Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Halı saha rezaletine neden olan savcıdan pişkin ifade: “GBT’lerine bakın bırakın” dedim

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde 27 Şubat günü savcı ve hâkimler ile 14 öğretmen arasında halı sahada sıra tartışması yaşandı. Yaşanan olay sonrası Çermik Savcısı Mehmet Kıran, polis çağırıp öğretmenleri gözaltına aldırdı.

Türkiye’nin en önemli gündemi haline gelen halı saha rezaleti sonrası, Mehmet Kıran hakkında Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) inceleme başlattı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de olayın takipçisi olacağını duyurmuştu.

HSK tarafından görevlendirilen 2 müfettiş, Savcı Mehmet Kıran’ın ifadesini aldı. Öğretmenleri gözaltına alan Savcı Kıran ifadesinde, esnaflar karmasıyla maç için hâkim ve savcı arkadaşlarıyla gittikleri halı sahada aynı saate başka bir gruba da randevu verildiğini belirti.

“İÇLERİNDEN BİRİ SAVCIDA KİM OLUYOR” DEMİŞ

Öğretmelere önce biz oynayalım ricasında bulunduğunu iddia eden Kıran’ın “Ancak arkamı döndüğümde içlerinden biri ‘savcı kim oluyor…’ diyerek hakaret etmeye başladı” dediği öğrenildi.

Hakaret edeni tespit edemeyince 155’i arayıp polis çağırdığını belirten Kıran’ın, “Kimlikleri üzerinde olmadığı için polisler karakola davet etti. Arabalarıyla karakola gittiler” dediği iddia edildi.

GBT’LERİNİ ALIN BIRAKIN TALİMATI VERMİŞ

Müfettişlerin “Karakolda neden işlem yaptırmadın?” sorusuna ise savcı Kıran’ın “İçlerinden biri atamasının yapıldığını, güvenlik soruşturmasını beklediğini, olası soruşturma durumunda öğretmen olarak atanamayacağını söyledi. Polisi arayarak işlem yapılmamasını GBT’lerinin yapılarak bırakılmalarını söyledim” dediği öne sürüldü.

Gündem

Merdivensiz devlet hastanesi

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bulunan Vezirköprü Devlet Hastanesi, merdivensiz olarak hizmete açıldı. Başhekim, yangın merdivenlerinin kullanılacağını söyledi.

BOLD – Samsun’un Vezirköprü ilçesinde 10 yıldır açılması için mücadele verilen ve geçen kasım ayında hizmete açılan 150 yataklı Vezirköprü Devlet Hastanesi hasta kabulüne başladı. Ancak pandemiden dolayı eksiklikleriyle beraber teslim alınan Vezirköprü Devlet Hastanesinin merdivenlerinin olmadığı ortaya çıktı.

YANGIN MERDİVENLERİ KULLANILACAK

Cumhuriyet’ten Cemil Ciğerim’in haberine göre gelen tepkiler üzerine hastane başhekimi, yangın merdivenlerinin servis merdivenleri olarak kullanılacağını, hastaneye gelenlerin bulabilmesi için ise tabela ve yazılarla acil çıkış merdivenlerine yönlendirileceğini söyledi. Samsun Sağlık İl Müdürlüğü ise bina içinde bölümler arası geçişin sağlanması için farklı alanlarda 8 adet merdiven ve 13 asansör bulunduğunu belirterek iddiaları yalanladı.

ASANSÖR OLDUĞU İÇİN KONULMADI

İl sağlık müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Hastanemizde tasarımı gereği, asansörler ana girişe merkezi bir konuma yerleştirilmiş, merdivenler ise taşımada asansörlerimizi destekleyici olarak yan bölümlere konumlandırılmıştır. Merdivenlerimizin bulunduğu alanlar ve merdiven kapılarımız hem hasta geçişi için kullanıma uygun hem de olası yangın anında dayanıklı, açma kolaylığı sağlayan kapılarıyla yangından koruyucu özelliktedir” denildi.

PROJEDE BİR EKSİKLİK VARMIŞ GİBİ GELDİ

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Erhan Usta ise hastanede incelemelerde bulundu. Başhekimin tüm asansörlerin yeterli olduğunu söylediğini belirten Usta, “Başhekim yangın merdivenlerinin gerekirse servis merdiveni olarak kullanılabileceğini ifade etti. Olabilir, burada başhekimin yapabileceği bir şey yok. Sanki projede bir eksiklik varmış gibi geldi. Başka diğer hastanelere de bakarak yani bu unutulmuş bir şey mi yoksa projenin bir gereği mi bakacağız. Projenin gereği böyleyse yanlış, onu söyleyeyim” dedi.

Uyuşturucu verdi, tecavüz etti, dayak attı ve serbest bırakıldı

Okumaya devam et

Gündem

Geçen yıl 10.9 milyar lira harcayan Diyanet’e bu yıl 12.9 milyar bütçe

Diyanet İşleri Başkanlığı geçen yıl 10.9 milyar liralık harcama ile Dışişleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Kültür ve Turizm, Sanayi ve Teknoloji, Çevre ve Şehircilik ile Ticaret bakanlıklarından fazla harcama yaptı. Diyanet’in bu yılki bütçesi de 12.9 milyar lira olacak.

BOLD – Milyarlarca liralık bütçesi ile birçok idareyi geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı, 2020’deki toplam harcaması ile de birçok bakanlığı geçti. Diyanet’in yıllık gideri, aralarında Kültür ve Turizm, Sanayi ve Teknoloji ile Çevre ve Şehircilik bakanlıklarının da bulunduğu 6 bakanlıktan daha fazla oldu. Diyanet, yıllık gideri ile genel bütçeli toplam 40 idarenin büyük bir bölümünü de geride bıraktı.

6 BAKANLIKTAN FAZLA HARCAMA YAPTI

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2020 bütçe gider tablosuna göre, Diyanet İşleri Başkanlığı geçen yıl toplam 10.9 milyar TL harcama yaptı. Diyanet, 2020’deki 10.9 milyar TL’lik gideri ile yine birçok bakanlığı geride bıraktı. 6 bakanlıktan daha fazla harcama yapan Diyanet’in toplam bütçe giderinde geride bıraktığı bu bakanlıklar şöyle: Dışişleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Kültür ve Turizm, Sanayi ve Teknoloji, Çevre ve Şehircilik, Ticaret.

27 İDARENİN BÜTÇESİNİ DE GERİDE BIRAKTI

Yine bakanlığın tablosunda, genel bütçeli toplam 40 kamu idaresinin yıllık giderleri de yer aldı. Bu idareler içinde 16 bakanlık, Cumhurbaşkanlığı, yüksek yargı organları ve TBMM de bulunuyor. Diyanet’in 2020 gideri bu 40 genel bütçeli idarenin 27’sinden daha fazla oldu. Diyanet’in bu yılki bütçesi ise 12.9 milyar TL olarak belirlendi. Bu bütçe ile Diyanet, 7 bakanlığı geride bırakıyor. Bu bakanlıklar şöyle: İçişleri, Dışişleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Kültür ve Turizm, Sanayi ve Teknoloji, Çevre ve Şehircilik, Ticaret.

Uyuşturucu verdi, tecavüz etti, dayak attı ve serbest bırakıldı

Okumaya devam et

Gündem

Millet ‘ekmek’ borç batağındaki AKP ise ‘kıraathane’ derdinde

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim vaatleri arasında yer alan Millet Kıraathanelerine belediyeler büyük para harcıyor. Borç batağındaki belediyeler, yatırım yerine kıraathane yapımına hız verdi.

BOLD – AKP’li belediyeler, millet bahçelerinin yapımına harcadıkları 16 milyar liranın ardından şimdi de millet kıraathanelerinin yapımına hız verdi. Borç batağında olmaları nedeniyle halka hizmet götürmekte sorun yaşayan belediyeler, millet kıraathaneleri için milyonlarca lira kaynak ayırıyor.

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINA YAPILIYOR

Sözcü’den Deniz Ayhan’ı haberine göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın içerisinde kek ve çay ikramının olacağını söylediği millet kıraathanelerine milyonlarca lira ayrıldı. Bursa’nın AKP’li Kestel Belediyesi, yapacağı millet kıraathanesi için 1.5 milyon TL’lik sözleşme imzalarken, Kütahya Tavşanlı’ya 1 milyon 377 bin TL’lik, Sivas Esentepe’ye 719 bin TL’lik, Amasya Suluova’ya 4 milyon 88 bin TL’lik, Bingöl Solhan’a da 2 milyon 154 bin TL’lik millet kıraathanesi yapılacak. İstanbul Günören Belediyesi iki millet bahçesi için 5 milyon 230 milyon lira, Çankırı Belediyesi 2 milyon 334 milyon lira, Şanlıurfa Eyyübiye Belediyesi ise 674 bin lira ödenecek.

EN BÜYÜK İLGİ KONYA’DA

AKP’li belediyelerin birbiriyle yarıştığı millet kıraathanelerine halk fazla ilgi göstermiyor. 2019 yılında İstanbul’daki 2 millet kıraathanesini sadece 184 bin kişi ziyaret etti. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bir süre önce CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban’ın soru önergesine verdiği cevapta ülke genelindeki 38 millet kıraathanesine 2019’da toplam 8 milyon 604 bin kişi gitti. En yüksek ziyaret 1 milyon 826 bin kişiyle Konya’da oldu.

Uyuşturucu verdi, tecavüz etti, dayak attı ve serbest bırakıldı

Okumaya devam et

Popular