Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye’deki ekonomik kriz, Alman otomotiv sektörünü de vurdu

Türkiye’deki kriz sebebiyle Almanya’dan yapılan otomobil ithalatı dörtte bir oranında azaldı.

Almanya’nın otomobil ihracatı 2018’de önemli oranda azaldı. En büyük düşüş Türkiye’ye yapılan satışlarda kaydedildi. Türkiye’de yaşanan kriz sebebiyle, Almanya’dan yapılan otomobil ithalatı dörtte bir oranında azaldı.

BOLD – ABD ile Çin arasındaki ticari anlaşmazlık ve otomobil talebinde kendini hissettiren küresel gerileme nedeniyle ihraç edilen Alman taşıtların sayısında 2013 yılından bu yana ilk kez düşüş kaydedildi.

Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre 2018 yılında otomobil ihracatından elde edilen satış hasılatı yüzde 2,3 oranında azalarak 230 milyar euroya indi. Kriz yılı 2009’dan bu yana bu oranda düşüş kaydedilmemişti. Otomobil ihracatı 2018’in ilk yarısında cüzi oranda artarken yılın ikinci altı ayında yüzde 7 oranında geriledi.

ABD’YE 27 MİLYAR EUROLUK ÜRÜN SATILDI

DW Türkçe’nin haberine göre, otomobil ve otomobil parçası imal eden Alman şirketleri en önemli pazarları olan ABD’ye 2018’de 27 milyar euro tutarında ürün sattılar. Bu rakam ihracatın yüzde 5 oranında azaldığını gösteriyor.

EN BÜYÜK GERİLEME TÜRKİYE PAZARINDA

En fazla Alman otomobili ithal eden Avrupa ülkesi Britanya’da satışlar yüzde 10 oranında azaldı.

En büyük gerileme Türkiye pazarında kaydedildi. Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ve gerileyen satın alma gücü, Alman otomobillerine yönelik talebin keskin şekilde düşmesine yol açtı. Alman şirketlerinin Türkiye’ye yaptıkları otomobil ihracatı 2018 yılında dörtte bir oranında düşüş gösterdi.

SEKTÖRÜN SATIŞ HASILATI 425 MİLYAR EURO

Çin’e yapılan satışların ise yüzde 14 oranında arttığı belirlendi.

Alman sanayi sektörünün en önemli branşı sayılan otomotiv endüstrisinin geçen yılki satış hasılatı binde 4 oranında artarak 425 milyar euroya çıktı. Tedarikçi şirketlerin satışları otomobil satışlarındaki düşüşü fazlasıyla telafi etti. Bu branşta çalışanların sayısı da 14 binlik artışla 834 bine yükseldi.

Alman otomotiv devleri Trump’a meydan okuyabilir mi?

Dünya

Afrika’da Türk gemisine korsan saldırısı: 1 mürettebat öldürüldü

Boden isimli Türk şirketine ait M/V Mozart isimli gemiye Batı Afrika ülkesi Gine açıklarında korsanlar saldırdı. Geminin 2. mühendisi öldürülürken, mürettebattan 15 kişi ise rehin alındı.

BOLD – Batı Afrika ülkesi Gine açıklarında M/V Mozart isimli bir Türk gemisine korsan saldırısı yapıldı. Korsanlar tarafından gemideki 1 mürettebat öldürüldü, 15 kişi rehin alındı.

GEMİNİN 19 MÜRETTEBATI BULUNUYOR

Batı Afrika ülkesi Gine açıklarında, M/V Mozart isimli bir Türk gemisi, Nijeryalı korsanlar tarafından rehin alındı. Nijerya’nın Lagos kentinden Güney Afrika’nın Cape Town kentine gitmek üzere yola çıkan geminin 19 mürettebatı bulunduğu bildirildi. İlk belirlemelere göre, Boden isimli Türk şirketine ait geminin mürettebatından 15 kişinin zorla götürüldüğü öğrenildi.

KORSANLAR PAZARLIK İÇİN HABER BEKLİYOR

4. Kaptan Furkan Yaren radar hariç tüm kabloların söküldüğünü ve korsanlar tarafından kendisine verilen rotada seyrettiklerini bildirdi. Yaren, 2. mühendis Farman Ismayılov’un ise öldürüldüğünü açıkladı. Nijeryalı korsanların pazarlık için haber beklediği öğrenildi. Gemi mürettebatında yer alan mühendislerden biri olan Süha Tatlıgül’ün teröristlerin baskını sırasında makine dairesine saklandığı ve bu nedenle durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Unutulmayan şarkılara özel albüm

Okumaya devam et

Dünya

Sırası gelmeden aşı olan genelkurmay başkanı istifa etti

Sırası gelmeden Kovid-19 aşısı olduğu ortaya çıkan İspanya Genelkurmay Başkanı Miguel Ángel Villarroya, istifa etti. 63 yaşındaki Villarroya, istifasını ‘silahlı kuvvetlerin itibarını korumak’ için yaptığını belirtti.

BOLD – İspanya Genelkurmay Başkanı Miguel Ángel Villarroya, kendisinin ve diğer üst düzey komutanların öncelikli aşılama gruplarının bir parçası olmamalarına rağmen Kovid-19 aşısı olmalarının ortaya çıkmasının ardından bugün istifa etti.

SAVUNMA BAKANI’NA MEKTUP YAZDI

Birgün’ün İspanyol basınına dayandırdığı haberlere göre, 63 yaşındaki Villarroya, ‘silahlı kuvvetlerin itibarını korumak’ için, Savunma Bakanı Margarita Robles’e görevden alınmasını talep eden bir mektup yazdı. Villarroya mektubunda, ‘her zaman astlarına örnek olmaya çabaladığını’ ifade etti.

KORONADAN 55 BİN KİŞİ ÖLDÜ

İspanya’da Kovid-19 nedeniyle şu ana kadar 55 bin 441 kişi hayatını kaybetti. Kayıt altına alınmış 2.4 milyondan fazla da koronavirüs hastası bulunuyor. Villarroya’ya ve diğer komutanlara protokollere aykırı bir şekilde öncelik tanınması, toplumun tepkisini çekmişti.

 

Gergerlioğlu’dan bebek mahkum tepkisi: Bu çocuklar geleceğimiz

Okumaya devam et

Dünya

Trump’ı azil davası 8 Şubat’ta başlayacak

ABD’de görev süresi dolan eski Başkan Donald Trump’ın azil davası 8 Şubat haftasına ertelendi. Hakkında ikince kez azil soruşturması açılan ilk başkan olan Trump, görevden ayrıldıktan sonra azil davası olan ilk başkan olma sıfatını da aldı.

BOLD – ABD’de Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Cumhuriyetçilerle anlaşmaya vardıktan sonra Trump’a hukuk ekibini örgütleme ve savunma hazırlama şansı vermek için azil davasının 8 Şubat haftasına ertelendiğini duyurdu.

TRUMP’IN SİYASİ KARİYERİ SONA EREBİLİR

Sözcü’de yer alan habere göre Trump mahkum olursa, Senato hiçbir zaman göreve gelmemesi için oy kullanabilir ve Trump’ın siyasi kariyeri son bulabilir. Donald Trump, sadece 4 yıl başkanlık yaptığı için ABD yasalarına göre önümüzdeki dönemde 4 yıl daha başkan olma şansı bulunuyor.

BEŞ KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Görev süresi 20 Ocak’ta biten Donald Trump, 6 Ocak’ta Kongre binasını basan göstericileri kışkırtmakla suçlanıyor. Trump’ın mitingde hileli seçim sonucunu kabul etmemelerini söylemesinin ardından binlerce kişi Kongre binasına yürüdü. Polislerle yaşanan arbede sonucu içeri giren göstericiler, yeni başkan Joe Biden’ın tescil oylamasının durmasına yol açtı.

Güvenlik güçlerinin müdahalesi sonrası güçlükle kontrolün sağlandığı olaylarda biri polis olmak üzere beş kişi hayatını kaybetti.

Okumaya devam et

Popular