Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Netflix’te dizi ve film izlerken ne kadar internet harcıyoruz?

Hem mobil uygulamaları hem de internet sitesi üzerinden abonelerine hizmet veren Netflix'in ne kadar veri tükettiği, uygulama hakkında en çok merak edilen konulardan biri.

Popüler dizi ve film izleme platformu Netflix, hem mobil uygulamaları hem de internet sitesi üzerinden abonelerine hizmet veriyor. Peki Netflix kullanmak, ne kadar veri tüketimine neden oluyor?

Son yıllardaki yükselişiyle birlikte dünyanın en popüler isteğe bağlı/ücretli içerik izleme platformu olan Netflix’te artık yok yok. Kablolu ya da uydu aracılığıyla alınan TV hizmetlerinin yerini almaya, sinema salonlarının geleceğini tehdit etmeye başladı.

Netflix hakkında en çok merak edilen konulardan biri de ne kadar veri tüketiminde bulunduğu. Özellikle eğer kotalı hizmet kullanılıyorsa ya da mobil internet üzerinden dizi ve film izlemesi yapılıyorsa Netflix’in tükettiği veri miktarını bilmek önem taşıyor.

Mobil uygulamalarda, sonradan izlemek üzere indirilen içeriklerin tükettiği veri miktarı kolayca görülebiliyor. Nitekim anlık izlemelerde veya internet sitesinden yapılan izlemelerde anlık olarak ne kadar veri tüketimi yaptığını takip etmek güç.

Netflix, bilindiği gibi resmi oynatıcısı üzerinden çözünürlük ayarı yapmaya olanak tanımıyor. Eğer anlık olarak içerik izleniyorsa, çözünürlük kalitesi internet bağlantı hızına göre otomatik olarak belirleniyor. Tabii ki bu kaliteyi ayarlamanın da bazı yolları var.

Temel çözünürlük gruplarında saat başına tüketilen ortalama veri miktarı şu şekilde:

– En düşük görüntü kalitesiyle 1 saatte tüketilen veri miktarı (480p) 300 MB

– Standart görüntü kalitesiyle 1 saatte tüketilen veri miktarı (720p) 1 GB

– Yüksek görüntü kalitesiyle 1 saatte tüketilen veri miktarı (1080p): 3 GB

– 4K görüntü kalitesiyle 1 saatte tüketilen veri miktarı (2160p): 7 GB

Bu değerler yaklaşık/ortalama veri tüketimini ifade ediyor. İzlenilen ya da indirilen içeriğin görsel niteliğine göre bu boyutlar değişim gösterebiliyor.

Netflix, kullanıcılarına 3 farklı içeriğe ve fiyata sahip paket sunuyor. Temel, Standart ve Premium şeklinde 3’e ayrılan bu paketlerde maksimum çözünürlük miktarı da belirleniyor.

Temel pakette maksimum SD (Standart Definiton) kalitede (480p veya 576p) içerik izlenebiliyor. Standart pakette de maksimum HD (High Definition) kalitede (720p veya 1080p) içerik izlenebiliyor. Premium pakette ise maksimum Ultra HD (Ultra High Definition) kalitede (2180p) içerik izlenebiliyor.

Netflix’in internet sitesi ya da mobil uygulamasında görüntü kalitesini sabitlemek mümkün. Eğer görüntü kalitesi sabitlenirse, anlık izleme yapılırken internet bağlantısı kötüyse videolarda donmalar yaşanabilir. İnternet bağlantı hızı 5 Mbps veya daha yüksekse, Standart ya da Premium paketlerden biri kullanılıyorsa, şu ayarların yapılması tavsiye ediliyor:

“Netflix.com’da aboneliğinize giriş yapın, ayarlama yapmak istediğiniz profilinizi seçin. Sağ üst köşedeki profil resminin yanındaki ok işaretine tıklayıp, açılan menüden Hesap seçeneğine tıklayın, Profilim’e tıklayın.

Düşük (300 MB/s), Orta (700 MB/s) ve Yüksek (3 GB/s ila 7GB/s) seçeneklerinden size en uygun olana tıklayın. Otomatik Kaydet’e basıp çıktıktan sonra 8 saat içinde varsayılan çözünürlüğünüz değişecek.

Netflix mobil uygulaması üzerinden ayar yapacaksanız, uygulamayı açıp Menü simgesine dokunun, Uygulama Ayarları’na dokunun, Hücresel Veri Kullanımı’na dokunun.

Sadece Kablosuz (Wi-Fi ağına bağlıyken izleme yapmanıza izin verir), Otomatik (Veri hızına göre dengelenen görüntü kalitesi sunar, 1 GB veri ile yaklaşık 4 saat içerik izlenebilir), Veri tasarrufu (1 GB mobil veri ile yaklaşık 6 saatlik içerik izlenebilir) ve Maksimum veri (Hücresel bağlantı hızınıza göre çözünürlük anlık olarak mümkün olan en yüksek seviyeye getirilir. Eğer mobil veri paketiniz kısıtlıysa tavsiye edilmez. 20 dakika da 1 GB veya daha yüksek veri tüketimi yapar) seçeneklerinden size en uygun olana tıklayın.”

Eğer bu ayarlar yapıldığı sırada aktif bir indirme işlemi varsa ayar değiştirilemez. Tüm indirme işlemleri tamamlandıktan sonra ayarlama yapılması tavsiye ediliyor.

Kültür

Sıla’yı darp eden Ahmet Kural hakkındaki karar bozuldu

Sıla Gençoğlu’nu darp ettiği için 16 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılan oyuncu Ahmet Kural hakkındaki karar, istinaf mahkemesi tarafından bozuldu.

BOLD– 29 Ekim 2018’de Zekeriyaköy’deki evinde Sıla’yı darp ettiği iddia edilen Ahmet Kural, “hakaret”, “basit yaralama” ve “tehdit” suçlarından 16 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmış ve ceza ertelenmişti.

BİLİRKİŞİ RAPORU DİKKATE ALINSIN!

Hürriyet‘ten Özge Eğrikar’ın haberine göre İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nin verdiği mahkumiyet kararına itiraz eden Kural’ın avukatları, davayı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne (istinaf) taşıdı. Mahkemeye sunulan itiraz dilekçesinde, “Tanık olan yan komşunun ‘duydum’ dediği tehdit ve hakaret içeren seslerin, bilirkişi ölçümlemesinde duyulamayacağının tespitine rağmen mahkeme bu durumu dikkate almamıştır.” ifadesine yer verildi.

İtirazın görüşüldüğü İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 30. Ceza Dairesi “Bilirkişi raporu dikkate alınmalıdır. Olay yerinde keşif yapılması talep olunur.” kararını vererek İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nin hükmünü bozdu.

NELER YAŞANMIŞTI?

Şarkıcı Sıla, 29 Ekim 2018’de o dönem sevgilisi olan oyuncu Ahmet Kural’ın Zekeriyaköy’deki evinde darp, tehdit ve hakarete uğradığını belirterek savcılığa şikâyetçi olmuştu. Tarafların uzlaşamaması üzerine İstanbul Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Bürosu’nca Ahmet Kural hakkında “hakaret”, “tehdit”, “basit yaralama” suçlarından toplam bir yıl bir aydan beş yıla kadar hapsi istemiyle dava açılmıştı.

Sıla’nın doktor raporunun İstanbul Adli Tıp Şube Müdürlüğünce incelendiği ve yaralamanın basit tıbbi müdahale ile giderilebilir mahiyette yaralanma olduğu anlaşıldığı iddianamede yer almıştı.

Okumaya devam et

Kültür

Ünlü yönetmen ve oyunculardan İngiliz hükümetine ‘sinema’ çağrısı

Sam Mendes, Ridley Scott ve Christopher Nolan gibi isimlerin de aralarında olduğu yönetmenler Birleşik Krallık’taki sinema salonları için hükûmetten destek istedi.

BOLD– Birleşik Krallık’ta koronavirüs vakalarının ikinci dalgayla birlikte tırmanışa geçmesi sanat dünyasını da olumsuz etkiliyor. Christopher Nolan, Ridley Scott, Steve McQueen, Edgar Wright, Lynne Ramsay ve pek çok yönetmen ortak bir metinle İngiltere hükûmetine çağrıda bulundu. Çağrıda sinema salonlarına, fiziksel gösterim yapabilmeleri için yeni kaynaklar üretilmesi için finansal desteğin garanti edilmesi istendi.

BÜYÜK İŞLETMELER KİLİT KONUMDA

Filmloverss’tan Recep Hazır’ın aktardığı habere göre çağrı metninde şu ifadelere yer verildi: “Hükûmetin daha önceden sağladığı desteğin farkındayız. Ancak, herhangi bir özel fona erişemeyen büyük sinema işletmeleri için zorlukların en şiddetli hâlini alması dolayısıyla bunun yeterli olmayacağından korkuyoruz.”

Pazarın yüzde 80’ini bu büyük sinema işletmelerinin film dağıtımı ve prodüksiyonlar için önemine dikkat çekilen çağrı metninde bu işletmelerin olmaması halinde Birleşik Krallık’taki sinema endüstrisinin geleceğinin bütünüyle istikrarsızlaşacağına vurgu yapıldı.

Yönetmenlerin imzaladığı açık mektup “Hükûmetin bu çağrıya cevap vereceğini umuyoruz. Birleşik Krallık’taki sinema salonları uçurumun kıyısında duruyor. Gelecek nesillerin sinemanın büyüsüne kapılabilmesi için için acil olarak finansman desteğine ihtiyacımız var.” sözleriyle son buldu.

Mektubu imzalayanlar arasında Sam Mendes, Andrea Arnold, Jude Law, Kevin Macdonald, Guy Ritchie, Edgar Wright, Matthew Vaughn, Danny Boyle ve Stephen Fry gibi isimler de yer alıyor.

Okumaya devam et

Kültür

Orhan Pamuk’un gözünden İstanbul fotoğrafları Almanya’da

Orhan Pamuk’un fotoğraf albümleri Balkon ve Turuncu’dan yola çıkılarak Almanya’nın Lübeck şehrinde 31 Ocak’a kadar görülebilecek bir sergi açıldı.

BOLD – 2006 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Orhan Pamuk’un İstanbul’da çektiği fotoğraflar Almanya’nın Lübeck şehrindeki Günter Grass Haus’da sergileniyor.

Fotoğraf sanatına merakıyla da bilinen Pamuk’un ilk fotoğraf albümü Balkon, yayıncısı ve küratör Gerhard Steidl imzasıyla 2019 yılında İstanbul Galatasaray’daki Yapı Kredi Kültür Sanat’ta sergilenmişti. Pamuk, Balkon ile yetinmedi ve Turuncu adlı bir kitap daha hazırladı. Kitap ilk kez Almanya’da Steidl Yayınevi tarafından geçen haziran ayında, Türkiye’de ise Yapı Kredi Yayıncılık tarafından ekimde yayınlandı. Bu vesileyle kitabın yayıncısı Gerhard Steidl, Lübeck Müzesi bünyesinde yer alan edebiyat ve sanat merkezi Günter Grass Haus’ta “Turuncu ve Balkon” temalı özel bir sergi düzenledi. 13 Aralık 2020’de açılan ve 31 Ocak’a kadar görülebilecek “Balkon und Orange” sergisi her iki albümdeki yüzlerce fotoğraf karesinden oluşuyor. 

KORUMALARIYLA FOTOĞRAF ÇEKİYOR

İlk fotoğraf albümü Balkon’da objektifini çalışma evinin balkonundan görünen İstanbul manzarasına, göğe, denize, gemilere ve bu manzaranın değişimlerine çeviren Pamuk, bu kez objektifini kendisi gibi kahramanlarının da dolaşmayı sevdiği İstanbul gecelerine çeviriyor. Orhan Pamuk saat 22.00’den sonra korumaları eşliğinde yaptığı bu fotoğraf çekimlerini şöyle anlatıyor:

“Bir korumam olması İstanbul ile ilişkimi tamamen değiştirmişti. Artık her yere gidebiliyordum. (…) Kafama uzun siperlikli bir boyacı takkesi geçiriyor, İstanbul’un en ücra, en uzak sokaklarına, en tehlikeli mahallelere gidiyor ve hiç kimse beni tanımıyor ve durduramıyordu. Kısa süre sonra bu ücra mahallelerde dijital Leica makinemle fotoğraf çekmeye başladım. Bütün şehri görüntüleyebileceğim, çünkü korumam varken kimsenin bana karışmayacağı –bu yeni durum- bana çok çekici geliyordu. 2008 ile 2014 arasında yoksul mahallelerde, sokak satıcıları arasında geçen bir roman yazdığım için, Tarlabaşı, Kasımpaşa, Feriköy gibi yerlerde geceleri fotoğraf çekerek çok yürümüştüm.”

350 KAREDEN OLUŞAN ARŞİVİ VAR

Genelde Canon 5 ile çekimler yapan Pamuk’un cep telefonuyla da çektiği toplam 350 bin kareden oluşan bir arşivi bulunuyor. Pamuk Evrim Altuğ’a verdiği röportaj “Ben 65 yaş üstüyüm. Gece yarısı, saat 10:00 civarı, kimse yokken, arkamda korumam ile Beyazıt’tan ta Sirkeci’ye yürüdüm; Cihangir’den çıktım, Karagümrük, Balat, Fatih ve Topkapı, dört saat yürümüşüm. Canon 5 ile çekiyorum. Çok ağır bir makine. Onunla beş saat yürüyünce pazularınız gelişiyor. Adeleleriniz çoğalıyor, kilo veriyorsunuz.” demişti.

YENİ PROJE MODERN YIKINTILAR

Balkon ve Turuncu sergisinin küratörlüğünü Orhan Pamuk’un arkadaşı olan Steidl Yayınları’nın sahibi Gerhard Steidl yapıyor. Orhan Pamuk, Stedil Yayınları için “Yıkıntılar’ adlı bir kitap hazırlığı içinde. Pamuk, bu kitap için İstanbul’un Bizans’tan kalan yıkıntılarını değil, modern yıkıntıları fotoğraflıyor. Ayrıca Koronavirüs Zamanı adlı bir projesi de olduğu belirten Pamuk, bugünlerde Mart 2021’de çıkacak yeni romanı üzerinde de çalışıyor. 

Koronavirüs salgını nedeniyle serginin açılışına katılamayan Orhan Pamuk, Gerhard Steidel ile 13 Aralık 2020’de online bir görüşme yaptı. Sergiyi görmek isteyenlerin randevu alması gerekiyor. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

SERGİNİN HAZIRLANMA AŞAMASI

Okumaya devam et

Popular