Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump, Meksika sınırına duvar için “acil durum” ilan etti

ABD Başkanı Donald Trump ile Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, sık sık karşı karşıya geliyor ve sert tartışmalara giriyor.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin Meksika sınırına duvar inşa edilmesi için istediği ödeneği alamayınca “ulusal acil durum” ilan etti. Trump’ın kararının iptal edilmesi için Demokratlar mahkemeye gidiyor.

BOLD- ABD Başkanı Donald Trump bugün ülkenin güney sınırında yaşanan “şiddet olaylarını” gerekçe göstererek ülkede “ulusal acil durum” ilan etti.

Trump, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında konuya dair bilgi verdikten sonra ülkede ulusal acil durum ilan ettiği Başkanlık bildirgesini imzaladı.

Trump imzaladığı bildirgede, “ABD anayasasının bana vermiş olduğu yetkiye dayanarak güney sınırlarındaki aciliyetten dolayı ulusal acil durum ilan ediyorum.” dedi.

DEMOKRATLARDAN TEPKİ

Başkan Trump’ın ülkede acil durum ilan etmesinin ardından Demokrat Parti’nin önde gelen isimleri karara tepki gösterdi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve New York Senatörü Chuck Schumer konuya ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Başkanın kanun dışı şekilde var olmayan bir krizi varmış gibi göstermesi anayasamızın ciddi şekilde ihlalidir ve ülkemizi daha güvensiz hale getirmektedir.” ifadesine yer verildi.

Trump, bugün yaptığı basın toplantısında, “Ülkemize korkunç derecede uyuşturucu giriyor. Bunların çoğu güney sınırlarından. Bu nedenle güney sınırlarında çok fazla insan tutukladık. Ulusal acil durum, çok daha basit sebeplerden daha önce defalarca ilan edildi. Kimse sesini de çıkartmadı. Biz ülkemizin işgalinden bahsediyoruz.” ifadesini kullanmıştı.

PELOSİ: YASAL YOLLARA BAŞVURACAĞIZ

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Trump’ın acil durum ilanına karşı yasal yollara başvuracağını duyurdu.

ABD hükümeti yılbaşında Trump’ın duvar inşası için istediği 5,7 milyar dolarlık fon bütçede yer almadığı için 35 gün kapalı kalmıştı.

Yaşanan krizi çözmek için Cumhuriyetçiler ve Demokratlar bir komisyon oluşturarak, bir sınır güvenliği yasası için anlaşmaya varmışlardı.

Düzenlemede ABD-Meksika sınırına 90 kilometrelik bariyer inşası için 1,3 milyar dolar ayrılması öngörülmüş ve diğer bazı güvenlik önlemleri için de ödenek ayrılmıştı. Trump’ın acil durum ilan ederek, duvarın inşası için askeri ödeneği kullanması bekleniyor.

ANAYASAYA GÖRE İHTİLAFLI BİR KONU

Trump’ın “ulusal acil durum” adımı Amerikan medyasında tartışmalara sebep olurken, bazı uzmanlar Trump’ın tartışmalı bir konuda acil durum ilan etmesinin Anayasal olarak ihtilaflı olduğunu iddia ediyor.

Kongreden Meksika sınırına duvar örülmesi için istediği bütçeyi alamayan Trump’ın “sınır güvenliği konusunda ulusal acil durum” ilan ederek söz konusu duvarın finansmanını temin etmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Trump, Meksika sınırına hangi duvarın örüleceğine bizzat yerinde karar vermişti.

HÜKÜMET 35 GÜN KAPALI KALMIŞTI

ABD Başkanı Trump’ın, ABD-Meksika sınırına 5,7 milyar dolar bütçe gerektiren bir duvar örülmesini istemesi, Kongredeki Demokratların da buna izin vermemesi üzerine ABD federal hükümeti 22 Aralık 2018-25 Ocak 2019 tarihleri arasında 35 günlüğüne kapanmıştı.

Daha sonra Temsilciler Meclisi ve Senatodan geçen üç haftalık harcamalar yasası, Trump tarafından imzalanarak yürürlüğe girmiş ve Amerikan federal hükümetinin tarihinde gördüğü en uzun süreli kapanma dönemi sona ermişti.

Trump, Kongrenin sınır güvenliği konusunda adil bir uzlaşmaya varamaması durumunda hükümetin 15 Şubat’ta yeniden kapanacağını ya da kendisinin başkanlık yetkilerini kullanarak “acil durum” ilan edeceğini açıklamıştı.

BAŞKANLAR KONGRE’Yİ DEVRE DIŞI BIRAKMA İMTİYAZINI KULLANIYOR

Federal yasalarda “acil durum ilan edilmesi” çok net bir şekilde tanımlamasa da başkanlar, bu yasayı atacakları herhangi bir adımı Kongre’ye sunmadan hayata geçirmek maksadıyla yürürlüğe sokuyor.

Başkan acil durum ilan ettikten sonra Kongre’yi devre dışı bırakarak ülkeyi yönetebiliyor. ABD başkanları şu ana kadar bunu savaş hali durumlarda ve ülkeye dışarıdan gelebilecek herhangi bir saldırıyı engellemek için kullandı.

Başkan Donald Trump ise ülkenin güney sınırına yapmayı planladığı duvar için gerekli ödeneği Kongre’den geçiremediği için “acil durum” ilan etmeyi hedefliyor.

Bazı uzmanlara göre, Trump’ın bu adımı duvar inşaatını daha da zora sokabilir. Yargı Trump’ın bu adımını engellerse duvarın inşaatı yıllara yayılabilir.

ABD Başkanı Trump’ın seçmesi için Meksika sınırına örülecek duvarın farklı prototipleri hazırlanmıştı.

İLK ACİL DURUMU LINCOLN 1861’DE İLAN ETMİŞTİ

ABD tarihinde ilk acil durum ilanına “ülkenin ikinci kurucusu” olarak kabul edilen Başkan Lincoln tarafından 1861’de imza atılmıştı.

1861 yılı mart ayında göreve geldiğinde bir isyanla karşı karşıya kalan Başkan Lincoln hızlı bir şekilde düşman limanlarını abluka etmek ve silahlı kuvvetleri devreye sokmak için acil durum kararı aldı.

Lincoln, “kesinlikle yasal” olmasa da Kongre açık olmadığı için tek taraflı hareket etmek zorunda kalmıştı. Kongre tekrar toplandıktan sonra Lincoln’ün attığı adımlar onaya sunulmuştu.

Kongre Araştırma Servisi’nin verdiği bilgiye göre, ilk resmi acil durum 1917’de Başkan Wilson tarafından ilan edildi.
Wilson, 1’inci Dünya Savaşı sırasında Amerika’ya ait gemilerin yabancılara devredilmesini sınırlandıran maddeyi devre dışı bırakmak için acil durum ilan etmişti.

ROOSEVELT İKİ DEFA İMZA ATTI

Başkan Roosevelt de 1933’te büyük ekonomik buhranda acil durum ilan ederek bankaları tatil etmişti. Roosevelt, 1939’da Japonya’nın Pearl Harbor’a saldırması sebebiyle de ülkede acil durum ilan etmişti.

Amerikalı siyasetçiler başkana geniş yetki tanıyan ‘acil durum ilanı’ ile ilgili kanun maddesinden endişelendiği için 1970’li yıllarda bu duruma karşı harekete geçti.

Kongre, başkanın ‘acil durum ilanı’ sırasında atacağı adımlara bir sınırlama getirilmesini istedi. Buna göre “acil durum ilanı” süresi en fazla 180 gün ile sınırlandırıldı.

DEMOKRATLAR KARARI İPTAL ETTİRECEK

Federal yasalara göre savaş veya “acil durum” ilanında ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), silahlı kuvvetlere ait bir inşaat projesi için Kongre’ye sormadan ihtiyacı olan bütçeyi alabiliyor.

Kongre’ye göre Pentagon’un şu an için 13,3 milyar dolar bir bütçesi var. Yani duvar için istenen 5 milyar dolarlık bütçeyi karşılayabilir. Ancak Demokratlar bütün yasal haklarını kullanarak Trump’ın kararını iptal ettirmek için harekete geçtiği için duvarın örülmesi için yeterli zamanın olmayabileceği belirtiliyor.

Trump’ın Meksika sınırında istediği duvarın inşaatı en az 10 yıl sürecek

 

Dünya

ABD’de güvenlik güçleri Joe Biden’ın yemin töreni öncesinde 50 eyalette alarmda

ABD’de Joe Biden’ın 20 Ocak’ta yapılacak yemin töreni öncesinde başkent Washington ve 50 eyaletinin tamamının başkentlerinde güvenlik yetkilileri, Başkan Trump yanlısı gösteriler için alarma geçmiş durumda. Bu arada sahte akreditasyon kartı taşıyan bir şüpheli, dolu silahıyla Kongre binasının etrafında yakalandı.

BOLD – Demokrat Partlili Joe Biden’ın 20 Ocak’ta görevi devralacağı tören öncesi başkent Washington dış dünyaya neredeyse kapatıldı.

6 Ocak’ta Kongre’de yaşananlara benzer olayların olmaması için eyalet başkentlerinde önemli noktalar bariyerlerle kapatıldı, binlerce Ulusal Muhafız bu şehirlere yerleştirildi.

Başkent Washington’ın caddelerini de binlerce Ulusal Muhafız askeri doldurmuş durumda. Güvenlik önlemlerinin seviyesinin eşi görülmemiş bir boyuta ulaştığı başkentte, şehre açılan tüm köprülerin ve otoyolların ulaşıma kapatılacağı açıklandı. Kongre ile Washington Anıtı arasındaki “National Mall” adı verilen alan ve anıtlar da gelecek haftaya kadar kapatıldı.

Sadece akreditasyonu olan kişi ve araçların detaylı aramaları yapıldıktan sonra giriş yapmalarına izin verilen başkentte, perşembe gününe kadar birçok sokak ve cadde yaya ve araç trafiğine kapalı olacak.

Diğer yandan Washington’daki binlerce mağaza ve dükkanın, muhtemel olaylardan zarar görmemek için dışarı bakan kısımlarını kalın tahta tabakalarla kapattıkları görüldü.

FBI’DAN POLİS BİRİMLERİNE UYARI

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Cumartesi gününden başlayarak Joe Biden’ın yemin ederek başkanlık görevine resmen başlayacağı 20 Ocak’a kadar tüm 50 eyaletin başkentlerinde silahlı protesto eylemleri düzenlenmesi ihtimali konusunda polis dairelerini uyardı.

Seçim sonuçlarını uzun süre boyunca kabul etmeyen ve seçime hile karıştığını iddia eden Başkan Donald Trump’ın destekçilerinin, 6 Ocak’ta Kongre’nin işgal edildiği olaylardan sonra yeniden eylem hazırlığında olduğu yönünde ihbarlar alınıyor.

Güvenliği arttırmak için Ulusal Muhafız birliklerini çağıran eyaletler arasında Michigan, Virginia, Wisconsin, Pennsylvania ve Washington bulunuyor. Teksas da 20 Ocak’taki yemin törenine kadar eyalet meclisini kapattı.

KONGRENİN 4 KOMİSYONUNDA OLAYLARI İNCELEME KARARI

ABD Kongresi’nin dört komisyonunun Demokrat liderleri de Kongre’de yaşanan olaylarla ilgili inceleme başlattıklarını, FBI ve diğer istihbarat ve güvenlik dairelerine mektup yazarak, olaylar öncesinde tehditler konusunda nelerin bilindiği, bu bilgilerin paylaşılıp paylaşılmadığı ve dış etkenlerin herhangi bir rolünün olup olmadığı konularında bilgi talep etti.

Mektupta, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı Adam Schiff, İç Güvenlik Komisyonu Başkanı Benni Thompson, Denetleme Komisyonu Başkanı Carolyn Maloney ve Adalet Komisyonu Başkanı Jerrold Nadler’ın imzası yer alıyor.

ABD İSTİHBARATINDAN ORTAK BÜLTEN

ABD hükumetinin yayınladığı Çarşamba günü tarihli bir istihbarat bülteninde, 6 Ocak’taki olayların başarılı olduğu algısının, hükümet karşıtlığı, ırkçı ve partizan eğilimlerden etkilenen ülke içindeki aşırılıkçıları cesaretlendirebileceği uyarısı yapıldı.

FBI, İç Güvenlik Bakanlığı ve Ulusal Terörle Mücadele Merkezi tarafından hazırlanan Ortak İstihbarat Bülteni’nde, seçimlere hile karıştığı yönünde “doğru olmayan söylemlerin” aşırıcı gruplar için katalizör vazifesi görebileceği tehlikesine de dikkat çekiliyor.

DOLU SİLAHIYLA KONGRE BİNASI ETRAFINDA YAKALANDI

ABD’de Biden’ın yemin töreni öncesinde güvenlik önlemleri artırılırken, sahte akreditasyon kartı ve dolu silahıyla bir şüphelinin Kongre binası etrafında polis tarafından tutuklandığı bildirildi.

Kongre polisi, yerel saatle cuma akşamı Kongre binası etrafındaki güvenlik kontrol noktasında bir şüpheliyi gözaltına aldı.

Kontrol sırasında polise gösterdiği akreditasyon kartının sahte olduğu anlaşılan kişinin aracında yapılan aramada dolu bir Glock marka tabancanın yanı sıra 509 merminin olduğu ortaya çıktı.

Söz konusu kişinin kayıtsız silah ve mühimmat taşımak da dahil birkaç suçtan tutuklandığı bildirildi.

ABD Kongresinde 6 Ocak’ta yaşanan baskında 1’i polis 5 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi yaralanmıştı.

Demokratların “isyana teşvik” ile suçladığı ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik azil maddesi, Temsilciler Meclisindeki oylamada kabul edilmişti. Trump’ın Kongre olayları kapsamında suçlu olup olmadığına Senatoda yapılacak oylamada karar verilecek.

Trump, Kongre’yi basan göstericilerle yürümekten son anda vazgeçmiş

Okumaya devam et

Dünya

Hollanda: Dini kuruluşlara yurt dışından para akışını yasaklamak mümkün değil

Hollanda’daki cami ve derneklere Müslüman ülkelerden yapılan yardımların yasaklanması talebine hükumetten olumsuz cevap geldi. Hollanda hükumeti, kanunen cami ve derneklere yapılacak yardımlarının yasaklanamayacağını belirtti.

BOLD – Hollanda Temsilciler Meclisi ve hükumet, bir süreden beri yurt dışından mali destek alarak faaliyetlerine devam eden camiler ve derneklerle ilgili alınacak önlemleri tartışıyor.

Hollanda Meclisi’nde, bu amaçla oluşturulan “Özgür Olmayan Ülkelerden Gelen İstenmeyen Etkileri Soruşturma Komisyonu” raporunu tamamladı. Rapora göre Türkiye ve Körfez ülkeleri, Hollanda’daki İslami kurum ve kuruluşları farklı şekillerde etki altına alıyor.

“YURT DIŞINDAN GELEN PARA RADİKALLEŞMEYE YOL AÇIYOR”

Hollanda’da hazırlanan rapora göre Kuveyt ve Suudi Arabistan başta olmak üzere, yurtdışından gelen para akışı, camilerin radikalleşmesine yol açıyor. 30’dan fazla caminin yurtdışından destek aldığı belirlendi.

Soruşturma komisyonu üyesi, iktidar ortağı Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) Milletvekili Bente Becker, Türkiye, Suudi Arabistan ya da Körfez ülkelerinden Hollanda’daki camilere para akışının yasaklanmasını istemişti.

Becker, cami ya da hafta sonu Kuran kurslarında, kadın ve kız çocuklarının haklarının ihlali gibi sorunlu davranışlar varsa, bunların da hükümet tarafından araştırılıp, yasaklanmasını önerdi.

Meclisteki siyasi partilerin çoğunluğu bu önerilere destek verdi. Ancak Hollanda hükumeti, camilere yurtdışından para akışının yasaklanmasının, yasal olarak mümkün olmadığını bildirdi.

YASAĞI DELMEK MÜMKÜN

Sosyal İşler Bakanı Wouter Koolmees, “Hollanda’daki bir Müslüman mezarlığını, yurtdışından gelen parayla finanse etmek sorun değil” dedi.

Koolmees’e göre, yurtdışından Hollanda’ya ne kadar para geldiği de belli değil. Hollandalı bakan, “Para akışını şeffaf hale getirmek de mümkün değil. Başka bir Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke aracılığıyla da Hollanda’ya para göndererek, yasağı delmek mümkün” dedi.

Hükumet, Hollanda’daki cami ve derneklerde düzenlenen izinsiz Kuran kurslarının denetlenmesi ve camilere istenmeyen yabancı para akışının önlenmesi için AB makamları ile daha çok iş birliği yapılması için daha fazla çaba harcanacağını açıkladı.

Hollanda’da çocuk yardımı krizi büyüyor, hükumet istifa etti

Okumaya devam et

Dünya

Alman Dışişleri Bakanı Maas Türkiye’yi ziyaret edecek

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, pazartesi günü Türkiye’ye resmi bir ziyaret düzenleyecek. Görüşmelerde Türkiye ile Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz gerginliğinin ele alınması bekleniyor.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanlığı, pazartesi günü Türkiye’yi ziyaret edecek olan Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir görüşme yapmasının planlandığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, görüşmede öncelikli olarak Doğu Akdeniz gerginliği ele alınacak.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan da görüşmenin içeriği ile ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Alman Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Heiko Maas 18 Ocak 2021 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirecektir. Yapılacak görüşmelerde, ikili ve bölgesel konuların yanı sıra Türkiye-AB ilişkilerinin ele alınması öngörülmektedir” ifadeleri yer aldı.

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ile 2016’da son bulan istikşafi görüşmelerin 61’inci turunun 25 Ocak 2021 tarihinde İstanbul’da yapılacağını bildirmişti. Doğu Akdeniz gerginliği son dönemde Türkiye ile AB arasındaki anlaşmazlıkların başında geliyor.

Merkel’in partisinde seçimi Armin Laschet kazandı

Okumaya devam et

Popular