyü olan Yolveren’de Pir olarak kabul edilen Sara Gin’in mezarının defineciler tarafından tahrip edildiği iddia edildi.

Êzidî köyü Yolveren’de (Cînêrya) bulunan ve Êzidîler için kutsal sayılan Pîrê Zîrav mezarlığında Pir olarak kabul edilen Sara Gin’in mezarı tahrip edildi.

Yaklaşık 15 yıl önce hayatını kaybeden Gin’in mezar taşlarının kırıldığı Gin’in kemiklerini de etrafa atıldığı öğrenildi.

Gin için yazılan yazıtların ve gül figürlerinin de parçalandığı görüldü. Êzidîler için kutsal sayılan, bin yıllık bir tarihi geçmişi bulunduğu belirtilen mezarın ziyaretgâh olarak da kabul gördüğünü dile getiren köylüler, yapılanların insanlık suçu olduğunu ve bu kişilerin de bir an önce yakalanması gerektiğini vurguladı.

‘İNSANLIK DIŞI MANZARA’

Pir Cengiz Kiy, MA’ya yaşananları aktardı: “Olayın yaşandığı gece köpek sesleri köyde çok fazla geliyordu. Arada bu şekilde köyde sesler yükselir. Köyümüze yakın olan Batman çöpündeki köpekler veya Raman Dağı’ndaki yaban atları köyümüzün yakınlarına gelince köpekler havlıyor. Fakat gündüz olduğunda köydeki köpeklerimiz sürekli bizim yanımıza gelip ardından mezarlığa gidince şüphelendik. Köpeklerin bir kaç kez aynı şeyi tekrarlaması üzerine ziyarete gittik ve mezarlığın tahrip edildiğini gördük.” dedi.

Karşılaştıkları manzarayı anlatmakta güçlük çeken Kiy, yapılanları insanlık dışı olarak tanımladı.

MÜSLÜMANLARLA EZİDİLERİN KARDEŞÇE YAŞADIĞI KÖY

Kiy, köy mezarlığının aynı zamanda ziyaretgâh olduğunu ve önceki yıllarda anıt mezar inşa edildiğini söyledi.

Kiy, “Yaklaşık 15 yıl önce ölen Sara Gin de Êzidîler tarafından Pir olarak kabul edilir. Mezar taşlarının üzerinde gördüğünüz gibi Almanca ve Türkçe yazıyor. Ailesi Avrupa’da yaşıyor. Kendisi hayatını orada kaybetti. Toprakları burası olduğu için buraya defin edilmiştir. Yanında da akrabaları yatmaktadır. Kim yaparsa yapsın cezasını çekmelidir. Köyümüz Êzidî köyüdür ama biz bu köyde Müslümanlar ile birlikte yaşıyoruz. Kışın koçerler köyümüzde konaklar. Biz kardeşçe yaşarken birileri gelip mezarlarımızı tahrip ediyor.” şeklinde konuştu.

300 bin Ezidi yurdundan oldu

Genel

AKP döneminde İBB’ye milyonlarca dolara itfaiye aracı diye füze rampası sattılar

AKP’nin yönetimde olduğu 2006 yılında İBB’ye teslim edilen 90 adet füze rampasından bozma itfaiye araçları büyüklükleri nedeniyle İstanbul sokaklarında kullanılamıyor.

BOLD – Sosyal medyadan canlı yayın gerçekleştiren İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ve CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı, İBB’de geçmiş dönemde yapılan usülsüz harcamalara dair açıklamalarda bulundu. Şubaşı, AKP döneminde füze rampasında bozma itfaiye araçlarına milyonlarca lira ödendiğini söyledi.

Şubaşının bahsettiği araçlar, hacimlerinden dolayı İstanbul sokaklarında da kullanılamıyor, üstelik itfaiye istasyonlarının garajlarına da sığmıyor.

Şubaşı araçların rutin masraflarıyla ilgili de: “Yakıt tüketimi yüzde 100 ve tek bir firma ürettiği için bakım masrafı çok yüksek. Hiçbir ülkede de kullanılmıyor. Gerçekten akıl alır gibi değil” ifadelerini kullandı.

90 alınan ve tanesine AKP yönetimi döneminde 1.1 milyon dolar ödenen ‘Koca Yusuf’ adı verilen itfaiye araçlarının yerine yeni araçların alınması gündemde.

İŞLEVİNİ YERİNE GETİREMİYOR

Sözcü’de yer alan habere göre bu araçlardan 13’ünün büyüklüğü nedeniyle faal olarak kullanılamadığı, geniş alanlarda orman yangını gibi olaylara müdahale edebildiği bildirildi.

Araçların kullanım amacının fabrika yangınlarında duvar yıkmak, enkazdan yük kaldırmak olmasına rağmen satın alındıktan sonra yapılan testlerde beton kıramadığı anlaşıldı.

90 ADET ALINDI

İBB, 2004 yılında 21/b maddesine göre ilana çıkmadan davet usulü ile ihale düzenledi. Yabancı bir şirketten “6x6x6” denilen, adedi o dönemki kura göre 1 milyon 100 bin dolar olan 90 adet araç alındı.

Araçlar 2006 yılında itfaiyeye teslim edildi. Füze rampasından itfaiye araçlarına dönüştürülen bu araçların 45’inin ilk müdahale, 45’inin de arama-kurtarma aracı olarak kullanıldığı öğrenildi.

3 bin 600 litre su kapasitesi olan araçların Beyoğlu ve Fatih gibi dar sokaklı ilçelerde kullanılamadığı, her itfaiye garajına da giremediği kaydedildi. Bu tip araçlara sadece 3 personel binebiliyor.

Time dergisi 2020’nin en iyi 10 filmini seçti

 

Okumaya devam et

Genel

Vefat sayısı 4 kat artan kentte AKP’li belediyeden 5 bin yeni mezar kazımı için ihale

Pandemi öncesi günlük ortalama vefat sayısı 15 kişi olan Gaziantep’te dün 67 kişinin defnedildiği, büyükşehir belediyesinin de yeni mezarlıklar için ihale açtığı öğrenildi.

BOLD – CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, Mart 2020 öncesi günlük vefat sayısı 15 olan kentte, dün 67 kişinin defnedildiğini duyurdu. Kalkan, AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin de yeni mezarlık kazımı için ihaleye çıktığını söyledi.

Kalkan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “2020 Mart ayında Gaziantep Valiliği günlük 15 civarında vefat olduğunu açıklamıştı. Dün Gaziantep’te defnedilen cenaze sayısı:67. Bu sayı nasıl buralara geldi? Daha sıkı önlemler almanın zamanı geldi de geçiyor. Gaziantep Büyükşehir Bel. 5 bin daha mezar kazılması için ihale yaptı.”

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Okumaya devam et

Genel

Kovid-19 İstanbul’da ölümleri ikiye katladı

Geçen yıllarda İstanbul’da günde ortalama 200 vefat gerçekleşirken, bu rakam koronavirüs salgını sonrası ikiye katlandı. 2018 ve 2019 yıllarında aylık 5 bin civarında olan ölümler bu yıl kasım ayında 10 bine yaklaştı.

BOLD – Koronavirüs salgının merkezi olan İstanbul’daki toplam ölüm sayısı, Kasım ayında geçtiğimiz yıllara göre 2 katına çıktı. 2018 ve 2019’da günlük ortalama 200’ler civarında olan vefat sayısı, bu kasım ayında 400’lere ulaştı.

GASİLHANELERDE CENAZE SIRASI BEKLENİYOR

Koronavirüs salgınında vaka sayılarının tekrar zirve yapması ile birlikte açıklanan vefat sayıları ile ilgili tartışmalar da yeniden gündemde. Salgının merkezi durumunda olan İstanbul’daki vaka ve vefat sayısı da bu tartışmaların odağında yer alıyor. Son olarak Küçükçekmece’deki gasilhane önünde yıkanmayı bekleyen cenazeler nedeniyle oluşan uzun kuyruk görüntüsü İstanbul’daki son durumu da özetler nitelikte. İstanbul’da son 3 yılın Kasım ayındaki vefat sayıları arasında neredeyse 2 katı ulaşan bir fark dikkat çekiyor.

VEFAT  SAYISI İKİ KATINA ÇIKTI

2018 ve 2019 yılının Kasım aylarında günlük ölüm sayısının 200’ler civarında olduğu İstanbul’da, bu yıl sayı 400’ler seviyesinde. E-Devlet uygulaması üzerinde İstanbul’daki vefat sayıları sorgulandığında 2018 yılında 1-26 Kasım arasında toplam vefat sayısı 5 bin 385 iken 2019’da aynı dönemde bu sayı 5 bin 312 oluyor. 2020 yılına gelindiğinde ise 1-26 Kasım tarihleri arasındaki toplam vefat sayısı 9 bin 828’e çıkıyor.

Koronavirüs vaka sayısı 30 bini geçti

Okumaya devam et

Popular