Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Katar, Güney Kıbrıs’ta dünyanın en büyük gaz rezervini buldu!

Güney Kıbrıs’ta gaz arayan Exxon Mobil-Katar Petrol ortaklığı, dünyanın en büyük üçüncü gaz rezervine ulaştı.

Türkiye’nin dış politikadaki en büyük dostu Katar, Exxon Mobil ile birlikte, Güney Kıbrıs’ta dünyanın en önemli gaz rezervlerinden birine ulaştı. Güney Kıbrıs Enerji Bakanı Yorgos Lakkopotis, bunun dünya çapında bir keşif olduğunu kaydetti.

BOLD – Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tek taraflı ilan ettiği münhasır ekonomik bölgede (MEB) sondaj ruhsatı verdiği şirketlerden ExxonMobil’in, son iki yılda dünyanın en büyük üçüncü gaz rezervini bulduğu açıklandı.

Güney Kıbrıs Enerji Bakanı Yorgos Lakkopotis ile Exxon Mobil Başkan Yardımcısı Tristan Aspray, Lefkoşa’da basın toplantısı düzenledi.

EXXON MOBİL KATAR ŞİRKETİ İLE BİRLİKTE ÇALIŞIYOR

Toplantıda Exxon Mobil-Katar Petrol (Qatar Petroleum) işbirliğinde 10’ncu parselde sürdürülen çalışmalarda, 141 ile 226 milyar metreküp arasında gaz rezervinin bulunduğu açıklandı.

Bunun dünyadaki en büyük rezervlerden biri ve aynı zamanda bugüne dek Kıbrıs’ta bulunanlar içinde en büyüğü olduğu belirtildi.

Exxon Mobil’in son iki yılda dünyanın en büyük üçüncü gaz rezervini bulduğunu söyleyen Lakkopotis, bunun dünya çapında bir keşif olduğunu ve Kıbrıs’ın açıklarında daha da fazla hidrokarbon rezervleri keşfedilebileceğine kanıt oluşturduğunu dile getirdi.

AVRUPA İÇİN ALTERNATİF ENERJİ KAYNAĞI OLABİLİR

Rum bakan bunun Avrupa açısından alternatif bir enerji kaynağı oluşturabileceğine dikkat çekerken, Exxon Mobil Başkan Yardımcısı da gazı işleyip ithal etmek için Kıbrıs’da bir tesis inşa etmenin seçenekler arasında olduğunu söyledi.

Aspray, Kıbrıs’ın güney sularında daha fazla gaz araması yapmakla ilgilendiklerini belirtti.

TÜRKİYE KARŞI ÇIKIYOR AMA KIBRIS’IN ORTAĞI KATAR!

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tek taraflı ilan ettiği MEB’de, Kuzey Kıbrıs’ı hiçe sayarak yaptığı sondajlar, Türkiye ile önemli bir gerginlik sebebi. Bu durum Kuzey ile Güney Kıbrıs arasındaki müzakereleri de olumsuz etkiliyor.

Durum böyle olmasına rağmen, Güney Kıbrıs’ta gaz arayan dünyanın en önemli petrol şirketlerinden Exxon Mobil’in ortağının Katar Petrol olması da ayrı bir çelişki. Tek taraflı gaz arama çalışmaları sebebiyle Güney Kıbrıs yönetimine ağır sözlerle yüklenen Türkiye, Katar ortaklığını görmezden geliyor.

Katar devleti halen Ankara’nın dış politikadaki en önemli partnerleri arasında yer alıyor.

AÇIKLAMALARDA KATAR GÖRMEZDEN GELİNDİ

Exxon Mobil-Katar Petrol konsorsiyumu, 5 Nisan 2017’de Kıbrıs’ın güneybatısındaki 10 numaralı parselde doğalgaz arama ve sondaj hakkı için Kıbrıs’la anlaşmıştı. Anlaşma 15 Kasım 2017’de uygulamaya girdi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs açıklarında doğalgaz arama çalışmalarıyla ilgili istisnasız her gelişmede bir açıklama yayımlayarak tepki gösterdi. Bu tepki zaman zaman üst düzey bir yetkiliden sözlü olarak da geldi, zaman zaman da doğrudan bir şirketi hedef aldı.

Ancak Exxon Mobil-Katar Petrolleri konsorsiyumunun 15 Kasım’da başladığı sondajla ilgili yapılan açıklamada, sadece Exxon Mobil’in adı yer almıştı.

18 Kasım’da açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Exxon Mobil şirketinin Kıbrıs Adası açıklarında, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin verdiği sözde 10 numaralı ‘parselde’ doğalgaz arama faaliyeti başlatması bölgenin istikrarına katkıda bulunmamaktadır.” açıklamasını yapmıştı.

ABD, Kıbrıs’a 32 yıldır uyguladığı silah ambargosunu kaldırıyor

Dünya

Bağdat’ta intihar saldırısı: 13 ölü

Bağdat’ta meydana gelen intihar saldırısında 13 kişi feci şekilde can verdi. 19 kişinin de yaralandığı saldırıyı henüz üstlenen çıkmadı.

BOLD – Irak Hükumeti’ne bağlı Bağdat Operasyonlar Komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Bağdat’ta Tayaran Meydanı’nda intihar saldırısı neticesinde patlama yaşandı. Eylemi henüz herhangi bir grup üstlenmezken, Reuters haber ajansı 7 ölü, 20 yaralı olduğunu aktardı. AP ajansı ise polis kaynaklarına dayanarak ölü sayısını 6, yaralı sayısını 25 olarak verdi. Irak İçişleri Bakanlığından yapılan son açıklamaya göre ise 13 ölü, 19 yaralı var.

Okumaya devam et

Dünya

Joe Biden göreve başladı

ABD’nin başkenti Washington’da geniş güvenlik önlemleri altında yapılan törende yemin ederek göreve başlayan Joe Biden, dünyaya angaje olma ve ittifakları onarma sözü verdi.

BOLD – ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan Başkanlık seçiminin kazananı Demokrat Partili Joe Biden ABD’nin 46. Başkanı olarak yemin etti.

Yemin törenindeki konuşmasında Biden şunları söyledi: “Anayasamızın ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Ulusumuzun ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Yapmamız gereken çok şey var, eski haline getirmemiz gereken, inşa etmemiz gereken çok şey var.”

BİRLİK MESAJI

Tüm zorluklarla mücadele etmek için birliğe ihtiyaç olduğunu söyleyen Biden: ” Birbirimizi rakip olarak görmeden, birlik olmalıyız. Bunu yapamazsak ilerleme sağlayamayız. Ulus değil, kaos devleti oluruz. Yolumuz birlik olmaktan geçmektedir” dedi.

Yeni bir sayfa açma teklifinde bulunan yeni Başkan: “Birbirimizi dinlemeye başlayalım. Bize oy vermeyenlere de sesleniyorum: Anlaşmazlık, bölünme anlamına gelmez. Tüm Amerikalıların başkanı olacağım. Beni desteklemeyenler için de çok çalışacağım” diye konuştu.

KAMU YARARINI GÖZETECEĞİM

“Bizi bölen güçler derin ve gerçek, ama yeni değil” diyen Biden: “Mücadele daimi, zafer ise hiçbir zaman garanti değil. Tarih, inanç ve mantık bize birliğin yolunu gösteriyor. Size söz veriyorum, kişisel çıkarı değil, kamu yararını gözeteceğim. Sevgi ve iyilikle hikayemizi yazacağız. Gelecekteki kuşaklara hikayemizi, demokrasi ve adaleti koruduğumuzu anlatacağız” ifadelerini kullandı.

İTTİFAKLARIMIZI ONARACAĞIM

Konuşmasında dünyaya da mesajlar veren Biden: “İttifaklarımızı onaracak, dünya ile yeniden angaje olacağız; amacımız geçmişin sorunlarına değil, bugünün ve yarının sorunlarına cevap vermektir” dedi.

Biden ile birlikte ABD’nin ilk kadın, siyah ve Hindistan kökenli Başkan Yardımcısı Kamala Harris de yemin etti.

LADY GAGA VE JENNİFER LOPEZ SAHNE ALDI

Biden ve Harris’in töreninde ABD ulusal marşını Lady Gaga okudu. Harris’in yemin etmesinin ardından bu kez Jennifer Lopez sahne aldı.

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa Parlamentosu Türkiye’deki cezasız kalan hukuksuzluklar için harekete geçti

AP İnsan Hakları Komitesi Başkanı Marie Arena, raporlaştırmak ve komitenin ajandasında yer vermek üzere web’den gerçekleştirilecek ‘Türkiye’de Yaşanan Hukuksuzlukların Cezalandırılmaması’ konulu seminere katılacak.

BOLD – Avrupa Parlamentosu (AP) İnsan Hakları Komitesi Başkanı Marie Arena, “Türkiye’de Yaşanan Hukuksuzlukların Cezalandırılmaması” konulu web seminerine (webinar) katılacak. 21 Ocakta düzenlenecek seminer Zoom ve Youtube’dan da canlı olarak yayınlanacak.

AP AJANDASINDA YER ALACAK

Semineri raporlayacak olan Marie Arena, hazırladığı bu raporların AP İnsan Hakları Komitesi’nin ajandasında yer almasını sağlayacak.

Türkiye’deki mağduriyetlere dikkat çekmesi amacıyla düzenlenen seminere, insan hakları aktivisti Natalia Avazyan’ın yanı sıra yerli ve yabancı çok sayıda hukukçu akademisyen de konuşmacı olarak katılacak.

 

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Okumaya devam et

Popular