Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Antarktika’da kayıp bir şehir mi var?

Antarktika kıtası üzerine yapılan araştırmalarda her gün yeni bir bilgi keşfediliyor.

Rusya’nın Antarktika’da bilimsel araştırmalar yaptığı bölgede buzulların altında antik bir kayıp şehrin olabileceği iddia edildi.

“Antartika’da Saklanmış Gerçek Sırlar (The Real Secrets Hidden in Antarctica)” isimli belgeselde Rusya’nın Antarktika’da bilimsel araştırmalar bölgesinde buzulların altında bir anomali keşfettiği belirtiliyor.

Bilim insanları keşfin antik bir kayıp şehrin varlığına işaret edebileceği ihtimali üzerinde duruyor.

VOSTOK İSTASYONU’NUN DOĞUSUNDA

Rusya’nın Antarktika’daki Vostok İstasyonu’nun doğusunda, yüzeyi buzul kütlesinin yaklaşık 4 bin metre aşağısında bir göl bulunduğunu ve gölün yüzeyinin deniz seviyesinin 500 metre altında olduğu iddia edildi.

Belgeselde buzul altı gölünde 2012’de bir delik açıldığı ve gölün altında 15 milyon yıllık 3 bin 500’den fazla canlı türüne rastlandığı öne sürülüyor.

MANYETİK ANOMALİ KEŞFEDİLDİ

“The Real Secrets Hidden in Antarctica” isimli belgesele göre, Rus uzmanlar, bu durumun gölün yer kabuğunun incelmesine veya eski bir kentin varlığına işaret ettiğini düşünüyor.

Belgeselde “Delme işleminde 15 milyon yıl öncesine dayanan canlı bakteri örnekleri bulundu. Bilim insanları 3 bin 500’den fazla canlı ve zengin fosil kalıntıları olduğunu söylüyor. Ancak gölde büyük bir manyetik anomali olduğu da belirtiliyor.” ifadelerine yer verildi.

İddialara göre Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) uzmanlar da bölgede araştırma yapmak istiyor.

17 kişilik İTÜ araştırma ekibi Antartktika’ya ulaştı

Dünya

Almanya: Türkiye’deki yargı bağımsızlığına ilişkin kuşkular var

Alman hükümetinin İnsan Hakları Raporu’ndan Türkiye’ye insan hakları ihlali eleştirisi geldi. Raporda eleştirel seslerin tutuklanma riskinin olduğuna işaret edilerek yargının siyasi etki altında olduğuna ilişkin kuşkular bulunduğu belirtildi.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı ve dünya genelindeki durumun değerlendirildiği yeni İnsan Hakları Raporu, kabine üyeleri tarafından kabul edildi. Raporda Türkiye, Rusya ve Çin’deki insan hakları durumunun kötüleştiğine dikkat çekiliyor.

OHAL KALKTI AMA ETKİSİ SÜRÜYOR

Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde, ülkede 15 Temmuz’dan sonra uygulanan olağanüstü halin son verilmesine rağmen, insan hakları üzerindeki olumsuz etkilerin devam ettiği belirtiliyor.

“SİVİL TOPLUMA GÖZDAĞI VERİLİYOR”

Hükümeti eleştirenlerin tutuklanma ya da haklarında adli kovuşturma açılması tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ifade edilen raporda, siyaset bağlantılı soruşturma ve davaların da yargı bağımsızlığına ilişkin kuşku doğurduğu ve sivil topluma gözdağı verdiği izlenimi yarattığı vurgulanıyor.

Raporda ayrıca Türkiye’deki din özgürlüğünün de uluslararası standartlara uymadığı belirtilerek kadınların da siyasette, toplumda ve ekonomide büyük ölçüde dezavantajlı olduğu ifade ediliyor.

Raporda aralarında Türkiye, Rusya, Çin, Kuzey Kore, Suudi Arabistan’ın da olduğu 28 ülkedeki insan hakları durumu mercek altına alındı. Raporda Suriye’deki insan hakları ve uluslararası hukukunun durumu için de “tamamen felaket” değerlendirmesi yapılıyor.

Alman hükümetinin insan hakları raporu iki yılda bir hazırlanıyor.

 

Okumaya devam et

Dünya

Dünyayı ikiye bölen Maduro ne zaman bırakacağını açıkladı

ABD ve müttefiklerine karşı Rusya, İran, Meksika, Çin, Türkiye, Endonezya, Küba’nın desteklediği alan Venezuela lideri Maduro, pazar günkü seçimleri kaybederse başkanlığı bırakacağını açıkladı.

BOLD – Ekonomik krizin ardından iç karışıklığın yaşandığı Venezüella’da muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, 23 Ocakta kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan etti. Guaido, başta ABD olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin desteğini aldı. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise olayı darbe girişimi olarak niteleyerek, ABD ile diplomatik ilişkilerin kesti.

Maduro, Rusya, Belarus, İran, Meksika, Çin, Türkiye, Küba, Nikaragua, Endonezya gibi diğer birçok ülkenin desteğini aldı. Dünya, Venezuela Devlet Başkanı Maduro üzerinden resmen kutuplara ayrıldı.

MUHALEFET KAZANIRSA BIRAKIRIM

Devlet televizyonundan Venezuela halkına seslenen Maduro, muhalefetin önümüzdeki 6 Aralık Pazar günü yapılması planlanan parlamento seçimlerini kazanması halinde istifa etmeye hazır olduğunu belirtti.

Trump üç çocuğu, damadı ve avukatı için önleyici af peşinde

 

Okumaya devam et

Dünya

Trump üç çocuğu, damadı ve avukatı için önleyici af peşinde

Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerini kaybeden Başkan Donald Trump’ın danışmanlarıyla görüşerek 3 çocuğu, damadı ve kişisel avukatı Rudy Guilani için görev süresi sona ermeden ‘önleyici af’ çıkarma konusunu görüştüğü ileri sürüldü. Trump ise haberleri yalanladı.

BOLD – Konu hakkında bilgi sahibi iki kaynak, Trump’ın, seçilmiş Başkan Joe Biden’ın göreve gelmesinin ardından Adalet Bakanlığı nezdinde 3 çocuğu (Donald Trump Jr., Eric Trump ve Ivanka Trump) ile Ivanka’nın eşi ve aynı zamanda Beyaz Saray Danışmanı, damadı Jared Kushner’den intikam almak isteyebileceğini ve bundan endişe duyduğunu söylediğini aktardı.

Donald Trump Jr.

En büyük oğlu Donald Trump Jr., 2016’daki kampanya sırasında babasının rakibi Demokrat aday Hillary Clinton hakkında ‘zarar verici bilgiler’ sunma iddiası ve ‘Ruslarla olan temasları’ nedeniyle özel Danışman Robert Mueller tarafından soruşturuluyordu, ancak kendisine herhangi bir suçlama yöneltilmedi.

Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner

Başkan Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’in de güvenlik izni almak için yabancılarla (Ruslar) temasları hakkında federal yetkililere yanlış bilgi verdiği ortaya çıkmıştı.

Bu arada Manhattan bölge savcısının Trump Organizasyonu’na yönelik soruşturması, vergi indirimlerini de içerecek şekilde genişletilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ve oğlu Eric Trump

Soruşturma sırasında milyonlarca dolarlık danışmanlık ücreti ortaya çıkmış ve bazı yetkililer, bu duruma Ivanka Trump’ın dahil olduğunu belirtmişti.

ABD medyası, Trump’ın son 10 yılda sadece 2 yıl 750’şer dolar vergi ödediğini ortaya koymuştu.

EYALET VE YEREL SUÇLARA KARŞI KORUMA SAĞLAMIYOR

New York Times’ın haberine göre, Başkan Donald Trump her ne kadar önleyici af çıkarsa da söz konusu af, eyalet veya yerel suçlara karşı koruma sağlamıyor.

Diğer yandan Başkan Donald Trump’ın azil sürecinde Kongre’de ifade veren ABD’nin Avrupa Birliği (AB) elçisi Gordon Sondland, Trump’ın rakibi Joe Biden’a yönelik Ukrayna’da soruşturma açılması için yapılan baskının Başkan Trump’ın direktifi doğrultusunda icra edildiğini söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump ve avukatı Rudy Giuliani

Ayrıca elçi Sondland, Beyaz Saray’ın Ukrayna ile yürütülecek ilişkilerin Trump’ın şahsi avukatı Rudi Giuliani’nin öncülüğünde olmasını istediği ifadesi de haberlerde yer almıştı.

Ancak Giuliani, Manhattan federal savcıları tarafından Ukrayna’daki iş anlaşmaları ve Amerikan Büyükelçisinin görevden alınmasındaki rolü nedeniyle soruşturma altında bulunuyor.

TRUMP, HABERLERİ YALANLADI

ABD Başkanı Donald Trump ise af konusunda araştırma yaptığı haberlerini yalanladı.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Af araştırması yalan haber” dedi.

ABD Adalet Bakanı Barr, Trump’la ters düştü: Seçim sonucunu etkileyecek bir hile bulamadık

Okumaya devam et

Popular