Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Nesli tükenen bir mahkeme kararı: İstihbari bilgiyle atama iptal edilemez

Ankara 4. İdare Mahkemesi, ataması iptal edilen bir öğretmenle ilgili: “İstihbari bilgi tek başına yeterli delil kabul edilemez” diyerek göreve iade kararı verdi.

Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde bir okula 19 Temmuz 2017’de Türkçe Öğretmeni olarak ataması gerçekleşen öğretmen S.A.’nın atama sonrası hakkında yapılan Güvenlik ve Arşiv Araştırması sonucunun olumsuz olduğu gerekçesiyle üç ay sonra ataması iptal edildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Aydın Atay’ın haberine göre; Öğretmen S.A.’nın 26 Ekim 2017 tarihinde yapılan atama iptali işleminin, iptali için avukatı Savaş Kılıç aracılığıyla Ankara 4. İdare Mahkemesi’nde aynı yılın 30 Kasım’ında Milli Eğitim Bakanlığı’na açtığı dava sonuçlandı. S.A.’yı haklı bulan mahkeme, istihbari bilgilerin tek başına delil kabul edilemeyeceğini ve kişilerin aleyhine kullanılmalarının hukuk devleti ilkesine aykırı olduğunu vurgulayarak, atama iptal işleminin iptaline karar verdi.

EMNİYETTEN GELEN BİLGİ: “KENDİSİ GİBİ DÜŞÜNEN ARKADAŞLARI OLDUĞU…”

Ekim ayındaki ara kararında Mahkeme, Emniyet’e sözkonusu öğretmenin terör örgütleriyle ilişkisi olup olmadığını sordu.

Emniyet’ten gönderilen bilgileri dosyaya koyan Mahkeme, belgelerde davacının herhangi bir örgütle iltisakının tespit edilemediği beyanın bulunduğunu ifade etti. Emniyetin sunduğu belgeler de ise şu bilgilere yer verildi: “Şahsın 2009’da Kilis 7 Aralık Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesine kayıt yaptırdığı, PKK/KCK örgütü adına faaliyet gösteren Demokratik Yurtseverler Gençlik Meclisi’ne (DYGM) müzahir öğrenciler ile tanıştığı, örgüt sempatizanı olduğu ve kendisi gibi düşünen arkadaşları olduğu, bunlarla irtibat halinde bulunduğu …”

SİCİL KAYDI YOK

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nden (UYAP) yapılan araştırmada davacı öğretmen adına herhangi bir adli soruşturma ve kovuşturma olmadığı gibi adli sicil ve arşiv kaydının da olmadığı kaydedildi.

ŞÜPHEYLE ATAMA İPTAL EDİLEMEZ

Mahkeme, güvenlik soruşturmasına ilişkin raporlarda yer alan istihbari bilgilerin hukuken geçerli başka bir belgeyle doğrulanmadığı sürece, tek başına delil kabul edilemeyeceğini ve kişilerin aleyhine kullanılmalarının hukuk devleti ilkesine aykırı olduğunu vurguladı. İdarenin kişilerin hak ve menfaatlerini etkileyen konularda “şüphelere” dayanarak işlem yapması uygun görülemeyeceğinin altını çizen Mahkeme, memuriyete atanmada böyle bir kıstasın kabulü, Anayasa’nın 2. ve 70/2 maddesiyle bağdaşmayacağı gibi, 657 sayılı Kanunun 48. Maddesiyle de bağdaşmayacağını belirtti.

İSTİHBARİ BİLGİLERLE GÜVENLİK SORUŞTURMASI OLUMSUZ SONUÇLANAMAZ

İstihbari bilgilerle güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının olumsuz sonuçlanamayacağını ifade eden mahkeme, bu nedenle atama iptalinin hukuka uygun olmadığını vurguladı.

Mahkeme kararında, davacı öğretmeni haklı bularak atama iptaline dönük işlemin iptal edilmesine karar verdi.

Gündem

Yıllarca protesto ettiği AKP’nin üyesi çıktı

CHP’li Veli Ağbaba, Eğitim Sen eski Başkanı KHK’lı Erdoğan Canpolat’ın AKP tarafından bilgisi dışında üye yapılmasına “Güler misin ağlar mısın” diyerek tepki gösterdi.

BOLD – Eğitim Sen eski Başkanı KHK’lı Erdoğan Canpolat’ın AKP tarafından bilgisi dışında üye yapıldığı ortaya çıktı.

Olaya gündeme taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, skandala tepki gösterdi.

Canpolat’ın AKP tarafından hem işinden edildiğini hem de gözaltına alındığını söyleyen Ağbaba, “AKP’nin meşhur usulsüzlüklerinden biri olan ‘habersiz üye yazımı’ skandalına bu kez Malatya’dan şahit olduk” dedi.

GÜLER MİSİN AĞLAR MISIN

Ağbaba, paylaşımında şunları kaydetti: “Yüzsüzlüğün bu kadarı da fazla. İşten at, Gözaltına al, Ekmeğe muhtaç et, Sonra da partine habersiz üye yap. Eğitimsen Malatya önceki başkanı Erdoğan Canpolat çok çektiği AKP’nin üyesi çıktı. Güler misin ağlar mısın?”

113 GÜNDÜR EYLEMDE 97 KEZ GÖZALTINA ALINDI

Canpolat’ın KHK ile meslekten ihraç edilmesinin ardından Malatya’da 113 gündür eylemde olduğunu ve 97 kez gözaltına alındığını belirten Ağbaba şunları söyledi: “Eğitim Sen önceki başkanlarından Erdoğan Canpolat ve eşinin gizlice AK Parti’ye üye yapıldığı belgelendi. Eğitim Sen üyesi halen memur olan birçok kişinin de sorgulamada AK Parti üyeliği tespit edildi. Mesleğinden ihraç ettiği, 97 kez gözaltına aldırdığı kamu emekçisini,halen kamu görevi sürdüren eğitim sen üyelerini, ‘Siyasi partilerle haber dışında hiçbir bağlantım olmadı’ diyen gazeteciyi bile habersiz üye yapmayı marifet bilen(!) ve üye sayısı ile övünen AKP’nin sicilinin ne kadar bozuk olduğu bir kez daha ortaya çıktı.”

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

 

Okumaya devam et

Gündem

Metruk bina içinde yaşayan Suriyeli anne ve 3 çocuğunun üzerine yıkıldı

Gaziantep’te metruk bir binaya sığınan Suriyeli anne ve 3 çocuğu, çöken binanın enkazı altında kaldı. Binadakiler canlı çıkarılırken annenin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

BOLD – Gaziantep’te akşam saatlerinde Savcılı Mahallesi’nde bulunan bir metruk bina henüz bilinmeyen bir nedenle çöktü. İki katlı binanın ilk katına sığınan Suriyeli anne ve 3 çocuğu, odanın toprak zemininin çökmesiyle enkaz altında kaldı.

Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda sağlık ekibi, polis ve itfaiye ekibi sevk edildi.

İtfaiye ekiplerinin çalışmasıyla enkaz altında kalan anne Fatma Rahmun (60) çocukları Ömer, Ahmet ve Muhammed Rahmun kurtarıldı.

Ambulanslarla hastaneye kaldırılan yaralılardan anne Fatma Rahmun’un durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Nurkiç’in eli kırıldı, Enes Kanter takımını zafere taşıdı

 

Portland, yıldız oyuncusu Yusuf Nurkiç’in elinin kırılmasının ardından çıktığı ilk karşılaşmada Atlanta Hawks’ı 112-109 mağlup ederken, double-double yapan Enes Kanter maçın oyuncusu seçildi.

MUHAMMET ALİ TOKSOY | BOLD NBA

NBA’de Batı Konferansı ekiplerinden Portland, üç gün önce karşılaştığı İndiana maçında yıldız pivotu Yusuf Nurkiç’in elini kırmasıyla büyük şok yaşamıştı. NBA kamuoyunda, Portland bu mevkiye kimi alabilir tartışmaları yapılırken, Koç Stotts’un, benchden gelerek süre alan oyuncusu Enes Kanter ile özel olarak konuştuğu ve ona ‘ben sana güveniyorum. Parkeye çık ve iki sene önce yaptığının aynısı tekrar yap.’ dediği kulislere yansımıştı. Enes Kanter, başta Koç Stotts olmak üzere kendisine güveneleri mahcup etmedi ve double-double yaparak maçın kazanılmasında başrol oynadı.

NURKIÇ’IN DAHA ÖNCEDE AYAĞI KIRILMIŞTI

2019’da neler olduğunu birlikte hatırlayalım. Enes Kanter, iki sene önce, sezon arasında NewYork Knicks’ten ayrılıp Portland Trail Blazers’a gelmişti. Oyuna bu sezon olduğu gibi benchden gelerek katkıda bulunuyordu. Yusuf Nurkiç’in sezon sonuna yakın talihsiz bir pozisyonda ayağını kırılmasıyla, NBA otoriteleri Portland’ın play-off’lara kalma şansının azaldığını, bunu başarsa bile ilk turu geçmesinin mümkün olmadığında fikir birliğine varmışlardı. Yusuf Nurkiç’in yokluğunda maçlara ilk beşte çıkan Enes Kanter, mükemmel bir performans sergileyerek herkesi şaşırtmıştı. Enes Kanter’li, Damien Lillard’lı Portland, Play off’lara kalmayı başarmış ilk turda Oklohoma’yı, 4-1 ile geçmiş, Yarı Finalde ise Nikola Jokic’li, Jamal Murry’li Denver Nugget’sı 4-3 ile eleyerek finale kalmışlardı. Bu turda Enes Kanter hem oruçlu hem de ciddi bir omuz sakatlığına rağmen takımını yalnız bırakmamış ve Portland’lı taraftarların kalbinde taht kurmuştu. Batı Konferansı Finalinde ise tarihinin altın dönemlerini yaşayan Golden State Warriors’a elenmişlerdi. Uzun yıllar final görmeyen Portland’ın başarısında Enes Kanter’in rolüde çok büyüktü. O sezon Enes Kanter’in performansını inceleyelim

Geçen sezon Boston Celtics forması giyen ve Doğu Konferansında Final oynayan yıldız oyuncu, bu sezon başında tekrar Portland ‘a geri dönmüştü. İki yıl önce olduğu gibi Yusuf Nurkiç’in ardından oyuna giren Enes Kanter, Boşnak yıldızın bu kez de elinin kırılmasıyla, dün geceki Atlanta maçına ilk beşte çıktı. Maçta mükemmel bir performans sergileyen Enes Kanter karşılaşmayı 12 sayı, 15 ribaund, 5 blok, 3 asist, 2 top çalmayla tamamladı. Maçın oyuncusu seçilen Enes Kanter, maç sonrasında verdiği röportajda takım arkadaşlarına övgülerde bulunurken, yaptığı esprilerle stüdyodaki spikerleri kahkahaya boğdu.

Okumaya devam et

Popular