Bizimle iletişime geçiniz

Genel

İstanbul’da facia: 43 kişinin yaşadığı bina çöktü

İstanbul Kartal'da büyük bir gürültü ile çöken 8 katlı binanın enkazında arama-kurtarma faaliyeti sürüyor.

İstanbul’un Kartal ilçesi Orhantepe Mahallesi Sema Sokak’ta 14 daireli 8 katlı bina henüz bilinmeyen bir sebeple çöktü. Zemin katında konfeksiyon atölyesi bulunan apartmanda 43 kişinin yaşadığı belirtildi.

Çöken binada incelemelerde bulunan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Binanın 3 katı kaçak yapılmış.” dedi.

Çöken binanın 3 katının iskânsız olduğu ortaya çıktı.

ANINDA YAYIN YASAĞI GELDİ: ÖLÜ SAYISI SAKLANIYOR

Arama-kurtarma ekiplerinin sevk edildiği binada ilk belirlemelere göre 2 kişi hayatını kaybetti. Ancak enkaz altında onlarca kişi olabileceği iddia ediliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un geç saatlerde, “Kartal’da çöken binaya ilişkin rakamlar var elimizde ama şu an söylemek olmaz.” şeklinde beyanat vermesi ölü sayısının kamuoyundan saklandığına dair iddiaları kuvvetlendirdi.

Şu ana kadar 6 kişinin yaralı olarak kurtarıldığı facianın şoku sürerken İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hâkimliği haber hakkında alelacele yayın yasağı kararı aldı.

Arama-kurtarma çalışmalarını yerinde inceleyen Valisi Yerlikaya, “Enkaz altında yaralılara ulaşmak için ekiplerimiz çalışıyor. Mahallelinin burada arama-kurtarma çalışmasının sessiz ortam olması için bize yardımcı olması lazım.” dedi.

BİNA İSKÂNSIZ 3 KATI KAÇAK

Vali Yerlikaya, binada kaç kişinin yaşadığı sorusuna ise, “Adrese dayalı nüfus sisteminde buranın zemin artı 7 kat ve 14 daireli olduğu, 43 vatandaşın kayıtlı olduğunu biliyoruz. Aynı şeklide Kartal Belediye Başkanı ve İmar Şube Müdürüyle görüştüm. Buranın 1992 yılında 5 katlı ruhsat olduğunu, daha sonra 3 kat kaçak yapıldığını ve iskânsız olduğunu söylediler. Üzücü olan bu.” diye konuştu.

Enkazdan bir kadın yaralı olarak kurtarıldı. (Fotoğraf: Reuters)

“ZEMİN KATTA TEKSTİL ATÖLYESİNDE SURİYELİ İŞÇİLER KAÇAK ÇALIŞTIRILIYOR” İDDİASI

Patlama sesiyle birlikte binanın bir anda çöktüğünü anlatan görgü tanıkları, binanın zemin katında konfeksiyon atölyesinde 20-25 kişinin çalıştığını ifade etti.

Mahalle sakinlerinin anlattığı bilgiye göre, atölyede Suriyeli işçiler kaçak olarak çalıştırılıyor. Kaza mahalline çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edilirken, enkazda arama-kurtarma faaliyeti devam ediyor.

GÖÇÜK ALTINDAKİ KİŞİ SAYISI FAZLA OLABİLİR

Enkaz altındaki kişilere ulaşmak için çöken binanın etrafında sessizlik sağlanmaya çalışılıyor. Binadaki tüm dairelerin dolu olduğu belirtiliyor.

Görgü tanıklarının anlatımına göre, binanın önündeki kaldırımdan öğrencilerin geçtiği esnada çökme meydana geldiği ve göçük altında kalan kişi sayısının fazla olabileceği vurgulandı.

Hayatını kaybeden kişinin hâlâ enkaz altında olduğu aktarıldı.

İstanbul Kartal’da çöken 8 katlı binanın enkazında arama-kurtarma faaliyeti devam ediyor. Binada 43 kişinin kaydı olduğu açıklandı.

ÇÖKEN BİNA 1992’DE İNŞÂ EDİLDİ

Çöken binada ikamet eden yakınlarına ulaşmaya çalışanlar enkazın başında çaresizce bekleyerek gözyaşı döküyor. Çöken binanın 1992 inşâ edildiği belirtiliyor. Enkazdan kurtarılan 2 yaralının Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldüğü aktarıldı.

KARTAL BELEDİYESİ: BİNA HAKKINDA HER HANGİ BİR YIKIM KARARI YOK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Kartal Orhantepe Mahallesi Sema Sokak’ta meydana gelen bina çökmesine İBB itfaiyesi (Kartal, Maltepe, Pendik, Kayışdağı, Kadıköy, Yakacık, Bakkalköy, Sultanbeyli, Şişli) 26 araç, 86 personelle müdahale etmektedir.” denildi.

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz bina hakkında bir yıkım kararı olmadığını söyledi. Öz belediyedeki kayıtlara göre 14 dairede 43 kişi yaşadığını aktardı.

Orhantepe Mahallesi muhtarı Zeki Dağ, “Korkunç bir olay. Birden yıkılacak bir binaya benzemiyordu. Binanın altında 5 aracın kaldığı söyleniyor. Binada 14 daire vardı. Normalde 27-30 civarında kişi olduğu görülüyor, fakat nüfus müdürlüğünden net bilgi henüz gelmedi. Binayla ilgili herhangi bir risk raporu bulunmuyordu.” dedi.

BİNA BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISININ AKRABALARINA AİT

Çöken binanın Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Yeşilyurt’un akrabalarına ait olduğu ortaya çıktı. Vali Yerlikaya’nın, “Binadaki üç kat kaçak durumda.” açıklaması üzerine sosyal medyada bazı kullanıcılar, “Kaçak katlara belediye tarafından göz mü yumuldu?” sorusunu yöneltti.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı çöken bina hakkında soruşturma başlatıldığını kaydetti.

İstanbul Valiliği faciaya dair yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ana kadar yaralı olarak kurtarılan 7 kişinin isimlerine yer verildi.
Buna göre hastanelerde tedavi altına alınan yaralıların isimleri şöyle:
  1. Hilal Tuana Alemdar (13 yaşında)
  2. Halim İbrahim Alemdar (23 yaşında)
  3. Adem Alemdar (47 yaşında)
  4. Safiye Alemdar (44 yaşında)
  5. Adile Oral (77 yaşında)
  6. Nazan Tekgöz (37 yaşında)
  7. Güler Yılmaz (56 yaşında)

Brezilya’da baraj faciasında ölü sayısı 115’e yükseldi

 

Genel

AKP döneminde İBB’ye milyonlarca dolara itfaiye aracı diye füze rampası sattılar

AKP’nin yönetimde olduğu 2006 yılında İBB’ye teslim edilen 90 adet füze rampasından bozma itfaiye araçları büyüklükleri nedeniyle İstanbul sokaklarında kullanılamıyor.

BOLD – Sosyal medyadan canlı yayın gerçekleştiren İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ve CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı, İBB’de geçmiş dönemde yapılan usülsüz harcamalara dair açıklamalarda bulundu. Şubaşı, AKP döneminde füze rampasında bozma itfaiye araçlarına milyonlarca lira ödendiğini söyledi.

Şubaşının bahsettiği araçlar, hacimlerinden dolayı İstanbul sokaklarında da kullanılamıyor, üstelik itfaiye istasyonlarının garajlarına da sığmıyor.

Şubaşı araçların rutin masraflarıyla ilgili de: “Yakıt tüketimi yüzde 100 ve tek bir firma ürettiği için bakım masrafı çok yüksek. Hiçbir ülkede de kullanılmıyor. Gerçekten akıl alır gibi değil” ifadelerini kullandı.

90 alınan ve tanesine AKP yönetimi döneminde 1.1 milyon dolar ödenen ‘Koca Yusuf’ adı verilen itfaiye araçlarının yerine yeni araçların alınması gündemde.

İŞLEVİNİ YERİNE GETİREMİYOR

Sözcü’de yer alan habere göre bu araçlardan 13’ünün büyüklüğü nedeniyle faal olarak kullanılamadığı, geniş alanlarda orman yangını gibi olaylara müdahale edebildiği bildirildi.

Araçların kullanım amacının fabrika yangınlarında duvar yıkmak, enkazdan yük kaldırmak olmasına rağmen satın alındıktan sonra yapılan testlerde beton kıramadığı anlaşıldı.

90 ADET ALINDI

İBB, 2004 yılında 21/b maddesine göre ilana çıkmadan davet usulü ile ihale düzenledi. Yabancı bir şirketten “6x6x6” denilen, adedi o dönemki kura göre 1 milyon 100 bin dolar olan 90 adet araç alındı.

Araçlar 2006 yılında itfaiyeye teslim edildi. Füze rampasından itfaiye araçlarına dönüştürülen bu araçların 45’inin ilk müdahale, 45’inin de arama-kurtarma aracı olarak kullanıldığı öğrenildi.

3 bin 600 litre su kapasitesi olan araçların Beyoğlu ve Fatih gibi dar sokaklı ilçelerde kullanılamadığı, her itfaiye garajına da giremediği kaydedildi. Bu tip araçlara sadece 3 personel binebiliyor.

Time dergisi 2020’nin en iyi 10 filmini seçti

 

Okumaya devam et

Genel

Vefat sayısı 4 kat artan kentte AKP’li belediyeden 5 bin yeni mezar kazımı için ihale

Pandemi öncesi günlük ortalama vefat sayısı 15 kişi olan Gaziantep’te dün 67 kişinin defnedildiği, büyükşehir belediyesinin de yeni mezarlıklar için ihale açtığı öğrenildi.

BOLD – CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, Mart 2020 öncesi günlük vefat sayısı 15 olan kentte, dün 67 kişinin defnedildiğini duyurdu. Kalkan, AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin de yeni mezarlık kazımı için ihaleye çıktığını söyledi.

Kalkan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “2020 Mart ayında Gaziantep Valiliği günlük 15 civarında vefat olduğunu açıklamıştı. Dün Gaziantep’te defnedilen cenaze sayısı:67. Bu sayı nasıl buralara geldi? Daha sıkı önlemler almanın zamanı geldi de geçiyor. Gaziantep Büyükşehir Bel. 5 bin daha mezar kazılması için ihale yaptı.”

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Okumaya devam et

Genel

Kovid-19 İstanbul’da ölümleri ikiye katladı

Geçen yıllarda İstanbul’da günde ortalama 200 vefat gerçekleşirken, bu rakam koronavirüs salgını sonrası ikiye katlandı. 2018 ve 2019 yıllarında aylık 5 bin civarında olan ölümler bu yıl kasım ayında 10 bine yaklaştı.

BOLD – Koronavirüs salgının merkezi olan İstanbul’daki toplam ölüm sayısı, Kasım ayında geçtiğimiz yıllara göre 2 katına çıktı. 2018 ve 2019’da günlük ortalama 200’ler civarında olan vefat sayısı, bu kasım ayında 400’lere ulaştı.

GASİLHANELERDE CENAZE SIRASI BEKLENİYOR

Koronavirüs salgınında vaka sayılarının tekrar zirve yapması ile birlikte açıklanan vefat sayıları ile ilgili tartışmalar da yeniden gündemde. Salgının merkezi durumunda olan İstanbul’daki vaka ve vefat sayısı da bu tartışmaların odağında yer alıyor. Son olarak Küçükçekmece’deki gasilhane önünde yıkanmayı bekleyen cenazeler nedeniyle oluşan uzun kuyruk görüntüsü İstanbul’daki son durumu da özetler nitelikte. İstanbul’da son 3 yılın Kasım ayındaki vefat sayıları arasında neredeyse 2 katı ulaşan bir fark dikkat çekiyor.

VEFAT  SAYISI İKİ KATINA ÇIKTI

2018 ve 2019 yılının Kasım aylarında günlük ölüm sayısının 200’ler civarında olduğu İstanbul’da, bu yıl sayı 400’ler seviyesinde. E-Devlet uygulaması üzerinde İstanbul’daki vefat sayıları sorgulandığında 2018 yılında 1-26 Kasım arasında toplam vefat sayısı 5 bin 385 iken 2019’da aynı dönemde bu sayı 5 bin 312 oluyor. 2020 yılına gelindiğinde ise 1-26 Kasım tarihleri arasındaki toplam vefat sayısı 9 bin 828’e çıkıyor.

Koronavirüs vaka sayısı 30 bini geçti

Okumaya devam et

Popular