Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanlara göre dünya barışına en büyük tehdit ABD, Kuzey Kore ve Türkiye

Alman  toplumuna göre dünya barışını tehdit eden ülkelerin başında ABD geliyor. ABD'yi ise Kuzey Kore ve Türkiye izliyor.

Alman  toplumuna göre dünya barışını tehdit eden ülkelerin başında ABD geliyor. Ankete katılanlar dünya barışını tehdit edebilecek ülkeler sıralamasında Kuzey Kore’yi 2’nci, Türkiye’yi ise 3’üncü sırada görüyor.

BOLD- Almanya’da yapılan bir kamuoyu araştırması Almanların çoğunluğunun dünya barışını tehdit eden en büyük tehlikenin ABD’den kaynaklandığını düşündüğünü ortaya çıkardı.

Strateji ve Üst Yönetim Merkezi’nin 13 Şubat Çarşamba günü açıklanan anket sonuçlarına göre Almanların yüzde 56’sı dünya barışı açısından en tehlikeli devletin ABD olduğu görüşünü taşıyor.

TÜRKİYE’NİN TEHDİT ALGISI 3’ÜNCÜ SIRADA

Ankete katılan Almanların dünya barışını tehdit eden ülkeler sıralamasında Kuzey Kore yüzde 45 ile 2’nci, Türkiye yüzde 42’lik oranla 3’üncü, Rusya ise yüzde 41 ile 4’üncü sırada yer alıyor.

Ankete göre dünyadaki istikrar açısından en büyük tehlikenin belli başlı devlet liderlerinden kaynaklandığı kanaatinde olanların oranı yüzde 62’yi buluyor.

Bu başlıkta askeri anlaşmazlıkların istikrarı tehdit ettiği görüşünde olanların oranı yüzde 52, tehdidin iklim değişikliğinden kaynaklandığına inananların oranı ise yüzde 43 olarak açıklandı.

HASTALIKLAR VE YOKSULLAŞMA KORKUSU

DW Türkçe’nin haberine göne Almanlar sağlık açısından en çok yaşlılıkta bakıma muhtaç olmaktan ve bunamaktan (yüzde 40) korkuyor. Her üç Almandan birinin korkulu rüyası ise yaşlılıkta fakir düşmek ya da kanser gibi amansız bir hastalığa yakalanmak.

Devletin sağlık harcamalarını arttırmasını isteyenlerin oranı yüzde 70’i buluyor.

Ailelerin daha fazla desteklenmesi gerektiğini beyan edenlerin oranı yüzde 69, emekli maaşlarının artırılmasından yana olanların oranı ise yüzde 65 olarak açıklandı.

Eğitim alanında okulların daha iyi donanıma kavuşturulması gerektiğini savunanların oranı yüzde 76’yı buluyor.

KÜTÜPHANELERE DAHA FAZLA KAYNAK AYRILMALI

Almanların çoğunluğu polis, çevrenin korunması, yol ve demiryolları ile yüzme havuzları ve kütüphanelere daha fazla kaynak ayırmasını istiyor. Ankete katılanların üçte biri yaşadığı yerde kendini beş yıl öncesine göre daha az emniyette hissediyor.

Doğu Almanlar arasında bu oran daha yüksek çıktı. Terör saldırısı endişesi taşıyanların oranı yüzde 30’un üzerinde. Saldırıların ardından zirve yapan terör korkusu 2016’dan bu yana azalıyor.

Almanya’nın yılda 260 bin göçmen işçiye ihtiyacı var

Dünya

İsrail’den aşı açıklaması: İlk dozun koruma oranı umduğumuzdan az

İsrail, Pfizer-BioNTech’in koranavirüs aşısını tartışmaya açktı. İsrail’in koronavirüsle mücadale koordinatörü Nachman Ash, aşının ilk dozunun, şirketin açıkladığından daha az koruma sağladığını ileri sürdü.

BOLD – İsrail ordu radyosuna konuşan koronavirüsle mücadale koordinatörü Nachman Ash, “İlk dozun koruma oranı, umduğumuzdan daha az” dedi.

Ülkede 17 Aralık’ta başlayan aşılama seferberliğinde şimdiye kadar 2 milyon kişiye ilk doz Pfizer/BioNTech aşısı yapıldı. Bu kişilerden 400 bini ikinci dozu da yaptırdı.

Pfizer, ilk dozun yaklaşık yüzde 52 koruma sağladığını söylüyor. Aralarında İngiltere’nin de bulunduğu bazı ülkeler ilk dozun yapıldığı kişilerin sayısını artırmak için aşının ikinci dozunu geciktiriyor.

İsrail’de ilk dozu yaptırdıktan sonra binlerce kişinin hastalandığına dair haberler aşının ilk dozunun etkinliği konusunda soru işaretleri doğurmuştu.

İsrail Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Sharon Alroy-Preis bunun, aşılanan kişilerde virüse maruz kalmalarından önce yeterince antikor oluşmamasından kaynakladığını belirtiyor.

İkinci doz Pfizer aşıdan sonra ise antikor oranı 6 ila 12 kat arasında artıyor.

Almanya’da koronavirüs kısıtlamaları 14 Şubat’a kadar uzatıldı

Okumaya devam et

Dünya

BM Genel Sekreteri Guterres: Kıbrıs’ta zaman aleyhimize işliyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs’ta geri dönüşü imkansız olabilecek değişimler yaşandığını belirterek bir an önce görüşmelere yeniden başlanması çağrısı yaptı.

BOLD – BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs’ta Türk ve Rum liderleri “gerçekleştirilebilecek en yakın zamanda” görüşmelere davet edeceğini açıkladı.

Kıbrıs’ta zamanın, iki tarafın da kabul edebileceği ortak bir siyasi çözüme karşı işlediği uyarısında bulunan Guterres, onlarca yıllık statükonun ardından sahada “geri dönüşü imkansız olabilecek değişimler yaşandığını” belirtti.

Guterres, Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerin yanı sıra garantör devletler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin katılacağı toplantı için somut tarih ise vermedi.

BM Genel Sekreteri Eylül ayında yaptığı açıklamada Kuzey Kıbrıs’taki seçimlerin ardından Kıbrıs görüşmelerini yeniden başlatmak istediğini bildirmiş, Ekim ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Ersin Tatar ile Rum mevkidaşı Nikos Anastasiadis 3 Kasım’da tanışma toplantısında bir araya gelmişti.

TÜRKİYE ‘İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM’ TEZİNİ SAVUNMAYA BAŞLADI

BM himayesinde on yıllarca süren Kıbrıs görüşmelerinde son tur 2017 yılında düzenlenmiş, ancak sonuç alınamamıştı. Türkiye, artık federasyon temelli görüşmelerin anlamının kalmadığı, iki devletli çözümün müzakere edilmesi gerektiği tezini savunuyor.

ABD Dışişleri Bakanı adayı Blinken’dan Türkiye’ye daha fazla yaptırım sinyali

Okumaya devam et

Dünya

Trump, son gününde eski baş stratejisti Stephen Bannon’la birlikte 73 kişiyi affetti

ABD Başkanı Donald Trump, görev süresinin dolmasına saatler kala aralarında eski baş stratejisti Steve Bannon’un da olduğu 73 kişi için af kararları yayımladı. Aşırı sağcı fikirleri ile öne çıkan Bannon, Trump’ın yükselişinin baş mimarı olarak biliniyor.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, 73 kişiye af, 70 kişiye ceza indirimi getiren kararları, başkanlığının sona erdiği gece yarısından sonra yayımlandı.

Affedilenler arasında, Trump’ın eski baş stratejistinin yanı sıra müzik ve spor dünyasından bazı isimler, eski Kongre üyeleri ve Trump’ın aile yakınları yer aldı.

BANNON, FONLARI KÖTÜYE KULLANMAKLA SUÇLANIYOR

Affedilenler arasında ön plana çıkan isim ise Başkan Trump’ın eski baş stratejisti ve aşırı sağcı fikirleri ile dikkat çeken Steve Bannon oldu.

Bannon, hakkında hazırlanan iddianamede Meksika sınırına duvar örülmesi fikrini destekleyen bağışçılardan gelen fonları kötüye kullanmakla suçlanıyor. Bannon’ın yargılanmasına henüz başlanmadı. Bu afla birlikte Bannon yargılama sonucunda hüküm giyse bile herhangi bir ceza almayacak.

ABD basını, henüz yargılama süreci tamamlanmamış birinin affedilmesinin sıradışı bir durum olduğuna dikkat çekti.

Bannon için verilen karara dair yayımlanan açıklamada, Meksika sınırında duvar örmek için başlatılan “We Build The Wall (Duvarı İnşa Ediyoruz)” kampanyasına sağlanan fonlar üzerinden “dolandırıcılık” yapmakla suçlanan eski başdanışman Bannon’ın “muhafazakar siyasi hareket içinde önemli bir lider olduğu, zekası ve öngörüleriyle tanındığı” belirtildi.

AFFEDİLEN DİĞER ÜNLÜ İSİMLER KİM?

Bannon dışında affedilen isimler arasında görev yaptığı dönemde rüşvet ve dolandırıcılıkla suçlanan eski Detroit Belediye Başkanı Kwame Kilpatrick, Google’ın sürücüsüz araç sırlarını çalmakla suçlanan mühendis ve teknoloji girişimcisi Anthony Lewandowski, casuslukla suçlanan İsrail vatandaşı Aviem Sella, ruhsatsız silah ve mermi bulundurmaktan ceza alan, “Lil Wayne” sahne adıyla bilinen rap müzik sanatçısı Dwayne Michael Carter Jr. ve Cumhuriyetçi Partili bazı Kongre üyeleri yer aldı.

Trump, Irak’ta sivil katliamına karışan 4 eski paralı askeri de affetti

Trump’tan, Rusya soruşturmasında suçlu bulunan 26 kişiye ve dünürüne özel af

Okumaya devam et

Popular