Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Çöken binanın sahipleri “İmar affı” için müracaatta bulunmuş

İstanbul Kartal'da 2 katı kaçak Yeşilyurt Apartmanı çöktü. Bina çökmeseydi İmar Barışı ile aklanmış olacaktı.

Hükümetin sadece “gelir kapısı” olarak baktığı İmar Barışı’nın deprem kuşağındaki Türkiye’de ne gibi facialara sebebiyet verebileceği İstanbul Kartal’da 2 katı kaçak Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesi ile bir kere daha gözler önüne serildi. Bina sahiplerinin kaçak katlar için Kartal Belediyesi’ne İmar Barışı müracaatında bulunduğu ortaya çıktı.

BOLD- İstanbul Kartal’da çöken 8 katlı binanın 2 katının kaçak olduğunun ve mülk sahiplerinin kaçak katlar için İmar Barışı müracaatında bulunduğunun ortaya çıkması gözleri İmar Barışı’na çevirdi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “3 kat kaçak.” ifadesini kullanırken, Kartal Belediyesi 3 değil, 2 katın kaçak olduğunu açıklamıştı.

“15-20 SURİYELİ ENKAZ ALTINDA OLABİLİR” İDDİASI

Kaçak binanın enkazından şu ana kadar 11 kişinin cansız bedeni çıkarıldı. 3’ü ağır 13 yaralının tedavisi ise hastanelerde devam ediyor.

Enkaz altında kaç kişinin olduğu sır gibi saklanırken, zemin katında tekstil atölyesinde 15-20 Suriyele göçmenin kaçak işçi olarak çalıştırıldığı iddia edilmişti.   

Arama-kurtarma ekipleri Yeşilyurt Apartmanı’nın enkazında gece boyunca da çalışmaya devam ediyor.

PARAYI VEREN KAÇAK BİNAYA İSKÂN İZNİ ALACAK

“İmar Barışı” olarak bilinen ve 2018 yılında yürürlüğe giren 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun hem ruhsatsız hem de iskân izni olmayan binaları kapsıyor.

Mülk sahiplerinin beyanları esas alınarak belli bir harç mukabili gayrimenkullerin ruhsat, iskân ve mevzuatın öngördüğü diğer eksiklikler gideriliyor. Gecekondu, Hazine arazisi ya da tarım arazisi üzerine inşa edilmiş binalara ruhsat veriliyor. Ruhsat ve diğer onaylar için herhangi bir iyileştirme veya mühendislik kriteri de aranmıyor.

İstanbul Kartal’da çöken binanın enkazında arama-kurtarma çalışmaları sürerken yakınlarından haber alamayan bir kadının gözyaşları yürek burktu.

Türkiye’nin deprem kuşağında bulunduğuna ve kaçak binalara af getirilmesinin vahim sonuçları olabileceğine dikkat çeken uzmanların ne kadar haklı olduğunu Kartal’da Yeşilyurt Apartmanı faciası gözler önüne serdi.

İmar Barışı’ndan 2018 yılında 11 milyar TL gelir elde eden hükümet 1 Ocak 2019 itibarıyla sona eren müracaat tarihini 6 ay daha uzatmıştı.

Çöken binanın zemin katında tekstil atölyesi bulunduğu ve Suriyeli işçilerin kaçak olarak çalıştırıldığı iddiası tekzip edilmedi. Can kaybının artmasının endişe ediliyor.

İMAR BARIŞI MÜRACAATINI BELEDİYE TEYİT ETTİ

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, çöken bina hakkında “yıkım kararı olduğu” iddialarını tekzip etti, ancak İmar Barışı için müracaat yapıldığı iddialarına dair herhangi bir yorumda bulunmadı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada ise İmar Barışı müracaatı şu şekilde teyit edildi: “Bahse konu binanın 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında herhangi bir riskli yapı tespiti veya tespit başvurusu bulunmadığı, bunun aksine ‘İmar Barışı’ olarak bilinen mevzuat kapsamında da hak sahipleri tarafından Yapı Kayıt Belgesi başvurusu bulunmaktadır.”

ZEMİN ÜZERİ 5 KAT İÇİN RUHSAT VERİLDİ

Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak’ta çöken Yeşilyurt Apartmanı’nın inşaatına 23 Kasım 1992 tarihinde Kartal Belediyesi tarafından yapı sahibi Hikmet Yeşilyurt adına düzenlenen 2-39 no’lu yapı ruhsatıyla başlandı.

Söz konusu bina toplam 6 Kat (Zemin+5 Kat) olarak ruhsatlandırıldı. Projeye 2 kat daha ruhsatsız ilave yapıldı ve bu katlardaki 4 adet daireye de hak sahipleri tarafından 1998’de bina vergi beyanında bulunuldu.

BELEDİYE KAÇAK KATLARA GÖZ YUMDU

Kartal Belediyesi, 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun ilgili 32’nci ve 42’nci maddelerine göre ruhsatsız 2 kat ve 4 daire ile ilgili herhangi bir yıkım tutanağı tanzim etmedi veya para cezası tatbik etmedi.

2017 yılına gelindiğinde binanın zemin katında bulunan dükkanın işletme ruhsatı bulunmaksızın gayrikanuni bir şekilde çalıştığını tespit eden Kartal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekipleri tarafından dükkânın faaliyetine son verildi.

Güvenlik barikatının gerisinde bekleyen yüzlerce kişi yakınlarından iyi bir haber almak için dua ediyor. Bekleyenler arasında Suriyeli göçmenlerin de olması dikkati çekiyor.

APARTMAN, BAŞKAN YARDIMCISININ AKRABALARINA AİT

Binanın sahibi olan Yeşilyurt ailesinin Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Yeşilyurt ile akraba olduğunun ortaya çıkması facianın nasıl göstere göstere geldiğini gözler önüne serdi.

Görevi İmar Kanunu’na aykırı yapılaşmayı engellemek olan bir kişinin yakınlarına ait bina 2 katının kaçak olması sebebiyle çöktü ve faciada en az 11 masum insan hayatını kaybetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Binada kaç kişi olduğuna dair rakamlar var. Fakat bunu şu anda açıklayamam.” sözleri ölü ve yaralı sayısının artacağına işaret ediyor.

Şehir Plancıları Odası, İmar Barışı’nın daha büyük facialara sebebiyet verebileceğine dikkat çekerek, “Hasarlı ve imara aykırı binalara af niteliğindeki İmar Barışı iptal edilsin.” uyarısında bulunuyor. 

İstanbul’da facia: 43 kişinin yaşadığı bina çöktü

BOLD ÖZEL

İşkencecilere hapiste bile boyun eğmeyen Şeref hoca koronavirüse yenildi

Koronavirüs vakalarıyla anılan 2 bin mahpusun kaldığı Kocaeli 2 Nolu T Tipi Cezaevinde kalan Bilgisayar öğretmeni 2 çocuk babası Şerif Vatansever 47 yaşında koronavirüsten yaşamını yitirdi. Koğuş arkadaşının, onun vefatı sonrası paylaştıklarıysa Şeref Vatansever’in maruz kaldığı işkenceyi gözler önüne serdi.

BOLD – Kocaeli Cezaevinde yakalandığı koronavirüs yüzünden kaldırıldığı hastanede tedavi gören bilgisayar öğretmeni Şeref Vatansever hayatını kaybetti.

47 yaşında hayatını kaybeden Vatansever’in kaldığı koğuşta mahkumların tamamının koronavirüse yakalandığı öğrenildi.

TABUTTA TAHLİYEYE SON

Cezaevleri İhlalleri adlı sosyal medya hesabı Vatansever’in vefat haberini şöyle duyurdu: “Kocaeli 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde Bilgisayar öğretmeni Şerif Vatansever koronadan 47 yaşında yaşamını yitirdi. Koğuşunun hepsi korona olan Şerif Vatansever bir haftadır tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Tabutta tahliyeye son verin!”

GECELER BUNA ŞAHİT

Vefat haberine gelen yorumlardan biri de Vatansever ile birlikte hapis yatan Cihat adlı kullanıcıdan geldi. Vatansever’in cezaevinde kaldığı süre boyunca da işkence gördüğünü anlatan koğuş arkadaşı şunları söyledi: “Kardeşim, Allah’ın huzuruna alnın ak yüzün pak olarak çıkacaksın. Beraber yattığımız 42 ay bunun şahididir… Mahkeme devam ederken koğuştan götürüldüğün ve bir hafta boyunca polisin elinde işkenceye maruz kaldığın o gün ve geceler buna şahittir. Bize de şefaatçi ol nolursun.”

Koronavirüsle anılan Kocaeli 2 Nolu T Tipi Cezaevinde bilanço ağırlaşıyor. Cezaevinde koronavirüs testi pozitif çıkan çok sayıda tutuklu olduğu öğrenildi. Bir aile yakınının iddiasına göre 300 kişi koronavirüs kaptı. Durumları ağır olan mahpuslar Kocaeli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

“NE HASTANE NE CEZAEVİ SAĞLIKLI BİLGİ VERMİYOR”

Ağustos 2020’den beri Kocaeli 2 Nolu T Tipi Cezaevinde bulunan ve adının açıklanmasını istemeyen başka bir aile yakını, eşine 16 Nisan’da yapılan testin pozitif çıktığını söyledi.

Tüm koğuşun karantinaya alındığı belirten eş, “Ne hastane ne cezaevi sağlıklı bilgi vermiyor. Mektuplarım ulaşıyor mu onu dahi bilemiyorum. Eşimden gelen mektup belli ki hastalık öncesi tarihten ve eşimle ilgili haberleri yan koğuşlarında bulunan tanımadığım insanların yakınlarından almaya çalışıyorum. Her birimiz apayrı mağduriyet içerisindeyiz. 16.04.2021 tarihinden beri cezaevinin genelleme yaparak verdiği bilgiler dışında bir bilgi alamıyor, aksine telefonlar yüzümüze kapanıyor. 2000 kişiyi aşkın cezaevinde bu ne salgın, bu ne sorumsuzluk, tutuklu yakınlarına bu ne saygısızlık.” dedi.

17 GÜNLÜK EVLİYDİ

Eşi tutuklandığında henüz 17 günlük evli olduğunu söyleyen eş, “Bir gece gözaltı sonrası mahkeme denetimli serbestlik verdi. 4 saat sonrası evimize ve ailelerimizin evlerine eş zamanlı yapılan operasyon ile savcının kararı bozduğunu ve tutuklanma talebiyle cezaevine götürüldü. İlk mahkemede hüküm belli denerek 8 yıl 9 ay karar verildi. İstinaf direkt onayladı. Dosyamız Yargıtay’da.” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs Kocaeli 2 Nolu T Tipi Cezaevinde

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Evindeki kitaplar suç sayıldı eşi ikiz bebeğini düşürdü

Öğretmen Sefa Gökalp, 17 -25 Aralık yolsuzluk operasyonları sonrası Hizmet Hareketi mensuplarına yönelik cadı avının ilk kurbanlarından. Devlet memuru değildi ancak zimmet suçlamasıyla tutuklandı. Evindeki kitaplar örgüt üyeliğine delil sayıldı. Tutuklandığında eşi yaşadığı üzüntüyle ikiz çocuklarından birini düşürdü.

BOLD ÖZEL – 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasının ardından Hizmet Hareketi mensuplarına yönelik başlatılan cadı avının ilk mağdurlarından Sefa Gökalp hukuksuz şekilde tutuklandı.

Gökalp ailesi 17-25 Aralık’la başlayan hukuksuz sürecin ilk kurbanlardan. Dershanede öğretmen olarak görev yapan Sefa Gökalp, devlet memuru olmamasına rağmen haksız bir şekilde zimmetine para geçirmekle suçlandı. Evinde arama yapıldı. Polisler evinde buldukları Fethullah Gülen’in kitaplarını terör örgütü üyeliğine delil saydı. Tutuklandı ancak delil yetersizliği sebebiyle 27 gün sonra tahliye edildi. Eşi, o tutuklandığı dönemde ikiz çocuklarına hamileydi. Yaşadığı üzüntünün etkisiyle ikiz çocuklarından birini düşürdü. İkinci çocuğu da erken doğumla hayata tutunabildi.

Sefa Gökalp, eşi ve çocuklarıyla.

KARDEŞİ DE DÜĞÜN GÜNÜ TUTUKLANDI

Cadı avı Sefa Gökalp ile sınırlı kalmadı. Hukuksuz gözaltı ve tutuklamalar tüm aileye sıçradı. Gökalp’in babası işten çıkarıldı. Eşinin ailesinden 2 kişi daha tutuklandı. Eşinin kız kardeşiyle evlenen Sefa Gökalp’in erkek kardeşi düğün sırasında tutuklanarak hapse konuldu.

YENİ BİR HAYATA TUTUNMAYA ÇALIŞIYORLAR

Eşi hakkında da yakalama kararı çıkarılınca Gökalp ailesi zor bir karar alarak çok sevdikleri vatanlarını terk etmek zorunda kaldılar. 2 çocuğuyla İsviçre’ye gelen Gökalp ailesi yeni bir hayata ‘merhaba’ dedi. Şimdi yeni bir düzen kurmaya çalışıyorlar.

En fazla KHK’lıyı bağrından çıkaran Kavşut Köyü belgesel oldu

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

İdare Mahkemesinden delilsiz ‘şifahi’ adalet

15 Temmuz’un ardından KHK’larla ihraç edilenlere yönelik hukuksuz kararlara bir yenisi daha eklendi. Bir ihbar üzerine açılan ceza davasından beraat eden KHK’lı, ihracının iptali için Ankara 24. İdare Mahkemesine dava açtı. Mahkeme, dosyada delil bulamayınca MİT’in şifahi(sözlü) olarak verdiği bilgiye dayanarak davayı reddetti.

BOLD – Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi, ceza davasından beraat eden KHK’lının ihracına karşı açtığı davayı reddetti. Mahkeme herhangi bir delile yer vermediği gerekçeli kararında emniyet ve MİT Bölge Başkanlığının şifahi(sözlü) bilgilendirmesini ihraç için yeterli buldu.

KHK’yla ihraç edilen bir kişi, hakkındaki ihbar üzerine gözaltına alınıp tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevkedildi. Sulh Ceza Hakimliği, tutuklama talebini reddetti. Hakkında açılan davadan da tanığın beyanlarını reddetmesi üzerine beraat etti. Ancak OHAL Komisyonu memuriyete iadesine dair başvuruyu reddedince KHK’lı Ankara 24. İdare Mahkemesine dava açtı.

İSTİHBARATIN ŞİFAHI BİLGİSİYLE KARAR VERDİ

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi, Emniyet ve MİT Bölge Başkanlığının KHK’lı kişinin cemaat ile irtibatının bulunduğu yönündeki ‘şifahi’ bilgilendirmesini yeterli bularak davayı reddetti. Mahkemenin gerekçeli kararında, “…emniyet istihbaratında ve MİT Bölge Başkanlığından verilen şifahi bilgide kişinin yoğun olarak FETÖ mensupları ile ilişki içerisinde olduğu ve onlarla yoğun bir şekilde irtibat ve ilişkisinin bulunduğu bildirilmiştir” denildi.

Ankara 24. İdare Mahkemesinin hukuksuz ‘şifahi’ kararı.

Sedat Peker’in son videosu Hizmet Hareketine kurulan tuzağı deşifre etti

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0