Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İş Bankası’na operasyon hazırlığı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, İş Bankası'nın 6,4 milyar TL temettü (kâr payı) dağıtmasına izin vermedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, İş Bankası’nın 6,4 milyar TL temettü (kâr payı) dağıtmasına izin vermedi. Uzmanlara göre, BDDK’nın kârı dağıttırmaması, AKP’nin bankaya el koyma operasyonunun yaklaştığının işareti.

BOLD – Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye İş Bankası’nın 2018 yılı kârından 6,4 milyar TL tutarında temettüyü (kâr payı) dağıtmasına izni vermedi. Bankadan Borsa İstanbul’a (BİST) yapılan açıklama kulisleri hareketlendirdi.

İş Bankası 28 Şubat’ta akşam saatlerinde BİST’te işlem gören şirketlerin izahat ve duyurularının yer aldığı Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’na (KAP) daha önce verdiği beyanların tam aksine bir beyanda bulundu.

Banka özetle, “Daha önceden planlanmış temettü dağıtımı BDDK tarafından iptal edildi.” mesajı verdi.

6,4 MİLYAR TL TEMETTÜ DAĞITACAKTI

2018 yılında 6,8 milyar TL net kâr elde eden İş Bankası, 6,4 milyar TL temettü dağıtmaya hazırlanıyordu.

29 Mart’ta İstanbul Levent’te İş Kuleleri’nde toplanacak Genel Kurul’un onayının akabinde söz konusu temettü pay sahiplerine dağıtılacaktı.

BDDK talimatı gereği Genel Kurul’da hissedarlara sadece tutar hakkında bilgi verilecek ve temettünün yedek akçe olarak tutulacağı belirtilecek.

BDDK’nın İş Bankası’na nasıl müdahale ettiği KAP’a verilen beyanda şu şekilde ifade edildi: “Bankamız, bankacılık mevzuatı çerçevesinde, Esas Sözleşmeye göre kâr dağıtımı izni için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na başvuruda bulunmuştur. Kurum, bankacılık sektörünün geneline ilişkin özkaynak yapısının olabildiğince güçlü tutulmasına yönelik ihtiyatlı politikası paralelinde kârın bünyede bırakılması gerekliliğinden hareketle, Bankamız net dönem kârının Esas Sözleşmeye göre nakden dağıtılması talebini uygun bulmamıştır.”

ERDOĞAN: CHP HİSSELERİ HAZİNE’YE DEVREDİLECEK

BDDK’nın temettü dağımıtına son dakika kararı ile izin vermemesi manidar bulundu. Konuya yakın kaynaklar, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son dönemde, “Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) ait yüzde 28,1 İş Bankası hissesi Hazine’ye devredilecek.” sözlerini sık sık tekrar ettiğine dikkati çekti.

Daha önce İş Bankası yönetiminde görev almış bir ismin Samanyoluhaber’e verdiği bilgiye göre AKP hükümeti muhtemel hisse devri öncesi temettü dağıtılmasına sıcak bakmadı ve özerk bir kurum olması gereken BDDK’ya “Gereğini yapın.” diye talimat verdi.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’in geçen hafta Ankara’ya çağırdığı 13 özel bankanın genel müdürüne, “Seçime kadar kredileri artırın.” talimatı verdiğini bankacılık kaynakları teyit etmişti.

“HÜKÜMETE ACİLEN PARA LAZIM”

Samanyoluhaber’e konuşan kaynak temettü tutarına dikkati çekti.

Aynı kaynak şunları kaydetti: “BDDK kararı şu anlama geliyor: 6,4 milyar TL kasada bekleyecek. Tabii buna niye ihtiyaç duyulduğu yakında ortaya çıkacaktır. Kaynak arayışı içindeki hükümetin gözardı edemeyeceği kadar büyük bir rakam. Seçime kadar herşey olabilir Ankara’da. İş Bankası siyasi hesaplaşmanın cephesi oldu. Gelinen nokta ortaklar ve küçük yatırımcılar açısından ise büyük bir hayal kırıklığı.”

BIST’te CHP hisseleri etrafından yoğunlaşan sis bulutu İş Bankası’nın piyasa değerini düşürdü.

Samanyoluhaber’in BİST verileri üzerinden yaptığı hesaplamaya göre İş Bankası’nın piyasa değeri hisselerin Hazine’ye devredileceği, dolayısı ile idarenin hükümete yakın isimlere geçeceği endişeleri ile son bir ayda toplam 9,3 milyar TL eridi.

PİYASA DEĞERİ 35,4 MİLYAR TL’DEN 26,1 MİLYAR TL’YE DÜŞTÜ

İş Bankası’nın (ISBANK C) 28 Şubat 2019 tarihi itibarıyla piyasa değeri 26,1 milyar TL. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “İş Bankası’nda CHP’ye ait hisseler mutlaka Hazine’ye devredilecek.” sözlerine kadar bankanın piyasa değeri ocak ayında 35,4 milyar TL’ye kadar yükselmişti.

10 milyar liraya yakın düşüş gösteriyor ki BİST’in yükselişe geçtiği dönemde özellikle yabancı yatırımcılar belirsizlik sebebiyle İş Bankası’ndan uzaklaştı.

31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla İş Bankası’nın ortaklık yapısı şöyle:

 • İş Bankası Munzam Sandık Vakfı: Yüzde 40,47
 • Atatürk Hisseleri: Yüzde 28,09
 • Halka açık pay: Yüzde 31,44
HAZİNE’YE AİT HİSSELER 1998’DE HALKA ARZEDİLDİ

Hazine’nin elinde bulunan yüzde 12,3 hisse 1998 yılı mayıs ayında halka arz işlemi ile yerli ve yabancı yatırımcılara satılmıştı. Söz konusu hisselerle beraber İş Bankası’nın toplam yüzde 31,44’ü BİST’te işlem görüyor.

İş Bankası aynı zamanda cam, sigortacılık, telekomünikasyon, yatırım bankacılığı, gayrimenkul yatırım ortaklığı gibi farklı sektörlerde devasa şirketlerin de sahibi.

Şişecam da İş Bankası iştirakleri arasında yer alan dev firmalardan.

ŞİŞECAM, PAŞABAHÇE, ANADOLU SİGORTA VE DİĞERLERİ DE HÜKÜMETİN KONTROLÜNE GEÇECEK

1’nci Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyeti gereği CHP’ye ait yüzde 28,1 oranındaki payların Hazine’ye devredilmesi halinde hükümetin kontrolüne sadece İş Bankası’na geçmeyecek.

İş Bankası’nın iştirakleri sektörlerinde ilk sıralarda.

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ (Paşabahçe, Şişecam), Arap-Türk Bankası, Anadolu Sigorta, Anadolu Hayat Emeklilik, İş Gayrimenkul, İş Yatırım, Trakya Yatırım Holding ve Kültür Yayınları İş Türk AŞ başta olmak üzere sektörlerinde parmakla gösterilen onlarca şirkette ortaklık yapısı ve yönetim kurulu tamamen değişecek.

İş Bankası’nın aktif büyüklüğünün 450 milyar TL olduğu dikkate alındığında AKP hükümeti 500 milyar TL’ye yakın bir rakamı yöneten İş Grubu’na kendisine bağlamış olacak.

İş Bankası’nda ve iştiraklerinde hükümetin onay verdiği isimler imza yetkisine sahip olacak. Böylece AKP Koç Holding ve Sabancı’dan sonraki en büyük sermaye grubuna doğrudan hükmedebilecek.

AKP VE MHP FORMÜLÜ BULDU

AKP’nin Siyasi Partiler Kanunu’na (SPK) bir madde ilave ederek tartışmayı kendisi açısından kestirme bir yolla bitirmeyi hedeflediği belirtiliyor. Kanunun 67’nci maddesi ve anayasanın 69’uncu maddesinde, partiler için “ticari faaliyette bulunamaz” hükmü var.

Müttefiği Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile kendisinin TBMM’de sandalye sayısı Anayasa değişikliğine imkân tanımadığı için AKP, CHP hisselerinin devrini SPK’da küçük bir değişiklik yaparak sağlamayı hedefliyor. Kanunun partilere ticaret yasağını düzenleyen 67’nci maddesine, “Siyasi partiler sahip oldukları hisseleri Hazine’ye devreder.” hükmünün eklenebileceği dile getiriliyor.

ANAYASA MAHKEMESİ’NE TALİMAT MI VERİLDİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 Şubat’ta TBMM’de AKP Grup Toplantısı’ndan sonra gazetecilerin sorusu üzerine, “Bu konuda ‘kanun teklifine dahi gerek yok’ diyen hukukçularımız var. Zaten anayasa ile yakından uzaktan alakası yok. Fakat Anayasa Mahkemesi bununla ilgili olarak açacağı, ortaya koyacağı bir kararla işimizi daha da kolaylaştırır.” ifadelerini kullanmıştı.

Buna göre Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nden istediği yönde bir karar çıkartarak CHP’nin itirazının gideceği nihai mercii de baştan bağlamış olacak. Ankara’da Saray’ın hukuk müşavirleri ile Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın Erdoğan’ın İş Bankası’nın Hazine’ye devrini işaret ettiği formüle uydurulacak karar için gece yarılarına kadar süren toplantılar yaptığı kaydediliyor.

CHP HİSSELERİNE 12 EYLÜL’DEN SONRA DA EL KONULMUŞTU

Ancak hukukçular 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında CHP’nin kapatılmasının ardından mal varlıkları ile birlikte İş Bankası hisselerinin Hazine’ye devredildiğine, daha sonra partinin yeniden açıldığına ve yargı kararıyla hisselerin temsil yetkisinin yeniden partiye verildiğine dikkat çekiyor.

CHP, kurucusu Atatürk’ün vasiyetinin özel hukuk alanına girdiğini belirterek, “Vasiyet kanunla değiştirilemez.” diyor. Ana muhalefet partisi gerekirse Anayasa Mahkemesi’ne, oradan sonuç alamaması halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) müracaat edecek.

ATATÜRK, HİSSELERİNİN CHP’YE DEVREDİLMESİNİ VASİYET ETMİŞTİ

İş Bankası’nda Atatürk’e ait yüzde 28,1 hisse bulunuyor. Atatürk’ün vasiyeti gereğince bahsi geçen hisseler CHP tarafından temsil ediliyor.

Hisselerin temettü gelirleri yine Atatürk’ün vasiyeti gereğince Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na bırakıldığı için temettü ödemeleri vasiyetname hükümleri ve mevzuat çerçevesinde adı geçen kurumlara yapılıyor. Bir başka ifade ile CHP, İş Bankası’ndan herhangi bir nakit gelir elde etmiyor.

Türkiye’nin en büyük 3 özel bankası arasında gösterilen İş Bankası, 3 Ocak 2019 tarihi itibarıyla 22’si yurt dışında olmak üzere toplam 1.346 şube, 6 bin 573 bankamatik ile 7 milyon müşteriye 25 bin 157 çalışanla hizmet veriyor.

İş Bankası şube ve ATM sayısı ile sektörün en büyük bankası unvanına sahip. Bankanın toplam kredi kartı ve POS cihazı pazarında yüzde 13 civarında payı var. 2018 yılında nakdi kredileri 291,3 milyar TL’ye, gayrinakdi kredileri ise 111,5 milyar TL’ye yükseldi.

HİNDİSTAN MÜSLÜMANLARININ GÖNDERDİĞİ YARDIMDAN 250 BİN LİRA İŞ BANKASI İÇİN KULLANILDI

İş Bankası, Atatürk’ün talimatı ile İzmir 1’inci İktisat Kongresi’nde alınan kararlar doğrultusunda 26 Ağustos 1924 tarihinde kuruldu. Banka ilk genel müdürü Celal Bayar’ın liderliğinde 2 şube ve 37 personel ile hizmete başladı.

Banka 1 milyon liralık nominal sermaye ile kurulurken sermayenin 250 bin liralık kısmı Hindistan Müslümanlarının Mustafa Kemal Paşa’nın şahsına yolladığı 500-600 bin lira tutarındaki yardımlardan karşılanmıştı. Atatürk paranın 500 bin lirasını Büyük Taarruz’dan önce ihtiyaçların karşılanması için Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa’nın (İnönü) emrine tahsis edilmesini istemişti.

Zaferden sonra paranın 380 bin lirası İcra Vekilleri Heyeti kararıyla Atatürk’e iade edildi. Atatürk paranın 250 bin lirasını İş Bankası’nın temel sermayesi olarak tahsis etmişti.

Saray, CHP’nin İş Bankası hisselerine el koymak için formül buldu

Ekonomi

Halk ekonomiden umudunu kesti

Türkiye’de halinden memnun olanların oranı 65 yaş üstünde yüzde 35 iken bu oran 18-24 yaş aralığında yüzde 20’ye düşüyor. Her üç kişiden biri, ekonominin daha kötüye gideceğini, her dört kişiden üçü de enflasyonun artacağını düşünüyor.

BOLD – Ipsos’un her yeni yılın başında yaptığı Türkiye Barometresi araştırması, gençlerin umutsuz olduğunu gözler önüne serdi. Cumhuriyet’in haberine göre ülkenin mevcut durumundan memnun olanların oranı 65 yaş üstünde yüzde 35 iken bu oran 25-34 yaş aralığında yüzde 25’e, 18-24 yaş aralığında ise yüzde 20’ye iniyor.

Türkiye’nin gelecek birkaç ay içindeki seyrine ilişkin beklentilerin oranı ise yine 65 yaş üstünün yüksek iken (yüzde 35) gençlerde düşük (yüzde 17) kalıyor. Ipsos Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Sidar Gedik, ekonominin giderek vatandaş için daha da yakıcı bir sorun olmaya başladığını vurguladı. Araştırmadan çıkan sonuçlar şunlar:

 • Ülkenin şu anki durumundan memnun olanların oranı 2018’de yüzde 32 iken 2019’da yüzde 24’e inmişti. 2020’de yüzde 30’a çıksa da 2018 oranları hâlâ yakalanamadı.
 • Eğitim seviyesi düştükçe memnuniyet oranı artıyor.
 • Halka göre “Türkiye’nin en önemli sorunu” ekonomi ve Kovid-19 salgını. Her iki sorun da yüzde 45 ile başa baş geldi.
 • Hanelerdeki tüketim ciro olarak yüzde 16.3 büyüdü fakat son iki yılın gerisinde kaldı.
 • Alışverişe gitme sıklığı yüzde 11 düştü. Alışveriş başında düşen harcama 2020’de yüzde 14.7 arttı.
 • Hijyen kaygısı ve ekonomik endişeler birleşince açık ürünlerin toplam harcamadan aldıkları pay azaldı, özellikle indirim marketlerinin öncülüğünde market markalı ürünlerin payı arttı.
 • Her üç kişiden biri, “ekonomi daha kötüye gider” diyor. Her dört kişiden üçü ise enflasyonun artacağını düşünüyor.
 • Kişisel olarak ekonomik beklentiler ise yüzde 35 ile “daha kötü olur”, yüzde 39 ile “aynı kalır” şeklinde cevaplandı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Türkiye’nin varlıklarını geliştirmek için kuruldu ülkenin kökünü kuruttu

AKP hükumeti tarafından 15 Temmuz’un hemen akabinde Türkiye’nin varlıklarını geliştirmek amacıyla kurulan Türkiye Varlık Fonunda kurumlar kısa sürede borca saplandı.

BOLD – Türkiye Varlık Fonu’nun borçları giderek artıyor. Türkiye’nin varlıklarını geliştirmek, kaynak sağlamak amacıyla kurulan fonun 2019’da borcu yüzde 81 artarak 136 milyar liraya ulaştı. Fon bünyesindeki varlıklar da zarar üstüne zarar açıklıyor.

TÜRKİYE’NİN VARLIKLARINI GELİŞTİRMEK İÇİN KURULDU

Türkiye Varlık Fonu, 26 Ağustos 2016 tarihinde Başbakanlık’a bağlı bazı şirketleri yönetmek için kuruldu, 2018’de Cumhurbaşkanlığına devredildi. Fon, sermaye piyasalarında araç çeşitliliği ve derinliğine katkı sağlamak, yurt içinde kamuya ait olan varlıkları ekonomiye kazandırmak, dış kaynak temin etmek, stratejik, büyük ölçekli yatırımlara iştirak etmek için kuruldu.

KAR EDEN KURUMLARI FONDA TOPLANDI

Borsa İstanbul, BOTAŞ, VakıfBank, Ziraat Bankası, Çaykur, Eti Maden İşletmeleri, Halkbank, Kayseri Şeker Fabrikası, Platform Ortak Kartlı Sistemler AŞ, PTT, Turkcell, Türksat, Türk Hava Yolları, Türk Telekom, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları , İzmir Limanı, Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Türkiye Hayat Emeklilik AŞ, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Türkiye Sigorta AŞ, TVF Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ, TVF Maden Sanayi ve Ticaret AŞ, TVF Rafineri ve Petrokimya Sanayi ve Ticaret AŞ ve İstanbul Finans Merkezi gibi kamu kurumları ve iştirakleri fon bünyesinde toplandı.

FONUN 2019’DA BORCU YÜZDE 81 ARTTI

Türkiye Varlık Fonu’nun denetim raporu iki yıl geriden de olsa Meclis’e sunuluyor. 2019 yılı denetim raporuna göre Varlık Fonu’nun özkaynaklarında yüzde 11 artış yaşanırken borçlarındaki artış ise yüzde 81’i geçti. 2018’de 75,4 milyar TL olan borçları 2019’da yüzde 81 artışla 136,4 milyar TL’ye çıktı. 2018’de 177,3 milyar TL olan özkaynaklarda ise yüzde 11’lik artış gerçekleşti, 198,4 milyar TL’ye yükseldi. Ayrıca fonun 1 milyar euro banka borcu bulunuyor.

FONU BANKALAR AYAKTA TUTUYOR

Ziraat Bankası ve Halkbank gibi önemli kamu bankalarını bünyesinde bulunduran Varlık Fonu’nun en yüksek hasılat payı da finans sektöründen oldu. 2019’da finans sektöründen 143 milyar TL hasılat elde eden fon, madencilik sektöründen ise 85 milyar TL’lik hasılata ulaştı. Lojistik sektöründeki hasılat 78 milyar TL, gıdada 2 milyar TL ve teknolojide 1.7 milyar TL oldu.

FONDAKİ KURUMLAR ZARAR EDİYOR

Kar ederken fona dahil edilen kamu kurum ve kuruluşlarının kısa sürede borca saplanması ise dikkat çekti. Kar ederken fona dahil edilen Çaykur 1,5 milyar lira zarar ederken banka borcu da 1,4 milyar TL’den 3,4 milyar TL’ye çıktı. Aynı dönemde THY’nin borcu yüzde 107 arttı, TCDD’nin borcu yüzde 349, Kayseri Şeker’in borcu ise yüzde 292,8 yükseldi. 2017’de 3.3 milyar kârla devredilen BOTAŞ’ın zararı ise 5.6 milyar TL. PTT de son iki yılda 900 milyon TL zarar etti.

VARLIKLARIN SATIŞI SÜRÜYOR

Fon bünyesindeki varlıkların satışları ise devam ediyor. Son olarak Borsa İstanbul’un yüzde 10 hissesi 30 Kasım 2020 tarihinde 200 milyon ABD Doları bedelle Katar’a satıldı. Satış anlaşması AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad El-Sani’nin katılımı ile yapıldı.

Yüksel Direnişçileri şarkı notalarında

 

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Kişi başına düşen milli gelirde doğunun hali harap

Kişi başına düşen milli gelir dağılımında en düşük pay Doğu ve Güneydoğu şehirlerinde oldu. TÜİK verilerine göre, 18 bin 708 TL ile Van, 17 bin 465 TL ile Urfa ve 16 bin 727 TL ile Ağrı son üç sırada yer aldı.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılı il düzeyi cari fiyatlarla Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) hesaplamalarını açıkladı. Verilere göre, il düzeyinde cari fiyatlarla GSYH hesaplamalarına göre 2019 yılında İstanbul 1 trilyon 327 milyar 452 milyon TL ile en yüksek GSYH’ye ulaştı.

İstanbul’u 395 milyar 731 milyon TL ve yüzde 9,2 pay ile Ankara, 263 milyar 38 milyon TL ve yüzde 6,1 pay ile İzmir takip etti. İl düzeyinde GSYH hesaplarında son üç sırada 4 milyar 134 milyon TL ile Tunceli , 3 milyar 399 milyon TL ile Ardahan ve 2 milyar 840 milyon TL ile Bayburt yer aldı.

İSTANBUL İLK SIRADA

Kişi başına GSYH’de 2019 yılında, İstanbul 86 bin 798 TL ile ilk sırada yer aldı. İstanbul’u, 81 bin 228 TL ile Kocaeli ve 71 bin 27 TL ile Ankara izledi. İl düzeyinde kişi başına GSYH hesaplamalarında, 18 bin 708 TL ile Van, 17 bin 465 TL ile Urfa ve 16 bin 727 TL ile Ağrı son üç sırada yer aldı.

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde 2019 yılında cari fiyatlarla GSYH’den en yüksek payı alan İstanbul, tarım sektörü ve diğer hizmet faaliyetleri hariç, tüm faaliyetlerde de ilk sırada yer aldı. Bilgi ve iletişim faaliyetleri toplamı içinde İstanbul’un aldığı pay yüzde 65,4, finans ve sigorta faaliyetleri toplamından aldığı pay yüzde 58,2, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri toplamından aldığı pay yüzde 46,5, hizmetler sektörü toplamından aldığı pay yüzde 40,5, inşaat sektörü toplamından aldığı pay yüzde 35,6 olarak gerçekleşti.

TARIMDA KONYA ZİRVEDE

Konya yüzde 6,1 pay ile tarım, ormancılık, balıkçılık sektöründe 81 içinde ilk sırada yer alırken, Ankara yüzde 29,2 pay ile diğer hizmet faaliyetlerinde ilk sırada yer aldı. İstanbul’un toplam GSYH’si içinde en yüksek payı yüzde 32,1 ile hizmetler sektörü aldı.

Ankara, Türkiye’nin 2019 büyümesine en fazla katkı sağlayan il oldu. Yıllık GSYH’nin, zincirlenmiş hacim endeksiyle bir önceki yıla göre yüzde 0,9 artışına en fazla katkı veren il yüzde 0,43 ile Ankara oldu. Ankara’yı yüzde 0,40 ile İstanbul ve yüzde 0,14 ile Antalya izledi. Yıllık GYSH büyümesine 2019 yılında negatif yönlü katkı veren illerin başında yüzde 0,23 ile Kocaeli, yüzde 0,11 ile İzmir, yüzde 0,08 ile Bursa ve Hatay yer aldı.

Okumaya devam et

Popular