Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Cezaevlerinde açlık grevlerine yönelik hak ihlalleri raporu

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan (solda), cezaevinden tahliye olan ve açlık grevinde 94'üncü günü geride bırakan Leyla Güven'e destek ziyaretinde bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu cezaevlerinde açlık grevinde olan tutuklulara yönelik uygulanan hak ihlallerini raporlaştırdı.

BOLD- HDP’nin hazırladığı raporda eylemcilerin riskli safhaya girdiği belirtilirken,cezaevlerinde B vitamini erişim engeli, tuz, şeker, karbonat, limon verilmemesi, kantinden zorunlu ihtiyaçların karşılanmaması,  disiplin cezaları, tek kişilik hücre cezaları, sağlık kontrollerinin yapılmaması, sözlü taciz gibi hak ihlallerinin yaşandığına dikkat çekildi.

AÇLIK GREVİNDE SAYI 320’YE YÜKSELDİ

8 Şubat 2019 tarihi itibarıyla cezaevlerinde 54’ü kadın, 247’si erkek 301 kişi, Hewlêr, Galler ve Strazburg’da ise 19 siyasetçi ve aktivist olmak üzere toplamda 320 kişi tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde bulunuyor.

LEYLA GÜVEN EYLEMİNİN 94’ÜNCÜ GÜNÜNDE

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in 8 Kasım 2018 tarihinde başladığı açlık grevi 94’üncü gününe girerken; greve 16 Aralık 20018 tarihinden katılan ilk grup ise açlık grevinin 56’ncı gününde.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve eski Hakkari Milletvekili Selma Irmak ise 15 Ocak 2019 tarihinde süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başladı.

GÜVEN’İN SAĞLIĞI KÖTÜYE GİDİYOR

Önceki günlerde serbest bırakılan ve evinde açlık grevine devam eden Leyla Güven’in sağlık durumu kötüye gidiyor. Güven’in tansiyonu ve nabzı düşük seyrediyor, ışık ve sese karşı hassasiyetinde artış yaşanmaya başlandığı belirtiliyor.

Baş ağrıları ve mide kramplarının yanı sıra Güven’de kas ağrıları, baş dönmesi ve uyku düzensizliği bulunuyor. Güven cezaevinden çıktığından bu yana 2 kilo daha vererek 58 kiloya düştü. Şimdiye kadar toplam 12 kilo kaybetti.

HDP TARAFINDAN TESPİT EDİLEN HAK İHLALLERİ:
 • Dönüşümlü-süresiz ve dönüşümsüz-süresiz açlık grevine giren bütün tutsaklar hakkında disiplin soruşturmaları başlatılmış durumda.
 • Bandırma 2 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde bulunan ve açlık grevine giren tutsaklar hakkında disiplin cezası verilmiştir.
B VİTAMİNİNE ERİŞİM ENGELİ
 • Edirne F Tipi Hapishanesinde açlık grevinde olan Adem Arslan isimli mahpus savcıya götürülme gerekçesiyle iki asker tarafından koğuştan zorla çıkarılmış ve götürülürken askerlerin fiziksel şiddeti ile sözlü hakaretine maruz kalmıştır.
 • Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevindeki tutsakların B vitaminine erişimine engeller çıkarılmaktadır.
 • Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde, Ocak ayının ortasında kurum müdürü açlık grevindeki tutsaklara eylemin daha fazla ilerlemesi halinde müdahale edebilecekleri tehdidinde bulunmuştur.
MEKTUPLARA DİSİPLİN SORUŞTURMASI
 • Maltepe 1 No’lu Kapalı Cezaevi’nde hapishane idaresi, Cesim Yıldırım ve Ersan Nazlier ile birlikte daha önce süresiz dönüşümlü açlık grevine giren 27 kişi hakkında açlık grevi eylemlerini gerekçe göstererek 1 ay etkinliklerden men cezası vermiştir.
 • Açlık grevindeki mahpusların açlık grevine ilişkin gönderdikleri her türlü faks ve mektup için yine disiplin soruşturmaları açılmıştır.
 • Kandıra 1 Nolu Kapalı Cezaevi’nde daha önce uzun süreli açlık grevi eylemlerinde bulunmuş olan İbrahim Kaya’nın 10 kilo kaybettiği ve açlık grevi eylemlerinin sonucu olarak öngörülen sağlık problemlerinin büyük bir kısmını yaşamaya başladığı tespit edilmiştir.
 • Birçok cezaevi idaresi tarafından eylemcilere B vitamini (saf B1 ve kompleks vitaminler dahil) ve karbonat verilmiyor. Halihazırda kullanılan vitaminler tutsakların daha önce revire çıkarken aldıkları vitaminler.
 • Kimi cezaevlerinde ihtiyaç duyulan karbonatın bulunmadığı, limonun kimi zaman verilmediği bildirilmiştir.
TEK KİŞİLİK HÜCRE CEZASI
 • 26 Aralık 2018 tarihinde Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevine başlayan Süleyman Benzer, açlık grevine başladıktan sonra ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü olduğu gerekçe gösterilerek tekli hücreye konulmuştur.
 • Halihazırda refakatçisi bulunmayan Benzer’in ihtiyaçlarını tek başına gidermesi mümkün değildir.
 • Bandırma 1 Nolu T Tipi Hapishanesinde süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan 5 tutsak revire çıkartılmayı kabul etmediğinden hiçbir şekilde sağlık kontrolleri yapılmamaktadır.
DOKTOR KONTROLÜ YAPILMIYOR
 • Edirne T Tipi Hapishanesinde 23 Aralık 2018 tarihinden beridir süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan Zerdeşt Oduncu, açlık grevine başladığı tarihten 18 Ocak 2019 tarihine kadar sadece bir kere doktor kontrolünden geçebilmiştir.
 • Silivri 5 Nolu L Tipi Hapishanesinde sağlık personelinin gerekli kontroller bakımından yetersiz olduğu, kontrollerin düzenli yapılmadığı, yapıldığı zaman bile ciddiyetsiz ve göstermelik yapıldığı, bir takım sağlık personelinin ideolojik tavır takınarak alaycı tavırları ile sözlü tacizde bulundukları öğrenilmiştir.
İLAÇLARI VERİLMİYOR
 • Elazığ Kampüs Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda süresiz dönüşümsüz eylemde olan tutsaklar 3 ‘er kişilik odalarda ve refekatçisiz tutuluyor.
 • Özellikle 05 Şubat tarihi itibarı ile 16 Aralık 2018’te başlayanların 55. günde olmaları sebebiyle refakatçi olmaması durumu önemli bir durumdur.
 • Yine grevde olan tutsaklara 33. günden sonra B kompleks ilaçların verilmemiş olması da durumun ciddiyetini artırıyor.
 • Verilmesi zorunlu malzemeler verilmiyor. Tutsakların bugüne kadar doktor kontrolleri yapılmış değil.
 • Grevin başlamasından bu yana Ahmet Tekin adlı tutsak tek başına bir hücrede kalmaktadır. Gerekli doktor kontrolü ve kilo tansiyon kontrolü yapılmamaktadır.
 • Aynı cezaevinde olan Serkan Eren adlı tutsak uzun süre tek kişilik hücrede tutulduktan sonra grevde olan diğer tutsak Yasin Güngör ile aynı odaya konulmuş kısa bir süre sonra yeniden tek kişilik hücreye alınmıştır.

Tecride karşı açlık grevi yapan HDP’lilere tek kişilik tecrit cezası

Politika

CHP 76,5 milyon Kovid-19 aşısına kaynak buldu: Örtülü ödenek yüzde 80 azaltılsın

Kovid-19 aşısı alımı için tartışmalar sürerken CHP’den dikkat çeken bir teklif geldi. CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kullandığı örtülü ödeneğin yüzde 80 azaltılarak, buradan artırılacak parayla aşı alınması için yasa teklifi verdi.

BOLD – CHP, 76 milyon 500 bin doz Kovid-19 aşısı için kaynak buldu. Meclise yasa teklifi veren CHP’li Ali Haydar Hakverdi, örtülü ödeneğin yüzde 80 azaltılmasını ve buradan kalacak para ile Kovid-19 aşısı alınmasını önerdi.

‘ÖRTÜLÜ ÖDENEKLE AŞI ALINSIN’ TEKLİFİ

Hakverdi yasa teklifinde rakamları tek tek açıklayarak 76 buçuk milyon vatandaşa yetecek aşı alınabileceğini belirtti. 2021 yılında örtülü ödeneğin 6,6 milyar liraya varacağını belirten CHP’li Hakverdi, “Bu rakam 5 bakanlığın ve birçok kurumun bütçesinden büyük. Bu para ile geçtiğimiz günlerde fiyatı ortalama 11 dolar olarak açıklanan Covid-19 aşısından 76 milyon 500 bin doz alınabilir” dedi.

Hakverdi teklifinin gerekçesinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığın bütçesinin yeterli olmadığı yönündeki açıklamasını hatırlattı. Diğer yandan Hakverdi harcamaların salgınla mücadele ve ekonomik krize dair harcamalarda kullanılmasının amaçlandığı belirtti.

HAKVERDİ’DEN ÖRTÜLÜ ÖDENEK ELEŞTİRİSİ

Son 4 yılda kullanılan örtülü ödenek toplamının 8 milyar 853 milyon 827 bin TL olduğunu aktaran Hakverdi, Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneğinin “tek partinin siyasi amacı doğrultusunda kullanıldığını” vurguladı.

Okumaya devam et

Politika

Yargıtay’a atanan İrfan Fidan göreve başlamadan AYM’ye aday oldu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, geçtiğimiz hafta Yargıtay üyeliğine seçilen eski İstanbul Başsavcısı İrfan Fidan’ın görevine bile başlamadan Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday olduğunu söyledi. Çelik, Fidan’la ilgili, “Erdoğan’ın (Adalet Bakanına verdiği) talimatı üzerine, Anayasa Mahkemesi Üyesi yapılmak üzere, Yargıtay üyesi seçildi” iddiasında bulundu.

BOLD – Avukat Celal Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı “Alın size Yargı Reformu” başlığıyla yaptığı paylaşımda İrfan Fidan’ın Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmesi için Yargıtay’daki seçimlerin 17 Aralık’a ertelendiğini öne sürdü.

Çelik, Erdoğan’ın  bugüne kadar tüm istediklerini yerine getiren İrfan Fidan’ı ödüllendirmek için Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçeceğini belirtti. Bu nedenle Yargıtay’da bugün yapılması gereken AYM üyeliği seçimlerinin 17 Aralık’a ertelendiğini ifade eden Çelik, “Plan tıkır tıkır işliyor! Şimdi sıra, Anayasa Mahkemesi üyeliği için önceden adaylığını açıklamış 8 (muhafazakar) üyenin adaylıktan vazgeçmesini sağlamak! Göreceksiniz adaylar çekilecek ve İrfan Fidan Anayasa Mahkemesine seçilecek! Zira Erdoğan’ın talimatının önünde durulamaz!” dedi.

Çelik’in paylaşımları şöyle:

“Alın size yargı reformu! Böylesi rezalet Yargıtay tarihinde görülmedi! Yapmış olduğu hukuksuzluklar nedeniyle ödüllendirilip (geçen hafta) Yargıtay’a üye seçilen İstanbul Eski Başsavcısı İrfan Fidan, Yargıtay’daki görevine bile başlamadan Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday oldu!

Kulislerdeki bilgiye göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın (Adalet Bakanına verdiği) talimatı üzerine, Anayasa Mahkemesi Üyesi yapılmak üzere, (bir anlamda koşullu olarak, adrese teslim!) Yargıtay üyesi seçildi!

Asıl rezalet de Yargıtay’da Anayasa Mahkemesi üyeliği için bugün yapılması gereken seçim, İrfan Fidanın seçilmesi sağlanmak (talimat gereği yerine getirilmek) üzere (Yargıtay Başkanı tarafından) ayın 17’sine ertelenmiş!
Plan tıkır tıkır işliyor!

Şimdi sıra, Anayasa Mahkemesi üyeliği için önceden adaylığını açıklamış 8 (muhafazakar) üyenin adaylıktan vazgeçmesini sağlamak! Göreceksiniz adaylar çekilecek ve İrfan Fidan Anayasa Mahkemesine seçilecek! Zira Erdoğan’ın talimatının önünde durulamaz! Böylesi bir Yargı!..

Sonuçta Erdoğan; bugüne değin tüm istediklerini kendisine vermiş İrfan Fidan’ı ödüllendirmiş olacak!
Ayrıca Anayasa Mahkemesine de mesaj vermiş olacak! “Siz misiniz İstanbul Adliyesindeki hukuksuzlukları durdurmaya çalışan Yüksek Mahkeme üyeleri!” Alın şimdi! İşte Yargı Reformu!”

FİDAN, BUGÜN ÜYELERE ADAYLIK MESAJI YOLLADI

AYM üyesi olan Yargıtay kökenli Burhan Üstün’ün 10 Ocak 2021 tarihinde yaş haddinden emekli olması nedeniyle Yargıtay’dan seçilecek 3 aday Cumhurbaşkanlığına bildirilecek. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan bu 3 isimden birini Anayasa Mahkemesi üyesi olarak atayacak. 27 Kasım’da Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından Yargıtay üyeliğine seçilen Fidan, görevine başlamadan Yargıtay üyelerine mesaj yolladı. Fidan, AYM üyeliği için aday olduğunu açıkladı. Fidan’ın dışında AYM üyeliğine aday olan diğer isimler şöyle: “Eski HSK Üyesi ve Yargıtay 5. Ceza Daire Üyesi İsa Çelik, Eski Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve 17. Hukuk Üyesi Mustafa Erol, 11. Hukuk Üyesi Mikail Özdemir, 11. Hukuk Dairesi Üyesi Şaban Kazdal, 8. Ceza Dairesi Üyesi Nevzat Özsoy, Yargıtay Üyesi Nazmiye Beyazıtoğlu Kuşçuoğlu”

Siverek’te neler oluyor: Kaymakam, Emniyet müdürü, müftü ve diğerleri

Okumaya devam et

Politika

Karantinada olması gereken AKP’li başkan etkinliklere devam ediyor

6 koronavirüslü ile temaslı olduğu ortaya çıkan AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir’in karantinada olması gerekirken etkinlik etkinlik gezdiği tespit edildi. 

BOLD – Pozitif çıkan kişilerle temaslı olduğu için karantinada olması gereken AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir’in, cenazeden açılışa birçok etkinliğe katılması tepki çekti.

KARANTİNAYA GİRMEK YERİNE ETKİNLİKLERE KATILIYOR

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre hafta sonu Samsun’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u karşılayan ve gün boyu birlikte olan protokol üyelerinden 6’sının koronavirüs testleri pozitif çıktı. AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, gün boyu korona testi pozitif çıkan protokol üyeleriyle birlikte olmasına ve bulaş riski bulunmasına rağmen kendisini karantinaya almadığı belirlendi. Başkan Demir’in onlarca kişinin katıldığı programlara katılması tepki çekti.

YOĞUN FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Bulaş riski taşıyan vatandaşların 14 gün karantinaya alınmasına rağmen Demir, etkinliklerini sürdürüyor. Sabah belediye binasına giden Demir, ardından Atlı Sporlar Tesislerine giderek atları sevdi. Daha sonra SASKİ personeli Mustafa Turan’ın cenaze törenine katılan Demir daha sonra makamında şehit ailesiyle görüştü. Demir, bir süre sonra da DOKAP ile birlikte üreticilere 37 bin 800 adet meyve fidanı dağıtım törenine katıldı. Alo 153 Kent Yönetim Merkezi projesinin temel atma törenini gerçekleştiren Demir, daha sonra iş adamı Haluk Irmak’ın cenaze törenine katıldı.

Burdur E Tipi Cezaevinde 22 koronavirüs vakası

Okumaya devam et

Popular