Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Heybeliada Ruhban Okulu’na tarihi ziyaret

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Ankara temslarının ardından İstanbul’a geçerek, Ayasofya ve 48 yıldır kapalı bulunan Heybeliada Ruhban Okulu’nu ziyaret etti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Ankara temaslarının ardından İstanbul’a geçerek Ayasofya ve 48 yıldır kapalı bulunan Antrasit Ruhban Okulu’nu ziyaret etti. Okulu ziyaret eden ilk Yunan Başbakanı olan Tsipras, okulu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte açmak istediğini söyledi.

BOLD- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye gelen ve dün (5 Şubat 2019) Ankara’da çeşitli temaslarda bulunan Yunanistan Başkanı Aleksis Tsipras gezisinin İstanbul’da ayağına Ayasofya ziyareti ile başladı.

Tsipras, Ayasofya’nın ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Heybeliada’ya geçti. Adaya Sahil Güvenlik ve Kıyı Emniyeti botları eşliğinde gelen Tsipras iskelede kendisini bekleyenlerle selamlaştı, bazı vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

Çipras ve Patrik Barthalameous, Ruhban Okulu önünde poz verdi. (Fotoğraflar: DHA)

FENER RUM PATRİĞİNİN YÖNETTİĞİ AYİNE KATILDI

Daha sonra Ruhban Okulu’na geçen Tsipras, burada Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yönettiği ayine katıldı.

Ziyaret öncesinde Heybeliada ve Ruhban Okulu çevresinde güvenlik tedbirleri en üst seviyeye çıkarıldı. Aleksis Tsipras, “Heybeliada Ruhban Okulu’nu ziyaret eden ilk Yunan Başbakanı” olarak tarihe geçti. Tsipras, Başbakan seçildiği dönemde kendini “ateist” olarak tanımlamış ve İncil üzerine yemin etmemişti.

OKULUN BAHÇESİNE ÇINAR AĞACI DİKTİ

Tsipras, Bartholomeos ve Kalın, okulun bahçesine çınar ağacı dikti. Bartholomeos, ziyaret sırasında Tsipras’a çeşitli hediyeler de takdim etti.

Yunanistan Başbakanı Tsipras burada yaptığı konuşmada, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin son dönemlerde pozitif bir ivme kazandığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Başkan Erdoğan’la başlayan olumlu diyalog, özellikle azınlık vakıflarının mallarının iadesi konusundaki olumlu gelişmeler takdire şayan. Tek Tanrılı dinler ayrıştırıcı değil, birleştirici olmalıdır. Buradaki Rum azınlığın, Batı Trakya’daki Müslüman azınlığın din yüzünden sıkıntı yaşamış olmaları üzücü şeylerdir.”

Tsipras, Patrik Barthalameous’un yönettiği ayine katıldı.

“UMARIM 48 YILDIR KAPALI OLAN OKULU AÇARIZ”

Çağdaş demokrasilerde, insan haklarına saygı gibi kavramların önemine dikkat çeken Tsipras, “Son yıllardaki olumlu diyaloglarımızın netice vermesini bekliyoruz. Türkiye’de ve Yunanistan’da bulunan Türk ve Rum azınlıkların haklarının karşılıklı bir şekilde korunmasını temenni ediyorum. Dilerim bu okula yapacağım gelecek ziyaret Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte olur ve 48 yıldır kapalı olan okulun beraber kapısını açarız.” dedi.

Tsipras’ın Heybeliada ziyaretine Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı. 

TÜRK VE MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZ

Fener Rum Patriği Bartholomeos ise, “Türk ve Müslüman kardeşlerimiz” diye başladığı konuşmasında 6 şubat tarihinin adadaki manastırın kurucusu Aziz Fotios’un senelik bayramı olduğuna işaret etti.

“Gençliğimizde biz ve hocalar birlikte, beraber kutluyorduk bu bayramı.” diyen Bartholomeos, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maalesef son 48 yıllık süre zarfında okulumuz kapalı. Profesörsüz ve talebesiz kutluyoruz bugünü. Eminim ki Sayın Cumhurbaşkanımızın aklında okulumuzla ilgili şeyler vardır. Sayın İbrahim Kalın Beyefendi bizim ricamızı Sayın Başkanımıza arz edecekler. Hepimizin beklediği, ümit ettiği bu çok önemli gün uzak olmayacaktır. Çok önemli ve çok büyük bir gün olacak. Yalnız Patrikhane için değil tüm Ortodoks dünyası değil yalnız Hristiyanlık için değil medeniyet için kültür için memleketimiz için herkes için mutlu bir gün olacaktır.”

Ayasofya ziyaretinde Tsipras’a, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın eşlik etti.

TSİPRAS’A KİTAP HEDİYE EDİLDİ

Ayrıca ziyarette, Yunanistan Başbakanı Tsipras’a İlber Ortaylı’nın “İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı” ve Enis Tulça’nın “Atatürk, Venizelos ve Bir Diplomat Enis Bey” kitaplarının Yunancaya çevrilen baskıları hediye edildi.

Yunanistan Başbakanı’ndan Erdoğan’a: Biz bir hukuk devletiyiz ve mahkeme kararlarına saygılıyız

Gündem

Alaattin Çakıcı’dan Sedat Peker’e ‘Cici Süleyman’ çıkışı: En İçişleri Bakanı Soylu’dur

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı, bugün kaleme aldığı bir mektupta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yüklenen Sedat Peker’e ‘sus’ mesajı verdi.

BOLD – Sedat Peker’in Karadağ’a gidişinin Alaattin Çakıcı’nın tahliyesiyle ilişkilendirilmesi üzerine geçen sene bir video paylaşan Peker, Çakıcı ile anlaşmaları olduğunu belirterek iddiaları yalanladı.

Aynı videoda, Çakıcı’nın dostluğu da düşmanlığı da iyi bildiğini belirten Peker, hakkında yayılan ‘korktu’ iddialarının Çakıcı tarafından ortaya atıldığına ihtimal vermediğini söyledi.

Alaattin Çakıcı, sosyal medya hesabından bugün Peker’i hedef alan bir mektup paylaştı.

Mektubunda sabıkası yüzünden kendisinden muhtar dahi olamayacağını belirten Çakıcı, “Ama devletin bir bireyi olarak herkes kadar ülkemizde ve dünyada ki olayları yorumlama hakkına sahibim. Hep demişim imanımın kıblesi kabedir, mensup olduğum milletimizin yönü devletin bekası ve devamlılığıdır.

DEVLET BAĞIRSAKLARINI TEMİZLEYECEKTİR

Son günlerde Türkiye’nin geçmişine yönelik bazı oluşumlar deşifre edilmektedir. Bunların hepsi devlet arşivinde mevcuttur. Bugün gündeme getirmek Fetö’ye, HDP’ye, CHP’ye Davutoğlu ve Babacan ‘a ve bazı iyi partililerin eline geçmişten kaynaklanan bazı oluşumlarla ilgili silah vermektedir. Devletimiz zamanı geldiği zaman her türlü yasadışı pisliğe bulaşmış olan olanları layık olduğu yere kapatıp, devlet kurumları içerisinde bu tip insanlarla iş birliği yapanlardan dolayı bağırsaklarını temizleyecektir” dedi.

PEKER’E GÖNDERME

Peker’in hedefe koyduğu Soylu’ya övgüler düzen Çakıcı konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Aziz Türk milleti bundan emin olsun. Cumhuriyet tarihi terörle mücadele etmiş en İçişleri Bakanı sayın Soylu ile ilgili bir şeyler söylenmektedir. Sayın Soylu’yu Türkiye tanıyor. Terörle ile ilgili bedenini 5 bin derecedeki ateşin içine atmıştır. İnsan bir şeylerin ortaya dökülmesini istiyorsa lütfen sapla sapanı bir birinden ayırmasını bilmeli.

Yurt içi ve yurtdışında Türküm, Türkmen’im devlet benim için her şeydir diyenlere şunu hatırlatmak isterim, birileri yanlışın içindeyse Türkiye ‘nin bekası söz konusu olduğu bu dönemde görevini ifa edenlere söz söylememesi gerekir. Kişilerin bir birileri ile özel ilişkileri bile olsa mahremde kalmalı kamuoyuna saygılarımla arz ederken muhalefete devlet düşmanlarına şunu hatırlatmak isterim, temcit pilavı gibi sürekli sayın Bahçeli’yi , sayın devlet başkasını mafyayı özel afla çıkardı diye ibare kullanmayın.

AF OLMASA DA ÇIKACAKTIM

Af çıkmasa bile 8 ay sonra tahliye olacaktım. Ama size yolu gösteriyorum. Aftan evvel devam eden mahkemelerim var. Hızlandırın. Onursuz dışarıda özgür kalacaksam, adam gibi hapishaneye dönmeyi tercih ederim. Aziz Türk milletine, sayın devlet başkanımıza , benden dolayı sürekli suçlanan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı değerli ağabeyim Devlet Bahçeli’ye saygılarımla arz ederim.”

Sedat Peker, dün yayınladığı son videosunda, kendisi için ‘pislik mafya’ diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya  yönelik ‘Cici Süleyman, Tertemiz Süleyman, Temiz Sülü’ gibi ifadeler kullanmıştı.

Erdoğan’a ‘helallik’ teklifi

Okumaya devam et

Gündem

AKP İl Başkanı bayramlaşacak diye acil servis esas duruşta

AKP Tokat İl Başkanı Cüneyt Aldemir’in bayram ziyareti için gittiği devlet hastanenin acil servisinde sağlıkçıların hazır kıta bekletildiği ortaya çıktı.

BOLD – AKP Tokat İl Başkanı Cüneyt Aldemir, bayramın ikinci günü sağlıkçılarla bayramlaşmak için Tokat Devlet Hastanesi Acil Servisine gitti.

Sağlıkçılarla bayramlaşan İl Başkanı Aldemir, bayramlaşma fotoğraflarını sosyal medya hesabında, “İl Gençlik Kolları Başkanımız Mesut Aktürk ve yönetim kurulu üyelerimizle beraber salgın sürecinde büyük emek ve gayretle çalışan sağlık ordumuzun nezdinde acil serviste görev yapan arkadaşlarımızla bayramlaştık. Rabbim kolaylıklar versin bayramınız mübarek olsun” notuyla paylaştı.

Aldemir’in paylaştığı fotoğrafta sağlık çalışanlarının hastane dışında tek sıra hazır kıta beklemesi dikkat çekti. Hastane dışında kendisini tek sıra hazır katı bekleyen acil servis çalışanlarıyla bayramlaşan Aldemir daha sonra servisin içine girdi.

Öte yandan, Aldemir’in bayramlaşma için gittiği emniyet ve jandarma görevlilerinin de hazır kıta bekletildiği öğrenildi.

Ama kısa süre sosyal medyada yayılan fotoğraflara vatandaşlar tepki gösterdi.

Okumaya devam et

Gündem

Sedat Peker’in oltasına gelen bakan kim?

Suç örgütü lideri Sedat Peker, Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve Pelikan grubuyla çarpışırken aniden hedefini değiştirdi ve son videosunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya döndü. Soylu, tabiri caizse Peker’in oltasına gelen ilk kişi oldu. Gazeteci Cevheri Güven, ilk kez duyacağınız bilgiler ışığında Peker’in dördüncü videosunu analiz etti. BOLD

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0