Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Google, Apple’a 12,2 milyar dolar ödeyecek

iPhone'ların varsayılan arama motoru olmak için Apple’a her yıl milyarlarca dolar ödeyen Google, 2021'de 15.6 milyar dolar ödeme yapacak.

iPhone’ların varsayılan arama motoru olmak için Apple’a her yıl milyarlarca dolar para ödeyen Google, 2019 yılında da kesenin ağzını iyice açacak.

Goldman Sachs’ın tahminlerine göre Google, Apple’a iPhone’da varsayılan arama motoru olarak konumlanmak için 2018 yılında 9,4 milyar dolar ödedi. Bu rakam Apple’ın geçen yıl tüm elde ettiği toplam servis gelirlerinin de yüzde 23’ünü oluşturdu.

APPLE’IN ALDIĞI ÜCRET 2021 YILINDA 15,6 MİLYAR DOLARI BULACAK

Google’ın Apple’a ödediği bu tutarın 2020 yılında 12,2 milyar dolara, 2021 yılında ise 15,6 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Google’ın Apple cihazlarına yerleşmesini sağlayan bu harcama, 2017 yılında 3 milyar dolar, 2014 yılında ise 1 milyar dolar seviyesindeydi. Google bu rakamı, Apple’ın iOS ve macOS cihazlarındaki internet tarayıcısı Safari’nin varsayılan arama motoru olarak kalabilmek için ödüyor.

Geçen yıl için 9,4 milyar dolar olan harcama, Apple’ın geçen mali yılı boyunca sattığı tüm iPhone’lardan elde ettiği 166 milyar dolarlık gelirin yaklaşık yüzde 6’sına tekabül ediyor.

Diğer bir karşılaştırmayla Apple, geçen yıl sattığı toplam 43 milyonu aşkın iPad’den elde ettiği toplam gelirin yarısını, iPhone’lara yerleşmek isteyen Google’dan kazanıyor.

Apple, FaceTime’da “gizli dinleme”yi keşfeden 14 yaşındaki çocuğu ödüllendirecek

Dünya

Alman Dışişleri Bakanı Maas Türkiye’yi ziyaret edecek

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, pazartesi günü Türkiye’ye resmi bir ziyaret düzenleyecek. Görüşmelerde Türkiye ile Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz gerginliğinin ele alınması bekleniyor.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanlığı, pazartesi günü Türkiye’yi ziyaret edecek olan Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir görüşme yapmasının planlandığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, görüşmede öncelikli olarak Doğu Akdeniz gerginliği ele alınacak.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan da görüşmenin içeriği ile ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Alman Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Heiko Maas 18 Ocak 2021 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirecektir. Yapılacak görüşmelerde, ikili ve bölgesel konuların yanı sıra Türkiye-AB ilişkilerinin ele alınması öngörülmektedir” ifadeleri yer aldı.

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ile 2016’da son bulan istikşafi görüşmelerin 61’inci turunun 25 Ocak 2021 tarihinde İstanbul’da yapılacağını bildirmişti. Doğu Akdeniz gerginliği son dönemde Türkiye ile AB arasındaki anlaşmazlıkların başında geliyor.

Merkel’in partisinde seçimi Armin Laschet kazandı

Okumaya devam et

Dünya

ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Jeffrey: S-400 ilişkilere en büyük darbeyi vurdu

ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, S-400 krizinin Türkiye-Amerika ilişkilerine bugüne kadarki en büyük darbeyi indirdiğini belirtti. Jeffrey, Washington’da eskiden Türkiye’yi takdir eden çevrelerin de artık karşı tarafa geçtiğini söyledi.

BOLD – ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Atlantik Konseyi adlı düşünce kuruluşunun “Biden Yönetimi ve Türkiye: İkili İlişkilerde Değişim mi?” başlıklı online panelinde konuştu.

James Jeffrey, 20 Ocak’ta yemin ederek başkanlık görevine resmen başlayacak olan Joe Biden yönetiminde ilişkilerin geleceği konusunda çok iyimser olmadığını belirtti.

“İLİŞKİLER GÖRDÜĞÜM EN DÜŞÜK SEVİYEDE”

Jeffrey, “Şunu söyleyebilirim ki ilişkiler Türkiye’de ilk görev aldığım 1983 yılından bu yana gördüğüm en düşük seviyede” dedi. Bunun dört nedeninin bulunduğuna değinen Jeffrey, bunlardan birincisi olarak Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sisteminin yarattığı krizi gösterdi.

Jeffrey, “S-400/F-35 meselesinin ABD için ne kadar ciddi bir varoluşsal sorun olduğunu Türk dostlarıma binlerce kez söyledim. Türkiye’nin bugüne kadar yaptığı hiçbir şey, ki buna 1974 Kıbrıs Harekatı da dahil, ilişkilere bu kadar darbe vurmadı çünkü Washington’da kimse bu kararı savunamıyor” diye konuştu.

“TÜRKİYE ÇOK YALNIZLAŞTI”

İlişkileri olumsuz etkileyen bir diğer unsur olarak da, Ankara’nın diplomatik etki gücünü kaybettiği görüşünü dile getiren Jeffrey, kendisinin de Türkiye’de görev yaptığı dönemde, AKP iktidarının erken dönemlerinde izlenen “komşularla sıfır sorun” politikasının zamanla “sıfır dost” niteliğine büründüğünü ve Türkiye’nin bölgesinde “çok yalnızlaştığını” belirtti.

Merkel’in partisinde seçimi Armin Laschet kazandı

Okumaya devam et

Dünya

Trump, Kongre’yi basan göstericilerle yürümekten son anda vazgeçmiş

ABD Başkanı Donald Trump’ın 6 Ocak günü Kongre binasını basan göstericilerle birlikte yürümek istediği ancak Gizli Servis’in uyarıları üzerine bundan son anda vazgeçtiği ortaya çıktı. Bu arada Facebook ve Instagram, Trump’ın hesaplarını yeniden kullanıma açtı.

BOLD – ABD’deki kongre baskınından dikkat çeken detaylar ortaya çıktı. İddiaya göre göstericilerle birlikte yürüme kararı alan Trump’ı Gizli Servis son anda vazgeçirdi.

Kasım ayında yapılan başkanlık seçimini kaybeden Donald Trump, bu yenilgisini kabul etmeyerek taraftarlarıyla birlikte 6 Ocak günü başkent Washington’da miting düzenlemiş ve ardından mitinge katılanlar kongre binasını basmıştı.

Konuşması sırasında “Beraber Pennsylvania Caddesi’ni yürüyeceğiz” diyen Trump, daha sonra Beyaz Saray’a dönmüştü. Beş kişinin hayatını kaybettiği olayların büyümesi üzerine Trump, göstericilerden geri çekilmelerini istemişti.

Reuters haber ajansına konuşan ve isminin verilmesini istemeyen bir kaynak, Trump’ın o gün eylemcilerle birlikte Kongre binasına yürümek istediğini söyledi. Ancak başkanı korumakla görevli Gizli Servis, bunun riskli olacağı ve başkanın hayati güvenliğinin sağlanamayacağı uyarısını yaptı.

Bunun üzerine Trump, yürüyüşe katılmaktan vazgeçti ve Kongre’de yaşananları Beyaz Saray’da canlı yayınlardan takip etti.

“DANIŞMANLARI KENDİSİNE GÖRÜNMEK İSTEMİYOR”

Bu arada Amerikan medyasına konuşan Beyaz Saray’dan kaynaklar, hükumet çalışanlarının görev süresinin son günlerinde Trump’tan kaçındığını öne sürdü.

Beyaz Saray’da öfkeli olduğu ve yalnız kaldığı belirtilen Trump’ın, kaybettiği seçim hakkında “gerçekleştirilmesi mümkün olmayan talepler” istediği gerekçesiyle kendisine yakın isimlerin dahi onu görmekten çekindiği iddia edildi.

Çok sayıda Beyaz Saray yetkilisinin istifa ettiği dönemde çalışanların idari işleri yürütmekte zorluk çektiği ifade edildi.

ABD tarihinde Temsilciler Meclisi tarafından iki kez azledilen ilk başkan olan Trump’ın görev süresi dolmadan önce kendisi ve ailesi için af çıkarıp çıkarmayacağı merak ediliyor. Trump’ın azil süreci kapsamında görev süresi dolsa bile Senato’da yargılaması yapılabilecek.

TRUMP’IN FACEBOOK VE INSTAGRAM HESAPLARI YENİDEN AÇILDI

Başkent Washington’da yaşanan Kongre baskınında taraftarlarını kışkırttığı gerekçesiyle bazı sosyal medya hesapları askıya alınan ABD Donald Trump’ın Facebook ve Instagram resmi hesapları yeniden kullanıma açıldı.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg 7 Ocak tarihinde, Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarını aktif olarak kullanmasının büyük risk olduğunu belirterek ‘barışçıl yönetim değişimi’ gerçekleşene kadar askıda kalacağını açıklamıştı.

Cuma gününden itibaren Trump’ın söz konusu hesapları açılırken, bu platformlarda henüz herhangi bir paylaşım yapılmadığı görüldü. Facebook ve bünyesinde barındırdığı Instagram platformlarından da konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Trump’ın Twitter ve Youtube engelleriyse hala devam ediyor. Bir başka sosyal medya platformu Snapchat ise Trump’ın hesabını bir süreliğine askıya alıp daha sonra da kalıcı olarak kapatmıştı.

Trump, görevi 20 Ocak’ta seçimi kazanan Demokrat Joe Biden’a devredecek.

Azledilmesi onaylanan Trump için son sözü Senato söyleyecek

Okumaya devam et

Popular