Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Başkomiser Umut Tuncay apoletlerini söküp Şırnak Valisi’nin odasına fırlattı

Özel Harekât polisi Ali Coşkun, şehirlere tankların girmesine nasıl zemin hazırlandığı, Taybet İnan’ın 7 gün cesedinin sokakta kalışı ve şiddetin zirveye çıkarıldığı o dönemi anlattı.

Özel Harekât polisi Ali Coşkun (İsmi güvenlik sebebiyle değiştirilmiştir), Çözüm Süreci ve sonrasında yaşananların en yakın tanıklarından biri. Bir polisin bakış açısıyla gördüğü yanlışlıkları, ihmalleri ve Türkiye’de çok ses getiren olayları anlatıyor.

Bunlardan bazıları Taybet İnan’ın cenazesinin 7 gün sokakta kalması ve Cizre Bodrumları gibi önemli olaylar.

Cevheri Güven | BOLD ÖZEL
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM:
“ÇÖZÜM SÜRECİNDE YASA DIŞI İŞLERE GÖZ YUMULMAYABİLİRDİ”

“Çözüm Süreci’nde özel harekat ve devletin güvenlik güçlerine ‘görünmez olun’ talimatı verilmişti. O dönem PKK’lılar dağdan silahlarıyla şehir merkezine inip, halkla görüşüp geri dönebiliyorlardı. Siyasi olarak sorunu çözmek için görüşmeler yapılabilirdi ama yasadışı işler, girişlere de müsaade edilmeyebilirdi.

Özel Harekât’ın görünmez olması istendi, bizler de tamamen bulunduğumuz Emniyet birimlerinde bekliyorduk. Ama askerler termal kamerayla PKK’lı girişleri görüp operasyon emri istediler ama operasyon emri verilmedi.

Kendiniz yasa dışı geçişi görünce müdahale edemezsiniz. Bu trafik cezası yazmak gibi birşey değil. Operasyon demek yeri gelince ölmek yeri gelince öldürmek demek, bu ancak operasyon emriyle olur. Ama operasyon emir ve izinleri gelmedi.”

“SOKAKLAR TAM OLARAK KAPATILANA KADAR BEKLETİLDİK”

Özel harekâtçı Coşkun, hendeklerin kazılması esnasında tüm sokakların kapatılmasını seyrettiklerini, operasyon emrinin tüm sokaklar kapatılıp PKK yerleşinceye kadar gelmediğini söylüyor:

“Kobani sürecinden sonra bölgede hava tamamen değişti. Çözüm Süreci bitince de önce birkaç sokak kapatıldı, TOMA yardımıyla açtık. Silopi’de üç beş barikat varken birden her yerin kapandığı süreç başladı. Daha sonra Silopi’de Tansu Çiller Caddesi’nde Emniyet’in arkasında 5 arkadaşımız şehit oldu. Bunun üzerine bize ‘sokaklara girmeyin’ emri verildi. Biz de girmedik, ardından bir çok sokak kapatıldı. O zamanki kaymakam Savaş Konak, kapatılan ilk sokakları açmak için izin vermedi. Sonra tüm sokaklar bu arada kapatıldı.”

KAYMAKAM: DAHA ÜÇ PKK’LININ HESABINI VEREMEDİM

Özel harekatçı Coşkun, çatışmaların iyice şiddetleneceği noktaya varmasına kadar Hükümetin mülki amirler üzerinde nasıl baskı kurduğunu Silopi Kaymakamı Savaş Konak’la yaşadıkları bir diyalog üzerinden anlatıyor:

“PKK’nın Silopi bölge sorumlularından oluşan üç kişilik bir grup, Mitsubishi bir pikap çalmışlardı. Araç büyük bir şirkete aitti ve araçta GPS vardı. PKK’lılar bunu bilmiyordu. Bunlar ilçeye geldiler, 2015’in 11’ci ayı gibi ilçede sürekli geziyorlar. Barikatların arka tarafındalar. Biz de sürekli takip ediyoruz nerdeler diye. Bir gün barikatların ön tarafına çok yakın bir noktaya geldiler. Biz de bulundukları binaya girdik, çatışma çıktı. Orda üç teröristi ölü olarak ele geçirdik. Uzun namlulu silahlar, roketatarlar, bomba yapılmış büyük bir tüp vardı pikabın arkasında. Akabinde polisevinin çatısındaki arkadaşlara ateş açıp yaraladılar. Çevik kuvvetten Yılmaz abi vardı şehit oldu.

O şehit olduktan sonra kaymakamla şu konuşmanın olduğunu hatırlıyorum. O zaman Hakan Müdür bakıyordu Silopi Emniyeti’ne, ‘Efendim sokakları kapattılar, operasyon yapmamız lazım, arkadan vatandaş arıyor burada PKK’lılar hendek kazıyor diyor, gidemiyoruz, hiçbir hükmümüz kalmadı. Asayişi sağlayalım.’ dedi Kaymakam Savaş Konak’a. Kaymakam da cevaben ‘Ben sizin öldürdüğünüz üç tane teröristin hesabını Ankara’ya veremiyorum, siz benden operasyon emri istiyorsunuz, oturun oturduğunuz yerde’ dedi.”

HENDEKLERİN AÇILMASINA GÖZ YUMULDU

Coşkun’a göre hükümetten gelen bu baskının sebebi PKK’nın bölgeye iyice yerleşmesi ve sonrasında çatışmanın çok şiddetli bir hal alması içindi:

“Hendeklerin açılmasına göz yumuldu. Silopi’de de tugay var. Orada nöbet kulübelerindeki arkadaşlar, gözleriyle sokakların kazıldığını, bomba gömüldüğünü gördüklerini ama ateş edemediklerini söylediler. O dönem siyasi otorite, ‘kesinlikle operasyon yapılmayacak’ diye ilçe kaymakamlıklarına bilgi vermişti. Silopi’de Emniyet’in arkasında 20 metre mesafelere bile bomba gömüldü.

Şehit olan komiser Umut Tuncay’ın cenaze töreninde eşinin vedalaşma anı yürekleri dağlamıştı.

APOLETLERİNİ SÖKÜP VALİNİN KAPISINA ATAN POLİS

“İstihbarat alınıyordu, katırlarla kamyon kasalarıyla silah ve patlayıcı getirdikleri yönünde. Umut Tuncay isimli başkomiserimiz vardı. O bizzat apoletlerini Vali’nin odasının önünde fırlattı. İki yıldızlı bir komiser, bu kadar hazırlık yapılıyor, barikatlar kuruluyor, hendekler açılıyor, mühimmat geliyor, madem ben özel harekâtçıyım ve bunlara müdahale edemiyorum, o zaman ne işe yarıyor diye apoletlerini söküp Şırnak Valisi Ali İhsan Su’nun kapısına fırlattı. 2015’in altıncı ayıydı. Vali beyin özel kalemi Emniyet Müdürü’ydü, o aldı sakinleştirdi, Vali de görmezden geldi. Sonra da Umut Tuncay komiser olaydan birkaç ay sonra 24 Kasım 2015’te Cizre’de şehit oldu.”

“İŞLERİ TANK KULLANMA NOKTASINA GETİRDİLER”

Coşkun, bir süre sonra polisin ve teçhizatlarının yetersiz kaldığını, bu noktada askerin devreye sokulduğunu ve artık işlerin tank kullanma noktasına vardırıldığını belirtiyor:

“Şimdi eleştiriler duyuyorum, ‘insan kendi ülkesinde tank kullanır mı’ bu cümlede katıldığım şey şu; Evet kendi ülkende tank kullanmak zorunda kalacak noktaya gelmemen lazım. Bu kadar yerleşmeye, bomba gömmelere izin vermemen lazım. Ama operasyon emirleri çıktıktan sonra da tank kullanılmasını eleştirenleri doğru bulmuyorum. Adam istihkam yapmış, dışarıdan taş taşımış, siz bakınca bir bina görüyorsunuz, binanın içini taşlarla tekrardan örmüş, attığınız mermi duvarı delse de taşlara hükmü geçmiyor. Size küçük bir delikten ateş ediyor. Bizim ateşimizin bir hükmü yoktu. Oraya da müdahale edecek tek şey de tanktı. Ve tank da kullanıldı. Duvarların içini bomba doldurup, sonra tekrar sıvayıp üstünü boyamışlardı. Girince normal ev zannediyorsunuz patlatıp binayı üstünüze yıkıyorlar.”

CİZRE BODRUMLARI

Röportaj yaptığım ilk Özel Harekât polisi, Cizre bodrumlarında ambülanslara ateş açılmasının o günlerin en kritik dokunuşu olduğunu söylemiş ve Bodrumlardan insanların tahliye edilmesi ya da etraflarının çevrilerek teslim olacak noktaya itilmeleri yönünde bir irade olmadığını, doğrudan operasyona yönelik hareket edildiğini ve Cizre bodrumlarında çok sayıda sivilin öldürüldüğünü söylemişti.

Ancak özel harekâtçı Ali Coşkun meslektaşından farklı düşünüyor:

“Cizre bodrumları denilen olaylar esnasında oradaydım. Türkiye’de dört tane yer vardı PKK açısından iyi istihdam edilmiş. Silopi, Cizre, Nusaybin ve Sur’du. Sur hariç diğer üç yerde etkili olmasının sebebi Suriye’den hızlı geçiş yapabilmeleriydi. İstihkamı tam sağlanmış, çatışmaya hazırlardı. İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla biz de bekliyorduk. Cizre’de hiçbir yere gidemiyorduk.

Bodrum olaylarına gelince, belli sokaklar açıldı, onların çıkması için beklendi. Belli bir koridor açılması istendi. Biz belli koridor açtık, günlerce çıkan olmadı. Yaralılarımız var dendi. Yaralılar için ambülans istendi, HDP’li vekiller devreye girdi. Ambülanslar için yollar açıldı. Ambülanslara ateş açıldı. Ambülanslara ateş açılınca ambülans ekipleri gitmek istemedi.

Bodrumdan televizyonlara bağlananlar oldu, asla teslim olmayacaklarını direneceklerini söyleyenler oldu. Çatışma ortamı vardı. Ben polislik hayatım boyunca ambülansa ateş açan polis görmedim.

Biz Cizre’nin bazı bölgelerinden sivil vatandaşları tahliye etmek istediğimizde PKK sırf siviller oradan çıkmasın diye üzerimize ateş açtı. Afrin’de Zeytindalı Harekâtı’nda dronla çekilmiş görüntüler var. Halk bölgeyi terk etmeye çalışıyor. PKK’lılar yolu kesiyorlar, yolu kapatıyorlar. Halkın kalmasını istiyorlar silahlı gruplar.

PKK’lıların şehri terk etmek isteyen halka ateş açmalarına ilişkin görüntüler de var. Bir çok yerde sivil halka biz de sorduk, neden yasak ilan edildikten sonra bölgeyi terketmediniz, neden biz gelene kadar beklediniz diye. Söyledikleri şey, PKK’nın tehdit edip izin vermediğiydi. Tamam olaylar halkı tahliye edecek raddeye gelmemeliydi. Ama PKK da sivillerin çıkmasına izin vermedi.

Ben ambülansa ateş edilmesine şahit olmadım. Ama dost ateşiyle şehit olanlar oldu mu? Oldu. Ben de bir kere dost ateşinden ölümden döndüm.”

HENDEK ARKASINDAKİLER GENÇ ÇOCUKLARDI

Özel harekâtçı Coşkun’un bu noktada PKK’ya da eleştirisi var. Şehirlerde tank kullanılmasının savaş hukuku açısından eleştirilebileceğini, ancak PKK’nın da 15 yaşındaki çocukların eline silah vererek YDGH güçleriyle savaş hukukunu asıl ihlal eden taraf olduğunu belirtiyor:

“Bizim Hendek operasyonlarında çatıştığımız kişilerin çoğu dağ kadrosundan değildi. Bunlar YDG-H denilen 18 yaşında 15 yaşında şehirde yaşayan genç çocuklardı. Ellerine silah verilip hadi sen bu mahallenin sorumlususun denilen çocuklardı. Yaşlı bir amcadan dinledim, 15 yaşında eli silahlı çocuğun gelip kendisine tokat attığını söylüyordu. Dediğimi yapacaksın diye. Silahla gençleri cezbetmek kolay. Bir anda otorite oluyor.

Silopi dediğiniz yer 100 bin nüfuslu yer. Bakınca Kırşehir’den büyük. Bu kadar büyük bir ilçeyi dağdan gelenlerle sadece kapatamazsınız. Dağdan gelenler M16 kullanan lider kadrosundan kişiler, gençleri silahlandırdılar ve onların katılımıyla kapattılar. Halkı silahlandırdılar. Aylarca barikat hendek arkasında haftalarca kalabilmek ancak yemek gibi lojistik desteklerle olur.

Taybet İnan’ın cenazesi 7 gün sokakta kaldı.

TAYBET İNAN’IN ÖLÜMÜNDE EMNİYET’İN AÇIKLAMASI GERÇEĞİ YANSITMIYORDU

Hendek sürecinin en çarpıcı olaylarından biri 57 yaşındaki Taybet İnan’ın vurulduktan sonra cenazesinin 7 gün boyunca sokak ortasında bekletilmesiydi.

Özel Harekâtçı Coşkun, olaydan sonra Emniyet’in “Taybet İnan’ın cesedinin sokakta bulunduğundan haberlerinin olmadığı” yönünde bir açıklama yaptığını, ancak bunun doğru olmadığını söylüyor.

Coşkun, Taybet İnan’ın cesedinden o dönem haberdar olunduğunu, ancak bölgede bomba gömülü olduğu şeklinde istihbarat geldiğini söylüyor:

“Biz de operasyonların bir an önce bitmesini istiyorduk. Çünkü bizim de çocuklarımız oradaydı, eşim markete gidemiyor, markete malzeme gelmiyor, sürekli hayatınız tehlike altında. Elimizden geleni yapmaya çalıştık. Ama bu bir savaştı ve bir çok insan hakları ihlali yaşandı. Mesela Taybet İnan’ın cenazesinin oradan alınmamasıyla ilgili Emniyet çok farklı bir açıklama yaptı.

Emniyet ‘haberimiz yoktu, biz çatışma döneminde orada bulunduğundan haberimiz yoktu’ diye açıklama yaptı. Oysa biz orada öyle bir kadının cesedinin olduğunu biliyorduk. Bize verilen istihbarat bilgisinde, kadının cesedinin bulunduğu yerde büyük bir patlayıcı madde olduğuydu. Dronlarla bakıldığı zaman parkelerin sökülüp tekrar döşendiğinin görüldüğü söyleniyordu. Oraya yakın unsurlara da bölgenin fotoğrafları atıldı. Bu tip durumlarda bölgeye doğrudan gidilmiyor, bombanın etrafındaki binalar tek tek alınarak gidiliyor. Sonra düzeneğin kablosu ya da sinyali bulunarak imha ediliyor. Bu bazı yerlerde günler alabiliyor. Benim de Taybet İnan’ın cesedinin olduğu bölgeye giden arkadaşlardan duyduğum, bölgeye büyük bir El Yapımı Patlayıcı gömüldüğüydü.”

Konun hassasiyeti nedeniyle burada soru cevaba dönüyorum…

Soru: Peki bomba olduğu için ‘güvenlik güçleri gidemedi’ diyorsunuz. Taybet İnan’ın eşi cenazeyi almaya kendilerinin gitmesine de izin verilmediğini, önce kardeşinin gitmeye çalışınca vurulduğunu, sonra kendisinin yaralıyken Taybet İnan’a ip atarak çekmeye çalıştığını, ancak kendisinin de kolundan vurulduğunu söylüyor?

“Yani 7 gün orada cenaze bekleyince polis için iyi bir şey mi oluyor. Yani eşi gelip polise ben cenazeyi almak istiyorum derse, alsın tabii ki. Biz ya da asker niye ateş etsin? Biz ilçeyi terk etmek isteyenlere eskortluk yaptık. Aradılar, biz gidip evlerinden alıp götürdük.”

Soru: Taybet İnan’ı kim vurdu?

“Taybet İnan’la bizim duyduklarımız oldukça farklıydı. Bölgeyi terk etmeyen YDHG’lılara lojistik destek taşıyan bir kadın diye duymuştuk. Size garip gelebilir. ‘Annem yaşındaki kadın’ diyebilirsiniz, ama onun yaşında pek çok kadın destek veriyordu. Kimin vurduğunu bilmiyorum. ‘Taybet İnan’ı polis vurdu’ diyemem. ‘Taybet İnan’ın ip atan eşine polis ateş açtı’ da diyemem. Görmedim ve kimse üstlenmedi. Ama eşi gelip Emniyet’e cenazeyi almak istediğini söyleseydi, ona izin verilirdi. Hatta eskortluk yapılırdı.”

Soru: Taybet İnan örgüte yakın biriyse örgüt neden vursun?

“Örgüt vurdu demiyorum. Polis vurdu da demiyorum. Barikatın arkasında sürekli sağa sola geçişler oluyor ve barikattan bize sürekli ateş ediliyor. Siz ne yaparsınız? Siz de ateş edersiniz. Böyle bir çatışma ortamında sivil ölümleri kaçınılmaz. Kadını PKK vurmuş olabilir, bizim arkadaşlar barikat arkasından görüntü alıp ateş etmiş olabilirler. Bilmiyorum. Kurşun sekmiş olabilir, elinde bir şey görülüp ateş edilmiş olabilir.”

Soru: Polis bir anons yapıp ‘ateş açmayın, gidip alın’ diyemez miydi?

Mesafeyi bilmiyorum. Anons mesafesi var mıydı. Çatışma ortasında 700 metre 1 km mesafede birinin yerde yatması tüm Emniyet’in oraya odaklanmasına sebep olmaz.

Soru: Peki çıkartıldıktan sonra ailesi bir taziye çadırı kurmak istedi izin verilmedi, defnedilmesi için sadece iki yakınına izin verildi. Bunlar garip değil mi?

“Hangi tarihlerde, nereye defnettiler bilmiyorum. Aileye bakmak lazım. Emniyet, aşiretine bakar, örgüte yakınlığına bakar, çatışmadaki durumuna bakar. Bu dediğiniz uygulama terörist muamelesi. Askerle polisle çatışma durumunda ölenlere bu tip muamele yapılıyor. Tabi defin tarihinde sokağa çıkma yasağı devam ediyor muydu bilmiyorum.”

Taybet İnan’ın eşi olaydan sonra 155’i defalarca arayıp eşinin yaralı olduğunu ambülansla alınmasını istediklerini ancak ambülansın gönderilmediğini söylüyor. Israr üzerine 155’ten beyaz bayrakla gidebilecekleri yönünde izin verildiğini, ancak bunu yapmayı denediklerinde üzerlerine ateş açıldığını belirtiyor. Ancak bu ateşi kimin açtığı henüz belirlenebilmiş değil.

SİPARİŞ DUVAR YAZILARI

Özel harekâtçı Coşkun, Hendek Süreci’nde güvenlik güçlerinin duvarlara yazdıkları yazıların ise fazla önemli olmadığı görüşünde.

Yazıların PKK’nın yazılarına tepki olduğunu, ancak “Reis ve Uzun adam” yazılarının sipariş olduğunu söylüyor:

“Esedullah yazısını okumuştum. PKK’nın Faraşin Timi vardır, duvara yazarlar. Farklı tim isimleri yazar PKK’lılar. Bizim arkadaşlar da duvarlara buna karşılık yazılar yazdıklarını düşünüyorum. Aslında duvara Esadullah Timi yazanı tanıyorum. Silopi’de de bir-iki yerde de vardı. Birçok yerde birbirinden etkilenip yazanlar oldu. Bunu radikalleşme görmüyorum. İlçe, merkez, Emniyet’in yanı, duvarına ‘PKK, YDHG, Biji Apo’ yazıyordu. Ona karşılık yazıldı diye düşünüyorum.

Şimdi bir insanı savaştırıyorsan bazı şeylere de göz yumacaksın. ‘Kurdun dişine kan değdi, korkun’ diye duvara yazıp kendini motive etmesine de birşey demeyeceksin. Hem adama git savaş, 10 ton bombayı sök diyeceksin. Sonra da duvara spreyle birşey yazmasına da laf edemezsin. Asker için de polis için de konuşuyorum, gidin eğitimlerine bir sürü marş vardır, sloganlar vardır. Bunları neden yaptırıyorlar, insanları savaş için motive böyle edersiniz.

Birçok amir müdür bu yazılara ses çıkarmadı. Ama Silopi’in Tugay komutanını hatırlıyorum. O zaman telsiz kodu Hakan1’di. Duvara yazılarla ilgili, ‘Evlatlarım ben de elime sprey alıp onların yazdığı hakaretlere karşı yazılar yazmayı istiyorum, içimden geçiyor ama biz onlar gibi başıbozuk değiliz, bize böyle yazılar yakışmaz, rica ediyorum yazmayın’ dedi.

Ben hiç yazı yazmadım. Bir sefer haricinde. Sadece bir yere Neşet Ertaş ölümsüzdür yazmıştım. Kırşehirliyim.

Radikalleşme görmedim ama Özel Harekât’ın içinde Cüppeli cemaatinden ve Menzil’den adamlar var. Onların olaylara bakışları değişik tabii. Milliyetçiler var. Kendini AKP’li addedenler var. Hatta sipariş üzerine uzun adam sana selam olsun yazanlar vardı.

Reis mesajlı yazılar siparişti. Bakın bizi bu pisliğin içine hükümetin attığını biliyorduk. Hiçbir Özel Harekâtçı o kadar arkadaşını şehit verdikten sonra, ‘Uzun adam sana selam olsun’ yazmaz. Ben o zaman Özel Harekat’ın hükümete duyduğu kini, nefreti biliyorum. Sağcısı, solcusu bile. AKP’lisi bile. Uzun adam filan tamamen sipariş. Hükümet her şeyi kullandığı gibi bunu da kullandı. Telefon ettiler, duvara uzun adam yazıp fotoğrafını çekip atın dendi. Yapıldı.

15 Temmuz’dan önce Emniyet’in hükümete olan güveni bitmişti. 15 Temmuz ellerine geçti, Binali Yıldırım, iyi proje diyor ya. Bu proje ellerine geçti herkesin başına çöktüler. Emniyet’teki hava da değişti.”

BİTTİ.

“PKK’lı haber elemanı Kadri Senar’ın kafasına sıktılar”

 

Beş PKK’lıyı tek başına öldüren kahraman polis olayı yalandı

BOLD ÖZEL

Bir buçuk ve 4 yaşındaki iki kardeş anneleriyle birlikte karantina hücresinde!

Sütten kesilmemiş Mehmet Ekrem ve ablası Zülal, dün geceyi anneleriyle birlikte cezaevinin karantina hücresinde geçirdi. Babaları da cezaevinde olan çocukların annelerinin tutuklanmasına siyasilerden tepki geldi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Dün tutuklanıp Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevine konulan matematik öğretmeni İlayda Tekgöz, 1,5 yaşındaki oğlu Mehmet Ekrem ve 4 yaşındaki kızı Zülal ile karantina hücresinde kalıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle karantinaya alınan anne ve çocuklar, 14 gün tek başlarına bir hücrede yaşamak zorunda. Aile yakınlarının verdiği bilgiye göre mahkeme bitene kadar Çağlayan Adliyesi’nin koridorunda annesini bekleyen Zülal ve Mehmet Ekrem, tutuklama kararından sonra anneleriyle birlikte cezaevine gitti.

SİYASİLERDEN TEPKİ

İlayda Tekgöz’ün biri kucağında diğeri elinde iki çocuğu ve polisler eşliğinde adliye koridorunda çekilen fotoğrafına farkı partilerden siyasetçiler tepki gösterdi. HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, “2 çocuk daha annesiz kaldı bugün! Nedir bu hal? 1.5 yıl önce doğumhane kapısında gözaltına alınan İlayda Tekgöz bugün tutuklanıp Bakırköy Kadın Cezaevine gönderildi. 1,5 yaş bebek, 4 yaş çocuk annesi böyle tutuklandı. Eşi Hasan Tekgöz de 11 aydır Silivri’de” dedi.

İnsan hakları aktivisti ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Bugün bebekli bir anne daha tutuklandı. Eşi de tutuklu olduğu için çocukları ya cezaevinde ya da anne-baba olmadan büyüyecek. Anne-baba tutukluluğu geride kalan çocuklar için yaşatılacak zulümden başka bir şey değildir” ifadelerini kullandı.

Eski milletvekili Mehmet Ali Aslan ise “Bir elinde bebek bir elinde çocuk. Tutuklandı! Eşi de Silivri’de tutuklu olan iki çocuk annesi İlayda Tekgöz az önce tutuklandı. 1.5 yaşındaki Muhammed Ekrem ilkin doğumhane kapısında polisle tanışmıştı. Ablası Zülal ise 4 yaşında.” diye yazdı.

DOĞUMDAN 2 SAAT SONRA GÖZALTINA ALINMIŞTI

Bir buçuk yıl önce doğumhane kapısında gözaltına alınan İlayda Tekgöz dün Çağlayan 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada tutuklandı. 19 Temmuz 2019’da Gaziosmanpaşa Şafak Hastanesi’nde doğum yaptıktan iki saat sonra Cemaat soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan İlayda Tekgöz o gün adli kontrolle serbest bırakılmıştı.

EŞİ DE 11 AYDIR TUTUKLU

Kapatılan dershanelerde matematik öğretmeni olarak görev yapan 32 yaşındaki İlayda Tekgöz’ün eşi Hasan Tekgöz de 11 aydır Silivri Cezaevinde tutuklu bulunuyor. 6 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan makine mühendisi Hasan Tekgöz Şubat 2020’de tutuklanmıştı.

Serbest bırakıldığı günden beri İstanbul’da yaşayan ve eşini ziyaret eden İlayda Tekgöz’ün ‘kaçma şüphesi var’ denilerek tutuklandığı öğrenildi. Mesajlaşma programı Bylock, Bank Asya hesabı, mahkemeye geldiği halde dinlenmeyen bir tanığa dayanılarak hakkında dava açılan İlayda Tekgöz’ün oğlu Ekrem bebek anne sütüyle besleniyor.

Mehmet Ekrem ve Zülal, dün mahkeme devam ederken annelerini koridorda böyle bekledi.

Ekrem bebeğin annesi tutuklandı

 

Ekrem bebeğin annesi tutuklandı

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Reis Sedat Peker’in hikayesi: Balkanlarda Türk mafyasına ‘kokain’ izni çıkmadı

Tanınmış mafya lideri, nüfus cüzdanındaki ismiyle Reis Sedat Peker, 18 Aralık’ta Makedonya’da gözaltına alındı ve sınır dışı edildi. Bu gelişmenin arkasında Güney Amerika’dan Türkiye’ye uzanan kokain rotası mı var?

BOLD – Makedonya İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Peker, Kamu Güvenliği Bürosu tarafından “ikametini kötüye kullandığı için” gözaltına alındı. Makedon medyasına yansıyan habere göre ise Peker, Makedonya’daki yeraltı dünyasından isimlerle ve suç örgütleriyle ilişki kurduğu için sınır dışı edildi. Haberde Peker “tanınmış uyuşturucu baronu” olarak nitelendi. Makedonya medyasından Lokalno’nun haberine göre Peker, ülkeye girdikten sonra yerel suç çeteleriyle temas kurmaya çalıştığı için gözaltına alındı. Haberde Peker’e uyuşturucu ticaretiyle ilgili suçlamalar da yöneltildi.

Peker, Türkiye’de bir dönem azınlıklar ve Erdoğan muhaliflerine yönelik şiddet eylem ve söylemleriyle öne çıkmıştı. Ancak Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’la yaşadığı çatışma sonrası Türkiye’yi terk etmek zorunda kalmıştı. Türk mafyasının son dönemde Balkanlar’da faaliyetlerini artırması dikkat çekiyor.

TÜRKİYE’YE DEPORT EDİLMEK İSTEMEDİ

Makedonya polisi, 49 yaşındaki Türk vatandaşı RSP’nin gözaltına alınarak sınır dışı edildiğini duyurduktan kısa süre sonra haber Türkiye’de gündemin ilk sıralarına tırmandı. Polisin açık ismini vermediği RSP, Reis Sedat Peker isimli Türkiye’nin ünlü mafya liderleriydi. Peker, gözaltına alındıktan sonra Kamu Güvenliği Bürosu’na götürüldü ve deport işlemleri başlatıldı.

turkishminute.com’dan Cevheri Güven’in haberine göre Peker, Türkiye’ye deport edilmek istemediğini belirtti ve pasaportuyla vizesiz olarak gidebileceği bir ülke olarak Kosova’yı tercih etti. İşlemlerinin tamamlanmasının ardından Peker, Kosova’ya deport edildi.

TÜRKİYE’Yİ TERK ETMEK ZORUNDA KALDI

Sedat Peker, geçmişte Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın resmi davetlerine katılan bir isimdi. Peker ve Erdoğan’ın aynı kareye girdiği fotoğraflar ülkede tartışma konusu olmuştu. Peker, Erdoğan’ı eleştiren kesimlere yönelik tehditler içeren videolar yayınlıyordu ve hükümetin izniyle milliyetçilerin yoğun yaşadığı Rize, Trabzon gibi şehirlerde mitingler düzenliyordu.

Peker, Gülen Hareketi mensuplarını meydanlarda asmak, elektrik direklerinde idam etmekle tehdit etmiş, Kürt sorununun barışçı yollarla çözümü için imza kampanyası düzenleyen ve “Barış Akademisyenleri” olarak adlandırılan akademisyenlerin de kanlarıyla banyo yapacağını söylemişti.

Peker’in bu tehditleriyle öne çıktığı 2014-2019 arası dönemde, bazı gazeteciler de saldırıya uğrayıp dövüldü ve bu saldırılardan Peker’in adamları sorumlu tutuldu. Ancak Peker ne tehdit içeren sözleri ne de bu saldırılar nedeniyle yasal takibe uğramadı.

Peker’in ismi daha sonra Suriye’ye insani yardım sevkiyatı adı altında silah ticaretiyle anıldı. Bu tartışmanın hemen ardından Peker, 2020’nin ilk günlerinde Türkiye’den ayrılarak Karadağ’a yerleşti. Peker, Karadağ’dan yaptığı açıklamada, Tayyip Erdoğan’ın damadı ve dönemin Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın kendisini tutuklatmak istediği, bu sebeple ülkeyi terk ettiğini söyledi. Erdoğan’ın sıkı destekçisi olan Peker’in aniden Erdoğan ailesi ile kavgalı hale gelmesinin altında Suriye’ye yapılan silah sevkiyatında para konusunda anlaşmazlık olduğu iddia edildi.

BALKANLARDA FAALİYETE BAŞLADI

Peker, Karadağ’a yerleştikten sonra Romanya, Ukrayna, Makedonya gibi ülkelerde faaliyet göstermeye başladı. Buradaki mafya gruplarıyla bağlar kurmaya çalışan Peker, ardından Makedonya’ya yerleşti. Makedon polisinin yaptığı operasyonun ardından Peker’in yeni durağı Kosova oldu.

Türkiye son dönemde Güney Amerika üzerinden Avrupa’ya sevk edilen kokain rotasına girdi. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında, Kolombiya polisi Türkiye’ye tek seferde sevk edilmek için gemiye yüklenmiş 5 ton kokain ele geçirdi. Türkiye’den Avrupa’ya giden taze meyve yüklü tırlarda da Bulgaristan sınırında kokain yakalandı.

Türkiye geçmişten beri Afganistan’da üretilen eroin ve İran’dan gelen esrar gibi maddelerin rotasında bulunuyor. Ancak Türkiye’nin kokain rotasına girmesi yeni bir durum. Muhalefet partileri, Erdoğan hükumetinin mafya gruplarını desteklediğini ve koruduğunu iddia ediyorlar.

Kolombiya’da yakalanan 5 ton kokainin Türkiye’de hangi limanda, hangi firmaya sevk edildiği belli olmasına rağmen Türkiye’de bu kişilere yönelik operasyon yapılmadı. Türk mafyasının Balkanlarda yerleşmesinin kokain rotasının oturtulmaya çalışılmasıyla ilgili olduğu da iddialar arasında. Yine mafya grupları tarafından Türkiye’den bazı ailelerin Kolombiya başta olmak üzere Güney Amerika ülkelerine trafiği organize etmek için gönderildiği şeklinde de doğrulanmamış bilgiler söz konusu.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Ekrem bebeğin annesi tutuklandı

Oğlu Mehmet Ekrem’i dünyaya getirdikten 2 saat sonra gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan matematik öğretmeni İlayda Tekgöz bugün tutuklandı.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Anne-baba tutukluluklar devam ediyor. Bir buçuk yıl önce doğumhane kapısında gözaltına alınan İlayda Tekgöz bugün Çağlayan 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada tutuklanıp Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevine gönderildi. 19 Temmuz 2019’da oğlu Mehmet Ekrem’i dünyaya getiren Tekgöz’ün 4 yaşında Zülal adında bir kızı daha bulunuyor. Gaziosmanpaşa Şafak Hastanesi’nde doğum yaptıktan iki saat sonra Cemaat soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan İlayda Tekgöz o gün adli kontrolle serbest bırakılmıştı.

ANNE SÜTÜYLE BESLENİYOR

Kapatılan dershanelerde matematik öğretmeni olarak görev yapan 32 yaşındaki İlayda Tekgöz’ün eşi Hasan Tekgöz de 11 aydır Silivri Cezaevinde tutuklu bulunuyor. 6 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan makine mühendisi Hasan Tekgöz Şubat 2020’de tutuklanmıştı.

Serbest bırakıldığı günden beri İstanbul’da yaşayan ve eşini ziyaret eden İlayda Tekgöz’ün ‘kaçma şüphesi var’ denilerek tutuklandığı öğrenildi. Mesajlaşma programı Bylock, Bank Asya hesabı, mahkemeye geldiği halde dinlenmeyen bir tanığa dayanılarak hakkında dava açılan İlayda Tekgöz’ün oğlu Ekrem bebek henüz sütten kesilmemişti. Koronavirüs salgını nedeniyle Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevine, bebekler ve çocukların alınmadığı biliniyor.

Dünyaya geldikten 2 saat sonra annesi gözaltına alınan Mehmet Ekrem bebek 19 Temmuz 2019’da doğdu. İlayda Tekgöz daha sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Anne sütüyle beslenen 1,5 yaşındaki Ekrem bebek ve ablası hem annesiz hem babasız kaldı.

 

 

Adalet rehin alındı: Siyasi tutukluları cezaları bittiği halde bırakmıyorlar

Okumaya devam et

Popular