Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İşkence gören çocuklar “yaraları iyileşsin” diye serbest bırakılmıyor

Gözaltında işkence gördükleri belgelenen üç çocuk “yaraları iyileşsin” diye serbest bırakılmıyor. Aileler şikâyetçi olacaklarını açıkladı.

Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi’nde 15 Şubat akşamı gözaltına alınan 3 çocuğun işkenceye uğradığı ortaya çıktı.

İşkencenin medyaya yansıması ve avukatların çektiği fotoğrafların yayılmasının ardından çocukların gözaltı süreleri uzatıldı. Serbest bırakılma durumunda çocukların uğradığı işkenceleri tıbbi olarak belgelemek mümkün olacaktı.

ÇOCUKLAR YAŞADIKLARI DEHŞETİ ANLATTI

Van Barosu Yönetimi, Van Barosu Çocuk Hakları Komisyonu ve İnsan Hakları Komisyonu’na işkence gören çocuklar yaşadıklarını anlattı.

Çocuklardan O.D. şöyle konuştu: “İşten eve gittikten sonra polisler mahalledeki olaylar nedeniyle beni yakaladılar, yere yatırdılar. Dipçikle sırtıma vurdular. Botlarla karnıma vurdular. Yakalandığım esnada saçımdan tutup yüzüme gözüme yumrukla vurdular. Tuşba Asayiş Karakoluna (AVM arkasındaki) götürdüler. Orada da tokatladılar. Kafamı klozete sokup ağır hakaret ve küfürde bulundular.”

“OĞLUM DOLMUŞLARDA MUAVİNLİK YAPIYOR”

Kafası klozete sokularak darp edilen O.D’nin babası Hacı Duman, oğlunun dolmuşlarda muavin olduğunu ve işi bitince evine geldiğini söyledi.

Emniyetin kendisini saat 03:30’da aramasıyla çocuğunun gözaltına alındığını öğrendiğini ifade eden Duman, telefonun ardından emniyete gittiklerini ve çocuklarının kendilerine gösterilmediğini belirtti.

Avukatların çocuklarını ziyaret etmesiyle işkenceyi öğrendiklerini belirten Duman, “Boşu boşuna bu çocukları tutup işkence ediyorlar. Bu yapılanlar hakarettir. Kendine bir ekmek yemek için çalışıyor. Gözaltına alınıp darp ediliyorlar, dayak yiyorlar. Yaşları dahi küçük.” diye tepki gösterdi.

Çocuğunun bırakılmasını isteyen Duman, işkence yapan polislerden şikâyetçi olacaklarını ifade etti.

“ÇOCUĞUMUN GÖZÜNDEKİ MORLUKLAR GÖZÜMÜN ÖNÜNDEN GİTMİYOR”

Anne Perihan Duman ise, çocuğunun ekonomik durumdan dolayı okulu bıraktığını, selpak sattığını, daha sonra muavinlik yaptığını söyledi. Anne Duman, “Biz arabada olduğunu biliyorduk, gözaltında olduğunu bilmiyorduk. Emniyet bizi saat 03:30’da arayınca öğrendik. Şikâyetçiyiz. Çocuğumuzu bıraksınlar. Alıp götürdükten sonra oğlumu dövmüşler. Bize bunu geç haber verdiler. Nezarethanede yine çok dövmüşler, vücutlarında yara izi var.” dedi.

Anne Duman, “İki gündür uyuyamıyorum. Çocuğumun gözündeki morarmalar gözümün önünde. Çocuğumu çok dövdükten sonra bize haber verdiler. Ben onu pencerenin önünde beklerken meğer gözaltına almışlar.” dedi.

VAN BAROSU BAŞKANI: CİDDİ MANADA İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE SÖZ KONUSU

Konuyla ilgili Van Baro Başkanı Zülküf Uçar, çocukların ayın 15’inde gözaltına alındığını aktararak şunları söyledi: “Gözaltına alınan 11 çocuk vardı. Heyetimiz 11 çocukla görüştü. Bu çocukların 3’ünün darbedildikleri doktor raporlarında da mevcut.  Heyetimiz de aynı şekilde tespit etti. Fotoğraflar çekildi. Çocuklara ciddi manada işkence ve kötü muamele söz konusu.”

Uçar, “Biz doğrudan savcılığa gittik. Savcılıkta gerekli şikayetimizi gerçekleştirdik, ilgileneceklerini söylediler. İşkence vakasıyla ilgili araştırma başlattılar mı bilgimiz yok. Çocuklar hâlâ gözaltında. Karakollarda vatandaşa yönelik işkence vakalarını görüyorduk, duyuyorduk artık bunun çocuklara yönelik yapılması son durumdur. Böyle vahşet olamaz.” dedi.

AİHS’NİN 3’ÜNCÜ MADDESİ, İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELEDEN MEN EDİYOR

“Hiçbir şekilde hiçbir kimseye kötü muamele yapamaz, aşağılayamazsınız. Ulusal mevzuatımız, anayasamız ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 3’üncü madde de bunu söylüyor.” diyen Uçar, “Hele hele bunun çocuklara yapılıyor olması bizim içimizi acıttı. Umarım savcılık bununla ilgili ivedi, hızlı, delillerin karartılmasına müsaade etmeyecek şekilde bir soruşturma yürütür. Van Barosu olarak olayın takipçisi olacağız.” ifadelerini kullandı.

Bunu da yaptılar: Cezaevinde kadın ziyaretçilere ped işkencesi

Gündem

Arda Turan ‘cinsel taciz’ suçundan yeniden yargılanacak

İstinaf Mahkemesi, Arda Turan’ın cinsel taciz davasından aldığı beraat kararını bozdu. Turan, şarkıcı Berkay Şahin’in eşi Özlem Şahin’i cinsel tacizle suçlandığı davada yeniden yargılanacak.

BOLD – Şarkıcı Berkay Şahin’in eşi Özlem Şahin’e karşı cinsel taciz suçlamasında Arda Turan’ın aldığı beraat kararı bozuldu. Berkay ve Özlem Şahin’in yaptığı itirazı kabul eden İstinaf Mahkemesinin kararına göre Turan, cinsel taciz suçundan yeniden yargılanacak.

Sarıyer Emirgan’daki bir eğlence mekanında 10 Ekim 2018’de futbolcu Arda Turan ile şarkıcı Berkay Şahin arasında yaşanan kavgaya ilişkin davada, 11 Eylül 2019 tarihinde karar açıklanmıştı. İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesi, Arda Turan hakkında Özlem Şahin’e yönelik “Cinsel taciz” suçundan beraat kararı vermişti. Mahkeme, Arda Turan’a “Korku kaygı veya panik yaratacak şekilde silahla ateş etmek”, “Ruhsatsız silah bulundurmak” ve “Kasten yaralama” suçlarından ise toplam 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası vermişti. Ancak bu suçlardan hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmişti.

Evrensel’in haberine göre karar sonrasında Berkay ve Özlem Şahin, avukatları aracılığıyla “Cinsel taciz” yönünden verilen beraat kararına itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren İstanbul 25. Bölge Adliye Mahkemesi de yerel mahkemenin kararının bozulmasına hükmetti. 19 Kasım 2020’de İstinaf Mahkemesi’nce verilen kararda, Arda Turan’ın olay öncesinde Özlem Şahin’i tanımadığını, medeni durumunu bilmediğini söylediği, ancak Berkay Şahin ve eşi Özlem Şahin’in ise Arda Turan ile daha önceden aynı yerde oturup yemek yediklerini, birbirlerini tanıdıklarını söyledikleri belirtildi.

Arda Turan ile Özlem Şahin arasında bir konuşma geçtiğinin her iki tarafın beyanıyla sabit olduğu, Arda Turan’ın çarptığı için özür dilediğini ifade ettiği kaydedildi. Kararda, taraflar arasında geçen konuşma içeriğinin ortamın kalabalık olması nedeniyle tanıklar tarafından duyulmasının mümkün olup olmadığı, duydularsa tanıklardan sorulmasının zaruri olduğu vurgulandı. Kararda Özlem Şahin’in konuşmadan sonraki tavırlarının tanıklardan sorulması, taraflar arasında geçmişe dayalı bir husumet veya çıkar çatışmasının bulunup bulunmadığının taraflardan ve tanıklardan ayrıca sorularak açıklattırılması istendi. Kararda “Bu hususlarda yeterli tartışma yapılmadan ve soruşturma aşamasında beyanları alınan Burak Yılmaz ve Onur Ürkmez’in tanık olarak beyanları alınmadan eksik araştırmayla karar verildiği” belirtildi.

DOSYA YENİDEN YEREL MAHKEMEYE GÖNDERİLDİ

Kararda, “Cinsel taciz” suçunun sübuta erdiğine kanaat getirilmesi halinde, Arda Turan için “Basit yargılama usulü” ile yönünden yeniden değerlendirilmesi gerektiği de ifade edildi. İstinaf başvurusunu yerinde gören üst mahkeme, kararın bozulmasına ve yeniden incelenerek hüküm kurulmak üzere yerel mahkemeye gönderilmesine hükmetti. Berkay Şahin ve Özlem Şahin’in avukatı Umut Köroğlu, “Eksik hususlar vardı, yeterince araştırma yapılmadan karar verildiği yolundaki itirazımız kabul edildi. Cinsel taciz yönünden yargılama yeniden yürüyecek” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

“Reform paketleri kamuoyuna sunulma aşamasına geldi”

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ekonomi ve hukuk reformunda sona yaklaşıldığını açıkladı. Erdoğan “Hazırlıklarımız kamuoyuna sunma aşamasına geldi” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün çıkışlarıyla gündeme gelen yargı  ve ekonomi paketlerinde son çalışmalar yapılıyor. Paketler üzerindeki hazırlıklarda sona yaklaşıldığını belirten Erdoğan “Kamuoyuna sunma aşamasına geldi”  dedi.

Erdoğan, AKP 7. Olağan Düzce, Çorum, Amasya, Bartın ve Karabük İl Kongrelerine Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantıyla katıldı. Burada yaptığı konuşmada bir süredir gündemde olan reform paketleri hakkındaki son durumu değerlendirdi.

Erdoğan “Şimdiden reform gündemimizi oluşturmaya başladık. Hazırlıklarımız kamuoyuna sunma aşamasına geldi” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Hrant Dink’in büyüdüğü Tuzla Ermeni Yetimhanesi ‘Kamp Armen Gençlik Merkezi’ olacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hrant Dink’i andığı mesajında Tuzla Ermeni Yetimhanesi’nin Kamp Armen Gençlik Merkezi’ne dönüştürüleceğini de duyurdu.

BOLD– Ekrem İmamoğlu Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni iken 19 Ocak 2007’de katledilen Hrant Dink’i vefatının 14’üncü yıl dönümünde andı. İmamoğlu, sosyal medyadaki paylaşımında Dink’in büyüdüğü Tuzla Ermeni Yetimhanesi’nin Kamp Armen Gençlik Merkezi’ne dönüştürüleceği bilgisini de paylaştı.

KARAR OYBİRLİĞİ İLE ALINDI

İBB meclisinden oybirliği ile çıkan kararda Tuzla Ermeni Yetimhanesi’nin bulunduğu alanla ilgili plan değişikliği kabul edildi. Böylece Kamp Armen Gençlik Merkezi olarak kullanılacak yetimhaneyle ilgili çalışmalar başlayabilecek.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun paylaşımı şöyle:

“Anısına saygıyla…
Gazeteci Hrant Dink’in büyüdüğü Tuzla Ermeni Yetimhanesi’nin alanıyla ilgili plan değişikliği İBB Meclisimizden oy birliğiyle geçti. Böylece, kurulacak Kamp Armen Gençlik Merkezi’nin önünde herhangi bir engel kalmadı. Vefat yıl dönümünde rahmetle anıyorum.”

Okumaya devam et

Popular