Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Şırnak CHP’de ikinci Kocamaz vakası

CHP, Silopi ilçe Başkanı Ümran Cengiz’in iki belde başkan adayını, AKP’li adaylardan aldığı 140 bin lira karşılığında son anda geri çektiği iddia edildi. Cengiz partisinden istifa ederken iddiaları da reddetti.

Mersin’de, İyi Parti adayı Burhanettin Kocamaz’ın adaylık başvuru dosyası, il teşkilatı tarafından seçim kuruluna geç teslim edilmiş, Kocamaz, İyi partiden aday olamayınca Demokrat Parti formülü devreye sokulmuştu. Mersin İyi Parti il teşkilatı görevden alınırken, partiden içimizden vurulduk açıklaması yapılmıştı.

İKİ BELDENİN DOSYASI SON GÜN GERİ ÇEKİLDİ

İkinci bir skandal ise Şırnak’ta patlak verdi. CHP Şırnak Silopi İlçe Başkanı Ümran Cengiz, Görümlü Belde Belediyesi adayı Muhsin Özdemir ile Başverimli Belde Belediyesi adayı Süleyman Bayrak’ın adaylık dosyalarını, partilerin aday listelerini teslim ettiği son gün olan 19 Şubat tarihinde süre bitimine 20 dakika kala geri çekti. Dosyaların geri çekilmesinin, CHP İl Örgütü ile adaylardan bağımsız bir şekilde gerçekleştiği ortaya çıktı.

AKP ADAYINDAN RÜŞVET ALDI İDDİASI

Adaylık dosyası son anda geri çekilen CHP Silopi Başverimli Belde adayı Süleyman Bayrak, partisinin İlçe Başkanı Ümran Cengiz’in AKP’nin belde adaylarından aldığı rüşvet karşılığında dosyasını iptal ettiğini ileri sürdü. Dosyaların geri çekilmesinin ardından CHP İlçe Başkanı Ümran Cengiz kentten ayrılırken, alınan rüşvetin 140 bin lira olduğu iddia edildi.

20 DAKİKA ÖNC DOSYAYI GERİ ÇEKTİ

Bayrak, dosyasının geri çekilmesi ile mağdur olduğunu ifade ederek, CHP İlçe Başkanı Cengiz’in, adaylık listelerinin teslim süresinin dolmasından 20 dakika önce adaylıklarını geri çektiğini aktardı. Kendisine komplo kurulduğunu kaydeden Bayrak, CHP İlçe Başkanı Cengiz’in AKP Başverimli Belde Belediye Başkan adayı Medeni Tatar ile ağabeyi Mehmet Tatar’dan rüşvet aldığını öne sürdü.

ÖLÜMLE TEHDİT EDİLDİM

Söz konusu kişiler tarafından adaylık sürecinde ölümle tehdit edildiğini ve adaylığını geri çekmesi karşılığında 300 bin TL para teklif edildiğini de ileri süren Bayrak, AKP Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik ile AKP Silopi İlçe Başkanı Fatih Bilen’in de komplonun ortaklarından olduğunu savundu. Bayrak, “Devletimize sığınmışız. Bu komployu düzeltsinler” çağrısında bulundu.

UYGUN GÖRMEDİM DOSYALARI ÇEKTİM

Rüşvet aldığı iddia edilen CHP İl Başkanı Ümran Cengiz, adaylık dosyalarını geri çektikten birkaç gün sonra sosyal medya hesabı üzerinden partisinden istifa ettiğini duyurdu. MA’ya konuşan Cengiz, dosyaları uygun görmediği için geri çektiğini belirtirken, rüşvet iddialarını ise reddetti. Cengiz, “Kesinlikle öyle bir şey yok. Öyle bir şey olsa bile ne bize ne aileme yakışır. Satılık değiliz. Ben günlük 5 bin TL yiyorum. Bunlar hakkında şikayetçi olacağım” dedi.

DEVLETİN RESMİ DİLİ BELGEDİR

CHP’li Başkan Cengiz’e rüşvet verdiği iddia edilen isimlerden biri olan AKP Başverimli Belde Belediye Başkan adayı Medeni Tatar ise, söz konusu rüşvet iddiaları hakkında, “Bu iddia yalandır. Kabul etmiyorum. Süleyman’ın bende telefonu yok. Devletin resmi dili belgedir. Benim ve ağabeyimin bu insanlarla görüntüleri ve alışverişleri varsa iddiayı kabul ederiz” diye konuştu.

Okumaya devam et
Reklamlar

Politika

AKP Maltepe yönetimine giren Suriyeli Muaz Barudi sosyal medyada muhalefetle savaşıyor

Kamuoyu araştırmalarında oyları hızla düşen ve yeni ittifaklar arayan AKP, çareyi Suriyelilerde buldu. AKP Maltepe İlçe Yönetimi’ne Suriyeli biri de alındı. AKP yönetimine giren Muaz Barudi’nin sosyal medya hesaplarında muhalefet partisinin liderlerine yönelik paylaşımları dikkat çekti.

BOLD – AKP Maltepe İlçe Başkanlığı’nın pandemi nedeniyle ertelenen 7. olağan kongresi, Muhazir Sille Spor Kompleksi’nde yapıldı. Kongrede, il yönetimi tarafından atanan Mehmet Karadeniz ilçe başkanı seçildi. Kongrede, ilçe yönetim kurulu listesinde yer alan Muaz Barudi isimli Suriyeli kişi dikkat çekti.

DURUMDAN AKP’LİLER DE RAHATSIZ

Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’ın haberine göre Türk vatandaşlığı da alan Barudi’nin, sosyal medya hesaplarına bakıldığında ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren “Yalan rüzgârı tacizi kapatmaz” başlıklı bir görsel paylaştığı görülüyor. Muaz Barudi’nin yönetime girmesinin AKP’de de rahatsızlık oluşturduğu, kamuoyunda Suriyelilere yönelik tepki nedeniyle kararın ters tepebileceği kaygısının yaşandığı öğrenildi.

AMAÇ SURİYELİLERİN OYUNU ALMAK

Barudi’nin yönetime girmesine ilişkin konuşan CHP ve İyi Partililer ise “AKP düşen oylarını arttırmak için şimdi de Türk vatandaşı yaptıkları Suriyelilerin oyunu almak için onlardan birini yönetimlerine yer alıyor. Bu tercih onların ancak siyaset yaptığını sanan ve sığındığı ülkede muhalefet partilerinin liderlerine yönelik iftira atan bu kişi haddini bilmeli. AKP’de işler gerçekten zor ki Suriyelilere bel bağlamışlar” dedi.

Uyuşturucu verdi, tecavüz etti, dayak attı ve serbest bırakıldı

Okumaya devam et

Politika

CHP’den istifa için 1 Mart’ı bekliyor

Türkiye’yi il il gezerek Memleket Hareketi’ni başlatan Muharrem İnce’nin parti kurma hazırlığı devam ediyor. İnce, CHP’den istifa için 1 Mart’ı bekliyor.

BOLD – CHP içinde başlattığı Memleket Hareketi’ni partileştirme kararı alan Muharrem İnce, “Memleket” adını vereceği partisinin kuruluş hazırlıklarını sürdürüyor. İnce’nin CHP’den 1 Mart günü CHP’den istifa edeceği bildirildi.

CHP’Lİ 3 VEKİL DAHA VAR

Sözcü’den Başak Kaya’ı haberine göre CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ve Yalova Milletvekili Özcan Özel’in de İnce’nin partisine geçeceği belirtiliyor. CHP Genel Merkez yöneticileri İnce konusunda yorum yapmazken, parti yönetimi milletvekillerini takibe aldı. İstifası beklenen 3 milletvekilinin son dönemde Kılıçdaroğlu ile bir diyalog girişiminde bulunmadığı öğrenildi.

Uyuşturucu verdi, tecavüz etti, dayak attı ve serbest bırakıldı

Okumaya devam et

Politika

Ayhan Bilgen’in yeni parti imasına HDP’den ‘AKP’ uyarısı

Cezaevinde bulunan Ayhan Bilgen’in yeni parti imalı paylaşımına HDP’den, “Temennimiz odur ki Bilgen’in ifade ettiği fikirler bu iktidara payanda olmasın” uyarısı geldi.

BOLD – Geçen Ekim ayında cezaevinden avukatları aracılığıyla HDP’ye yönelik eleştirilerini dile getiren Ayhan Bilgen’in son paylaşımındaki yeni parti imasına HDP’den cevap geldi.

Bilgen 18 Ocaktaki paylaşımında, “Türkiye’de yeni bir fikir ve tarza ihtiyaç var. Bunun düşünsel ve toplumsal zeminini oluşturmak gerekiyor. Bunun yeni bir siyasi partiye dönüşme ihtimali, göreceği ilgi ve imkanlarla ilgilidir” ifadelerini kullandı. Bilgen’in paylaşımı yeni parti çalışması olarak değerlendirildi.

HDP’Lİ OLUÇ’TAN YANIT

BBC Türk’te Ayşe Sayın’ın haberine göre, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Kobani olayları soruşturması nedeniyle Kars Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan ve tutuklanan Bilgen’in açıklamalarını değerlendirdi.

Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin Bilgen’in “yeni parti sinyali” olarak yorumlanan son mesajına ilişkin sorusunu yanıtladı.

İKTİDAR TARAFINDAN KULLANILMASIN

Bilgen’in HDP’de siyaset yaptığı için iktidarın hedefi olduğunu belirten Oluç, :”En başından beri söyledik, kendisinin eleştirileri bize güç verir, bizi büyütür. Her eleştiri bizim için demokratik bir tartışma demektir. Ama temennimiz odur ki Bilgen’in ifade ettiği fikirler bu iktidara payanda olmasın ve iktidar tarafından kullanılmasın. Çünkü şunu çok iyi biliyoruz ki, Ayhan Bilgen bugün cezaevindeyse bu iktidarın Kars’a kayyım ataması, onu siyasi rehin olarak tutması ve siyasi çalışmasını engellemesi sebebiyledir” dedi.

Joe Biden göreve başladı

 

Okumaya devam et

Popular