Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

200 TL’nin alım gücü bir yılda yüzde 55 azaldı

Tedavüldeki en büyük TL banknotu olan 200 Türk Lirası’nın alım gücü bir yılda yüzde 55 azaldı.

Sebze fiyatlarındaki yüksek artış, vatandaşın alım gücünü düşürdü. Tedavüldeki en büyük TL banknotu olan 200 Türk Lirası’nın alım gücü bir yılda yüzde 55 azaldı.

BOLD- Türk Lirası (TL) yüksek enflasyon karşısında mum gibi eriyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2019 yılı ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 20,35 olarak gerçekleşti.

Resmi veriler böyle olsa da sokağın ve pazarın enflasyonu bundan çok daha yüksek. Özellikle son aylarda sebze fiyatlarına gelen fahiş zamlar, TL’nin özellikle gıdadaki alım gücünü ciddi oranda düşürdü.

Özcan Kadıoğlu’nun araştırmasına göre, mutfakta en fazla tüketilen 8 sebzede, TL’nin alım gücü 1 yılda yüzde 55 azaldı. Buna göre patlıcan, biber, salatalık, domates, kabak, karnabahar, patates ve soğanda 200 liranın 1 yıldaki alım gücü şöyle değişti:

200 TL’NİN ALIM GÜCÜ 2018 OCAK (KG)
 • Patlıcan: 48
 • Biber: 52
 • Salatalık: 53
 • Domates: 57
 • Kabak: 58
 • Karnabahar: 105
 • Patates: 117
 • Soğan: 136

Toplam: 626 kg.

200 TL ALIM GÜCÜ 2019 OCAK (kg)
 • Patlıcan: 22
 • Biber: 21
 • Salatalık: 34
 • Domates: 34
 • Kabak: 32
 • Karnabahar: 43
 • Patates: 55
 • Soğan: 41

Toplam: 282 kg.

ASGARİ ÜCRETLİ YÜZDE 32 EKSİDE

Kadıoğlu, 2019 yılında asgari ücrete yüzde 26 zam yapıldığına işaret ederek, “Ücret artışına rağmen asgari ücretlinin sebze alım gücünde yüzde 32 düşüş olmuş.” değerlendirmesini yaptı.

KIRILGAN ÜLKELERİN 6 KATI ENFLASYON İLE YAŞIYORUZ

Türkiye gibi “kırılgan ülke” kategorisinde bulunan ülkelerdeki güncel enflasyon oranlarını da değerlendiren Kadıoğlu, “Kırılgan ülkelerde Türkiye hariç Enflasyon Ortalaması yüzde 3,31. Bu demek oluyor ki, Türkiye’de kırılgan ülke ekonomilerine göre 6 katı enflasyon ile yaşıyoruz.” dedi.

KIRILGAN BEŞLİDE ENFLASYON ORANLARI
 • Güney Afrika: Yüzde 4,50
 • Brezilya: Yüzde 3,75
 • Endonezya: Yüzde 2,82
 • Hindistan: Yüzde 2,19
 • Türkiye: Yüzde 20,35

Gıda enflasyonu dünyada yüzde 1,8, Türkiye’de yüzde 31

 

 

 

 

BOLD ÖZEL

Cezaevinde koronavirüs kapan akademisyen Halil Şimşek hayatını kaybetti

BOLD ÖZEL – 5 yıldır Çanakkale Cezaevinde tutuklu Çanakale Onsekiz Mart Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğr. Üyesi Yrd. Dr. Halil Şimşek (53) bugün hayatını kaybetti. 15 gün önce virüs kapan Şimşek geçen hafta yoğun bakıma kaldırılmıştı. Cemaat soruşturmaları kapsamında 19 Temmuz 2016’da tutuklanan Şimşek 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

İçişleri Bakanlığının genelgesinin arkasında bu görüntüler mi var?

Tam kapanma sonrası pazar yeri kapanan pazarcı esnafı ellerindeki bozulma riski bulunan ürünleri yasağa rağmen caddelerde sergiliyor. İstanbul caddelerini pazara çeviren esnafın isyanına kayıtsız kalamayan bakanlık pazaryeri genelgesi yayınladı.

BOLD ÖZEL – Tam kapama sonrası, taze yaş sebze ve meyvenin satıldığı pazar yerleri de kapandı. Ürünlerinin ellerinde kaldığını belirten pazarcılar mallarını dökerek hükumetin kararını protesto etti. Pazarcılar Odasından yapılan açıklamada hem halkın hem de üreticinin kaybettiği vurgulandı.

İçişleri Bakanlığı, bugün yayınladığı genelgeyle tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen cumartesi günleri 10.00- 17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze, meyve ile fide satışı yapan pazaryerlerinin açık olacağını duyurdu.

Genelgede, mevsimsel etkiler nedeniyle ürün arzında yaşanan artış, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle çiftçiler tarafından üretilen tarımsal ürünlerin (yaş sebze-meyve) zayi olabileceği yönünde tespitler bulunduğu belirtildi.

Öte yandan, bakanlığın genelgesi yayınlanmadan önce pazarcılar İstanbul’un çeşitli yerlerini yasağa rağmen pazar yerine çevirdi. İşlek caddelerde pazar kamyonlarını satış için hizmete açan pazarcılara halk da ilgi gösterdi. Pazarcılar polis ve zabıta ekiplerine aldırış etmeden satışa devam etti.

Çiftçi kazanamıyor halk alamıyor

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

NBA yıldızı Enes Kanter’e Atina’dan maç teklifi!

Yunanistan’ın başkenti Atina’daki bir basketbol kursu, geleceğin NBA yıldızlarını yetiştirmeye aday oldu. Kurs, şimdilik sadece Türkiye’yi terk edip Yunanistan’a sığınmak zorunda kalan mülteci çocukların yaşadığı travmayı silmeyi amaçlıyor. Çocukların en büyük hayali ise NBA yıldızı Enes Kanter ile maç yapmak.

BOLD ÖZEL – Olimpiyatların beşiği Yunanistan, farklı bir basketbol kursuna ev sahipliği yapıyor. Kursun katılımcıları, 15 Temmuz sonrası sıkıntılar yaşayan ve aileleriyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan çocuklar.

Çocukların yaşadığı zor günleri atlatmasına ve sosyalleşmesine yardımcı olabilmek amacıyla açılan kursun hocaları ise yine kursiyer çocuklar gibi Türkiye’den göç etmek zorunda bırakılan yargı mensupları…

BASKETBOL TERAPİ OLDU

Yaşadıkları baskı nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan yargı mensupları, Atina’da pandemi sürecinde basketbol oynamaya başladı. Bir açık hava sahasında amatörce başlayan basketbol merakı, kısa sürede basketbol severleri buluşturan bir aktivite oldu. Yetişkin mültecileri stresten uzaklaştıran basketbol, zamanla  çocuklar için bir terapiye dönüştü.

Basketbol eğitimi alan ve güvenlik gerekçesiyle adını açıklamayan bir yargı mensubu, gönüllü olarak çocukların koçu oldu ve haftada iki gün antrenmanla eğitime başladı. Kursun başlangıçta hedefi 15 öğrenciye ulaşmaktı. Ancak talep beklenenden çok daha fazla oldu. Bu mart ayı sonunda başlayan kursta, şu anda yaşları 5 ile 15 arasında değişen 44 öğrenci eğitim alıyor.  Hem erkek hem de kız çocuklarına eğitim verilen kursta yeni kayıtlar da devam ediyor.

GELECEK KAYGISI TAŞIYAN ÇOCUKLAR SOSYALLEŞTİ

Pandemi şartlarında eve kapanan çocuklar basketbol kursu ile yeniden sosyalleşmeye başladılar. Türkiye’de yaşadıkları sıkıntılar ve gelecek kaygıları sebebiyle büyük travmalar yaşayan çocuklar, basketbol sayesinde özgüvenlerine de yeniden kavuştu. Ailelerin de çocuklardaki hızlı değişimi hemen fark ettiğini vurgulayan basketbol koçu, “Ben, bana daha çok terapi olduğunu düşünüyorum. Moral olarak düştüğüm yerden, o çocukların enerjisini görünce moral bulup toparlandığım çok olmuştur” ifadelerini kullandı.

AMAÇ KURSU BASKETBOL OKULUNA DÖNÜŞTÜRMEK

Kursun adı Spor Akademi olarak belirlendi. Yunanistan’a teşekkür için de formaların rengi mavi ve beyaz olarak seçildi. Üzerine NBA’in sloganı ‘I love this game’  yazıldı. Ayrıca kursun yerini ve zamanını belirtmek için de Athens 2021 eklendi. Formalar hayırseverlerin destekleri ile alındı. Kursa katılan çocukların kardeşlerinin üzülmemesi için  onlara da ayrıca forma hazırlandı.

Kursu hayata geçiren ekibin amacı uzun vadede, ülkesini terk etmek zorunda kalıp Yunanistan’a sığınan mülteci çocuklarının tamamını kapsayacak bir basketbol okulu açmak. Bunun için BM, AB, UNICEF gibi pek çok uluslararası kuruluşlarla iletişime geçmeyi planlıyorlar.

ENES KANTER GİBİ OLMAK İSTİYORLAR

Çocukların kendilerine örnek aldıkları isim ise NBA’de Portland’ın yıldızı Enes Kanter…

Dünyaca ünlü oyuncu ile maç yapmak istediklerini belirten minikler, Kanter’in maçlarını yakından takip ediyor. Basketbol koçu, çocuklarla Enes Kanter’in maçları ve nasıl oynadığıyla ilgili sürekli konuştukları belirtiyor.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0