Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Heybeliada Ruhban Okulu’na tarihi ziyaret

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Ankara temslarının ardından İstanbul’a geçerek, Ayasofya ve 48 yıldır kapalı bulunan Heybeliada Ruhban Okulu’nu ziyaret etti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Ankara temaslarının ardından İstanbul’a geçerek Ayasofya ve 48 yıldır kapalı bulunan Antrasit Ruhban Okulu’nu ziyaret etti. Okulu ziyaret eden ilk Yunan Başbakanı olan Tsipras, okulu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte açmak istediğini söyledi.

BOLD- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye gelen ve dün (5 Şubat 2019) Ankara’da çeşitli temaslarda bulunan Yunanistan Başkanı Aleksis Tsipras gezisinin İstanbul’da ayağına Ayasofya ziyareti ile başladı.

Tsipras, Ayasofya’nın ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Heybeliada’ya geçti. Adaya Sahil Güvenlik ve Kıyı Emniyeti botları eşliğinde gelen Tsipras iskelede kendisini bekleyenlerle selamlaştı, bazı vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

Çipras ve Patrik Barthalameous, Ruhban Okulu önünde poz verdi. (Fotoğraflar: DHA)

FENER RUM PATRİĞİNİN YÖNETTİĞİ AYİNE KATILDI

Daha sonra Ruhban Okulu’na geçen Tsipras, burada Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yönettiği ayine katıldı.

Ziyaret öncesinde Heybeliada ve Ruhban Okulu çevresinde güvenlik tedbirleri en üst seviyeye çıkarıldı. Aleksis Tsipras, “Heybeliada Ruhban Okulu’nu ziyaret eden ilk Yunan Başbakanı” olarak tarihe geçti. Tsipras, Başbakan seçildiği dönemde kendini “ateist” olarak tanımlamış ve İncil üzerine yemin etmemişti.

OKULUN BAHÇESİNE ÇINAR AĞACI DİKTİ

Tsipras, Bartholomeos ve Kalın, okulun bahçesine çınar ağacı dikti. Bartholomeos, ziyaret sırasında Tsipras’a çeşitli hediyeler de takdim etti.

Yunanistan Başbakanı Tsipras burada yaptığı konuşmada, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin son dönemlerde pozitif bir ivme kazandığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Başkan Erdoğan’la başlayan olumlu diyalog, özellikle azınlık vakıflarının mallarının iadesi konusundaki olumlu gelişmeler takdire şayan. Tek Tanrılı dinler ayrıştırıcı değil, birleştirici olmalıdır. Buradaki Rum azınlığın, Batı Trakya’daki Müslüman azınlığın din yüzünden sıkıntı yaşamış olmaları üzücü şeylerdir.”

Tsipras, Patrik Barthalameous’un yönettiği ayine katıldı.

“UMARIM 48 YILDIR KAPALI OLAN OKULU AÇARIZ”

Çağdaş demokrasilerde, insan haklarına saygı gibi kavramların önemine dikkat çeken Tsipras, “Son yıllardaki olumlu diyaloglarımızın netice vermesini bekliyoruz. Türkiye’de ve Yunanistan’da bulunan Türk ve Rum azınlıkların haklarının karşılıklı bir şekilde korunmasını temenni ediyorum. Dilerim bu okula yapacağım gelecek ziyaret Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte olur ve 48 yıldır kapalı olan okulun beraber kapısını açarız.” dedi.

Tsipras’ın Heybeliada ziyaretine Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı. 

TÜRK VE MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZ

Fener Rum Patriği Bartholomeos ise, “Türk ve Müslüman kardeşlerimiz” diye başladığı konuşmasında 6 şubat tarihinin adadaki manastırın kurucusu Aziz Fotios’un senelik bayramı olduğuna işaret etti.

“Gençliğimizde biz ve hocalar birlikte, beraber kutluyorduk bu bayramı.” diyen Bartholomeos, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maalesef son 48 yıllık süre zarfında okulumuz kapalı. Profesörsüz ve talebesiz kutluyoruz bugünü. Eminim ki Sayın Cumhurbaşkanımızın aklında okulumuzla ilgili şeyler vardır. Sayın İbrahim Kalın Beyefendi bizim ricamızı Sayın Başkanımıza arz edecekler. Hepimizin beklediği, ümit ettiği bu çok önemli gün uzak olmayacaktır. Çok önemli ve çok büyük bir gün olacak. Yalnız Patrikhane için değil tüm Ortodoks dünyası değil yalnız Hristiyanlık için değil medeniyet için kültür için memleketimiz için herkes için mutlu bir gün olacaktır.”

Ayasofya ziyaretinde Tsipras’a, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın eşlik etti.

TSİPRAS’A KİTAP HEDİYE EDİLDİ

Ayrıca ziyarette, Yunanistan Başbakanı Tsipras’a İlber Ortaylı’nın “İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı” ve Enis Tulça’nın “Atatürk, Venizelos ve Bir Diplomat Enis Bey” kitaplarının Yunancaya çevrilen baskıları hediye edildi.

Yunanistan Başbakanı’ndan Erdoğan’a: Biz bir hukuk devletiyiz ve mahkeme kararlarına saygılıyız

Gündem

Yeni sokağa çıkma yasakları geliyor: Haftasonu tam haftaiçi geceleri

Koronavirüs için yeni tedbirlerin alınacağını söyleyen gazeteci Candaş Tolga Işık, haftasonları tam kapanma, haftaiçi ise geceyle sınırlı sokağa çıkma yasağı geleceğini söyledi.

BOLD – Koronavirüs salgınında can kayıpları ve yeni vaka sayılarında her gün yeni bir rekor kırılıyor. Hafta başı yapılacak Kabine toplantısı sonrası, Bilim Kurulunun tavsiye kararları doğrultusunda bir dizi yeni koronavirüs tedbirinin açıklanması bekleniyor.

YIL SONUNA KADAR

Bu tedbirle ilgili gazeteci Candaş Tolga Işık, sosyal medya hesabından bazı duyumları paylaştı. Işık, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “HükUmet yarın yıl sonuna kadar uygulanacak yeni tedbirler almaya hazırlanıyor. Birçok önlem var masada son kararı kabine verecek ama blok bir sokağa çıkma yasağından ziyade haftasonları TAM kapanma, haftaiçi ise geceyle sınırlı sokağa çıkma yasağı ihtimali daha güçlü görünüyor.”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan da son günlerdeki konuşmalarında yeni tedbirler alınacağına dair sinyaller verdi.

Koronavirüsten bugün 185 kişi yaşamını yitirdi

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüsten bugün 185 kişi yaşamını yitirdi

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün 185 kişi hayatını kaybetti, yapılan testler sonucu da 29 bin 281 yeni vaka tespit edildi.

BOLD – Sağlık Bakanlığı günlük koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, bugün 185 kişi hayatını kaybetti, yapılan testler sonucu da 29 bin 281 yeni vaka tespit edildi. Böylece, Türkiye’de koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 13 bin 558’e yükselirken toplam vaka sayısı da 494 bin 351 oldu.

Bugün iyileşen 4 bin 15 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısı 400 bin 242’ye yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 3.4, toplam ağır hasta sayısının ise 5 bin 11 olduğu açıklandı.

verileri sosyal medyada hesabından değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Bugün 6.439 yeni hastamız var. Ağır hasta sayısı artmaya devam ediyor. Bu yükü başarıyla göğüsleyen sağlık çalışanlarımıza destek olun. Tedbirlere daha sıkı uyarak mücadeleye güç katın” dedi.

Ali Babacan’ı karşısında gören esnaf bakın ne yaptı: Çıldırdık artık!

Okumaya devam et

Gündem

Ali Babacan’ı karşısında gören esnaf bakın ne yaptı: Çıldırdık artık!

Eskişehir’de esnaf ziyareti yapan Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı karşısında gören esnaf, “Vergileri ödeyemiyoruz, kiraları ödeyemiyoruz, çıldırdık artık” diyerek oynamaya başladı.

BOLD – DEVA Partisinin Eskişehir il kongresi için şehre giden Genel Başkan Ali Babacan, Odunpazarı’nda esnafı ziyaret etti. Babacan ziyaret sırasında ilginç bir sürprizle karşılaştı.

Ziyaret sırasında bir esnaf, Babacan’ı karşısında görünce oynamaya başladı. Oyun havası eşliğinde oynayan esnaf ekonomik krizden dert yandı.

Dertli esnaf kendisine doğru gelen Ali Babacan’a “Vergileri ödeyemiyoruz, kiraları ödeyemiyoruz. Çıldırdık artık” dedi.

Esnaf, Babacan’ı da karşılıklı oynamaya davet etti.

AKP’li Çamlı’nın babası, ecdat yadigarı çeşmeyi söktürüp yerine apartman dikmiş

Okumaya devam et

Popular