Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD-Huawei kavgası büyüyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin Huawei sistemlerini kullanan ülkelerle işbirliği veya bilgi paylaşımı ilişkisine girmeyeceğini açıkladı.

ABD yönetimi ile dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden Çinli Huawei arasındaki gerilim giderek yükseliyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ülkesinin Huawei sistemlerini kullanan ülkelerle işbirliği veya bilgi paylaşımı ilişkisine girmeyeceğini açıkladı.

BOLD- ABD yönetimi ile dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden Çinli Huawei arasındaki gerilim giderek yükseliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin Huawei sistemlerini kullanan ülkelerle ‘güvenlik endişeleri nedeniyle’ partnerlik veya bilgi paylaşımı ilişkisine girmeyeceğini açıkladı.

Pompeo, Avrupa’daki ve diğer ülkelerdeki ulusların Huawei’nin telekomünikasyon ekipmanlarını uygulamak konusundaki riskleri anlamaları gerektiğini söyledi ve bunu yapan şirketin sistemlerini kullanmayacaklarını söyledi.

Huawei kurucusu ve başkanı Ren Zhengfei, CBS’ten Bianna Golodrgya’ya mülakat verdi.

HUAWEI: 5G ATOM BOMBASI DEĞİL

Öte yandan, Amerikalı bir gazeteciyle ilk röportajını “CBS This Morning” programından Bianna Golodrgya ile gerçekleştiren Huawei kurucusu ve başkanı Ren Zhengfei, şirketinin eleştirilere konu olan ve 30’dan fazla ülkede uygulama kontratı yapılan 5G teknolojisine dair, “5G teknolojisinin askeri ekipmanla aynı seviyede olduğu söyleniyor. 5G atom bombası değil.” ifadelerini kullandı.

Ren ayrıca, “Şimdi 5G’yi piyasaya sürüyoruz ve yakında 6G’yle de karşılayacağız. Ve gelecekte, Amerika Birleşik Devletleri için de uygun yeni ekipman olacağını söyledim.” dedi.

“BEDAVA REKLAM YAPTIKLARI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Golodryga’nın “Bunu bir tehdit olarak görüyor musunuz” sorusunu cevaplayan Ren, “Hepsinden önce, bu büyük figürlere teşekkür etmek istiyorum. 5G çok fazla insan tarafından bilinmiyordu, ancak şimdi, bu büyük figürler 5G hakkında konuşuyor ve biz de daha etkili hale geliyoruz ve daha çok kontrata imza atıyoruz.” diye konuştu.

Golodryga, Ren’in bu cevabını iğneleme olarak nitelendirince, Ren teşekkürünü tekrarlayarak “Ben, reklamımızı yaptıkları için onlara gerçekten teşekkür ediyorum.” dedi.

5G VERİ ÇALMA KABİLİYETİNİ ARTIRIR

Eski CIA direktörü Michael Morell ise, Huawei’nin 5G teknolojisi üzerine yaptığı açıklamada “5G çok daha hızlı bir veri akışına izin veriyor. Bu durum, istihbarat servisinin veri çalma kabiliyetini önemli ölçüde artırır.” ifadelerini kullandı.

Morell ayrıca, “5G çok daha fazla cihazın internete bağlanmasını sağlayacak. Daha çok cihazın bağlanması ise, ajanlık için daha fazla platform oluşmasına neden olur.” dedi.

ABD-HUAWEI GERİLİMİ NASIL BAŞLAMIŞTI?

Huawei veliahtı ve şirketin Mali İşler Direktörü Meng Wanzhou, İran’a yönelik yaptırımları deldiği iddiasıyla, dolandırıcılıktan yargılanmak üzere Kanada’da gözaltına alınmıştı. Wanzhou çıkarıldığı mahkeme tarafından 10 milyon dolar kefaletle serbest bırakılmıştı.

ABD Adalet Bakanlığı ise Meng Wanzhou hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Wanzhou’ya, “banka-para dolandırıcılığı yapmak”, “adaletin işlemesine engel olmak” ve “Amerikan T Mobile şirketinden teknoloji hırsızlığı yapmak” suçları yöneltilmişti.

Huawei davası, Çin, Kanada ve ABD arasındaki ilişkilerin gerilmesine sebep olmuştu. Çin ülkesinde bulunan bazı Kanadalı diplomatları gözaltına almıştı.

ABD’nin hazırladığı iddianamede Huawei’nin, İran’la iş yapabilmek için, bağlı olduğu şirketler hakkında ABD ve küresel bir bankayı yanılttığı öne sürüldü.

ABD’den Huawei’nin mali işler direktörü hakkında ağır ithamlar

Dünya

Almanya’dan ülkesine dönen Rus muhalif lider Alexei Navalny gözaltına alındı

Ülkesinde zehirlenmesinin ardından komada gittiği Almanya’da sağlığına kavuşan Rus muhalif lider Alexei Navalny, kendisini taşıyan uçağın Moskova’ya inişinin ardından gözaltına alındı.

BOLD – Rusya’da zehirlenmesinin ardından komaya giren Rus muhalif lider Alexei Navalny tedavi olduğu Almanya’dan ülkesine döndü.

Rusya’nın başkenti Moskova’da, muhalif destekçileri Alexei Navalny’i karşılamak için Vnukovo Havaalanında toplandı.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı havaalanına medya mensupları dahil bileti olmayan hiç kimse alınmadı. Önlem ve ikazlara rağmen havalimanına giren, Navalny kurduğu Yolsuzlukla Mücadele Fonu avukatı Lubov Sobol, Navalny’nin kardeşi ve bazı muhalifler polis tarafından gözaltına alındı.

Polis binaya girmeye çalışan Navalny taraftarlarına da müdahale etti. Kalabalık zorla binadan çıkartılmaya çalışılırken, polise direnenler de gözaltına alındı.

HAVALİMANI DEĞİŞTİ

Olayların ardından Pobeda havayolu şirketi, Alexei Navalny’ni taşıyan uçağın Moskova’daki Şeremetyevo Havaalanına yönlendirildiği bildirildi. Gelen son dakika haberlerine göre, Navalny’nin uçağı Sheremetyevo havalimanına iniş yaptı. İniş sonrası Rus muhalifin gözaltına alındığı haberleri ajanslara düşmeye başladı. Rus polisi haberleri doğruladı.

ALMANYA NAVALNY’İN ZEHİRLENDİĞİNİ AÇIKLADI

Rusya’nın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek üzere 20 Ağustos 2020’de uçağa binen Alexei Navalny’in uçuş esnasında fenalaşması üzerine uçak, Omsk şehrine iniş yaptı.

Omsk’taki hastaneye kaldırılan muhalif liderin çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürüldü. Komaya giren 44 yaşındaki Alexei Navalny, 22 Ağustos 2020’de Omsk’tan özel bir uçakla Berlin’deki Charite Hastanesine nakledildi.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020’de Navalny’in sinir hastalıklarıyla mücadelede kullanılan Noviçok grubuna ait bir kimyasalla kesin olarak zehirlendiğinin tespit edildiğini açıkladı.

Seibert 2 hafta sonra, Alexei Navalny’in zehirlendiğinin İsveç ve Fransa’daki 2 ayrı bağımsız laboratuvar tarafından daha doğrulandığını kaydetti.

Tedavisi tamamlanan Rus muhalif lider, 23 Eylül 2020’de Berlin’de tedavi gördüğü Charite Hastanesinden taburcu edildi.

Zehirlenen Rus muhalif lider Navalny’nin banka hesapları donduruldu evine haciz geldi

Okumaya devam et

Dünya

İngiltere: Çin’in Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri soykırım sınırına yaklaşıyor

Çin’in Müslüman Uygurlara yönelik insan hakları ihlallerine İngiltere’den tepki geldi. “Çin soykırım sınırına yaklaşıyor” diyor İngiltere, Pekin’e Birleşmiş Milletler (BM) temsilcisinin Sincan’a girmesine izin verme çağrısı yaptı.

BOLD – İngiltere hükumeti Çin’e, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komiseri’nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne girmesine izin verilmesi çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Dominic Raab yaptığı açıklamada, Çin’den Sincan konusunda daha fazla şeffaflık göstermelerini istedi. “Çin tüm bunların Batı’nın uydurduğu yalanlar olduğunu ve İngiltere’nin bu grubun başını çektiğini söylüyor… Bizim söylediğimiz şu: Eğer bu suçlamaları, iddiaları ve raporları reddediyorsanız, her şeyi açığa kavuşturmanın bir yolu var. BM İnsan Hakları Komiseri’nin bu tesisleri ziyaret etmesine izin verin” ifadelerini kullandı.

Raab, “Orada yaşananların soykırım sınıfına girip girmediğinin bir mahkeme tarafından belirlenmesi gerekiyor. Ancak çıta oldukça yüksek. Ve açık konuşmak gerekirse, insan haklarını soykırım sınırının altında istismar eden ülkelerle serbest ticaret müzakerelerinde bulunmamamız gerekiyor” demişti.

Raab’ın sözleri, Çin ile geçen ay özel yatırım anlaşmasına varan Avrupa Birliği’ne (AB) karşı eleştiri olarak değerlendiriliyor. İngiltere Dışişleri Bakanı Raab geçen hafta, Sincan bölgesinde Müslüman Uygurların zorla çalıştırılması vasıtasıyla üretilen ürünlere karşı ithalat kontrolü getirdiklerini açıklamıştı.

Çin’in “yeniden eğitim kampları” adını verdiği söz konusu kamplarda en az bir milyon Uygur’un tutulduğu belirtiliyor.

Pekin’in Uygurlara soykırım yaptığına dair kanıtlara ulaşıldı

 

Okumaya devam et

Dünya

Aşırı sağcı Wilder’in seçim vaadi Suriyelileri kovmak

Hollanda’da Marttaki genel seçimlere hazırlanan aşırı sağcı PVV lideri Geert Wilders’in seçmene vaadi, Suriyelileri sınır dışı etmek ve Müslüman ülkelerden gelen göçü engellemek.

BOLD – Avrupa’da yükselen aşırı sağcı ve ırkçı politik akımların öncülerinden Hollandalı Özgürlük Partisi (PVV) Lideri Geert Wilders, 17 Mart’ta yapılacak genel seçimlere hazırlanıyor. BBC Türkçe’de yer alan habere göre, seçim stratejisini ‘İslamlaşmayla mücadele’ üzerine kuran Wilders, genel seçimlere ilişkin programını da açıkladı.

Genel seçime 50 kişilik bir aday listesi ile giren ana muhalefet partisi PVV’nin seçim bildirgesinde yine İslam karşıtı görüşler içeriyor.

MÜSLÜMAN GÖÇMEN AKINI DURDURMA SÖZÜ VERDİ

Buna göre Geert Wilders, iktidara gelirse Suriyeli sığınmacıları derhal sınır dışı edecek. Aşırı sağcı lider Wilders, seçmene ülkesi Hollanda’ya Müslüman ülkelerden gelen göçü engelleme sözü de verdi.

Hollanda’da son yerel seçimlerde büyük sıçrama kaydeden diğer aşırı sağcı Demokratik Forum Partisi’ndeki (FvD) bölünme, seçmenlerin yeniden Wilders’e yönelmesine neden oldu.

Dünyada göçmenlerin tercih ettiği iki ülke: ABD ve Almanya

Okumaya devam et

Popular