Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Temelli’den Erdoğan’a: Merminin fiyatını bilmeyiz, sen bize domatesten haber ver

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, AKP hükümetinin halkı sebze çadırlarının önünde kuyruklarına mahkûm ettiğini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Cemal Süreyya’nın “Kan var tüm kelimelerinin ardında” sözleri ile seslendi.

BOLD- HDP Eş Başkanı Sezai Temelli domates fiyatının bile asgari ücret yerine mermi fiyatı ile açıklandığını dile getirerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugünlerde kafayı patlıcana taktığını söyledi.

SEBZE DEPOLARINI HEDEF GÖSTERİYOR

Temelli, “Her şeye yüzde 300 zam gelmesine itiraz ediyor. Sebze depolarını hedef gösteriyor. Ya da mermi fiyatını dile getiriyor. Tanzim satışları ile büyük bir algı yönetimi yandaş medya tarafından sürdürülüyor. Pazarcıları hedef haline getiriyor. Şimdi sırada temizlik malzemeleri varmış.” dedi.

TEMELLİ: BİZ MERMİNİN FİYATINI BİLMİYORUZ

Şair Cemal Süreyya’nın “kan var tüm kelimelerinin ardında” sözüne dikkati çeken Temelli, “Bunların tüm kelimelerinin altında kan var, savaş var, mermi var. Domatesin fiyatı bile asgari ücretle değil, mermi fiyatıyla açıklanıyor. Sayın Erdoğan, biz kurşunun, merminin fiyatını bilmiyoruz, bizim gözümüz savaşta değil, kimsenin toprağında canında değil.” şeklinde konuştu.

BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN DOMATESİN FİYATI

Temelli şunları dile getirdi: “Biz kurşunun fiyatını bilmiyoruz, çünkü biz barış sevdalısıyız. Bizim için önemli olan ekmeğin, domatesin fiyatı. Ülke her gün biraz daha batıyor. Halka yoksulluk ve savaştan başka bir şey vadetmiyor. Ağzını her açtığında nefret siyasetiyle ülkeyi terörize ediyor.”

İNSANLARI SEBZE KUYRUKLARINA MAHKUM ETTİLER

Şeker fabrikalarının satılarak pancarın çürümeye terk edildiğini, zeytinliklerin imara açıldığını belirten Temelli şunları dile getirdi: “Et Balık Kurumu’nu satarken ‘devlet kasaplık mı yapar?’ diyerek tüm kaynakları üç kuruşa sattı. Bugün kalkmış insanları sebze kuyruğa mahkum ederek tanzim satışları yapıyor. Emekçiler iş talebinde bulunuyor, onlara ‘provokatör’ diyor.”

Temelli, “Bu ceberrut anlayışa son vermenin zamanı gelmiştir. Kısa çöpün uzun çöpten hakkını alma zamanı gelmiştir. 31 Mart’ta bu zihniyeti sandığa gömmenin zamanı geldi.” dedi.

GÜVEN: BİRİNİ ADAMLIKTAN ÇIKARDINIZ

HDP grup toplantısı, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in gönderdiği görüntülü mesajla başladı.

Güven mesajında açlık grevinin ülkenin duymazlıktan gelenlerini de rahatsız ettiğini belirtti. “Bu anlamda dün sizin İstanbul’da gerçekleştirdiğiniz etkinlik çok anlamlıydı. Gerçekten birisini adamlıktan çıkardınız. Artık onun ‘ben şunu yaptırmayacağım’ deme şansı yok.” ifadelerini kullandı.

JANDARMA GRUP TOPLANTISINA GELENLERİ ENGELLEDİ

Açlık grevine devam eden tutukluların ailelerinin HDP grup toplantısına gelmesi jandarma tarafından engellendi.

Sezai Temelli, Ankara’nın Haymana ilçesinde bekletilen bir otobüsün fotoğrafını göstererek, “Bu direnişin, aynı zamanda devletin içine düştüğü aczin fotoğrafıdır.” dedi. Jandarmaların durdurdukları ailelere, “Bugün Ankara’ya gidemezsiniz.” dediğini aktaran Temelli, “Korku bu denli büyümüştür. Korkunun ecele faydası yoktur.” diye konuştu.

HDP’den İçişleri Bakanı Soylu’ya “yürüdük” mesajı

Politika

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na 500 bin liralık tazminat davası

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısındaki konuşması nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na 500 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısındaki ifadeleri nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na 500 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Habertürk’te katıldığı bir programda, Sakarya’da kurulu Tank Palet Fabrikası’nın Katar ortaklı BMC’ye devrini gündeme getirerek, “Öyle bir noktadayız ki; Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar’a satılmış” ifadesini kullanmıştı.

AKP ve ortağı MHP’den CHP’ye eleştiriler gelmesi üzerine Kılıçdaroğlu, grup toplantısında AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı orduya kumpas kurmakla suçlamıştı. Kılıçdaroğlu, şunları söylemişti: “Sen orduya kumpas kuran bir başbakansın sen. Orduyu büyüten silahlar değil moral değerlerdir, maneviyattır, güçtür. Sen o moral değerlerin dibine dinamit koydun. Sen kim ordu kim! Sen orduyu darmadağın ettin ya! Devlete bu kadar ihanet eden bir kişi hâlâ ordudan bahsedip bizi suçlayacak. Sen kimsin ya, kimsin sen? Vatana ihanet edenler vatanseverlikten bahsedemezler. Genel kurmay başkanlarını terör örgütünün istekleri üzerine tutuklatıp aylarca hapiste tutanlar vatan severlikten bahsedemezler.”

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı parti içinden bir isim

Okumaya devam et

Politika

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı parti içinden bir isim

CHP’li Gürsel Tekin, partisinin Cumhurbaşkanı adayının belli olduğunu belirterek, “Bu sadece bizim kendi partimiz içinde, partimizin mutfağında hepimizin kabul ettiği bir isim” dedi.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, katıldığı Youtube kanalında CHP’nin Cumhurbaşkanı adayının belli olduğunu ve bu ismin parti içinde herkesin kabul ettiği bir isim olduğunu söyledi.

Polemik Haber’in Youtube’daki yayınına katılan CHP İstanbul Milletvekili Tekin, “Ama aynı adayın Millet İttifakı için bugünden kabul görüp görmeyeceğini bugünden karar verirsek tam da Cumhur İttifakı’nın isteyeceği tuzağa düşeriz” ifadesini kullandı.

Tekin, şunları söyledi: “Cumhuriyet Halk Partisi sorumlu davranmak zorunda. Sistemin bize dayatmış olduğu 50.1 maalesef bunu gerektiriyor. Genel Başkan’ın buradaki çabası takdire şayan, hiç o konuda bir eleştirim yok. Hiç kimse kusura bakmasın CHP’nin adayı olmaz olur mu? Elbette CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı var. Ama adayınızı bugünden ilan etmeye kalkarsanız Millet İttifakı dışında dahil olabilecek birçok siyasi partinin de önünü kesersiniz.

Yoksa CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı hazır. Buna emin olun. Ama bu sadece bizim kendi partimiz içinde, partimizin mutfağında hepimizin kabul ettiği bir aday. Ama aynı adayın Millet İttifakı için bugünden kabul görüp görmeyeceğini bugünden karar verirsek tam da Cumhur İttifakı’nın istediği tuzağa düşeriz. O tuzağa düşmemek için… Kimse merak etmesin CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı hazır.”

Mahkemeden skandal karar: Tutuklu avukata savunma yasağı

Okumaya devam et

Politika

Katar’a satışların araştırılmasına AKP ve MHP engeli

Borsa İstanbul’un hisselerinin Katar Yatırım Otoritesine devrinden sonra alevlenen tartışmalar sonrası, CHP Grup Başkanvekillerinin ‘Katar’a yapılan satışlar araştırılsın’ önergesi reddedildi.

BOLD – Muhalefet son yıllarda AKP yönetimince Katar’a yapılan satışların araştırılmasını istiyor. Borsa İstanbul’un hisselerinin Katar Yatırım Otoritesine devrinden sonra alevlenen tartışmalar Meclis’e de taşındı.

Erdoğan’ın satış eleştirilerin ardından ‘Para paradır’ açıklaması sonrası CHP Grup Başkanvekilleri, Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) işlemleri ve Borsa İstanbul’un yüzde 10’unun Katar’a satılmasının araştırılması amacıyla komisyon kurulması için önerge verdi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç imzasıyla Türkiye Varlık Fonu işlemlerinin araştırılması için dün TBMM’ye verdikleri önergenin bugün gündemin üst sırasına alınarak görüşülmesi için CHP grup önerisi sundu.

SAYIŞTAY’A DENETLETTİRMEDİNİZ

Oylama geçilmeden önce Genel Kurulda söz alan CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu TVF’nin ülke için zararlı olduğunu belirterek, “Eğer devam ettirecekseniz şeffaflığı sağlayacaksanız. Bu Varlık Fonu Başkanı’nın Cumhurbaşkanı olması yakışmıyor. Sayıştay’a denetlettirmediniz. İhale Kanunu, Vergi Kanunu’ndan muaf tuttunuz. Madem bu kanunlar zararlı, millet niye uyuyor? Bir tek siz mi akıllısınız? Ülke bir çöküşe gidiyor, ağır bir depremin içindeyiz. İnsanlar işsizlik ve pahalılıktan kırılıyor. Enflasyon fiilen yüzde 20 üzerinde. Bütün dünya bu olanları görüyor. Ortada varlığımız yok, borç içindeyiz, varlıklarımız elden gidiyor” dedi.

“KATARLA İLİŞKİ MUTLAKA GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

Varlık Fonunun kara bir delik haline getirildiğini söyleyen İyi Parti Grubu adına konuşan Samsun Milletvekili Erhan Usta da: “Varlık fonları, varlık biriktirmek için kurulur. Bizde ise elimizdeki kaynakları peşkeş çekmek için kurulan bir fon olduğu açık. Keyfi ve denetimsiz bir yapı oluşturulmuştur. Bu delik kapatılmalıdır. Sayın Erdoğan’a uçak hediye ediyor. Katar’la olan bu karanlık ilişkilerin mutlak suretle gözden geçirilmesi lazım” dedi. Usta, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın aynı zamanda Varlık Fonu Başkanı olmasını da eleştirerek, “Bu fon kapatılmalıdır” şeklinde konuştu. Usta, CHP önerisini desteklediklerini söyledi.

SU KAYNAKLARININ SATIŞI

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu da öneriyi destekleyeceklerini belirterek, “Katar’a satılan varlıkları” anlattı. Kenanoğlu, “Cumhurbaşkanlığı garantörlüğünde yapılıyor. Son 10 anlaşmada önemli şeyler var. Borsa İstanbul’un yüzde 10’u var. Bir tane su yönetimi anlaşması var, bu nedir? Biz Katar’a su kaynaklarımızı mı veriyoruz. Bu kamuoyuna açıklanmıyor. Gizli tutuluyor. Türkiye’nin su sorunu yaşadığını biliyoruz. Şimdi bu su anlaşması ile ne yapılmak istendiğinin açıklanması isteniyor. Su kaynaklarının Katar’a satılması bizleri rahatsız ediyor” diye konuştu.

Öneriye ‘Zırva’ diyen AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, ise muhalefete katılmadıklarını söyledi. Çıkan kısa süreli gerginlik ardından yapılan oylamada, CHP önerisi AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Meclis kürsüsünden Katar’ı savunan AKP vekilden tarihi gaf

Okumaya devam et

Popular