Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Atatürk Orman Çiftliğinde büyük talan hazırlığı

Mimarlar Odası, Ankara Atatürk Orman Çiftliği’nde, 2 ayda 1 milyon metrekare arazinin imara açıldığını duyurdu.

Mimarlar Odası, Ankara Atatürk Orman Çiftliği’nde, 2 ayda 1 milyon metrekare arazinin imara açıldığını duyurdu. Odadan yapılan açıklamada, “Birinci derece tarihi SİT alanı talan ediliyor.” denildi.

BOLD – Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) yeni plan değişiklikleri ile son 2 ay içinde bir milyon metrekare arazinin daha imara açıldığını bildirdi.

Odanın Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “AOÇ kanunsuzca talan ediliyor. Plan değişikliklerini yargıya taşıyoruz. AOÇ alanları özgürleşene kadar mücadele edeceğiz.” dedi.

PARÇA PARÇA TALAN EDİLİYOR

Candan, AOÇ arazisinin 781 bin metrekaresinde daha plan değişiklikleri ve kiralama yapıldığını, inşaat alanlarıyla birlikte bunun bir milyon metrekareyi bulduğunu belirtti.

Candan, “AOÇ 90 yıl öncesinden hem bir üretim alanı, hem bir paylaşım hem de çağdaşlaşma alanıdır. Bugün gelinen noktada ise parça parça talan ediliyor.” ifadesini kullandı.

ANKAPARK İHALESİNİ ALAN FİRMAYA VERECEKLER

Arazinin bir bölümünün piknik alanı olarak kullanıldığını kaydeden Tezcan Karakuş Candan, “Bu alanda 81 bin metrekarelik bölümü 345 milyona 10 yıllığına kiraya verecekler. Ankapark’a dahil olacak bir alanı da kiralama yöntemiyle elde etmeye çalışıyorlar. Muhtemelen Ankapark’ın ihalesini alan firma, burayı da alacak.” dedi.

Ankara’yı 25 yıldır AKP zihniyetinin yönettiğini hatırlatan Candan, “En önemli değerlerimizi ranta tahvil ediyor. Kiralık alanlarda yapılaşma olamaz. AOÇ birinci derece doğal ve tarihi SİT alanı.” ifadesini kullandı.

15 TEMMUZ MÜZESİ YAPACAKLAR

Atatürk Orman Çiftliği’ne 15 Temmuz müzesi ve otopark da yapılmak istendiğini kaydeden Candan, “Betonlaşma süreci ile karşı karşıyayız. 555 bin metrekare bir alan da özel üniversiteye veriliyor. Birinci derece tarihi ve doğal SİT alanını, sürdürebilir kontrollü kullanım alanı haline getirdiler, talan devam ediyor.” diye konuştu.

Dünya’da Mars’a benzeyen iki yerden biri olan Salda Gölü’ne, Millet Bahçesi yapılacak

Gündem

Annesini ve üvey kardeşini öldürüp polise teslim oldu

İstanbul kan donduran bir aile dramına sahne oldu. U.B isimli zanlı annesini ve üvey kardeşini ellerini bağlayıp öldürdü. Ardından da polise gidip teslim oldu.

BOLD – İstanbul Eyüpsultan’da annesini ve üvey kardeşini bıçaklayan U.B., polis karakoluna giderek teslim oldu. Olay yerine giden polisler 2 kişinin de olay yerinde öldüğünü tespit etti.

Cumhuriyet’in haberine göre polis merkezine giden U.B., annesini ve üvey kardeşini bıçakladığını söyledi. İhbar üzerine çalışma başlatan ekipler, şüphelinin belirttiği Esentepe Mahallesi Parküstü Sokak’taki adrese gitti.

Daireye giren ekipler, şüphelinin kardeşi Mesut B.’yi elleri arkadan kalorifere bağlanmış vaziyette, annesi Şükran B.’yi ise elleri arkadan bağlanmış yüz üstü yatar vaziyette hareketsiz buldu. Olay yerindeki ilk incelemede, Mesut B. ve annesi Şükran B.’nin hayatını kaybettiği belirlendi. Cesetler, Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Gözaltına alınan şüpheli U.B.’nin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Okumaya devam et

Gündem

Boğaz Köprüsü’nde katledilen Harbiyeli Murat Tekin’in ailesinden tazminat istediler

15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü’nde öldürülen askeri öğrenci Murat Tekin’in ailesine tazminat davası açıldı. Arabalarına haciz konulduğunu söyleyen Murat Tekin’in ablası Mehtap Tekin karara isyan etti.

BOLD – 15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü’nde kesici ve delici aletlerle katledilen Hava Harp Okulu öğrencisi Murat Tekin’in ailesinden ‘devlet malına zarar verdiği’ gerekçesiyle tazminat istendi.  Tazminat talebini Twitter hesabından duyuran Murat Tekin’in ablası Mehtap Tekin, “Kardeşimi kesici, delici aletlerle katlettiniz, hatırasına, cansız bedenine işkence ettiniz. Şimdi bizden bilmem kaç milyar tazminat mı istiyorsunuz? Hem de sürekli faiz koyarak.” dedi.

“CANINI ALDINIZ, DAHA NE İSTİYORSUNUZ?”

İstenen tazminata her gün faiz bindiğini kaydeden, “Sen gel askeri öğrenciyi hunharca katledenlere cezasını verme. Kahraman ilan et. Bizim sizden alacağımız tazminatı bizden işte. Her gün faiz bindir. Arabamıza haciz koy. Kardeşimin canını aldınız daha ne istiyorsunuz? Bırakın acımızı yaşayalım artık.” ifadelerini kullandı.

Murat Tekin’in ablasının paylaşımları şöyle: “Biz kardeşimi devletin askeri okuluna devlete emanet ettik! Sahip çıkacağız dediniz. Katledenlerin yargılanmasını reddettiniz. Cesedine işkence edenlere sesiniz çıkmadı. Devlet malına zarar vermekten tazminat ödememizi istiyorsunuz. 15 Temmuz’da kardeşim mi mala zarar verdi! Biz kardeşimi devletin askeri okuluna emanet etmiştik. Ama cansız bedenini aldık. En büyük alkış kardeşimi emanet ettiklerimize gelsin. Emanete güzel sahip çıktınız Biz ailelerine de…”

ARABALARINA HACİZ

İstanbul Yeşilköy’deki Hava Harp Okulu’nda ikinci sınıf öğrencisi olan Murat Tekin’in otopsi tutanağında ölüm nedeni, ‘vücutta yaygın darp, kesici delici alet yaraları ile boyun baskısı ve ağız burun kapanmasına bağlı boğulma’ olarak tespit edilmişti. Ailesi Tekin’in cesedini darbe girişiminden ancak 12 gün sonra adli tıp morgunda bulabilmişti. Dört yıldır kardeşi için adalet çağrısında bulunan Mehtap Tekin, bu kez de devletin gönderdiği tazminat nedeniyle zor durumda olduklarını, araçlarına dahi haciz konulduğunu açıkladı.

BÜTÜN ÖĞRENCİLERDEN TAZMİNAT İSTENDİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü o gece köprüde bulunan bütün er ve öğrencilerin ailelerine ‘köprüye zarar verdikleri’ gerekçesiyle 2019 yılında tazminat davası açmıştı. Olayı ilk önce, müebbet hapis cezasına çarptırılan ve hala Silivri Cezaevinde tutuklu olan HHO 3. sınıf öğrencisi Taha Furkan Çetinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya 23 Temmuz 2019’da Twitter hesabından duyurmuştu.

Murat Tekin gibi köprüde kesici ve delici aletlerle katledilen Ragıp Enes Katran’ın annesi Döne Katran’dan da tazminat istendiğini söyleyen Çetinkaya, “Devlet Döne anneye bir zulüm daha yapar. İstanbul Emniyet Müdürlüğü köprüdeki bütün er ve öğrenciler dahil herkese tazminat davası açmıştır. Evladının acısıyla yanan anneden tazminat istemek de nedir? O çocuklar @TSKGnkur @tcsavunma emanet değil miydi?” diye sormuştu.

Müebbet alan askeri öğrencilere bir şok daha: Ailelerine tazminat davası açıldı

Okumaya devam et

Gündem

“Çıplak aramayı gündem etmekten kaçmak için bunlara sığınmanıza gerek yok”

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve gazeteci Ahmet Hakan arasında “çıplak arama” ile başlayan polemik devam ediyor. Daha önce Gergerlioğlu’nun telefonlarına cevap vermeyen Ahmet Hakan bugünkü köşesinde Gergerlioğlu’ndan bir talepte bulundu. O talebe cevap gecikmedi.

BOLD – HDP Kocaeli Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğu ile Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan arasındaki çıplak arama tartışması devam ediyor. Hakan “Gergerlioğlu’ndan ben de bir şey talep ediyorum” başlıklı yazısında Gergerlioğlu’ndan 2 talepte bulundu:

“BİR: Diyarbakır’da HDP il binasının önünde aylardır oturma eylemi yapan ve evlatlarını PKK’dan talep eden Diyarbakır Anneleri’ni bir kerecik olsun ziyaret edebilir ve onların dertlerini dinleyebilir mi acaba? İKİ: PKK’ya ait bir hücre evini andıran HDP’nin Esenyurt ilçe binasıyla ilgili olarak… “Biz demokratik bir partiyiz. Silahlı örgütle bizim ne işimiz olur? Bu nasıl sivil demokrasi? Böyle parti mi olur?” diyebilir mi acaba?”

“YAFTALADINIZ GERÇEĞİ VE SUSTUNUZ”

Gergerlioğlu Hakan’a gecikmeden cevap verdi: “Sayın Ahmet Hakan, Kürt meselesinde barış istediği için işinden ihraç edilmiş insanım ve Türkiye barışını sağlamak için sonuna kadar mücadele edeceğim. Çözüm sürecinde söylediğimin aynısını sonra da söylediğim için ihraç edildim. Meselenin güncel siyasetten arındırılmasına, kalıcı çözümün sağlanmasına odaklandım ve başarmak zor değil. Çıplak aramayı gündem etmekten kaçmak için bunlara sığınmanıza gerek yok. Kral çıplak ve görmek istemiyorsunuz! Var mısınız kalıcı çözüm için ilettiğim belgelerin gereğini yapmaya? Yaftaladınız gerçeği ve sustunuz sonra!”

Diyarbakır’daki annelerin ilk kendisine başvurduğunu belirten Gergerlioğlu, “Kalıcı çözümün önünü devlet açmadığı için yollar açılmamıştı! Hodri meydan! Devlet, çözümün önünü samimi şekilde açsın, hepimiz ‘çocuklar ölmesin, analar ağlamasın’ diyelim, taşın altına elini sokan ilk biz oluruz, canı yanan hepimiz.” ifadelerini kullandı.

Ömer Faruk Gergerlioğlu, 22 Aralık 2020’de “fetöcülerin çıplak arama iddiaları neden etkili olamıyor?” başlıklı yazan Ahmet Hakan’a çıplak arama mağdurlarının bilgi, belge ve iletişim numaralarını yollamış, konuyu araştırmasını istemişti. Kendisini Tarafsız Bölge’ye konuk etmesini de isteyen Gergerlioğlu’na Hakan ‘siyasi durumlar’ şeklinde cevap vermişti.

Gergerlioğlu’ndan Ahmet Hakan’a: Gazetecilik gerçeği yansıtmaktır

Okumaya devam et

Popular