Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Rusya, Ay’da maden arayacak

Ay görevlerine geri döndüğü açıklanan Rusya'nın 2031 ve 2035 yıllarında Ay’da maden aramak için çalışmalar yaptığı bildirildi.

Rusya’nın Ay görevlerine geri döndüğü ve 2031 ile 2035 yıllarında Ay’da maden aramak için çalışmalar planladığı bildirildi.

Amerika’nın yeniden rotasını Ay’a çevirmeye hazırlanması ve Çin’in Ay’a gönderdiği uzay aracından sonra şimdi de Rusya’nın bu konuda yapmaya hazırlandığı çalışmaların detayları ortaya çıktı.

Sputnik’in haberine göre 2031 ve 2035’te Rusya, Ay’a otonom uzay araçları gönderecek. Bununla birlikte insanlı görevler ile Ay’a ulaşacak kozmonotlar, Ay’da maden arama çalışmaları gerçekleştirecek.

RUSYA İKİ FARKLI PLAN YAPTI

Rusya iki farklı planlama yapıyor. Bunlardan biri “Luna-30” ile insanlı uçuşların sağlanmasına yönelik uzay aracına odaklanmak. Luna-31 ile de Ay’da işletilecek madenler için gerekli ekipmanları taşımak olacak.

Luna-32 ile birlikte Ay’da yapılacak sistemler için 6 ton ağırlığında malzeme taşınması bekleniyor. Bunun yanında Luna-30 ise yine benzer şekilde 5 ton gibi bir ağırlığa sahip olacak ekipmanları Ay’a götürecek.

Açıklanan bilgilerin arasında yer alan detaylara göre Rusya, Sovyetler Birliği döneminde gerçekleştiremediği Ay’a ayak basma görevini gecikmeli de olsa 2031 yılında tamamlamayı planlıyor.

OTONOM UZAY ARAÇLARI

Bununla da kalmayıp Rusya, düzenli uçuşlar ile Ay’a kozmonot göndermeye devam etmeyi öngörüyor.

Ay’a kozmonot göndermeden ve maden arama çalışmalarına başlanmadan önce yüzeyde bir yapı hazırlanması gerektiği belirtiliyor. Bundan önce 2021 yılında başlayıp 2030 yılında son bulması beklenen uçuşlarla toplamda 4 adet olması planlanan otonom uzay araçları gönderilecek.

İletişimlerin ise Luna-33 ile birlikte sağlanması üzerine çalışmalar gerçekleştirilecek. Bu planlamalardan yola çıkarak Rusya’nın Ay’da sabit bir maden arama çalışması yapmak için tüm detayları bir araya getirdiğini söylemek mümkün.

 

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

 

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Teknoloji

Erdoğan da Telegram hesabı açtı

Tayyip Erdoğan, Whatapp’ın tepki toplayan yeni kullanıcı sözleşmesi sonrası, Türkiye’de de popülaritesi artan haberleşme uygulamalarından Telegram ile yerli BİP’te hesap açtı.

BOLD – Erdoğan Dijital Medya adlı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iletişim uygulamaları Telegram ve BİP’te hesap açtığı belirtildi. Paylaşımda “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, haberleşme uygulamaları BiP ve Telegram’da” denilerek kanalların linki verildi.

Dünya çağında bir milyarı aşan kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz günlerde yeni kullanıcı sözleşmesi maddelerini açıkladı. WhatsApp sözleşmesine dair tartışmalar ise sosyal medyada gündem konusu oldu.

Whatapp yerine kullanılabilecekler listesinin başına yer alan uygulamalardan Telegram’ın popülaritesi her geçen gün artıyor.

Saray’ın Whatapp’ın yerine önerdiği yerli BİP’in kullanıcıdan istediği veriler pes dedirtti

 

Okumaya devam et

Popular