Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Gergerlioğlu: Tahdit kalktı şerhler duruyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, İçişleri Bakanlığı’nca 57 bin 191 kişinin daha pasaport tahdidinin kaldırılmasını “Maalesef yapılan sadece çok çok kötünün, çok kötüye indirilmesidir” diye değerlendirdi. Tahditin kalktığını ancak şerhlerin durduğunu söyledi.

İçişleri Bakanlığı’nca yapılan açıklamaya göre 57 bin 191 kişinin pasaportundaki idari tahdit kaldırıldı. Böylece bugüne kadar toplam 212 bin 541 kişinin pasaportundaki idari tahdit kaldırılmış oldu.

OHAL KHK’sı ile ihraç edilen kamu çalışanların pasaportlarına konulan şerh ve aynı kişilerin yakınlarının pasaportlarına konulan tahditleri daha önce Meclis gündemine taşıyan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasını değerlendirdi.

YÜZBİNLERCE KHK’LI İÇİN DEĞİŞEN BİRŞEY YOK

Gergerlioğlu, OHAL ilanından sonra KHK ile ihraç edilenlerin pasaportlarına şerh konulduğunu belirtti. Bunun yanı sıra KHK ile ihraç edilenlerin yakınlarının pasaportlarına, yurt dışına çıkmış olan ve haklarında dava açılmış bazı kişilerin yakınlarının pasaportlarına da tahdit konulduğunu aktardı. Gergerlioğlu tahdit kaldırma kararının aile üyelerini kapsadığını, KHK ile ihraç edilmiş yüz binin üzerinde kamu çalışanı için değişen bir şey olmadığını söyledi.

NE YAZIK Kİ AİLELER CEZALANDIRILIYOR

Can Dündar hakkında açılan bir dava nedeniyle eşinin pasaportuna da tahdit konulup yurt dışına çıkışına izin verilmediğine dikkat çeken Gergerlioğlu, “Böyle binlerce kişi vardı. Ne yazık ki aileler cezalandırılıyor. Yurt dışına çıkışları yasaklanıyor. Şimdi bunların kaldırıldığından bahsediliyor” dedi.

KHK’lıların pasaportlarındaki şerhlerin de kaldırılması gerektiğini söyleyen Gergerlioğlu, “Bu konuyu Meclis’e geldiğinde İçişleri Bakanı’na da sordum. Aralık ayında kaldırılan tahdit sayısının 180 bine çıktığını söyledi. Biz ‘yavaş yavaş açıyoruz’ dedi. ‘KHK’lıların da açılması lazım’ dedim, ancak ‘Hayır. Ancak yakınlarının tahdidini kaldırıyoruz dedi. İşte en son açıklanan 212 bine ulaşmış görünüyor’ ifadelerini kullandı.

TAHDİTLER AİLE DRAMLARINA NEDEN OLDU

KHK ile ihraç edilenlerin pasaportlarındaki şerh kaldırılmadığı için sorunun çözülmüş olmadığını belirten Gergerlioğlu şöyle devam etti: “Tahditler zaten keyfinin keyfisi bir uygulamaydı. Siz yurt dışına çıkmışsınız. Eşinizin çocuklarınızın pasaportuna tahdit konuluyor. Yüzlerce insan binlerce insan bunun mağduriyetini yaşadı. Oğlu ABD’de bulunan 70-80 yaşında insanlar havaalanından çevrildi. Hasta olmasına rağmen tedavisi için yurt dışına gidemeyenler oldu. Öğrenciler yine çok mağdur oldu. Anne baba ayrılıkları yaşandı. 2-2.5 yıldır birbirini göremeyen aile fertleri var. Aile dramları yaşandı.”

BENİM 2.5 YIL SEYAHAT HÜRRİYETİM ENGELLENDİ

Tüm KHK’lıların da pasaport şerhlerinin kaldırılması çağrısında bulunan Gergerlioğlu, “Bu saçmalık kabul edilemez. KHK ile anayasal bir hakkı ihlal ediyorsunuz. Benim 2.5 yıl seyahat hürriyetim engellendi. Özelde bile çalışma izni vermiyorsun. Bırak gitsin yurt dışına” dedi. 8 bine yakın akademisyenin yurt dışındaki üniversitelerden gelen davetlere karşın pasaport şerhi nedeniyle gidemediğini söyleyen Gergerlioğlu, “Maalesef şu anda yapılan çok çok kötünün, çok kötüye indirilmesi” dedi.

Politika

Ayhan Bilgen’in yeni parti imasına HDP’den ‘AKP’ uyarısı

Cezaevinde bulunan Ayhan Bilgen’in yeni parti imalı paylaşımına HDP’den, “Temennimiz odur ki Bilgen’in ifade ettiği fikirler bu iktidara payanda olmasın” uyarısı geldi.

BOLD – Geçen Ekim ayında cezaevinden avukatları aracılığıyla HDP’ye yönelik eleştirilerini dile getiren Ayhan Bilgen’in son paylaşımındaki yeni parti imasına HDP’den cevap geldi.

Bilgen 18 Ocaktaki paylaşımında, “Türkiye’de yeni bir fikir ve tarza ihtiyaç var. Bunun düşünsel ve toplumsal zeminini oluşturmak gerekiyor. Bunun yeni bir siyasi partiye dönüşme ihtimali, göreceği ilgi ve imkanlarla ilgilidir” ifadelerini kullandı. Bilgen’in paylaşımı yeni parti çalışması olarak değerlendirildi.

HDP’Lİ OLUÇ’TAN YANIT

BBC Türk’te Ayşe Sayın’ın haberine göre, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Kobani olayları soruşturması nedeniyle Kars Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan ve tutuklanan Bilgen’in açıklamalarını değerlendirdi.

Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin Bilgen’in “yeni parti sinyali” olarak yorumlanan son mesajına ilişkin sorusunu yanıtladı.

İKTİDAR TARAFINDAN KULLANILMASIN

Bilgen’in HDP’de siyaset yaptığı için iktidarın hedefi olduğunu belirten Oluç, :”En başından beri söyledik, kendisinin eleştirileri bize güç verir, bizi büyütür. Her eleştiri bizim için demokratik bir tartışma demektir. Ama temennimiz odur ki Bilgen’in ifade ettiği fikirler bu iktidara payanda olmasın ve iktidar tarafından kullanılmasın. Çünkü şunu çok iyi biliyoruz ki, Ayhan Bilgen bugün cezaevindeyse bu iktidarın Kars’a kayyım ataması, onu siyasi rehin olarak tutması ve siyasi çalışmasını engellemesi sebebiyledir” dedi.

Joe Biden göreve başladı

 

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’a atanan kayyum kim?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a yapılan saldırı ile ilgili sert konuştu. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı sorumlu tuttu. BOLD

Okumaya devam et

Politika

Davutoğlu’dan Erdoğan’a ‘sessizlik’ çıkışı: Üç kişi onu eleştirse hemen ‘terörist’ diye konuşur

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu yardımcısı Selçuk Özdağ’ın maruz kaldığı şiddet sebebiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yüklendi. “Ben Sayın İçişleri Bakanı’nı muhatap almam” diyen Davutoğlu “Kendinize gelin, Sayın Cumhurbaşkanı” ifadelerini kullandı.

BOLD – Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’ın Ankara’da şiddete maruz kalması gündemdekini yerini koruyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuyla ilgili sessiz kalmasına tepki gösteren Ahmet Davutoğlu  “Sayın Cumhurbaşkanı son dönemde alışkanlık edindi, istediği konuyu istediği kadar gündemde tutuyor, girmek istemediği konuya da ülke yangın yerine dönse de girmiyor. Selçuk Özdağ’ın temiz kanı döküleli 5 gün oldu ama Cumhurbaşkanı’ndan kamuya dönük bir açıklama yok. Ama üç kişi onu eleştirse hemen ‘terörist’ diye konuşmaya başlar. Herhangi bir yerde birisi bir soru sorsa ‘eyy’ diye hitap etmeye başlar” dedi.

DAVUTOĞLU ERDOĞAN’I HEDEF ALDI

Partisinin il başkanlarına konuşan Davutoğlu Erdoğan’a seslenerek “Ankara sokağından siz sorumlusunuz. Hesap sorması gereken sizsiniz, hesap vermesi gereken de sizsiniz” ifadelerini kullandı.

“ORGANİZE VE SENKRONİZE BİR TERÖR FAALİYETİ”

“Şimdi hesap sorulması gereken iki kişi söyleyeceğim size” diyen Davutoğlu “Sayın İçişleri Bakanı’nı bir çağırın. Deyin ki ‘hangi bilgiyle Selçuk Özdağ’a yapılan saldırının bireysel tepki olduğunu söyledin. Şu bilgileri ver de ben de paylaşayım kamuoyuyla’ Ben Sayın İçişleri Bakanı’nı da muhatap almam, Cumhurbaşkanı’na soruyorum. Net cevap istiyorum. Bu bireysel bir tepki midir, mazur mu görülmelidir? Yoksa organize senkronize bir terör faaliyeti midir? Ben size söyleyeyim kanaatimi, milletin de kanaati budur, bu organize ve senkronize bir terör faaliyetidir… Orhan (Uğuroğlu) beyi ifade için 7-8 saat bekletirken, ona saldıranları 4 saatte bırakıyorlar. Kimdir bunların arkasındakiler? Çağırın Adalet Bakanı’nızı. Bu ülkede ilk kez milletvekilleri yürütülmekte olan bir soruşturma ile ilgili Cumhuriyet Başsavcısı’nı açık bir şekilde tehdit etti. Sorun Adalet Bakanı’na, nerede yaşıyoruz? Cumhuriyet Başsavcıları’nın önünde ‘Cumhuriyet’ ifadesi var, Cumhuriyet’in teminatı altındalar da onun için var. Kim bunları tehdit ediyor Sayın Bakan? Bir bakın şunların hesabına, bir soruşturma başlattınız mı? Ne yaptınız bu savcıları tehdit edenlere?” ifadelerini kullandı.

“ÜZERİNİZDE PERİNÇEK VESAYETİ VAR”

Erdoğan’a sert sözlerle yüklenen Davutoğlu “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde tarafsız ve bağımsız yargı var diyorsun, neresi tarafsız, neresi bağımsız? Adaleti ipotek altına almaya kalkışanlar olursa Dicle kenarındaki kuzunun hukuku korunabilir mi? Kendinize gelin, Sayın Cumhurbaşkanı. Bunları yapamayacağınızı ben biliyorum. Çünkü vesayet altındasınız. Mesela Uygurlardan bahsedemezsiniz. Dünya soykırım ilanları yapıyor, bizim parlamentoda bile konuşulamıyor. Çünkü üzerinizde Perinçek vesayeti var” diye konuştu.

Okumaya devam et

Popular