Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İktisatçılardan Hazine Bakanı Albayrak’a: Vatandaş yemek yemese enflasyon düşecek, öyle mi?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, enflasyon konusundaki görüşleri ekonomistler ve sosyal medya kullanıcıları tarafından alay konusu yapıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın enflasyona dair görüşleri iktisatçılar ve sosyal medya kullanıcıları arasında alay konusu oldu. Albayrak, “Gıda fiyatları olmasa enflasyon -0,43 çıkacaktı.” demişti.

BOLD- Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ocakta yine yükselen enflasyonda suçlunun “gıda” olduğunu açıkladı.

Albayrak, “2019 yılına da umutlu bir giriş yaptık. Son 20 yılın en yüksek tek ayı geldi gıdada. Gıda tarafının negatif etkisi olmasaydı enflasyon ocakta aylık yüzde -0,43, yıllık yüzde 18,85 olacaktı.” ifadesini kullandı.

Albayrak’ın gıda çıkışı sosyal medyada alay konusu oldu. Twitter kullanıcıları, “Vatandaş yemek yemese enflasyon düşecekmiş. Gıda olmasa şu Hazine’yi ne güzel idare edeceğiz.” yorumu yaptı.

BELEDİYELER GIDA SATACAK

Bakan Albayrak, belediyelerin gıda satışına başlayacağını da söyledi. Albayrak, “Belediyelerimizle birlikte kaynağından sebze ve meyveleri alarak büyük şehirlerimizde maliyetinde vatandaşlarımıza sunacağımız adımları görmeye başlayacağız.” dedi.

KAMU SERACILIK DA YAPACAK

Bakan Albayrak, gıda fiyatlarını düşürmek için, seracılığı da kamunun yapacağını açıkladı.

Albayrak, “Gıdada işleyiş için sahada olacağız. Seracılık da kamuda yer alacak. Ziraat Bankası yarın seracılık yatırımlarıyla ilgili paket açıklayacak. Ziraat Bankası düşük faizli, Hazine tarafından sübvanse edilen seracılık kredisi sunacak.

Albayrak’ın açıklamaları, “Görünen o ki hükümet seçim öncesi gıda fiyatlarını düşürebilmek için Komünist sisteme bile dönmeye hazır.” şeklinde yorumlandı.

TARLADAN SOFRAYA RAFİNERİDEN DEPOYA!

Bakan Albayrak, gıda fiyatlarıyla ilgili tespitlerine devam ederken, tarladan sofraya değişen fiyatlara da değindi. Tarlada 2 lira olan domatesin, tezgahta 8 liraya çıkmasını eleştirdi.

Albayrak’ın bu sözüne cevap veren Özcan Kadıoğlu, “Yüksek gıda fiyatlarıyla ilgili konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önümüzdeki hafta bazı adımlar atılacağını söyledi. Tarlada 2 liralık domates, şehre geliyor 8 lira. Bizde soralım benzin ve mazot fiyatı rafineride kaç TL? Akaryakıt istasyonunda kaç TL ödüyoruz?” diye sordu.

Gıda fiyatları tetikledi, enflasyon yine tırmanışa geçti

Ekonomi

Sokağın patates isyanı: Soğan değil iş istiyoruz

Patates izdihamını yorumlayan bir kadın vatandaşın Erdoğan ve Bahçeli’nin dini ve milli değerler üzerinden siyaset yaparak yaşanan açlığı gizlemeye çalıştığını söylemesi çevredekilerden alkış aldı.

BOLD – Tarım ve Orman Bakanlığı, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla üreticinin elinde kalan patates ve soğanı satın alarak ihtiyaç sahiplerine dağıtma kararı aldı. Valilikler ve kaymakamlıklar aracılığıyla dağıtılan patates nedeniyle Şanlıurfa’da izdiham yaşandı. Eyyübiye ilçesinde dağıtılan patatesten almak isteyen yurttaşlar izdihama neden oldu.

PATATES MAKARNA İSTEMİYORUZ

Bedava patates dağıtım görüntüleri çok konuşuldu. Ankara’nın Ulus ilçesinde de YouTube kanalı Yol Tv’nin mikrofon uzattığı bir kadın vatandaş patates dağıtan AKP hükumetine veryansın etti.

Erdoğan ve Bahçeli’nin dini ve milli değerleri kullanarak siyaset yaptıklarını söyleyen kadın patates dağıtım sırasında oluşan izdihama da tepki gösterdi. Gençlerin işsiz kaldığını söyleyen kadın: “Biz patates istemiyoruz, makarna istemiyoruz. İş istiyoruz” dedi.

Şanlıurfa’da patates izdihamı

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Erdoğan 5 bin ton altının peşinde

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘yastık altındaki birikimlerinizi bankaya yatırın’ çağrısının arkasındaki gerçek ortaya çıktı. Vatandaşların yastık altında tuttuğu altınların miktarının 5 bin ton olduğu belirtildi. Bu altınların değeri ise yaklaşık 300 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarını harcayan AKP hükumeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, bankaları fonlamak için vatandaşın altınının peşine düştü.

BANKALARDAKİ DÖVİZ 230 MİLYAR DOLAR

Türkiye’de vatandaşların bankalarda tuttukları döviz hesaplarının toplam büyüklüğü 230 milyar dolar. İstanbul Altın Rafinerisi hesaplarına göre yastık altında ise 5 bin ton altın bulunuyor. Vatandaşların yastık altında tuttukları bu altınların parasal karşılığı ise 300 milyar dolara ulaşıyor. Bu kaynağı bankalara çekmek için çağrılar yapan Erdoğan, bankalara da altınlara dönük özel kampanyalar düzenlemesini istedi.

ALTINA VERDİKLERİ FAİZİ ARTTIRACAK

Kamu bankaları altın hesaplarına verdikleri faizleri arttırmak için adımlar attı. Bankalar 1-6 ay vadeli altın hesaplarına ortalama yüzde 0.5 faiz veriyor. Bu oran 6 ay-1 yıllık dönemler için yüzde 0.8’e çıkıyor. Bankaların yastık altındaki altınları sisteme kazandırmak için faiz oranlarını arttıracağı kaydediliyor.

AKP Türkiye’si: 128 milyar dolar, 43 işçi, 50 at kayıp

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez Bankası’nı kapatsalar eksikliğini hissetmeyiz o hale geldik

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak Merkez bankacılığının güven işi olduğuna dikkat çekti. Gürkaynak, “Merkez Bankası’nı kapatsalar eksikliğini hissetmeyiz, o hale geldik” dedi.

BOLD – İktisat Profesörü Refet Gürkaynak, Merkez Bankasında yaşanan güven erezyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası Başkanlığı’nın geçici işçilik haline getirildiğini söyleyen Gürkaynak, Merkez Bankası başkanlarının açıklamalarını piyasada karşılığı olmadığını belirtti. Gürkaynak, “Bu iş güven işi. Senin yarın orada olacağın belli değil ki böyle olursa böyle yaparım diyebilesin. Mesele Merkez Bankası’nı ne dediğinden ve ne yaptığından daha büyük bir mesele” dedi.

İŞ YAPAMAZ KURUM

Bloomberg HT’de programa katılan Gürkaynak, “Gelinen nokta, memleketin yönetişim biçiminin Merkez Bankası tezahürü. Nereye baksak buna benzer iş yapamaz bir kurumu görüyoruz.” diye konuştu.

“Yaşananlar makul bir merkez bankası içinde beklenen bir olaylar silsilesi değil” diyen Gürkaynak, “Şaşırıyor muyuz? Hayır şaşırmıyoruz. Merkez Bankası bir güven işi ve o güveni yeniden inşa edecek bir yapı gerekiyor” ifadesi kullandı.

AKP Türkiye’si: 128 milyar dolar, 43 işçi, 50 at kayıp

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0