Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Sezai Temelli: Bu rejimin 2021’den öteye ömrü yok

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli dün Meclis’te bir grup gazeteciyle bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Temelli gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Seçimlerden sonra normalleşme ortamı beklemediğini belirten Temelli, “Çünkü devletin bekası dedikleri aslında rejimin bekası. İktidar kendi bekasıyla devletin bekasını özdeşleştirmeye çalışıyor. Bir normalleşme, yani hukuk devleti olma yönünde bir normalleştirme adımı rejimi sorgulatır. Çünkü bu rejim uydurma bir rejimdir. 2021 yılı gibi erken seçime gidilme olasılığı var. 2019-2020 çok çalkantılı geçebilir. Bu ülkede rejim her krizle birlikte yeniden sorgulanacaktır. Ama 2021’den daha öteye ömrü olabilecek bir rejim değildir. Değişim dönüşüm potansiyelini toplum kendi içinde barındırıyor.” değerlendirmesi yaptı.

‘STRATEJİMİZ KARARSIZ, KÜSKÜN KİTLEYİ HAREKETLENDİRDİ’

HDP’nin batıdaki seçim stratejisi ile yeni bir alan açtığını söyleyen Temelli, şunları ifade etti:

“Çünkü oy hesaplarına sıkışmış, seçmen olma vasfının ötesinde bir vatandaş olma, hak mücadelesi verme kimliğine bürünmekten imtina eden, siyaset yapamaz hale gelmiş geniş kitlelere, siyaset yapma zeminin yaratılması gerektiğine inanıyoruz. Dolayısıyla burada seçenek yaratıyoruz. Eğer biz bunu yaratmasaydık; İstanbul, İzmir, Adana gibi büyük kentlerde seçmenleri hareketlendirmek, demokrasi mücadelesine katmak çok olanaklı olmayacaktı.

Stratejimiz ortaya çıkana kadar çok ciddi oranda kararsız bir kitle, bir küskün kitle vardı Türkiye’de. Bugün tekrardan Türkiye’de özellikle bu seçtiğimiz illerde seçmenler bir irade ortaya koyacaklarını açığa çıkardılar. Bir yerde referandum yapıyoruz. İkinci turu tamamlıyoruz. Her il kendi ölçeğinde 24 haziran sonrası ihmal ettiğimiz ikinci tur adımını atmaya hazırlanıyor. Burada  adaylar yarışacaktır. Ama adaylar da bu demokrasi zemininin baskısıyla -özellikle AKP-MHP bloğunun karşısına çıkan adaylar- hem söylemleri hem projeleri hem de siyaset yapma estetikleriyle demokrasiyi güçlendireceklerdir. Bu anlamıyla cesaretli bir adım attık.”

“Erdoğan ‘Gökçek hakkında ne varsa getirin dedi” iddiası

Politika

AKP Milletvekili yeryüzündeki tüm felaketlerden İmamoğlu’nu sorumlu tuttu

AKP Aydın İl Kongresinde konuşan Aydın Milletvekili Metin Yavuz, dünyada köklü değişimlere neden olan koronavirüs salgını dahil tüm felaketlerden Ekrem İmamoğlu’nu suçladı.

BOLD – AKP Aydın 7. Olağan İl Kongresi bugün, kentteki Atatürk Spor Salonunda gerçekleştirildi. Kongreye katılan Aydın Milletvekili ve AKP MKYK üyesi Metin Yavuz, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında skandal bir iddiada bulundu.

Son bir yıldır Türkiye’de ve dünyada yaşanan felaketlere değinen Yavuz, isim vermeden bu felaketlerden Ekrem İmamoğlu’nu sorumlu tuttu.

LÜZUMSUZ BİRİ

Kovid-19 salgınıyla birlikte eğitimden ticarete, devletten özel sektöre, sanayiden sağlık hizmetine kadar her şey köklü bir değişim yaşandığını vurgulayan Yavuz konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Geçenlerde lüzumsuz biri çıktı ‘Martın sonu bahardır’ dedi. O günden sonra Türkiye’nin ve dünyanın başına gelmeyen kalmadı. Öylesine sıkıntılı ve zor bir süreç yaşadık ki, daha önce yapılan projeler olmasaydı koca İstanbul susuz kalacaktı.”

KHK’lı öğretmen Mehmet Dersulu cezaevinde darp edildi

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’dan ‘Rabia’yı unutan Adıyaman teşkilatına fırça

AKP Adıyaman İl Kongresine bağlanan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşma sonrası kendisini selamlayan Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin’i ‘Rabia’ selamını unutması nedeniyle uyardı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan partisini Adıyaman İl Kongresine videokonferans yöntemiyle katıldı.

Erdoğan konuşma sonunda Adıyaman teşkilatını Rabia işaretiyle selamladı. Erdoğan ile görüşen Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin de Erdoğan’a el salladı. Dağtekin’in Rabia işareti yapmadığını fark eden Erdoğan, il başkanını uyardı.

Erdoğan’ın işaretine dikkatlice bakan Dağtekin ardından Rabia işareti yaptı. Dağtekin’in çevresindeki diğer AKP’lilerin de Rabia işaretini yapamadıkları ve şaşırdıkları görüldü.

Bunun üzerine Erdoğan Adıyaman İl Başkanı ve teşkilatını uyararak: “Selamı biliyorsunuz değil mi? Bizim selamı biliyorsunuz değil mi? Bunu unutmayalım” dedi.

Sebahat Tuncel’in tokat attığı o polis Cemaat soruşturmasından açığa alındı

 

Okumaya devam et

Politika

‘Saldırılarla ilgimiz yok’ diyen Bahçeli 3 gazeteciyi hedef gösterdi

Gelecek Partili Selçuk Özdağ’a yapılan saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada 3 gazeteciyi hedef alan Bahçeli’ye Babacan’dan, ” Siyasetçinin görevi öfkeyi teşvik etmek değildir” tepkisi geldi.

BOLD – MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’ın evinin önünde uğradığı silahlı ve sopalı saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Partisine yapılan eleştiri ve suçlamalara karşı Bahçeli: “Milliyetçi-Ülkücü Hareket’i tarafı olmadığı saldırılarla ilişkilendirmeye ve yargılamaya cüret etmek terörizmin lügatinden beslenenlerin harcıdır. Aynı zamanda bühtandır, komplodur” diyerek tepki gösterdi.

SEROK AHMET

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’nu hedef alan Bahçeli: “Serok Ahmet’in gündemde olduğu her dönemde Türkiye’de bir sorun olmuştur. Bu şahıs bereketsizliğinin faturasını önce şahsına kesmelidir. MHP’yle didişmek onun haddi ve havsalasının alacağı bir konu değildir. Hangi şaibeli odaklara el açtığı artık ortadadır” ifadelerini kullandı.

3 GAZETECİYİ HEDEF ALDI

MHP lideri, “ABD’deki Başkan değişimiyle eşzamanlı olarak, Serok ve partisinin, aynı şekilde tetikçi köşe yazarlarının hızlandırdığı iftira kampanyaları tesadüfi değil, alçak bir planın mahsulüdür” ifadeleriyle hedef aldığı Karar yazarları Elif Çakır, Yıldıray Oğur ve Taha Akyol’a, “kiralık köşe yazarları” dedi.

TEHDİTLE BASINI SUSTURAMAZSINIZ

Öte yandan, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, sosyal medya hesabından gazetecileri hedef alan Bahçeli’yi eleştirdi.

Babacan paylaşımında: “Daha geçen hafta iki gazetecinin saldırıya uğramasının ardından iktidar ortağı yine üç gazeteciye yakışıksız ifadelerle saldırmıştır. Siyasetçinin görevi öfkeyi teşvik etmek değildir. Tehditlerinizle basını susturamazsınız” ifadelerini kullandı.

Sebahat Tuncel’in tokat attığı o polis Cemaat soruşturmasından açığa alındı

Okumaya devam et

Popular