Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Fransa’da polisin biber gazına yumrukları ile karşılık vermişti, 2 yıl ceza aldı

Fransa’nın başkenti Paris’te uzun süredir devam eden “Sarı Yelekliler” gösterisinde polisin biber gazı ve copları ile müdahale ettiği sırada yumruları ile iki polisi darbeden Şampiyon Boksör Christophe Dettinger’e 2 yıl hapis cezası verildi.

Boksör Christophe Dettinger, 5 Ocak günü Paris’te “Sarı Yelekliler” tarafından düzenlenen eylemde göstericilere polisin sert müdahalesine yumrukları ile karşılık vermişti. Sosyal medyada görüntüleri yayımlanan Christophe Dettinger, biranda eylemcilerin fenomeni oldu.

Olayın ardından polisi darp etme suçundan Christophe Dettinger, 7 Ocak günü gözaltına alındı. İki gün sonra mahkemeye çıkartılan boksör, tutuklanmıştı. Dettinger için düzenlenen yardım kampanyasında yaklaşık 130 bin Euro’nun toplandığı kaydedilmişti. Bu yardım kampanyası birçok bakanın tepkisine neden olmuştu.

Sarı Yelekliler ya da büyüklerin hatalarını ödemekten bıkan küçükler

Dünya

Hollanda: Dini kuruluşlara yurt dışından para akışını yasaklamak mümkün değil

Hollanda’daki cami ve derneklere Müslüman ülkelerden yapılan yardımların yasaklanması talebine hükumetten olumsuz cevap geldi. Hollanda hükumeti, kanunen cami ve derneklere yapılacak yardımlarının yasaklanamayacağını belirtti.

BOLD – Hollanda Temsilciler Meclisi ve hükumet, bir süreden beri yurt dışından mali destek alarak faaliyetlerine devam eden camiler ve derneklerle ilgili alınacak önlemleri tartışıyor.

Hollanda Meclisi’nde, bu amaçla oluşturulan “Özgür Olmayan Ülkelerden Gelen İstenmeyen Etkileri Soruşturma Komisyonu” raporunu tamamladı. Rapora göre Türkiye ve Körfez ülkeleri, Hollanda’daki İslami kurum ve kuruluşları farklı şekillerde etki altına alıyor.

“YURT DIŞINDAN GELEN PARA RADİKALLEŞMEYE YOL AÇIYOR”

Hollanda’da hazırlanan rapora göre Kuveyt ve Suudi Arabistan başta olmak üzere, yurtdışından gelen para akışı, camilerin radikalleşmesine yol açıyor. 30’dan fazla caminin yurtdışından destek aldığı belirlendi.

Soruşturma komisyonu üyesi, iktidar ortağı Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) Milletvekili Bente Becker, Türkiye, Suudi Arabistan ya da Körfez ülkelerinden Hollanda’daki camilere para akışının yasaklanmasını istemişti.

Becker, cami ya da hafta sonu Kuran kurslarında, kadın ve kız çocuklarının haklarının ihlali gibi sorunlu davranışlar varsa, bunların da hükümet tarafından araştırılıp, yasaklanmasını önerdi.

Meclisteki siyasi partilerin çoğunluğu bu önerilere destek verdi. Ancak Hollanda hükumeti, camilere yurtdışından para akışının yasaklanmasının, yasal olarak mümkün olmadığını bildirdi.

YASAĞI DELMEK MÜMKÜN

Sosyal İşler Bakanı Wouter Koolmees, “Hollanda’daki bir Müslüman mezarlığını, yurtdışından gelen parayla finanse etmek sorun değil” dedi.

Koolmees’e göre, yurtdışından Hollanda’ya ne kadar para geldiği de belli değil. Hollandalı bakan, “Para akışını şeffaf hale getirmek de mümkün değil. Başka bir Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke aracılığıyla da Hollanda’ya para göndererek, yasağı delmek mümkün” dedi.

Hükumet, Hollanda’daki cami ve derneklerde düzenlenen izinsiz Kuran kurslarının denetlenmesi ve camilere istenmeyen yabancı para akışının önlenmesi için AB makamları ile daha çok iş birliği yapılması için daha fazla çaba harcanacağını açıkladı.

Hollanda’da çocuk yardımı krizi büyüyor, hükumet istifa etti

Okumaya devam et

Dünya

Alman Dışişleri Bakanı Maas Türkiye’yi ziyaret edecek

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, pazartesi günü Türkiye’ye resmi bir ziyaret düzenleyecek. Görüşmelerde Türkiye ile Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz gerginliğinin ele alınması bekleniyor.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanlığı, pazartesi günü Türkiye’yi ziyaret edecek olan Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir görüşme yapmasının planlandığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, görüşmede öncelikli olarak Doğu Akdeniz gerginliği ele alınacak.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan da görüşmenin içeriği ile ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Alman Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Heiko Maas 18 Ocak 2021 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirecektir. Yapılacak görüşmelerde, ikili ve bölgesel konuların yanı sıra Türkiye-AB ilişkilerinin ele alınması öngörülmektedir” ifadeleri yer aldı.

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ile 2016’da son bulan istikşafi görüşmelerin 61’inci turunun 25 Ocak 2021 tarihinde İstanbul’da yapılacağını bildirmişti. Doğu Akdeniz gerginliği son dönemde Türkiye ile AB arasındaki anlaşmazlıkların başında geliyor.

Merkel’in partisinde seçimi Armin Laschet kazandı

Okumaya devam et

Dünya

ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Jeffrey: S-400 ilişkilere en büyük darbeyi vurdu

ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, S-400 krizinin Türkiye-Amerika ilişkilerine bugüne kadarki en büyük darbeyi indirdiğini belirtti. Jeffrey, Washington’da eskiden Türkiye’yi takdir eden çevrelerin de artık karşı tarafa geçtiğini söyledi.

BOLD – ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Atlantik Konseyi adlı düşünce kuruluşunun “Biden Yönetimi ve Türkiye: İkili İlişkilerde Değişim mi?” başlıklı online panelinde konuştu.

James Jeffrey, 20 Ocak’ta yemin ederek başkanlık görevine resmen başlayacak olan Joe Biden yönetiminde ilişkilerin geleceği konusunda çok iyimser olmadığını belirtti.

“İLİŞKİLER GÖRDÜĞÜM EN DÜŞÜK SEVİYEDE”

Jeffrey, “Şunu söyleyebilirim ki ilişkiler Türkiye’de ilk görev aldığım 1983 yılından bu yana gördüğüm en düşük seviyede” dedi. Bunun dört nedeninin bulunduğuna değinen Jeffrey, bunlardan birincisi olarak Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sisteminin yarattığı krizi gösterdi.

Jeffrey, “S-400/F-35 meselesinin ABD için ne kadar ciddi bir varoluşsal sorun olduğunu Türk dostlarıma binlerce kez söyledim. Türkiye’nin bugüne kadar yaptığı hiçbir şey, ki buna 1974 Kıbrıs Harekatı da dahil, ilişkilere bu kadar darbe vurmadı çünkü Washington’da kimse bu kararı savunamıyor” diye konuştu.

“TÜRKİYE ÇOK YALNIZLAŞTI”

İlişkileri olumsuz etkileyen bir diğer unsur olarak da, Ankara’nın diplomatik etki gücünü kaybettiği görüşünü dile getiren Jeffrey, kendisinin de Türkiye’de görev yaptığı dönemde, AKP iktidarının erken dönemlerinde izlenen “komşularla sıfır sorun” politikasının zamanla “sıfır dost” niteliğine büründüğünü ve Türkiye’nin bölgesinde “çok yalnızlaştığını” belirtti.

Merkel’in partisinde seçimi Armin Laschet kazandı

Okumaya devam et

Popular