Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’nin borcu tarihinin en yüksek seviyesine çıktı

Dünyanın süper gücü ABD’de kamu borcu, 22 trilyon dolarla tarihi rekorunu kırdı. Sadece 2018 yılında ABD hükümeti 1,3 trilyon daha borçlandı.

Dünyanın süper gücü ABD’de kamu borcu 22 trilyon dolarla tarihi rekorunu kırdı. Sadece 2018 yılında ABD hükümeti 1,3 trilyon daha borçlandı.

BOLD- ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, toplam hükümet borcunun 22,01 trilyon dolar olduğu belirtildi. Donald Trump’ın 20 Ocak 2017’de başkanlık koltuğuna oturmasıyla bu rakam 19,95 trilyon dolara ulaşmıştı.

Böylelikle, dünyanın süper gücü ABD’nin borcu tarihinde ilk kez 22 trilyon dolar seviyesine ulaştı. Ülkenin bütçe açığı 2018 yılında 779 milyar dolar olmuştu. Borcun 16,2 trilyon doları Hazine’ye ait, kalan 5,8 trilyonu hükümetler arası borçlardan oluşuyor.

2018’DE 1,3 TRİLYON BORÇ ALDI

Business Insider’ın ABD Hazine Bakanlığı’ndan aktardığı verilere göre 2018 yılında 1,3 trilyon dolar borç alındı. Bu son 8 yılda tek yılda en fazla alınan borç miktarı oldu.

Uzmanlara göre ABD’nin borcunun bu kadar artmasının bir nedeni hükümetin büyük şirketlere sağladığı vergi avantajlarının devleti olası vergi gelirlerinden etmesi.

Bu hamlenin önümüzdeki 10 yıl içinde hükümetin borcunu 1,5 trilyon dolar artırması bekleniyordu.

BORÇ BÜYÜRSE FAİZLER YÜKSELEBİLİR

Borcun artmasının diğer bir sebebinin ise tartışmalı bir şekilde oylanan 2018 bütçesi olduğu ifade ediliyor.

USA Today’in haberine göre ABD’nin dış borcunun artması ülkede faizleri yukarı çekebilir. Bu da Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için tehlike sinyali anlamına geliyor.

HÜKÜMET AÇILDI, YİNE KAPANACAK

ABD’de hükümet 22 Aralık tarihinde Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin yeni bütçe üzerinde anlaşamamalarından dolayı kapanmıştı. Trump, Meksika sınırına yeni bir güvenlik duvarı isterken Demokratlar bu harcamayı gereksiz buluyor ve yasa kongrede bekliyor.

Demokratlar sonraki dönemde duvarın güvenlik özelliklerini güçlendirmek için harcama yapmayı önermiş fakat Trump yönetimi bunu kabul etmemişti.

MEMURLAR MAAŞLARINI ALAMIYOR

ABD’de hükümet 25 Ocak 2019 tarihinde geçici olarak açıldı. 35 gün kapalı kaldıktan sonra tekrar açılan hükümetin Cuma günü tekrar kapanması bekleniyor.

Hükümetin kapalı olduğu süre içerisinde kamu dairelerinin büyük bir bölümü kapalı oluyor ve memurlar maaşlarını alamıyor.

Devletlerin borçları 66 trilyon dolara yükseldi

Dünya

Trump’ı azil davası 8 Şubat’ta başlayacak

ABD’de görev süresi dolan eski Başkan Donald Trump’ın azil davası 8 Şubat haftasına ertelendi. Hakkında ikince kez azil soruşturması açılan ilk başkan olan Trump, görevden ayrıldıktan sonra azil davası olan ilk başkan olma sıfatını da aldı.

BOLD – ABD’de Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Cumhuriyetçilerle anlaşmaya vardıktan sonra Trump’a hukuk ekibini örgütleme ve savunma hazırlama şansı vermek için azil davasının 8 Şubat haftasına ertelendiğini duyurdu.

TRUMP’IN SİYASİ KARİYERİ SONA EREBİLİR

Sözcü’de yer alan habere göre Trump mahkum olursa, Senato hiçbir zaman göreve gelmemesi için oy kullanabilir ve Trump’ın siyasi kariyeri son bulabilir. Donald Trump, sadece 4 yıl başkanlık yaptığı için ABD yasalarına göre önümüzdeki dönemde 4 yıl daha başkan olma şansı bulunuyor.

BEŞ KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Görev süresi 20 Ocak’ta biten Donald Trump, 6 Ocak’ta Kongre binasını basan göstericileri kışkırtmakla suçlanıyor. Trump’ın mitingde hileli seçim sonucunu kabul etmemelerini söylemesinin ardından binlerce kişi Kongre binasına yürüdü. Polislerle yaşanan arbede sonucu içeri giren göstericiler, yeni başkan Joe Biden’ın tescil oylamasının durmasına yol açtı.

Güvenlik güçlerinin müdahalesi sonrası güçlükle kontrolün sağlandığı olaylarda biri polis olmak üzere beş kişi hayatını kaybetti.

Okumaya devam et

Dünya

Rusya’nın Kovid-19 aşısı Sputnik V Türkiye’de de üretilecek

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu, Sputnik V adlı korona virüsü aşısının Türkiye’de üretimi için bir Türk ilaç firması ile anlaşma imzalandığını duyurdu. Üretim için gerekli teknoloji transferi başladı.

BOLD – Türkiye, henüz kendi Kovid-19 aşısını üretemezken Rusya, kendi aşısı Sputnik V’yi Türkiye’de üretmek için bir ilaç firması ile anlaştığını açıkladı.

Sözcü’nün haberine göre Korona virüsüne karşı kendi aşısını geliştiren ülkelerden biri olan Rusya, aşının yurt dışında üretilmesi için anlaşmalar yapmaya devam ediyor. Ülkede Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen ve geniş çaplı olarak uygulanmaya başlayan ilk aşı olan Sputnik V’nin yüzde 90’ın üzerinde etkili olduğu öne sürülmüştü.

Sputnik V, Rusya dışında ilk olarak Hindistan’da üretilmeye başlarken, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) kritik bir açıklamada bulundu. RDIF, Türkiye’nin de uzun süredir üretmeye talip olduğu aşı için bir Türk ilaç firmasıyla anlaşmaya varıldığını duyurdu.

TÜRKİYE YEDİNCİ ÜLKE OLDU

RDIF, Türkiye’yle yapılan anlaşma neticesinde üretim için teknoloji transferinin başladığını duyurdu. Söz konusu anlaşmaya göre üretim kapasitesinin ne kadar olacağı ise duyurulmadı. Rusya, Türkiye’nin dışında daha önce Sputnik V’nin üretilmesi için Hindistan, Güney Kore, Çin, Brezilya, Belarus ve Kazakistan’la anlaşmaya varmıştı.

Okumaya devam et

Dünya

Kovid-19 ilacı piyasaya çıkmaya hazırlanıyor

İlaç şirketi Eli Lilly, antikor ilacının Kovid-19’u önlediğini duyurdu. Faz 3 denemeleri yapılan ilacın, Kovid -19 hastalarını tedavi etmede etkili olduğu açıklandı.

BOLD – Aşıların ardından şimdi de Kovid-19 ilacında umutlar tazelendi. İlaç şirketi, Eli Lilly & CO, LY-CoV555 diye de bilinen Bamlanivimab adlı ilacın Faz 3 denemelerinin Kovid-19 hastaları üzerinde etkili olduğunu duyurdu.

FAT 3 ÇALIŞMALARI DA BAŞARILI OLDU

Aşılama çalışmaları başlamasına rağmen Kovid-19 salgını henüz kontrol altına alınabilmiş değil. Salgınla mücadelede umut verici haber geldi. İlaç şirketi, Eli Lilly & CO, perşembe günü yaptığı açıklamada monoklonal antikor kombinasyon ilacının FAZ 3 çalışmalarının, huzurevi sakinleri ve personelleri arasında semptomatik Covid-19 enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olduğunu duyurdu.

BİN 97 KİŞİDE DENENDİ

CNN International’ın haberine göre, LY-CoV555 diye de bilinen Bamlanivimab adlı ilacın FAZ 3 denemelerine toplamda bin 97 kişi katıldı. Tüm sonuçların hakemli bir klinik dergide yayınlanmak üzere sunulacağını belirten şirket, çalışmanın bulgularını bir bülten olarak yayınladı.

Şirkete göre, ilacı alan huzurevi sakinlerinin semptomatik Kovid-19’a yakalanma riski yüzde 80’e kadar daha düşürdü.

Bulgular, Kasım ayında ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yetişkinlerde ve çocuklarda hafif ila orta dereceli koronavirüs enfeksiyonlarını tedavi etmek için acil kullanım izni verilen antikor tedavisinde önemli olan önleyici bir ilaç kullanımını öneriyor.

İlaç şirketinin baş bilim sorumlusu Dr. Daniel Skovronsky, çalışmalara ilişkin şunları kaydetti:

“Bamlanivimab’ın ciddi Covid-19 hastalığına geçiren veya bakım evlerinde olanlar da dahil olmak üzere hastaneye yatma riski yüksek olan hastalar için halihazırda bir tedavi olarak mevcut olduğu için mutluyuz.”

Okumaya devam et

Popular