Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

5 dakikadan kısa sürede yüzde 80 şarj olabilen elektrikli otomobil: Piech Mark Zero

Piech markasının Mark Zero adını verdiği elektirkli otomobilin yüzde 80 şarja ulaşması 4 dakika 40 saniye sürüyor.

Elektrikli otomobil almayı düşünenlerin gözünü korkutan şarj süreleri gittikçe kısalıyor. Piech Mark Zero’nun bataryası sadece 5 dakikadan kısa bir sürede yüzde 80 doluyor.

Elektrikli otomobil üreticileri arasındaki yarış kızışıyor. Bu mücadelede üstünlüğü ele geçirmeyi planlayan firmaların en çok ilgilendikleri alanlardan biri de şarj süresi.

VW2’den Ferdinand Piech’in soyundan gelen Toni Piech’in markası Piech, Mark Zero adını verdiği bir elektrikli otomobil üretiyor. Elektrikli ve iki kapılı araç özel batarya hücreleri sayesinde yüksek akımda dahi ısınma sorunu yaşamıyor.

Bu sayede de doğru şarj aletinin kullanılması durumunda aracın yüzde 80 şarja ulaşması yalnızca 4 dakika 40 saniye sürüyor. Yani aracın şarj hızı ile standart bir otomobilin deposunu doldurma süresi neredeyse aynı uzunlukta oluyor.

Firmanın iddiasına göre araç, WTLP test çemberinde 500 kilometre menzile ulaştı. 0-100 km hızlanması sadece 3.2 saniye süren aracın en yüksek hızı ise saatte 250 kilometre olarak belirtiliyor.

Aracın inşasında kullanılan modüler sistem sayesinde otomobilin hem yazılım hem de donanım olarak değiştirilmesi oldukça kolay olacak. Daha yüksek kapasiteli bataryalar gibi yenilikler geldikçe araca kolayca takılıp çıkarılabilecek. Piech, bu yöntemi başka firmalara da satabileceğini belirtiyor.

Aracın 2 koltuklu, 4 koltuklu ve bir de SUV versiyonu üretime girecek. Şu anda bu aracın adeta peynir ekmek gibi satmasının önünde ise iki engel var: Destek ve bulunabilirlik.

Firma ne bir üretim tarihi veriyor ne de üretim partnerlerine dair bir açıklama yapıyor. Bu da aracın piyasaya çıkması için daha zamana ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

Daha önemlisi ise aracın hızlı şarj olabilmesi için benzer bir elektrik dağıtım ağı gerekiyor. Aracın şarj istasyonlarının nerelerde olacağı bilinmiyor. Bu türden şarj kapasitelerine sahip istasyonlar her yere yayılmadıkça aracın hızlı şarj özelliği çok bir anlam ifade etmiyor.

Okumaya devam et
Reklamlar

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

 

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Teknoloji

Erdoğan da Telegram hesabı açtı

Tayyip Erdoğan, Whatapp’ın tepki toplayan yeni kullanıcı sözleşmesi sonrası, Türkiye’de de popülaritesi artan haberleşme uygulamalarından Telegram ile yerli BİP’te hesap açtı.

BOLD – Erdoğan Dijital Medya adlı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iletişim uygulamaları Telegram ve BİP’te hesap açtığı belirtildi. Paylaşımda “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, haberleşme uygulamaları BiP ve Telegram’da” denilerek kanalların linki verildi.

Dünya çağında bir milyarı aşan kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz günlerde yeni kullanıcı sözleşmesi maddelerini açıkladı. WhatsApp sözleşmesine dair tartışmalar ise sosyal medyada gündem konusu oldu.

Whatapp yerine kullanılabilecekler listesinin başına yer alan uygulamalardan Telegram’ın popülaritesi her geçen gün artıyor.

Saray’ın Whatapp’ın yerine önerdiği yerli BİP’in kullanıcıdan istediği veriler pes dedirtti

 

Okumaya devam et

Popular