Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

60 milyon yılda oluşan peri bacalarında imar affı katliamı

AKP hükümetinin imar barışı adı altında önünü açtığı kaçak yapılaşma, peri bacalarının ortasında otel inşaatı yaptırıyor.

İmar affı, tarih katliamına döndü. 60 milyon yıllık peri bacalarına bitişik kaçak oteller jet hızıyla yükseliyor. Sit alanlarında yağma var.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümeti, son dönemde maddi kaynak sağlamak amacıyla bedelli askerlik, vergi ve borç yapılandırması gibi bir dizi adım attı. Bunlardan biri olan ve imar barışı adı altında hayata geçirilen imar affı ise en fazla gelir getiren kaynak oldu.

Haziran 2018’de başlatılan ve ilk olarak ekim ayında uzatılan başvuru süresi, yeni yıl öncesinde bir kez daha uzatıldı ve kaçak yapıları kayıt altına aldırmak isteyenlere 15 Haziran’a kadar imkân tanındı.

1 MİLYON 814 BİN KAÇAK YAPIYA RUHSAT

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 3 Ocak’ta yaptığı açıklamada, söz konusu tarih itibarıyla 9 milyon 722 bin 610 kişinin başvuru yaptığını ve 15 milyar 619 milyon 716 bin 27 lira 34 kuruş geldiğini söylemişti.

Kurum, yine bu tarih itibarıyla 1 milyon 813 bin 768 kişinin yapı kayıt belgesinin verildiği bilgisini paylaşmıştı.

DOĞAL SİT ALANLARI İMAR AFFI TEHDİDİNDE

AKP hükümeti, koruma alanı, tarihi öneme sahip alanlar ve doğan güzellikleriyle öne çıkan yerler de dahil olmak üzere birçok yerde kaçak yapılaşmanın, ardından da bu kaçak yapıların kayıt altına alınmasının önünü açmış oldu.

Daha önce de Ayder Yaylası, Uzungöl çevresi gibi alanlarda birçok kez gündeme gelmesine rağmen önüne geçilemeyen “imar affı katliamı” tüm hızıyla devam ediyor.

Konunun son örneği, 60 milyon yılda oluşan Kapadokya’dan, peri bacalarının tam ortasından geldi.

Gazeteci Cem Seymen’in Twitter’dan tepki gösterdiği otel inşaatı, peri bacalarının arasında yükseliyor.

Ürgüp doğumlu olan Seymen, “Bu muhteşem güzelliğe kıymaya vicdan elvermez. Bunu en büyük vatan düşmanı yapmaz. Lütfen biri bana bu fotoğraf gerçek değil desin, montaj desin. Fotoşop desin. Lütfen..” ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

Peri bacalarının hemen dibinde kaçak inşaatlara göz yumuluyor.

CEM SEYMEN: BÖYLE GÜNAHLARA ORTAK OLMAM

“Ben hiç böyle günahlara ortak olmadım.” diye devam eden Seymen, “Doğduğum, yaşadığım toprakların hiç ahını almadım. Fırsatçılık yapmadım. Hiç ahlaksızlığım olmadı. Para kazandığım zamanlarda bile esiri olmadım. Esiri olmayacağımı da iyi öğrendim. Bu yaşımda huzurlu uyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Çöken binanın sahipleri “İmar affı” için müracaatta bulunmuş

Ekonomi

Marketler de darbeci oldu

Yüksek kur ve ekonomik krizin etkisiyle raflardaki ürünlere gelen zamlar nedeniyle marketleri darbecilikle suçlayan Mevlüt Tezel’in yazısı sosyal medyada dalga konusu oldu.

BOLD – Sabah yazarı Mevlüt Tezel’in köşe yazısı sosyal medyada gündem oldu. Tezel, ‘Marketler darbe mi yapıyor?’ başlıklı yazısında raflardaki dövizden etkilenmeyen ürünlerin bile etkilenmiş gibi zamlı satıldığını iddia etti.

Tezel, tarlada 1 liraya alınan ürünün markette 7-8 liraya satıldığını ileri sürerek, “Düşünün Türkiye’de operasyon yapmak isteyen mihraklar, ana ihtiyaç maddelerini stoklamak ve fahiş fiyatlarla satmak suretiyle halkı canından bezdirir ise, seçmen üzerinde etki oluşturabilir. Bunu yapmak için organize olmak ve para gücü yeterlidir” ifadelerini kullandı. Tezel, çözüm için ise tanzim marketleri gösterdi.

Tezel’in marketlerin darbeci ilan eden yazısı sosyal medya kullanıcılarının da gündemindeydi. Çeşitli havuz sitelerinin de paylaştığı Tezel’in yazısıyla dalga geçen yorumları Onedio Editörü Aburoski derledi.

AİHM’den dilenci kararı: Dilenme hakkı engellenemez

 

Okumaya devam et

Ekonomi

İmam hatipten arkadaşını köşklerle yaşatıyor: 125 milyon yetmedi 99 milyon daha verecek

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 25 Ağustos 2020’de açılışını yaptığı Ahlat Köşkü için 99 milyon TL daha harcanacak. Bugüne kadar 125 milyon TL harcanan köşkü Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı yapıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan 2021 Yılı Yatırım Programı’nda Ahlat Köşkü ayrıntısı dikkat çekti. Geçen yıl açılışı yapılan köşk için milyonlarca lira daha harcanacak.

İLK YATIRIM ÖDENEĞİ 30 MİLYON LİRA

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre Anayasa Mahkemesi’nin kıyı kanununu ihlal edildiği gerekçesiyle projesine iptal kararı verdiği Ahlat Köşkü için 2019 Yılı Yatırım Programı’nda ödeneği 30 milyon TL olarak belirlenmesine karşın 2019 yılı sonuna kadar 100 milyon TL harcandı. Geçen yıl da 25 milyon TL’lik harcama ile köşkün maliyetinin 125 milyon TL’ye ulaştı.

99 MİLYON LİRA DAHA HARCANACAK

2021 Yılı Yatırım Programı’nda “Ahlat Köşkü ile Devlet Adamları Konukevi Projesi” adı altında 99 milyon TL’lik bir bütçe ayrıldı. Bu bütçenin 89 milyon TL’sinin ise bu yıl kullanılacağı açıkladı. Milyonlarca liralık harcamanın, “Donanım, etüt-proje, makine-teçhizat, 52 bin metrekarelik peyzaj ve 5 bin metrekarelik sosyal tesis” için gerçekleştirileceği belirtildi.

KÖŞKÜ ERDOĞAN’IN ARKADAŞI YAPIYOR

Köşkü, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı Hasan Gürsoy’un Güryapı Taahhüt Şirketi yapıyor. Çamlıca Cami projesini, Cumhurbaşkanlığı Huber Köşkü, Süleymaniye Camii, Galatasaray Üniversitesi, Arkeoloji Müzesi ve Topkapı Sarayı’nın restorasyon işleri ile Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Okçular Vakfı tarafından da kullanılan Okçular Tekkesi’nin restorasyonu da Hasan Gürsoy’un şirketleri tarafından yapıldı.

Mahmud’a özel akademik ilan

 

 

Okumaya devam et

Ekonomi

2020’de halka 4 Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapacak kadar ceza kesildi

Maske takmama, sokağa çıkma gibi idari para cezaları AKP hükumeti için bir kaynak haline geldi. Geçen yıl kesilen para cezalarının toplamı 15.8 milyar TL oldu. Bu para ile yaklaşık dört Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapılabiliyor.

BOLD – Geçen yıl halka kesilen para cezaları zirve yaptı. Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, geçen yıl için bütçeye gelir kaydedilen para cezalarının toplamı, 2019 yılına kıyasla yüzde 9.8 artarak 15.8 milyar lira ile son 10 yılın en yüksek rakamına ulaştı. Geçen yıl 11.8 milyar lira para cezası geliri hedefleniyordu.

CEZALARDAN BU YIL 19.2 MİLYAR LİRA GELİR BEKLENİYOR

Para cezalarının detaylarına bakıldığında ise 2020’de 2019 yılına göre, içinde maske kullanmama, trafikte kırmızı ışıkta geçme gibi cezaların da yer aldığı idari para cezaları yüzde 44.6 artarak 9.1 milyar lirayı aştı. Buna karşın vergi cezaları yüzde 20.5 düşerek 5.7 milyar TL, yargı para cezaları yüzde 16.8 düşerek 539 milyon lira oldu. Diğer para cezaları da yüzde 57.2 artışla 434 milyon liraya yükseldi. Öte yandan 2021 yılı bütçesine konulan para cezası geliri hedefi ise 19.2 milyar lira olarak belirlendi. Bunun içinde trafik para cezalarının payı 6 milyar TL olarak tahmin edildi.

10 YILDA HALKA 93 MİLYAR TL CEZA KESİLDİ

Merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki para cezalarının son 10 yıllık geçmişine bakıldığında, dikkat çekici bir büyüklüğe ulaşıldığı da görülüyor. 2020 itibarıyla son 10 yılda kesilen toplam para cezaları büyüklüğü 93.3 milyar liraya ulaştı. Ayrıca yine son yıllarda para cezaları önemli bir bütçe gelir kalemine de dönüştü. 2019’da bütçe gelirleri içindeki payı yüzde 1.64 olan toplam para cezaları, 2020’de de yüzde 1.53 pay aldı.

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

Okumaya devam et

Popular