Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Erdoğan’a yakın işadamı Korkmaz hakkında ABD’de “şantaj” davası

TARİH: 2017 yılı eylül ayı. OLAY: ABD'de 511 milyon dolar vergi kaçırmaklas uçlanan Washakie Enerji'nin Genel Müdür Jacob Ortell Kingston (sol başta) ile SBK Holding Başkanı Sezgin Baran Korkmaz (soldan 2'nci), Mega Varlık'ın Başkanı Çağlar Şendil (sağda), Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a en yakın işadamlarından biri olan Sezgin Baran Korkmaz’ın Borajet’i Yalçın Ayaslı’nın elinden almak için nasıl tuzak kurulduğu, hükümete yakın Takvim gazetesi üzerinden nasıl karalama ve iftira kampanyası düzenlediği ABD’de açılan bir dava ile gözler önüne serildi.

BOLD- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen SBK Holding Kurucusu ve Genel Müdürü (CEO) Sezgin Baran Korkmaz hakkında ABD’de “şantaj davası” açıldı.

ABD’nin New Hampshire eyaletinde açılan davada Korkmaz’ın Borajet’i satın alırken kullandığı yöntemleri ve şirketin kurucusu-eski sahibi Yalçın Ayaslı’yı nasıl tehdit ettiği detaylı bir şekilde anlatılıyor.

AYASLI, SEZGİN KORKMAZ VE ORTAKLARININ KARALAMA KAMPANYASINI ANLATTI

Federal savcılar tarafından hazırlanan iddianamede Yalçın Ayaslı, Sezgin Baran Korkmaz ve ABD Hazine Bakanlığı’ndan 511 milyon dolarlık vergi indiriminden yararlanmakla suçlanan ortakları tarafından kendisi hakkında karalama kampanyası başlattığını detaylı bir şekilde anlatıyor.

İddianamede Korkmaz’ın, Ayaslı hakkında “terör örgütü üyesi” olduğu iddiası ile karalama kampanyası başlatarak tehdit ve sahte belgelerle Türkiye’deki mallarına haciz koydurduğuna dikkat çekiliyor.

ABD’de yaşayan işadamı Yalçın Ayaslı tarafından kurulan Borajet, 30 Aralık 2016’da Korkmaz’a ait SBK Holding’e satıldı. Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) yapılan açıklamada şirketin tüm hisselerinin Baran Korkmaz’a geçtiği ifade edilmişti.

24 Nisan 2017’de ise “teknik zorunluluklar” gerekçe gösterilerek şirketin uçuşları durdurulmuştu.

ABD’de kara para aklamakla suçlanan SBK Holding’in patronu Sezgin Baran Korkmaz (solda), ABD ziyaretlerinde başabaş görüşme yapabilecek kadar Erdoğan’a yakın bir isim.

KORKMAZ’A “KARA PARA AKLAMA” SUÇLAMASI

ABD’de hakkında suç duyurusu bulunan ve Erdoğan’a yakın olan işadamı Ekim Alptekin ile de yakın ilişkide olduğu belirtilen Korkmaz, SBK Holding aracılığıyla hileli olarak elde edilen parayı aklamak ve ABD’deki bir takım yatırımları finanse etmek için aklanmış parayı kullanmakla suçlanıyor.

İş adamı Korkmaz’ın, Yalçın Ayaslı hakkında Türkiye’de sahte deliller üreterek soruşturma başlatılmasına ön ayak olduğu ve bunlarla şantaj yaptığı iddia ediliyor.

Korkmaz’ın, Borajet’in eski finans sorumlusu Zahide Üner’i de “tecavüz ve ölümle tehdit ettiği” iddia ettiği belirtildi. Korkmaz’ın Hürriyet gazetesinin New York Temsilcisi Razi Canikoğlu’nu da tehdit ettiği ifade edildi.

ABD’de özel yetkili Savcı Robert Mueller, Korkmaz’ın Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesi  soruşturması kapsamında ifade vermesini istemişti.

KORKMAZ, RUSYA SORUŞTURMASINDA İSMİ GEÇEN FLYNN’İ LOBİ İÇİN TUTMUŞTU

Korkmaz, ABD Başkanı Donald Trump’ın Milli Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’ı Türkiye için lobi faaliyetleri yapmak için tuttuğu belirtilmişti.

Amerikan medyası, ABD Hazine Bakanlığı’nı 511 milyon dolar dolandırdıktan sonra Türkiye’ye kaçmaya çalışırken yakalanan Amerikalı Jacop Kingston ile Rusya soruşturması kapsamında ifade vermesi için çağrılan Sezgin Baran Korkmaz’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile çekilmiş bir fotoğrafını yayınlamıştı.

Salt Lake Tribune gazetesinin haberine göre, Erdoğan’ın görüştüğü Jacob Ortell Kingston, şirketinin biyoyakıt ürettiğine dair sahte belgeler düzenleyerek ABD Hazine Bakanlığı’na karşı 511 milyon dolarlık vergi indiriminden yararlanmakla suçlanan iki kardeşten biri.

Flynn davası Ankara’ya uzanıyor: Ekim Alptekin’in suç ortağı Türk yetkililerin ismi açıklansın

Dünya

Almanya’da koronavirüse karşı aşıdan sonra antikor ilaçları da devreye giriyor

Almanya koronavirüse karşı Avrupa Birliği’nde antikor ilacını kullanan ilk ülke olmaya hazırlanıyor. Sağlık Bakanı Jens Spahn Almanya’nın antikor tedavisinden 200 bin doz satın aldığını açıkladı.

BOLD – Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn ülkesinin Avrupa Birliği’nde (AB) koronavirüse karşı antikor ilacını kullanan ilk ülke olmaya hazırlandığını duyurdu.

Alman medyasına konuşan Sağlık Bakanı Spahn, Almanya’nın 400 milyon euro karşılığında 200 bin doz antikor ilacı satın aldığını kaydetti. Bakan, antikor ilacının gelecek hafta üniversite hastanelerine dağıtılacağını ve Almanya’nın bu ilacı AB’de kullanan ilk ülke olacağını söyledi.

TRUMP’A ANTİKOR TEDAVİSİ UYGULANMIŞTI

“Pasif aşı gibi etki eden bu ilacın yüksek riskli hastalara erken dönemde uygulanması durumunda hastalığın seyrinin daha ciddi boyutlara ulaşmasından kaçınılabiliyor” diyen Spahn, ilaç üreticisi şirketin ismini açıklamadı. Söz konusu antikor ilacı, ABD eski Başkanı Donald Trump’ın koronavirüs tedavisinde de kullanılmıştı.

Ekim ayında koronavirüse yakalanan eski Başkan Trump’a ABD’li Regeneron firmasının ilacı onay almadığı halde uygulanmış, Trump tedavinin “müthiş bir iş” başardığını söylemişti. ABD’li Eli Lily firmasının da benzer bir antikor tedavisi geliştirdiği biliniyor.

ANTİKOR TEDAVİSİ

Trump’ın tedavisinde kullanılan Regeneron firmasının REGN-COV2 isimli ilacı, laboratuvarda üretilen iki antikorun “kokteyli”nden oluşuyor. Antikorlar kendilerini virüsün dış yüzeyinde bulunan ve virüsün hücrelere girmesini sağlayan başak proteine (spike protein) eklemliyor ve yapısını bozuyor. Bu sayede virüsün insan hücrelerine saldırması engelleniyor.

Kovid-19 ilacı piyasaya çıkmaya hazırlanıyor

Okumaya devam et

Dünya

Hacettepe Üniversitesi’nde yöneticilere torpilli aşı

Hacettepe Üniversitesi’nde sağlıkçı olmayan rektör danışmanının ve sekreter yardımcılarının da aralarında yer aldığı birçok isme kovid-19 aşısı yapıldı. Sağlık Bakanlığı, torpilli aşı listelerinin üniversite hastanelerinin yönetimleri tarafından hazırlandığını belirtti.

BOLD – Koronavirüs salgını boyunca VIP hasta tartışmaları gündemden düşmezken şimdi de kovid-19 aşısında VIP dönemin başladığı açığa çıktı. Üniversite hastanelerinin hazırladığı ‘torpilli’ aşı listeleriyle şu an aşılama grubunda yer almaması gereken çok sayıda ismin aşılandığı bildirildi.

Hacettepe Üniversitesi’nde de sağlıkçı olmayan rektör danışmanının ve sekreter yardımcılarının da aralarında yer aldığı birçok isme kovid-19 aşısı yapıldı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin kovid-19 aşılama listesinde, sağlıkçı olmayan ve öncelikle aşılanması gereken grupta da yer almayan çok sayıda yöneticinin bulunduğu görüldüğü. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin aşı listesinde 8 bin 958 ismin yer aldığı görülürken şu isimler de dikkat çekti:

  •  Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran: Hacettepe Üniversitesi Rektörü
  • Prof. Dr. Vural Gökmen: Rektör Yardımcısı
  • Prof. Dr. Aydın Ulucan: Rektör danışmanı
  • Hakan Ay: Genel Sekreter
  • Y. Perran Varol: Genel Sekreter Yardımcısı
  • Av. F. Serpil Besni: Genel Sekreter Yardımcısı
  • Mustafa Cüneyt Aksoy: Genel Sekreter Yardımcısı
  • Güner Demirel: Genel Sekreter Yardımcısı
BAKANLIK, LİSTELERİ ÜNİVERSİTELERDEN ALMIŞ

Sağlık Bakanlığı kaynakları ise, kovid-19 aşılaması için üniversitelerden ve üniversite hastanelerinin yönetimlerinden personel listesi istendiğini ve bu listelere sağlıkçı olmayanların üniversite yönetimleri tarafından eklenmiş olabileceğini ifade etti.

Benzer bir skandal Ankara Üniversitesi’nde de ortaya çıkmıştı.

Şehir hastanelerinin 4 yıllık kirası ile 500’er yataklı 63 hastane yapılabilirdi

Okumaya devam et

Dünya

‘Korku İmparatorluğu’ KKTC’ye taşındı: Dışişlerinin şikayeti üzerine Kıbrıslı gazeteciye soruşturma

Kıbrıslı gazeteci Ayşemden Akın hakkında Dışişleri Bakanlığı’nın suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldı. Gazeteci Akın, “Türkiye’de üzülerek izlediğimiz korku imparatorluğunu buralara da taşımak isteyen bir zihniyetle karşı karşıyayız” dedi.

BOLD – Kıbrıslı gazeteci Ayşemden Akın hakkında Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın suç duyurusu üzerine, KKTC’deki son cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinde yaptığı sosyal medya paylaşımlarında Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi’ne hakaret ettiği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Soruşturma, “devlete ve temsilcisine hakaret amaçlı ve halkı kışkırtmaya yönelik paylaşım” suçlamasıyla yürütülüyor.

Gazeteci Akın, Kuzey Kıbrıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde KKTC Türkiye Büyükelçisi’nin aldığı siyasi tavrı eleştirdiği paylaşımlarla ilgili soruşturma başlatıldığını kaydederek, “KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir parti militanı gibi dahil olan Lefkoşa Büyükelçisi’ni eleştiren paylaşımlardı. Onları da ekte size sunuyorum. Ne hakaret ne de başka bir şey var. Sadece ve sadece siyasi bir anomaliye bir gazeteci olarak yaptığım siyasi yorum var” dedi.

“MUHALİF TÜM GAZETECİLERE KORKU VERİLMEYE ÇALIŞIYOR”

Ayşemden Akın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de üzülerek izlediğimiz korku imparatorluğunu buralara da taşımak isteyen bir zihniyetle karşı karşıyayız. Kıbrıs Türk toplumu demokrasiye bağlı, düşünce ve basın özgürlüğüne sahip çıkan, farklılıklarıyla bir arada yaşamayı başarabilmiş bir toplumdur. Bu tür olayların burada yaşanması sık rastladığımız bir olay değil, ancak Türkiye’den son zamanlarda buraya yönelik baskıların arttığını, sadece bana değil muhalif tüm gazetecilere bir şekilde korku verilmeye çalışıldığını söyleyebilirim.”

“ANLAŞILAN SIRA BİZE DE GELDİ”

Gazeteci Akın, hakkında açılan soruşturma için Twitter hesabı üzerinden de şu açıklamayı yaptı: “TC Dışişleri Bakanlığı’nın hakkımdaki suç duyurusu ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkımda soruşturma açılmış. Türkiye devletine ve temsilcisine hakaret amaçlı ve halkı kışkırtmaya yönelik sosyal medya paylaşımları nedeniyle… Türkiye’de ifadeye çağrılmayan gazeteci kalmamıştı anlaşılan sıra bize de geldi.”

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu katledilişinin 28. yılında anılıyor

Okumaya devam et

Popular