Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Hedef gösterilen HDP’li adaylar: AA’nın haberi Soylu’dan bağımsız değildir

HDP’li belediye başkan adayları, Anadolu Ajansı’nın hedef gösterdiği 25 HDP’li adayla ilgili haberin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan bağımsız olmadığını söylediler.

Anadolu Ajansı’nın (AA) “HDP terör suçlarından mahkemelik isimlerle seçimlere giriyor” başlığıyla 25 belediye başkan adayını hedef gösteren haber servis etmesine tepkiler sürüyor. AA’nın hedef gösterdiği Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Bedia Özgökçe Ertan, Tuşba Belediyesi Eşbaşkan adayı Yılmaz Berki ve Erciş Belediye Eşbaşkan adayı Yıldız Çetin yapılan haberin algı yaratma operasyonu olduğunu söyledi.

ÇOK DETAYLI ÇALIŞILMIŞ BİR DOSYA

MA’nın haberine göre, HDP’nin Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Bedia Özgökçe Ertan, haber için “Çok detaylı çalışılmış bir dosya” derken Erdoğan ve bakanlar tarafından dile getirilen “Kayyum atarız” sözlerinin ardından geldiğini hatırlattı.

SEÇMENİMİZİ UMUTSUZLUĞA SEVK ETME ÇABASI

Özgökçe şöyle devam etti: “Doğrusu kayyumlar demokrasiye vurulan en büyük darbelerden bir oldu. Bize karşı yönelttikleri kampanyanın sadece bir tehdit olduğunu, özellikle tarafsız seçmeni AKP’ye yönlendirmek, bizim seçmenimizi umutsuzluğa sevk etmek ve kendilerince seçim kazanma argümanı olarak kullandıklarını düşünüyorum. Ama kayyum atamanın hiçbir meşru tarafı yoktur. Hem dış kamuoyuna hem de iç kamuoyuna karşı çok büyük bir meşruluk kaybettiklerini kendileri de biliyorlar.”

KAYYUM ATAMANIN HALKTA KARŞILIĞI YOK

31 Mart’ta kayyum atanan belediyeleri almanın, yeni belediyeler kazanmanın çok değerli olduğunu dile getiren Özgökçe, “Özellikle Türkiye demokrasisi açısından bir kazanım olacağını düşünüyorum. Kayyumları göndererek elbette işe başlayacağız. Bunun mücadelesini veriyoruz. Bugün kayyum atama sözünün halk nezdinde de bir karşılığı yoktur. Bunu en iyi onlar biliyorlar. Kayyumlar gidecek halkımız kazanacak” dedi.

HAKKIMDA AÇILAN BİR DAVA YOK

Hakkında “Örgüte üye olmak suçundan Van 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada yargılanması sürüyor” başlıklı haber servis edilen HDP’nin Tuşba Belediyesi Eşbaşkan adayı Yılmaz Berki de öyle bir davanın olmadığını belirtti. Berki, hakkında açılan tek davadan ise devleti tazminata mahkûm ettiğini belirtti.

YASAL YOLLARA BAŞVURACAĞIZ

AA’nın sürekli bilinçli bir algı yaratmaya çalıştığını ifade eden Berki, “Benim hakkımda açılan davada mahkeme ‘Kovuşturmaya yer yoktur’ kararı verdi. AA benim 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 yılla yargılandığımı yazmış. Bu bilinçli, bir yerlerden servis edilen haber. Süleyman Soylu’nun söylemi ne ise AA’nın da söylemi de aynıdır. Soylu yasal ve demokratik olan bir partiyi yasadışı ilan edebiliyor. AA’da bizi bir algı üzerinden hedef gösteriyor ve algı yaratmaya çalışıyor. Biz bunun için gerekli yasal yollara başvuracağız” ifadelerini kullandı.

TEKZİP METNİ GÖNDERDİM

Berki şunları dile getirdi: “Ben zaten kendilerine tekzip metni de gönderdim. Gözaltı davası ile ilgili ‘kovuşturmaya yer yoktur’ kararı var.Kendilerine tazminat davası açtım ve kazanmama rağmen sanki ben 15 yılla yargılanıyormuşum gibi algı yaratılmaya çalışılıyor. Fakat bunun halkta artık bir karşılığı yok. Halkımız her şeyin farkında ve bilincindedir.”

GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ

AA’nın hedef gösterdiği Erciş Beyediyesi Eşbaşkan adayı Yıldız Çetin ise haberi algı operasyonu olarak nitelendirdi. Haber başlığının bile trajikomik olduğunu ifade eden Çetin, “Bu bir psikolojik algı yaratma girişimidir. Biz bu tür haberlere itibar etmiyoruz, önemsemiyoruz. Bu tür haberler ve operasyonlar bizi haklı mücadelemizden asla geri adım attırmayacaktır. Hükümet kayyum atamayı meşrulaştırmak için bu tür haberleri yayıyor. Hakkımda kesinleşmiş hiçbir ceza olmamasına rağmen böyle bir haber yapmak ve hedef göstermek ahlaki değildir” diye konuştu.

Politika

SP lideri Karamollaoğlu’ndan AKP ile ittifaka şartlı evet

Büyük oy kaybı yaşayan AKP, Cumhur İttifakı’na yeni üye arayışlarını sürdürüyor. Bu kapsamda AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bir dizi ziyaretler gerçekleştirirken, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu ittifaka şartlı kapı araladı.

BOLD – Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, AKP ile ittifak konusunda “talep gelirse konuşulacağını” ifade ederek, “AK Parti’yle ittifak yapılabilir mi? Yapılabilir. Hangi şartlarda? Doğru bulmadığımız politikalarını değiştirmesi şartıyla” dedi.

ZİYARETLERİ OLUMLU GÖRÜYORUZ

Habertürk TV’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karamollaoğlu, gündeme ilişkin konularla ilgili açıklamalarda bulundu. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ü evinde ziyaret etmesiyle ilgili bir soruya Karamollaoğlu, “Bu ziyaretleri olumlu görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanının bütün liderleri ziyaret etmesi, bütün liderleri masa etrafında oturup konuşması daha makul neticelerin elde edilmesine vesile olur kanaatindeyim. Bu ziyaretleri olumlu görüyorum. Buradan ne çıkar? Onu şimdiden söylemek mümkün değil. Seçim süresi başladığı zaman, seçim sathi mailine girildiğinde konuşulması gereken bir konudur diye düşünüyorum” dedi.

AKP İLE İTTİFAK YAPILABİLİR

AKP tarafından ittifaka ilişkin bir talep gelirse konuşulacağını söyleyen Karamollaoğlu, “AK Parti’yle ittifak yapılabilir mi? Yapılabilir. Hangi şartlarda? Doğru bulmadığımız politikalarını değiştirmesi şartıyla. Biz ilkeler üzerinde duruyoruz. Sanki bizim tabanımız bir yere yönlendirilmeyi bekliyormuş vs. gibi intibaların doğru olmadığı kanaatindeyim. Siz tabanın elbette sesine kulak verirsiniz, ama esas olan bizim ilkelerimiz, prensiplerimiz, bu ülkenin yaşadığı sıkıntılardan kurtulabilmesi için hangi adımların atılması gerekir, bu noktadaki politikalar. Biz birinci mesele olarak Türkiye’de kavganın ortadan kalkması, kargaşanın kalkması, mutlaka diyalog ortamının oluşması gerekir dedik” diye konuştu.

Unutulmayan şarkılara özel albüm

 

Okumaya devam et

Politika

Türkiye’nin kurulması yasak partisi: PİA

Mehmet Kamaç ve arkadaşları İçişleri Bakanlığı önünde başlattıkları parti kurma eyleminin 9. gününde. Eylemin gerekçesi 2,5 yıldır devam ettikleri ama başarılı olamadıkları parti kurma mücadelesi.

BOLD – Mehmet Kamaç ve arkadaşlarının parti kurmaya karar vermelerinin üzerinden 2,5 yıl geçti. Ancak İçişleri Bakanlığı, İnsan ve Özgürlük Partisi’nin (PİA) kuruluş dilekçesini 2,5 yıldır çeşitli gerekçelerle almamaya direniyor. Türkiye’deki geçerli yasalara göre parti kurmak için İçişleri Bakanlığı’na internet üzerinden imzalı bir dilekçe vermek yeterli. PİA kurucuları, imzalı dilekçeyi vermek için 2,5 yıldır her yolu denediler. Ancak İçişleri Bakanlığı PİA’nın kuruluş başvurusunu almamakta kararlı.

OYLARIN BÖLÜNME KAYGISI

turkishminute.com’un haberine göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yönetimindeki İçişleri Bakanlığı’nın dilekçeyi almamaktaki direncinin arkasında kurduğu ittifaka zarar verebileceği endişesi var.

PİA, barışçıl Kürt İslamcılar olarak nitelenebilecek bir hareketin temsilcisi olarak kurulmak isteniyor. Ancak Erdoğan’ın ittifak halinde olduğu Hüdapar isimli başka bir Kürt İslamcı parti var. Türk Hizbullahı’nın temsilcisi olan Hüdapar, daha radikal görüşlere sahip bir yapılanma ve uzun yıllardır Erdoğan’a verdikleri destekle biliniyorlar.

PİA’nın kurulması, Erdoğan’ın ittifak halinde olduğu Hüdapar’ın oylarında bölünme anlamı taşıyor. PİA ayrıca Kürt Hareketi’nin en büyük partisi HDP’yle de iyi ilişkileri olan bir grup. HDP, Erdoğan’ın en önemli hedeflerinden biri ve HDP’nin genel başkanı Selahattin Demirtaş, 4 yılı aşkın süredir tutuklu.

Gazeteci İrfan Aktan’a göre; PİA’nın kuruluş dilekçesinin alınmaması devletin Kürt İslamcılar arasında yaptığı ideolojik tercihin yansıması.

https://twitter.com/MemetkamacKamac/status/1351445600844308481?s=20

İlk başvuru 2018’de

PİA, ilk kuruluş dilekçesini 14 Mayıs 2018’de internet üzerinden yaptı. Başvuru işleme bir ay boyunca konmadı. Bakanlık ardından “başvuruyu posta yoluyla yapın” şeklinde bildirim yaptı. Kurucu heyet evrakları posta yoluyla da gönderdi. Ardından bizzat İçişleri Bakanlığı’na giderek başvurunun sonucunu sordular. Yaklaşık iki yıl boyunca her defasında aldıkları cevap, “evraklar inceleniyor” şeklinde oldu.

Partiyi kurmak isteyen heyetin başındaki isim olan Mehmet Kamaç, geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanlığı yetkililerine dilekçeyi bu kez elden teslim etmek için mücadele ederken gözaltına alınmak istendi.

Bakanlığın PİA’ya verdiği son yanıtta parti iç tüzüğünde bulunan “Kürtlere anadilde eğitim talebinin” Anayasaya aykırı olduğu ve düzeltilmesi talep edildi.

İçişleri Bakanlığı’nın parti tüzüğünü denetleme yetkisi bulunmadığını, kuruluş dilekçesini almak zorunda olduğunu belirten PİA kurucu heyeti, İçişleri Bakanlığı önünde “evrakları teslim nöbeti” başlattı. 9 gündür devam eden eylemde, Bakanlık yeni bir faza geçti ve PİA kurucu heyetindeki isimlerin Bakanlık binasına girişleri yasaklandı.

Tayyip Erdoğan’ın son dönemde demokrasi ve hukuk reformu söylemlerini yeniden gündeme getirmesine atıf yapan Mehmet Kamaç, “Anayasa rafa kalkmış, bu ülkede parti kurdurulmuyor. Siz hangi reformdan bahsediyorsunuz?” diye soruyor.

30’dan fazla başvuru

“Süreç aylarca sürse de her gün bakanlığın önüne gidip oturmaya kararlıyız” diyen Kamaç, 30’dan fazla başvuru yaptıklarını ama Bakanlığın almamakta ısrarlı olduğunu söylüyor.

Türkiye’de yakın dönemde başka siyasi partilerin kurulduğunu, İçişleri Bakanlığı’nın tavrının sadece kendilerine olduğunu belirten Kamaç, Bakanlık tarafından başvurularının kabul edilmemesini yürüttükleri Kürt merkezli siyaset ve seçimde HDP ile kurdukları ittifakın da etkisinin olduğunu düşünüyor. Kamaç yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“Anlaşılan tabanı Kürdistan’da olan Kürt siyasi partilerin kurulmasına müsaade edilmiyor. İnsan ve Özgürlük Partisi dindar-muhafazakar kökenden gelen bir parti. Kanaatimce Kürt ve Kürdistan meselesini hak, adalet ve özgürlük ekseninde ele alan ve modern dünyanın değerleriyle birlikte İslami değerler ile meseleyi ortaya koyan partimizi bir tehdit olarak algılamış olabilirler. Olay bir parti meselesi olmaktan çıktı. Bu hukuk ve demokrasi meselesine dönüştü. Konuyu hukuk ve demokrasi olarak gören ve önceleyen kesimlerle paylaşarak mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Başvurumuz kabul edilene kadar bakanlıktaki bekleyişimiz devam edecek.”

Okumaya devam et

Politika

Kılıçdaroğlu: Her alanda sorunumuz var herkes sandığı bekliyor

Kırşehir’de bulunan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AKP ve Erdoğan’ın Türkiye’yi artık yönetemediğini belirterek, “Herkes sandığı bekliyor. Sandığı koyun önümüze diyorlar” dedi.

BOLD – CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, çeşitli temaslar için Kırşehir’deydi. Ziyaret sırasında Kılıçdaroğlu gazetecilere açıklamalarda bulundu.

SOYLU VE GÜL POLEMİĞİ

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında başlayan polemiğe değinen Kılıçdaroğlu: “Türkiye’de en sorunlu alanlardan birisi yargı. Yargıya iktidarın müdahale ettiğini ve talimat verdiğini, bu talimat çerçevesinde yargının karar aldığını biliyoruz. Ama hükümetten iki ayrı bakanın bu konuda tartışma zemini yaratmaları, bu hükümetin Türkiye’yi nasıl yönetemediğinin açık göstergesidir. AKP Hükumeti, Erdoğan artık Türkiye’yi yönetemiyor. Her alanda sorunumuz var” yorumunu yaptı.

“SANDIK BEKLENİYOR”

Ülkedeki ekonomik krizin neden olduğu işsizlik ve yoksulluk sorununa da dikkat çeken CHP lideri: “Bu milletin temelde bir sorunu var. Herkes bekliyor. Neyi bekliyor. Herkes sandığı bekliyor. Sandığı koyun önümüze diyorlar” dedi.

Bir soru üzerine Kılıçdaroğlu erken seçim için herhangi bir tahmininin olmadığını söyledi.

ABD’de göreve başlayan Joe Biden ile ilgili bir soru karşısında Kılıçdaroğlu şunları kaydetti: “Ben Türkiye’nin bütün ülkelerle barış içinde yaşamasını isterim. Türkiye’nin kendi demokrasisini geliştirmesini isterim. ‘Türkiye’de demokrasi vardır’ algısının bütün dünyaya yerleşmesini isterim. Türkiye bir baskı ve otoriter rejim içinde. Bu otoriter rejimden Türkiye’nin kurtulması lazım. Efendim, falan kişi eleştirdi, yakala hapse at. Ne yapsın bu adam, derdini de mi anlatamayacak? Derdini anlattı diye adamı yakalayıp hapse mi atarsınız, tutuklar mısınız?”

Erdoğan’ın terörist listesi

Okumaya devam et

Popular