Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Temelli’den Nadir Yıldırım’ın tweetine tepki: Kabul etmiyoruz

HDP eski milletvekili Nadir Yıldırım’ın attığı tweet tartışmalara neden oldu. Yıldırım’ın tweetini kabul etmediklerini belirten HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Bir öfke patlaması anı diye düşünüyorum” dedi.

Yıldırım, 13 Şubat’ta Twitter hesabından “Hiçbir zaman çaresiz olmadık. Çünkü PKK var. PKK bitmez. PKK nicelerini bitirdi faşistlerin. Sıranızı bekleyin. Sizi de bitirecek, topalınızla, reisinizle, hav hav’ yapanınızla” şeklinde paylaşımda bulunmuştu.

YILDIRIM YANLIŞ YAPMIŞTIR

Yıldırım’ın tweeti sosyal medyada tartışma yaratırken, Temelli, Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada, söz konusu açıklamaların ‘kabul edilemez’ olduğunu dile getirdi. Temelli, Yıldırım’ın yanlış yaptığını belirterek, buna yanlış demenin de siyasetçilerin görevi olduğunu vurguladı.

Temelli, “Şiddet iklimini nereden gelirse gelsin kabul etmiyoruz. Nadir beyin tweetini ilk gördüğümde hacklenmiştir diye düşündüm, sonra böyle olmadığı söylendi” ifadelerini kullandı.

BİR ÖFKE PATLAMASI ANI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Temelli şunları dile getirdi: “Bu şiddet ikliminden herkes etkileniyor. Bir öfke patlaması anı diye düşünüyorum. HDP ile PKK’nin ilişkisi olmadığını defalarca söyledim. Böyle bir ilişkinin olması zaten eşyanın tabiatına aykırı. Bunu ne kadar anlatırsak anlatalım iktidar HDP’yi suçlamak için sürekli böyle bir ilişki varmış gibi topluma anlatıyor. Bu herkesi öfkelendiriyor ve bu öfkenin tezahürlerinden biridir bu tweet. Ama yine de kabul etmemiz mümkün değil, yanlıştır.”

İKTİDAR ÇIKARLARI İÇİN ÖFKE İKLİMİ OLUŞTURUYOR

Siyasetçilerin toplumsal barışın mimarları olduğunu ifade eden Temelli, “Toplumsal barışa yönelik her türlü şiddet sözünün tabi ki karşısında olacaktır. Ama bu öfkeyi doğuran nedenleri yok sayıp bir tweetin içine sıkıştırarak her şeyi yorumlayamayız. Bu öfke, şiddet iklimini bizatihi iktidar kendi çıkarları için yaratıyor. Tam bir psikolojik savaş, tam bir algı yönetimi üzerinden böyle bir iklim yaratılıyor. Savaş, şiddet politikalarında ısrar bu iklimin nedenleridir” dedi.

‘SÜLEYMAN SOYLU BAKAN OLMA VASFINI YİTİRDİ’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Yürüten adam değil” açıklamasında sonra “Betona oturttuk”, “milletin vekili değiller” şeklindeki açıklamalarına da yanıt veren Temelli, “İçişleri Bakanı bakan olma vasfını yitirmiştir” dedi.

Temelli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Seçim zamanlarında İçişleri Bakanlığı ve birkaç bakanlık tarafsız kişiler eliyle yürütülür ki seçimler adil bir şekilde yapılabilsin, seçim güvenliği alınabilsin diye. Önceki seçimde de olduğu gibi bu seçimde de tarafsız bir İçişleri Bakanı atanmadı. Dolayısıyla bugün parti propagandası yapan ve bu propagandasını HDP düşmanlığı üzerine kuran bir İçişleri Bakanı ile karşı karşıyayız.”

İKTİDARIN 17 YILLIK SUÇLARI ORTAYA SAÇILDI

Nefret söylemi ile toplumun bölündüğünü dile getiren Temelli, “HDP’ye yönelik sürekli bir düşmanlık söylemi, ötekileştirici, suçlayıcı ifadelerle hareket ediyorlar. Siyasetten bugün için anladıkları budur. Ellerinde başka sermaye kalmamıştır. Çünkü geçmiş 17 yılın bütün suçları, hataları artık ortaya saçılmıştır. Bunların üzerinden yalan da üretemeyecek hale geldiler. O yüzden ellerinde kalan tek şey HDP’yi suçlamak, düşmanlık yaratmak, milliyetçi şoven duygularla hareket etmek. Bu çözüm değildir. Herkes bu dilden vazgeçmelidir, Türkiye toplumuna bu kötülük yapılmamalıdır” dedi.

HUKUKSUZLUĞA ARTIK BİR SON VERİLMELİ

Sezai Temelli, artan gözaltı ve tutuklamalar konusunda ise “Ellerinden geleni ardlarına koymuyorlar” ifadelerini kullandı. Partilerine yönelik yoğun engellemeler olduğunu söyleyen Temelli, hukuksuzluğa artık son verilmesi gerektiğini kaydetti.

Politika

“Sıkışan Erdoğan yeni maceralara yönelecek” iddiası

TIME Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ian Bremmer, içeride ve dışarıda sıkışan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın destekçilerinin dikkatini dağıtmak için daha fazla dış politika macerası başlatmaya çalışabileceğini söyledi.

BOLD – İçeride ve dışarıda sıkışan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ülkeyi yeni maceralara sürüklüyor. Uzmanlar krizi aşamayan Erdoğan’ın milliyetçiliği körükleyerek muhalefet üzerinde baskı oluşturacak hamlelere daha fazla yöneleceğine dikkat çekiyor.

HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAYAN SEÇMENİNİ KAZANMAYA ÇALIŞACAK

Pandemiyle derinleşen krizin üstesinden gelemeyen Saray, kitleyi konsolide etmenin yollarını arıyor. TIME Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ian Bremmer, 2021’in küresel riskleri arasında Türkiye’nin dış politikasını da gösterdi. Yedinci sırada “Soğuk Türkiye” başlığıyla yayımlanan yazıda, “2021’deki ekonomik gerileme ve Türkiye’nin kötü Kovid-19 tepkisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 20 yıllık iktidarı ile hayal kırıklığına uğramış seçmenleri geri kazanma mücadelesine bırakacak” denildi.

DAHA FAZLA MACERA BAŞLATACAK

“Bu yıl, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın kendisini sonuçlardan koruyacak uluslararası arkadaşları olmayacak” ifadelerinin yer aldığı yazıda, “Bu dinamikler toplumsal gerilimleri körükleyecek, muhalefete karşı bir baskıya neden olacak ve Erdoğan’ı milliyetçiliği körüklemek ve destekçilerinin dikkatini dağıtmak için daha fazla dış politika macerası başlatmaya teşvik edecek” denildi.

ERDOĞAN’IN BÜYÜK OYUNU, AFRİKA

“Erdoğan’ın Büyük Oyunu” yazı dizisi kapsamında Türkiye’nin Afrika’daki faaliyetlerine odaklanan bir araştırma yayımlayan Financial Times da Türkiye’nin Afrika’daki varlığının Cumhurbaşkanı Erdoğan’la değiştiğini aktardı. Yazıda, Türkiyeli yetkililerin Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünün ardından Afrika’yı büyük ölçüde görmezden geldiğini ancak bugün Erdoğan’ın Afrika ülkelerini sık sık ziyaret ettiğine dikkat çekildi.

Kovid-19’un ciğerlerinde kalıcı hasar bıraktığı hasta tutuklu yeniden cezaevine gönderildi

Okumaya devam et

Politika

CHP’li belediyenin cami yapma istediğine AKP’liler karşı çıktı

Bolu’da CHP’li belediye, Borazanlar Mahallesi’nde cami yaptırmak istedi. Cami için bir hayırseverler arsa bağışlarken AKP’li Belediye Meclis Üyeleri, cami yapılacak olan alanın ilköğretim alanı olduğunu belirterek teklife karşı çıktı.

BOLD – Bolu’da hayırseverler cami yapılması için belediyeye arsa bağışladı. CHP’li belediyenin cami yapma teklifine AKP’li Meclis Üyeleri karşı çıktı. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “İlk defa CHP’li bir belediye cami yaptırmak istiyor ona da karşı çıkıyorsunuz” diye tepki gösterdi.

BELEDİYE BÜTÇESİNDEN YAPILACAK

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre Bolu Belediyesi Meclisi toplantısı ocak ayı ikinci oturumunda konuşan Belediye Başkanı Tanju Özcan, belediye bütçesini kullanarak Borazanlar Mahallesi’nde cami yaptırmak istediklerini dile getirdi. Mahalle sakinlerinden gelen talepler doğrultusunda hareket ettiklerini ve cami yapılması için yerlerini belediyeye verdiklerini vurgulayan Özcan, “İlk kez belediyenin bütçesinden yapacağız. Tabi ki de bağış kampanyası yapacağız ama ilk defa kendi bütçemiz ile yapacağız. O bölgede hızlı bir şekilde Bolu Belediyesi olarak cami yapmak istiyoruz. Farklı bir mimarisi olan ve değişik bir cami olacak. İhtiyaç da var çünkü nüfus yoğunluğu olan bir bölge” dedi.

AKP GRUBU KARŞI ÇIKTI

Başkan Özcan’ın cami yaptırma teklifine AKP grubu tepki gösterdi. AKP’li meclis üyeleri cami yapılacak olan alanın ilköğretim alanı olduğunu, karşısında alkollü bir mekân bulunduğunu belirterek teklife karşı çıktı. Başkan Özcan ise cami yaptırmakta kararlı olduğunu ancak yargı yoluna gitmek isteyen varsa gidebileceğini söyleyerek, “Arkadaşlar mahkemeye müracaat ederse mahkeme de şartlar uygun değil derse uygulama duracaktır. Mahkeme kararına karşı biz de saygılı oluruz” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ÖZCAN TEPKİ GÖSTERDİ

AKP grubundan gelen tepkiler üzerine açıklama yapan Başkan Özcan, “İlk defa CHP’li bir belediye cami yaptırmak istiyor ona da karşı çıkıyorsunuz. Karşısında lokanta varmış, meyhane varmış. Karşısındakini kapatırız. Biz Allah’a inanan insanlarız. İbadetin farz olduğunu düşünen insanlarız. Türkiye’de belediye olarak ilk kez kendi bütçemizden cami yapmak istiyoruz” dedi.

Kovid-19’un ciğerlerinde kalıcı hasar bıraktığı hasta tutuklu yeniden cezaevine gönderildi

Okumaya devam et

Politika

Hükumet 2020 yılında 662 defa halkın sorunlarına sırt çevirdi

TBMM’ye geçen yıl toplam 808 yasa teklifi verildi. Aralarında emekliye bayram ikramiyesinin artırılması, asgari ücretliye zam, faturalardan verginin kaldırılması gibi teklifler vardı. 662 teklif hükumet tarafından reddedildi. 14 bin 245 soru önergesinden 6 bin 606’sı da yanıtlanmadı.

BOLD – Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) bir yılda 808 kanun teklifi verildi. Muhalefete ait tekliflerin 662’si gündeme alınmadı. Muhalefet partili vekillerin verdiği soru önergelerinin büyük kısmı ise yanıtsız bırakıldı.

AKP’NİN VERDİĞİ TEKLİFLER YASALAŞTI

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre muhalefet partilerince geçen yıl TBMM’ye verilen 662 kanun teklifinden hiçbiri gündeme alınmadı ve yasalaşmadı. TBMM Başkanvekili Sadi Bilgiç, CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere’nin bu konudaki önergesini cevaplandırdı. TBMM’ye geçen yıl toplam 808 yasa teklifi verildi. Bunların 62’si AKP, 488’i CHP, 114’ü HDP, 75’i MHP, 54’ü İyi Parti, 4’ü Saadet Partisi (SP), 2’si TİP, 1’i BBP ve diğerleri de bağımsız milletvekillerince hazırlandı. Muhalefetin verdiği 2 teklif geri çekilirken, AKP’nin verdiği 62 yasa teklifinden ise 22’si kanunlaştı, 40’ı da Genel Kurul ve komisyon gündeminde bulunuyor. TBMM’de sadece AKP’nin verdiği teklifler ile AKP-MHP’nin ortak verdiği 5 kanun teklifi yasalaştı.

6 BİN 606 SORU YANITSIZ KALDI

TBMM Başkanlığı’na sunulan ve 14 bin 245 soru önergesinin de 7 bin 419’u cevaplandı, 6 bin 606’sı yanıtlanmadı. Halen 217 önerge de işlemde bulunuyor. En çok önergeyi 7 bin 897 adet ile CHP verdi. AKP’den 1, MHP’den 538, İyi Parti’den bin 243, HDP’den 4 bin 409, SP’den 103 önerge geldi. AKP’nin 1, CHP’nin 2 bin 940, HDP’nin 3 bin 036, MHP’nin 163, İyi Parti’nin 403, SP’nin de 35 önergesi cevaplanmadı.

BAKANLAR GÖREVLERİNE YERİNE GETİRMEDİ

Önergeleri cevaplandırmayan bakanları açıklayan CHP’li Tutdere, “Önergeleri en çok cevapsız bırakan Adalet Bakanı ilk sırada. İkinci ise Sağlık Bakanı” dedi. Adalet Bakanlığı 2215 önergeden 213’üne cevap verdi. Sağlık Bakanlığı da 1436 önergeden 64’ünü cevapladı. Tutdere, “Bu tablo yürütmenin yasamayı dikkate almadığı ve görevini yerine getirmediğinin açık göstergesi. Bu tablo atanmış bakanlıkların kendisini millete karşı değil, kendisini atayan cumhurbaşkanına karşı görevli hissettiklerini ortaya koymaktadır” dedi.

TOPLUMUN SORUNLARINI İLGİLENDİREN TEKLİFLER REDDEDİLDİ

AKP’nin yasalaştırmadığı kanun teklifleri arasında CHP ve İyi Parti’nin, Ramazan ve Kurban bayramında emeklilere ödenen 1.000 TL bayram ikramiyesinin, 1.500 TL’ye çıkarılması, CHP-İyi Parti ve SP’nin, asgari ücretten vergi alınmaması, CHP’nin Kovid-19’un sağlık çalışanları için meslek hastalığı sayılması, CHP’nin doğalgaz ve elektrik faturalarından alınan yüzde 18’lik KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi, CHP’nin, EYT’lilerin mağduriyetinin giderilmesi, CHP’nin ev kadınının emeklilik hakkı kazanabilmesi ve emekliler için intibak düzenlemesi yapılması gibi çok sayıda toplumun sorunlarını ilgilendiren kanun teklifleri de bulunuyor.

Kovid-19’un ciğerlerinde kalıcı hasar bıraktığı hasta tutuklu yeniden cezaevine gönderildi

 

Okumaya devam et

Popular