Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Karbon salınımı tehlikeli seviyeye yükseldi

Araştırmacılar, dünya üzerindeki karbon salınımının, 56 milyon yıl önce birçok türün yok olmasına neden olan değerlerin 10 katına çıktığını açıkladı.

İklim bilimciler, karbon salınımının dünya tarihindeki en tehlikeli boyutlara ulaştığını açıkladı.

Araştırmalara göre, atmosferdeki karbon değerleri 56 milyon yıl önce birçok türün yok olmasına sebep olan değerlerden bile 10 kat yüksek.

EKOLOJİYE ZARAR VERİYOR

İklim değişikliği ve küresel ısınmanın dünyaya ve ekolojiye verdiği zararlar anlatmakla bitmiyor. Araştırmacılar, insanların bu konuya çok daha fazla özen göstermesi için çarpıcı detayları göz önüne seriyor.

İklim bilimcilerin son araştırması sadece dikkat çekmekle kalmıyor, çok yakın bir gelecekte ne büyüklükte bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu gözler önüne seriyor.

Karbon salınımı ile ilgili araştırmalar yapan iklim bilimciler, elde ettikleri verileri analiz ettiklerinde büyük bir şok yaşadı.

Tam 56 milyon yıl önce dünya, yaşanan en yüksek karbon salınımına sahne olmuştu. Bu salınımın tam olarak neden kaynaklandığı bilinmiyor, ancak o tarihten sonra birçok türün yok olmaya başladığı ve ekolojik düzenin değiştiği belirtiliyon.

Bilim insanlarının ifadelerine göre, 56 milyon yıl önce kutuplar tamamen buzla kaplı olan yerler değil, tam aksine timsahların yaşadığı, palmiye ağaçlarının yeşerdiği bir coğrafyaydı.

Araştırmayı yapan kişilerin şok yaşamasına, hatta korku duymasına sebep olan konu ise tam burada başlıyor.

2159’DA BÜYÜK BİR FELAKET BEKLENİYOR

Elde edilen verilere göre günümüzde atmosfere salınan karbon, 56 milyon yıl öncesindeki değerlerden yaklaşık 9-10 kat daha fazla. Bu sonuç çok değil, sadece 4 nesil sonra insanlığı büyük bir tehlikenin beklediğinin ispatı olarak gösteriliyor.

İklim bilimciler, salınım bu hızla giderse 2159 senesinde dünyayı büyük bir felaketin beklediğini üstüne basarak belirtiyor. Daha önce birçok canlı türünün tükenmesine neden olan karbon salınımının dramatik artışının, gelecekte benzer bir senaryoya neden olabileceği belirtiliyor.

Elon Musk: Kripto paranın bir parça kâğıttan çok daha iyi olduğu kesin

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

 

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Teknoloji

Erdoğan da Telegram hesabı açtı

Tayyip Erdoğan, Whatapp’ın tepki toplayan yeni kullanıcı sözleşmesi sonrası, Türkiye’de de popülaritesi artan haberleşme uygulamalarından Telegram ile yerli BİP’te hesap açtı.

BOLD – Erdoğan Dijital Medya adlı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iletişim uygulamaları Telegram ve BİP’te hesap açtığı belirtildi. Paylaşımda “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, haberleşme uygulamaları BiP ve Telegram’da” denilerek kanalların linki verildi.

Dünya çağında bir milyarı aşan kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz günlerde yeni kullanıcı sözleşmesi maddelerini açıkladı. WhatsApp sözleşmesine dair tartışmalar ise sosyal medyada gündem konusu oldu.

Whatapp yerine kullanılabilecekler listesinin başına yer alan uygulamalardan Telegram’ın popülaritesi her geçen gün artıyor.

Saray’ın Whatapp’ın yerine önerdiği yerli BİP’in kullanıcıdan istediği veriler pes dedirtti

 

Okumaya devam et

Popular