Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Kırgızistan, “MEB okulunda taciz” iddiası ile çalkalanıyor

Kırgızistan’ın iktidar partisi Milletvekili İrina Karamuşkina, MEB okulunda öğrencilerin müdür Ömer Aydın'ın tacizine maruz kaldığını ve skandalın örtbas edilmeye çalışıldığını söyledi.

Kırgızistan’ın önde gelen gazetelerinden Veçerniy Bişkek’te yer alan haberde, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı ilköğretim okulunda okul müdürü tarafından öğrencilere tacizde bulunduğu iddia edildi.

Kırgızistan’ın iktidar partisi Milletvekili İrina Karamuşkina, Bişkek kamuoyunu meşgul eden taciz iddialarını Kırgız Meclisi’ne taşıdı.

Milletvekili Karamuşkina, Türkiye’nin Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilköğretim okulunda müdür Ömer Aydın’ın öğrencilere tacizde bulunduğunu iddia etti.

OKUL MÜDÜRÜNÜN ÇOCUKLARI TACİZ ETTİĞİ İDDİA EDİLDİ

Meclis’te konuşan Karamuşkina, taciz skandalını okul velilerinin kendisine ulaştıklarında öğrendiğini anlattı. Buna göre taciz skandalı okula gitmek istemeyen öğrencilerden birinin ailesi tarafından psikoloğa götürülmesiyle ortaya çıktı.

Karamuşkina, “Okul müdürü Ömer Aydın çocukları kendi odasına çağırarak önce kendi pantolonunu sonra çocukların pantolonlarını çıkartmış ve tacizde bulunarak çocukların fotoğraflarını çekmiş. Daha sonraları çocukları kırsal alana da götürerek aynı şekilde çocuklara tacizde bulunmuş.” dedi.

OLAYI AİLESİNE ANLATAN ÇOCUK OKULDAN ATILDI

9 yaşındaki öğrencilerden birinin yaşanan taciz olayını ailesine anlattığı için okuldan atıldığını anlatan Karamuşkina, “Bu olayın akabinde çocuğun anne ve babası Bişkek şehrindeki Leninski bölge polisine giderek şikâyetçi olmuşlar. Olayı soruşturmak için okula anne ve baba ile gelen polisler, okul yönetimi tarafından okula alınmamışlar. Şu anda olay Ulusal Güvenlik ve İstihbarat Komitesi tarafından soruşturma aşamasında. Ailenin üzerinde çok ciddi bir baskı var. Okul yönetimi aileye davasını geri çekmesi karşılığında para teklifinde bulunmuş. Veliler bir komisyon kurulmasını ve okulun tüm faaliyetlerinin araştırılmasını ve kontrol edilmesini istiyorlar.” diye konuştu.

“OKUL MÜDÜRÜNÜ KORUYANLAR VAR”

Taciz iddialarını araştırmak üzere Kırgız Milli Eğitim Bakanlığı’na da müracaat ettiklerini kaydeden Karamuşkina, ancak bakanlığın bahse konu okulla ilgili bilgi sahibi olmadıklarını söylediğini belirtti.

Okul müdürü Ömer Aydın’ı birilerinin koruyup kolladığını ifade eden Karamuşkina, velilerin tacizden dolayı çok öfkeli olduklarını, ayrıca müdür Ömer Aydın’ın yaşanan olaylar sebebiyle öğretmen ve velileri şikâyetçi olmamaları için korkutup sindirdiğini söyledi. Çocuklarının okuldan atılmasından korkan velilerin elçiliğe gidip şikâyette bulunamadıklarını söyledi.

Haberi yapan Veçerniy Bişkek gazetesi iddiaları araştırmak ve bilgi almak için ilgili kurum olan Ulusal Güvenlik Komitesi, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile iletişime geçti.

İlgili devlet kurumları iddiaları araştırdıklarını, şu safhada bilgi veremeyeceklerini, ancak olayın açıklığa kavuşturulmasından sonra bilgi verebileceklerini belirtti.

Maarif Vakfı’nın Afganistan’da ilk işi madalyaları yakmak oldu, getirilen öğretmenler kaçtı

Dünya

Almanya’da koronavirüse karşı aşıdan sonra antikor ilaçları da devreye giriyor

Almanya koronavirüse karşı Avrupa Birliği’nde antikor ilacını kullanan ilk ülke olmaya hazırlanıyor. Sağlık Bakanı Jens Spahn Almanya’nın antikor tedavisinden 200 bin doz satın aldığını açıkladı.

BOLD – Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn ülkesinin Avrupa Birliği’nde (AB) koronavirüse karşı antikor ilacını kullanan ilk ülke olmaya hazırlandığını duyurdu.

Alman medyasına konuşan Sağlık Bakanı Spahn, Almanya’nın 400 milyon euro karşılığında 200 bin doz antikor ilacı satın aldığını kaydetti. Bakan, antikor ilacının gelecek hafta üniversite hastanelerine dağıtılacağını ve Almanya’nın bu ilacı AB’de kullanan ilk ülke olacağını söyledi.

TRUMP’A ANTİKOR TEDAVİSİ UYGULANMIŞTI

“Pasif aşı gibi etki eden bu ilacın yüksek riskli hastalara erken dönemde uygulanması durumunda hastalığın seyrinin daha ciddi boyutlara ulaşmasından kaçınılabiliyor” diyen Spahn, ilaç üreticisi şirketin ismini açıklamadı. Söz konusu antikor ilacı, ABD eski Başkanı Donald Trump’ın koronavirüs tedavisinde de kullanılmıştı.

Ekim ayında koronavirüse yakalanan eski Başkan Trump’a ABD’li Regeneron firmasının ilacı onay almadığı halde uygulanmış, Trump tedavinin “müthiş bir iş” başardığını söylemişti. ABD’li Eli Lily firmasının da benzer bir antikor tedavisi geliştirdiği biliniyor.

ANTİKOR TEDAVİSİ

Trump’ın tedavisinde kullanılan Regeneron firmasının REGN-COV2 isimli ilacı, laboratuvarda üretilen iki antikorun “kokteyli”nden oluşuyor. Antikorlar kendilerini virüsün dış yüzeyinde bulunan ve virüsün hücrelere girmesini sağlayan başak proteine (spike protein) eklemliyor ve yapısını bozuyor. Bu sayede virüsün insan hücrelerine saldırması engelleniyor.

Kovid-19 ilacı piyasaya çıkmaya hazırlanıyor

Okumaya devam et

Dünya

Hacettepe Üniversitesi’nde yöneticilere torpilli aşı

Hacettepe Üniversitesi’nde sağlıkçı olmayan rektör danışmanının ve sekreter yardımcılarının da aralarında yer aldığı birçok isme kovid-19 aşısı yapıldı. Sağlık Bakanlığı, torpilli aşı listelerinin üniversite hastanelerinin yönetimleri tarafından hazırlandığını belirtti.

BOLD – Koronavirüs salgını boyunca VIP hasta tartışmaları gündemden düşmezken şimdi de kovid-19 aşısında VIP dönemin başladığı açığa çıktı. Üniversite hastanelerinin hazırladığı ‘torpilli’ aşı listeleriyle şu an aşılama grubunda yer almaması gereken çok sayıda ismin aşılandığı bildirildi.

Hacettepe Üniversitesi’nde de sağlıkçı olmayan rektör danışmanının ve sekreter yardımcılarının da aralarında yer aldığı birçok isme kovid-19 aşısı yapıldı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin kovid-19 aşılama listesinde, sağlıkçı olmayan ve öncelikle aşılanması gereken grupta da yer almayan çok sayıda yöneticinin bulunduğu görüldüğü. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin aşı listesinde 8 bin 958 ismin yer aldığı görülürken şu isimler de dikkat çekti:

  •  Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran: Hacettepe Üniversitesi Rektörü
  • Prof. Dr. Vural Gökmen: Rektör Yardımcısı
  • Prof. Dr. Aydın Ulucan: Rektör danışmanı
  • Hakan Ay: Genel Sekreter
  • Y. Perran Varol: Genel Sekreter Yardımcısı
  • Av. F. Serpil Besni: Genel Sekreter Yardımcısı
  • Mustafa Cüneyt Aksoy: Genel Sekreter Yardımcısı
  • Güner Demirel: Genel Sekreter Yardımcısı
BAKANLIK, LİSTELERİ ÜNİVERSİTELERDEN ALMIŞ

Sağlık Bakanlığı kaynakları ise, kovid-19 aşılaması için üniversitelerden ve üniversite hastanelerinin yönetimlerinden personel listesi istendiğini ve bu listelere sağlıkçı olmayanların üniversite yönetimleri tarafından eklenmiş olabileceğini ifade etti.

Benzer bir skandal Ankara Üniversitesi’nde de ortaya çıkmıştı.

Şehir hastanelerinin 4 yıllık kirası ile 500’er yataklı 63 hastane yapılabilirdi

Okumaya devam et

Dünya

‘Korku İmparatorluğu’ KKTC’ye taşındı: Dışişlerinin şikayeti üzerine Kıbrıslı gazeteciye soruşturma

Kıbrıslı gazeteci Ayşemden Akın hakkında Dışişleri Bakanlığı’nın suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldı. Gazeteci Akın, “Türkiye’de üzülerek izlediğimiz korku imparatorluğunu buralara da taşımak isteyen bir zihniyetle karşı karşıyayız” dedi.

BOLD – Kıbrıslı gazeteci Ayşemden Akın hakkında Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın suç duyurusu üzerine, KKTC’deki son cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinde yaptığı sosyal medya paylaşımlarında Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi’ne hakaret ettiği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Soruşturma, “devlete ve temsilcisine hakaret amaçlı ve halkı kışkırtmaya yönelik paylaşım” suçlamasıyla yürütülüyor.

Gazeteci Akın, Kuzey Kıbrıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde KKTC Türkiye Büyükelçisi’nin aldığı siyasi tavrı eleştirdiği paylaşımlarla ilgili soruşturma başlatıldığını kaydederek, “KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir parti militanı gibi dahil olan Lefkoşa Büyükelçisi’ni eleştiren paylaşımlardı. Onları da ekte size sunuyorum. Ne hakaret ne de başka bir şey var. Sadece ve sadece siyasi bir anomaliye bir gazeteci olarak yaptığım siyasi yorum var” dedi.

“MUHALİF TÜM GAZETECİLERE KORKU VERİLMEYE ÇALIŞIYOR”

Ayşemden Akın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de üzülerek izlediğimiz korku imparatorluğunu buralara da taşımak isteyen bir zihniyetle karşı karşıyayız. Kıbrıs Türk toplumu demokrasiye bağlı, düşünce ve basın özgürlüğüne sahip çıkan, farklılıklarıyla bir arada yaşamayı başarabilmiş bir toplumdur. Bu tür olayların burada yaşanması sık rastladığımız bir olay değil, ancak Türkiye’den son zamanlarda buraya yönelik baskıların arttığını, sadece bana değil muhalif tüm gazetecilere bir şekilde korku verilmeye çalışıldığını söyleyebilirim.”

“ANLAŞILAN SIRA BİZE DE GELDİ”

Gazeteci Akın, hakkında açılan soruşturma için Twitter hesabı üzerinden de şu açıklamayı yaptı: “TC Dışişleri Bakanlığı’nın hakkımdaki suç duyurusu ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkımda soruşturma açılmış. Türkiye devletine ve temsilcisine hakaret amaçlı ve halkı kışkırtmaya yönelik sosyal medya paylaşımları nedeniyle… Türkiye’de ifadeye çağrılmayan gazeteci kalmamıştı anlaşılan sıra bize de geldi.”

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu katledilişinin 28. yılında anılıyor

Okumaya devam et

Popular