Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Son açıklanan belediye başkan adayları CHP’yi karıştırdı

Akif Hamzaçebi (solda), İstanbul ilçe adaylarına tepki göstermek için CHP genel sekreterliği görevinden istifa etti.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) açıklanan adaylar partiyi karıştırdı. Genel Sekreter Akif Hamzaçebi istifa ederken, Seferihisar belediye başkan adayı Yelda Celiloğlu çekildi.

BOLD- CHPli Gürsel Tekin adaylara dair değerlendirmesini 11 Şubat Pazartesi günü kamuoyu ile paylaşacağını açıkladı. CHP’nin 16 belediye başkan adayını açıklamasının ardından partide işler karıştı.

İstanbul’un Küçükçekmece, Ataşehir, Maltepe ve Kadıköy ilçe adaylarına karşı çıkan Genel Sekreter Akif Hamzaçebi istifa etti.

MECLİS ÜYELİKLERİNDE İSTEDİĞİ OLMADI

Hamzaçebi’nin bir süredir yakın çevresine, yerel seçim sürecinde yok sayıldığını ve dışlandığını aktardığı ileri sürülüyordu. Hamzaçebi’nin ayrıca, İstanbul’da belediye meclis üyelikleri adayları belirlenirken görüşünün alınmadığı gerekçesiyle de kırgın olduğu konuşuluyordu.

İMAMOĞLUNUN DESTEKLEDİĞİ ADAYA TEPKİ

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa resti iddiasına sahne olan Parti Meclisi’nde (PM) kabul edilen adaylar arasında İstanbul Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi de vardı. İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’nun desteklediği bu isme Hamzaçebi’nin karşı çıktığı konuşuluyordu.

MALTEPE İLÇE YÖNETİMİ TOPLUCA İSTİFA ETTİ

Maltepe’nin görevdeki Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın yeniden aday gösterilmesinin de istifada etkili olduğu ileri sürülüyor. Mevcut ilçe yönetiminin aday gösterilmesini istemediği Ali Kılıç’la ilgili bir dosyayı parti genel merkezine gönderdiği, Kılıçdaroğlu’nun bu dosyayı incelemesi için Hamzaçebi’ye verdiği öne sürülmüştü.

Ali Kılıç’ın yeniden aday gösterilmesiyle Kılıçdaroğlu ile Hamzaçebi’nin karşı karşıya geldiği iddia ediliyor. Kılıç’ın adaylığının açıklanmasının ardından CHP Maltepe İlçe Başkanı Engin Özkan ve yönetim kurulu topluca istifa etti.

BUCAK İSMİ TEPKİYE RAĞMEN DEĞİŞMEDİ

Açıklanan adaylar arasında PM’ye sunulan ama eleştiriler üzerine oylanmadan geri çekilen Mehmet Fatih Bucak da yer aldı.

CHP’den önce MHP’den adaylık başvuru yapan ve, “Ben oraya seçime değil ölmeye geliyorum. Bir daha Bucak’ın içinde bir tane başka partiyle araba görürsem kendileri bilir, kendilerine mezar kazmaya başlasınlar.” diyen Bucak, Şanlıurfa Siverek adayı gösterildi. Bucak’ın adaylığına tepki geldi.

GÜRSEL TEKİN DE TEPKİLİ

CHP’li Gürsel Tekin, sosyal medyadan “Siyasette, sokakta çalışma yaparken, aday belirlerken, kampanya yürütürken en önemli unsur demokratik ilkelere uymak ve halkın sesine kulak vermektir. Süreçle ilgili değerlendirmemi pazartesi günü paylaşacağım.” açıklaması yaptı.

Tekin’in açıklaması “istifa iması” diye yorumlandı.

İZMİR BAYRAKLI KRİZİ ADAY DEĞİŞTİRDİ

Son Parti Meclisi’nde İzmir Bayraklı adayı tartışması yaşanmıştı. Bayraklı için Merkez Yürütme Kurulu’ndan gelen listede Cevat Durak ismi yer almış, ayrıca PM üyesi Erdal Aksünger’in adaylığı krize sebep olmuştu. Tartışmalı Bayraklı için her iki isim de elenerek Serdar Sandal ismi açıklandı.

CHP’de belediye başkan adaylığı açıklanan isimler şunlar:
 • Ordu Büyükşehir: Mustafa Adıgüzel
 • Etimesgut (Ankara): Celal Çelik
 • Maltepe (İstanbul): Ali Kılıç
 • Silivri (İstanbul): Özcan Işıklar
 • Siverek (Şanlıurfa): Mehmet Fatih Bucak
 • Bodrum (Muğla): Mustafa Saruhan
 • Bafra (Samsun): Kemal Bütüner
 • Taşkent (Konya): Hilal Ülkü Türedi
 • Halkapınar (Konya): Ahmet Özkaya
 • Bayraklı (İzmir): Serdar Sandal
 • Yalvaç (Isparta): Erkan Ünal
 • Kumlu (Hatay): Rifat Akkuyu
 • Arsuz (Hatay): Asaf Güven
 • Kaş (Antalya): Hayri Süt
 • Karataş (Adana): Mehmet Yıldız
 • Bulanık’ın (Muş) Rüstemgedik beldesi: Fikret Hamarat

18 yaşında CHP’den aday oldu: Atatürkçü, laik ve Müslüman bir genç kızım

Politika

Ticaret Bakanlığına 9 milyon TL’lik dezenfektan satan Bakan Ruhsar Pekcan’a istifa çağrısı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan’a ait şirketin Ticaret Bakanlığına 9 milyon TL’lik dezenfektan sattığına dair faturalar ortaya çıktı. Bakan Pekcan iddiayla ilgili sessiz kalırken CHP’li Ali Öztunç, Bakan Pekcan’ı istifaya çağırdı.

BOLD – CHP’li Ali Öztunç, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın kendi şirketinden kendi bakanlığına 9 milyon TL’lik dezenfektan sattığının ortaya çıktığını belirterek istifa çağrısında bulundu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan’a ait Nanoksia Biyoteknoloji ve Karon Mühendislik firmalarının bakanlık bünyesindeki kurumlara 9 milyon TL değerinde dezenfektan sattığı ileri sürüldü. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, “AK Parti yeni bir skandala daha imza attı. Her gün AK Partililerle ilgili yeni yeni skandallar ortaya çıkıyor. Bu defa ise Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın kendi şirketinden kendi bakanlığına 9 milyon TL’lik dezenfektan sattığı ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

Öztunç, “Yani Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, eşiyle birlikte ortak olduğu şirketten kendi bakanlığına 9 milyon TL’lik dezenfektan satmış. Sanki piyasada bu ürünü başka üreten kimse yokmuş gibi kendi firmasından kendi bakanlığı bu malları satın alıyor. Gerçekten inanılır gibi değil, tam bir skandal. Turizm Bakanı, turizm arazilerini kendi özel şirketine devrediyor. Ticaret Bakanı ise kendi özel şirketinden kendi bakanlığına malzeme satıyor. Bu inanılır gibi değil” dedi.

İSTİFA ETMESİ GEREKİYOR

CHP’li Öztunç, şunları söyledi: “Yıllar önce Devlet Bakanı Güler İleri, babasının cenazesinin ilanına ilişkin bakanlık bütçesinden ödeme yapıldığı için bakanlıktan istifa etmişti. Şimdi Ruhsar Pekcan’dan istifayı bekliyoruz. Kendi şirketinden kendi bakanlığına 9 milyonluk mal satılıyorsa hemen istifa etmesi gerekiyor. Tıpkı eski Devlet Bakanı Güler İleri gibi davranması gerekiyor.”

Erdoğan 5 bin ton altının peşinde

Okumaya devam et

Politika

Anormalleşme süreci: 44 günde koronavirüsten 6.165 ölüm!

Türkiye’de 1 Mart’tan 14 Nisan’a kadar geçen 44 günde 6 bin 165 kişi koronavirüsten öldü. 1 Mart’ta 69 olan günlük ölüm sayısı 14 Nisan’da yüzde 404 artışla 279’a ulaştı.

BOLD – Pandemi karşısında ekonomik tedbirleri alacak gücü olmayan Saray yönetiminin tedbirleri zamanından önce gevşetmesinin faturası ağır oldu. Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’nin haberine göre CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Türkiye’de mart ayında uygulanan normalleşme sürecinin faturasının ağır olduğunu söyledi. İlgezdi, şunları dile getirdi:

 • Defalarca açıkladık. Bir an önce ekonomik ve sosyal koşulları sağlanmış, gelir güvenceli 28 günlük tam kapanma çağrısı yaptık.
 • Kapanma için gereken kaynağı da hesaplayıp açıkladık. MB’nin kaybolan 128 milyar dolarının 7’de 1’i ile bu kapanmanın finansmanı sağlanabilecekti.
 • 1 Mart’tan 14 Nisan’a kadar olan 44 günde toplam 6 bin 165 vatandaş koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.
 • 1 Mart’ta 69 günlük vefat sayısı 14 Nisan’da yüzde 404 artışla 279’a ulaştı. Yoğun bakımlarda boş yatak kalmadı.
 • 1 Mart’ta yüzde 7.57 olan test-pozitif vaka oranı 14 Nisan itibarıyla yüzde 20’ye çıktı.
 • İktidarın, tedbirleri kademeli olarak gevşettiği ve “yerinden önlem” olarak adlandırılan döneme geçtiği 1 Mart’ta, günlük 645 hasta sayısı 14 Nisan’da yüzde 434 artarak 2 bin 802’ye ulaştı.

Okumaya devam et

Politika

AKP’nin ‘kayıp 128 milyar dolar’ına CHP’den dijital çözüm

Türkiye’nin dört bir yanına astığı “128 milyar dolar nerede?” afişlerinin vinçlerle sökülmesinin ardından CHP çözümü buldu. Ana muhalefet, iktidara yönelttiği sorusunu bu kez genel merkez binasına, çelik vidalarla sabitlenen dijital dev ekrana yansıttı.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın TBMM’de dalgalandırdığı “128 milyar dolar nerede?” yazılı afiş, CHP Genel Merkezi’nin dijital dev ekranındaki yerini aldı.

CHP, Merkez Bankasının (MB) eritildiğini iddia ettiği 128 milyar dolarlık rezervinin peşini bırakmıyor. Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’nin haberine göre iktidardan gelen çelişkili yanıtların ardından geçen hafta hazırladığı afişleri parti örgütleri aracılığıyla Türkiye’nin dört bir yanına asan CHP, 40’tan fazla kentte engellemelerle karşılaştı. Savcılık ve mülki idare amirlerinin talimatları ile harekete geçen polis ekipleri, önce billboardlar ve ardından CHP’nin il ve ilçe binalarına asılan “128 milyar dolar nerede?” yazılı pankartlar, kiralık vinçlerle bulundukları yerlerden söktü.

İl ve ilçe örgütlerinde yaşanan gelişmelerin ardından CHP, “128 milyar dolar nerede” sorusunu genel merkez binasına taşıdı. Ankara Söğütözü’nde bulunan CHP Genel Merkezi’nin Anadolu Bulvarı’na bakan cephesindeki dijital dev ekrana, “128 milyar dolar nerede” sorusu yansıtıldı. CHP’nin, “iktidarı rahatsız ettiğini” belirttiği soru, genel merkezin çelik konstrüksiyon cephesinde dev vidalarla sabitlenmiş olan dev ekrana yansıtıldı.

SOSYAL MEDYADA ‘128’ PROFİLİ

CHP, sosyal medya paylaşımları ile de gündemde tuttuğu, “128 milyar dolar nerede” sorusunu “kısaltılmış hali” ile profil fotoğraflarına da taşıdı. Partinin iletişim ekibince hazırlanan kırmızı zemin üzerinde beyaz yazılarla “128” ifadesi bulunan görseller CHP’lilerce sosyal medyada profil fotoğrafı olarak kullanılmaya başlandı. CHP Genel Başkan Yardımcıları ve CHP’li milletvekilleri başta olmak üzere, Türkiye genelinde CHP örgütlerinde görev alan parti üyeleri, sosyal medya profil fotoğraflarını “128” ifadesi ile değiştirdi.

İktidarın cevap veremediği soru: 128 milyar dolar nerede?

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0