Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Netflix, Jessica Jones ve The Punisher’ı iptal etti

Netflix, “Jessica Jones” ve “The Punisher” isimli dizileri iptal ettiğini duyurdu. Bu dizilerin başka platformlarda devam edip etmeyeceği belirsizliğini korurken, Netflix’teki Marvel dönemi resmen kapanmış oldu.

 

İPTAL FURYASI EKİMDE BAŞLADI

Marvel dizilerinin iptal kararlarından ilki 2018 yılı ekim ayında Iron Fist’in iptaliyle gelmişti.

Iron Fist platformun en başarısız Marvel dizilerinden olduğu için böyle bir karar sürpriz olmadı. Bir hafta sonra Luke Cage’in de iptal edilmesi çok tuhaf karşılanmadı.

Bir ay sonra Daredevil da iptal edilince bu kararların arkasında farklı bir sebep olduğu anlaşıldı. Zira Daredevil Netflix’in en sevilen orijinal dizileri arasında yer alıyordu.

2015-2018 arasında üç sezon yayınlanan Darecevil en sevilen Marvel dizisi idi

NETFLİX VE MARVEL YOLLARINI AYIRDI

Daredevil’ın iptal edilmesinin ardından Jessica Jones ve The Punisher’ın da aynı akıbeti paylaşacağına kesin gözüyle bakılıyordu.

Nitekim beklenen oldu ve Netflix her iki dizinin de iptal ediliğini duyurdu. Böylece Netflix’teki Marvel dizileri dönemi sona ermiş oldu.

Netflix, ““The Punisher dizisinin 3. sezonu olmayacak. Muhteşem ekibe ve oyunculara bu övgüyle karşılanan ve güçlü dizi için teşekkür ederiz, yayınlamaktan gurur duyduk.” mesajıyla The Punisher’ın iptalini duyurdu.

DİZİLERİN GELECEĞİ BELİRSİZ

filmloverss’tan Dilek Yeğin’in haberine göre Netflix ve Disney arasında son beş yıldır devam eden iş birliğinin sona ermesinin sebebi, Disney’in kendi dijital platformunu açma kararı.

Iron Fist, Defenders ve Luke Gace’in devam etmesi zaten pek beklenmiyor.

Fakat The Punisher ve Daredevil gibi sevilen dizilerin durumu da şimdilik belirsiz. Çünkü Netflix ile Disney arasındaki anlaşma gereği bu dizilerin ekranlara dönebilmesi için en az iki yıl beklenmesi gerekiyor.

BKM’den Netflix açıklaması: Sinemayı iyi yerlere taşıyacak

Kültür

Bilim insanları en korkunç filmi seçti

Bilim insanları, fiziksel reaksiyonları gözleyerek korku filmlerini inceledi. En korkunç filmler listesinin bir numarasında ise sürpriz bir film yer alıyor.

BOLD– Bir grup bilim insanı korku filmleri izleyenlerin gösterdikleri fiziksel tepkileri gözleyerek en korkutucu filmleri sıraladı. İlk sırada sürpriz bir şekilde 2012 yapımı “Sinister” yer aldı.

EN ÇOK KORKUTAN FİLMLER

Playtuşu’nun haberine göre Reddit kullanıcıları ile işbirliği yapan bilim insanları, ortalama kalp atış sıklığını korku filmlerindeki değişimlerle birlikte inceledi. Film sırasında en yüksek ve en düşük atış noktalarını gözlemleyen çalışmaya göre listenin bir numarasında 2012’de vizyona giren Ethan Hawke’lı Sinister yer alıyor.

Insidious, The Conjuring, Hereditary, Paranormal Activity gibi türün çok başarılı yapımlarını geride bırakan Sinister’ın ilk sırada olması şaşırtıcı bulundu. Listenin tamamını ve Sinister’ın fragmanını aşağıda bulabilirsiniz.

Okumaya devam et

Kültür

TDK’den Kürtçe ile ilgili taleplere cevap: Sözlük var…

TDK, Kürtçeye ilişkin çalışmaların da yapılması içeren 10 maddelik talep listesinden sadece sözlükle ilgili olana ‘Zaten var’ açıklamasıyla karşılık verdi.

BOLD– Kürt Dil Platformu, Türk Dil Kurumu’na (TDK) Kürtçeyle ilgili çalışmalar yapılması amacıyla yaptığı başvuruya yanıt geldi. Platform Sözcüsü Şerefhan Ciziri’ye iletilen yanıtta 10 maddeden sadece Türkçe-Kürtçe sözlük konusunu yanıtlayan TDK, Kürtçe-Türkçe, Türkçe-Kürtçe Sözlük’ün 2014 yılından bu yana yayınlandığını ifade etmekle yetindi.

KÜRTÇE ÇALIŞMALARI TALEBİ GÖRMEZDEN GELİNDİ

Yeni Yaşam Gazetesi’nin haberine göre Diyarbakır’da 8 Ocak’ta basın toplantısı düzenleyen Kürt Dil Platformu, Türk Dil Kurumu’ndan Kürtçe ile ilgili 10 maddelik çalışma talebinde bulundu. Türk Dil Kurumu’ndan Diyarbakır’da Kürtçe şubesi açılmasını, Uluslararası Kürtçe Sempozyumunun düzenlenmesini, üç ayda bir “Kürtçe Dil Bilgisi” dergisinin çıkarılmasını ve Kürtçe-Türkçe sözlük yayınlaması gibi talepler içeren açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

“PZK (Platforma Zimanê Kurdî-Kürt Dil Platformu) olarak; TDK’nin (Türk Dil Kurumunun) Türkçe için kuruluşundan beri kapsamlı çalışmalar yaptığını bilmekteyiz. Sadece Türkiye Türkleri için değil, dünyada yaşayan Türkler için yaptığınız çalışmaları yakından takıp ediyoruz; fakat buna rağmen devlet yöneticileri tarafından her seferinde ’Cumhuriyetin kurucu unsurları’ olarak ifade edilen Kürtler için şimdiye kadar sadece bir Türkçe – Kürtçe sözlük yayımlamanızı, yeterli görmediğimizi önemle dile getirmek istiyoruz.”

Kürt Dil Platformu’nun bu taleplerine karşılık TDK “Türkçe-Kürtçe, Kürtçe-Türkçe” sözlüğün 2014 yılından bu yana yayınlandığını söylemekle yetinip diğer taleplerle ilgili bir açıklama yapmadı.

Okumaya devam et

Kültür

İstanbul’daki sokak köpeklerini anlatan “Stray” filminden fragman yayınlandı

Elizabeth Lo’nun İstanbul sokaklarını mesken tutan üç sokak köpeğinin peşine takılarak sımsıcak bir hikâye anlattığı Stray filminden ilk fragman yayınlandı.

BOLD– 2016’da yayınlanan Ceyda Torun imzalı Kedi’nin ardından bu kez İstanbul’daki sokak köpekleri sahneye çıkıyor. Elizabeth Lo‘nun ilk uzun metraj belgeseli olan Stray; “Kartal, Nazar ve Zeytin” isimli üç sokak köpeğinin, onları bağrına basan şehrin ve hayatlarından geçtikleri insanların öyküsü…

100 BİN SOKAK KÖPEĞİNİN ÖYKÜSÜ

Bir İstanbul seyahati sırasında Zeytin’le tanıştığını söyleyen Elizabeth Lo, onu takip ettiğinde 100 bini aşkın sokak köpeğin hikâyesine de katılmış olur. Yönetmen Lo, altı boyunca her gün kamerasıyla Zeytin ve arkadaşlarını takip ederken, filmin ortak yapımcıları olan Ceylan Çarhoğlu, Zeynep Köprülü ve Zeynep Aslanoba da şehrin seslerini kaydetmiş.

Dünya prömiyerini geçtiğimiz yılın Tribeca Film Festivali’nde yapan Stray, Londra ve Stockholm gibi festivallerde de boy gösterdi ve Eleştirmenlerin Seçimi Belgesel Ödülleri’nde En İyi İlk Belgesel kategorisinde adaylık kazandı.

Okumaya devam et

Popular