Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Atilla Yeşilada: Sistemde 375 milyar liralık kara delik oluşuyor, IMF’siz kapanmaz!

Atilla Yeşilada, Türkiye’de ekonomiyi felç eden bir borç sorunu yaşandığını belirterek, hükümetin IMF ile anlaşma imzalamadan bu problemi çözmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

Ekonomist Atilla Yeşilada, Türkiye’de ekonomiyi felç eden bir borç sorunu yaşandığını belirterek, hükümetin IMF ile anlaşma imzalamadan bu problemi çözmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

BOLD – Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, you tube kanalındaki son videosunda, Türkiye’nin girdiği borç sarmalından, IMF’siz çıkamayacağını ortaya koydu.

Türkiye’nin en zor durgunluklarından birini yaşadığı tespitini yapan Yeşilada, “Mart ayında açıklanacak 2018 dördüncü çeyrek büyüme rakamları ile resesyona girmiş olacağız. Bundan sonra pek çok ekonomist dipten başlayacak, L veya V şeklinde bir toparlanma bekliyor. Ben karekökü şeklinde bir çıkış bekliyorum. Yani çıkışa geçsek bile eski yerimize gelemeyiz. Çıkışa geçmeyi de tek başımıza beceremeyiz. 60 – 70 milyar dolar para lazım, bu da IMF’de var.” değerlendirmesini yaptı.

BDDK RAKAMLARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Ekonomistlerin yaptıkları analizlerde bazı noktaları atladıklarını kaydeden Yeşilada, şunları söyledi:

“Özel sektörün borç sorunu çok iyi anlaşılmıyor. Sadece BDDK verilerine göre analiz yapılıyor ve yanlış sonuçlar ortaya çıkıyor. Banka bilançolarında şu anda yüzde 4 batık kredi var. BDDK’nın stres testi sonuçlarına göre bu oran yüzde 6’ya çıkacak. Pek çok ekonomist buna göre konuşuyor ama bu rakamlar bana göre gerçeği yansıtmıyor.”

Özel sektörün 2018’i konkordatolar ile geçirdiğini şimdi ise iflasların başladığını kaydeden Yeşilada, pek çok ekonomistten neden daha farklı düşündüğünü şöyle izah etti:

“Kredi derecelendirme kuruluşu Standart&Poors’tan iki uzman Türkiye’deki müşterileriyle buluştu ve sorulara cevap verdi. Onların tespitine göre 12 ay içinde batık krediler yüzde 6 değil yüzde 8’e çıkıyor. Sorun çıkarması muhtemel, ödenmesi geciken krediler açısından bakarsak bunlar 1 – 2 yılda yüzde 15 – 20’ye çıkar ki, bunların çoğu şu anda yeniden yapılandırılan krediler. İşin kötüsü şu, ekonomide cirolar hızla daralıyor. Şu an ödeyemeyen, 6 ay içinde nasıl ödeyecek? Şu anda sistemde 2,5 trilyon lira kredi var. Bunun yüzde 15’i ödenmeyecek hale gelse, karşımıza 375 milyar liralık bir delik çıkıyor. Bu da 70 milyar dolar eder.”

BANKALAR KREDİ VEREMEZ HALE GELİYOR

70 milyar dolarlık kredi batığının banka sermayelerinin toplamından çok fazla olduğunu kaydeden Yeşilada, “Banka bu kadar muhtemel kaybı olduğu zaman bunu telafi edecek kaynak bulamıyor. Geçen yıl 175 milyar mevduat girmiş sisteme ama bu donuk kredileri karşılamıyor. Giren mevduatın önemli bölümü döviz. Dolayısıyla döviz cinsi uyuşmazlığı var. Bankalar kredi veremez hale geliyor. Elinde kredi verecek kaynak yok.” ifadesini kullandı.

Bankalar bu duruma geldiğinde ise büyüyecek olan şirketlerin kredi alamadıkları için büyüyemediklerini, batmayacak şirketlerin de batacak hale geldiğini kaydeden Yeşilada, “Batıkları kurtarayım derken, iyi durumda olanları bozuyorsun, tüketiciye kredi veremiyorsun.” dedi.

BÖYLE BİR EKONOMİ FELÇ OLUR

İktidarın kamu bankaları eliyle ucuz kredi verdiğini hatırlatan Yeşilada ancak bunların görev zararı olarak ödenmesi gerektiğini söyledi. “Kamu bankası bilançolarında bilemediğimiz miktarda zararlar olabilir” diyen Yeşilada, şöyle devam etti:

“Ortada çok ciddi bir borç sorunu var. Özel sektörün kendi arasında ve bankalarla özel sektör arasında borçlar var. Kimse tahsilat yapamıyor. Devletin özel sektöre 100 milyar lira borcu var. Devletten ödeme alamayan şirket de KDV ödemiyor. Ödeme disiplini kayboldu. Kimse borcuna sahip çıkmıyor. Böyle bir ekonomi felç olur. Bu hale geldik.”

TÜRKİYE RİSKLİ ÜLKE KATEGORİSİNDE

Bu durgunluğun kendi şartlarımızla ortadan kaldırılmasının çok zor olduğunu kaydeden Yeşilada, “Devlette bu kaynak yok. Devlet 50 milyar dışarıdan borçlanabilir mi, şu anda borçlanamaz. Hükümet son bir yılda 6 milyar dolara yakın borçlanma yaptı ama 10 milyar yapmak istese yapamaz. Çünkü Türkiye yurtdışında artık riskli ülke kategorisinde.” ifadesini kullandı.

ŞİRKETLERE KÂR ETMEK YASAKLANDI YABANCI NİYE GELSİN?

İktidarın yerel seçim öncesi enflasyonla mücadele adı altında şirketlere adeta kâr etmeyi yasakladığını kaydeden Yeşilada, “Her yeri basıyorlar, terörist ilan ediyorlar. Kâr etmenin yasak olduğu yere dışarıdan adam neden gelsin? Bunu ortadan kaldırabilecek tek IMF var.” dedi.

GERÇEKLER ACIDIR, IMF GELECEK!

IMF’nin 60 milyar dolar stand by kredisi vereceğini, böylelikle dışarıdan daha fazla kaynak geleceğini kaydeden Yeşilada, sözlerini şöyle tamamladı: “Hükümet harcamaları daha şeffaf hale gelecek. İhale yasası değişecek. Bu iş böyle olursa resesyondan çıkılır. Yoksa Türkiye bu resesyondan çıkamaz. Katar’dan 3 milyar dolar geldi başka gelen varsa söylesin. Çin’den gelmez, Rusya’dan tek kuruş gelmez. Araplar öyle. Dolayısyla gerçekler acıdır, IMF gelecek.”

 

 

Ekonomi

Borcunu ödeyemeyen çiftçi banka önünde kendini yakmaya çalıştı

Malatya’da Ziraat Bankası’ndan aldığı kredileri ödeyemeyen çiftçi, banka önünde kendini yakmaya çalıştı. Traktörüyle getirdiği tütünleri bankaya fırlatan çiftçinin kendini yakmaya çalışmasını çevredekiler engelledi.

BOLD – Bir tütün üreticisi, Malatya’daki Ziraat Bankası önünde borçları nedeniyle kendini yakmaya çalıştı. O anların görüntüsün paylaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, sert sözlerle tepki gösterdi.

KENDİSİNİ YAKMASINI ÇEVREDEKİLER ENGELLEDİ

CHP’li Veli Ağbaba, bir tütün üreticisinin borçları nedeniyle kendini yakmaya çalıştığı görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı. Görüntülerdeki çiftçi, önce üzerine benzin döktü, sonra traktörüyle getirdiği tütünleri bankaya doğru savurdu. Kendini yakmaya çalışan yurttaşı, çevredekiler engelledi.

1 MİLYAR DOLARLIK KREDİ KAYIP

Konuya tepki gösteren Ağbaba, “Görevi üreticiyi desteklemek olan Ziraat Bankası’nın hali; bir yanda Virgin Adaları’nda 1 milyar dolarlık kayıp kredi, Serdar Ortaç’ın borç ertelenmesi, yandaşlara verilen bitmek bilmeyen destekler diğer yanda, borcu yüzünden kendini yakmak isteyen Malatyalı tütün üreticisi” dedi.

Avrupa Konseyi’nden AİHM uyarısı: Kavala’nın serbest kalması rica değil yasal zorunluluk

 

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Avrasya tüneline yüzde 26 zam yolda

Avrasya Tüneli’nde, 1 Şubat’ta geçiş ücretleri yüzde 26 arttırılacak. Otomobiller için 36 TL 40 kuruş olan ücret, 46 TL’ye yükselecek. 54 TL 70 kuruş olan minibüs geçiş ücreti de 69 TL’ye çıkacak.

BOLD – Avrasya Tüneli’nde, devlet ile işletmeci şirket arasında imzalanan sözleşme gereğince 1 Şubat’ta geçiş ücretleri artırılacak. Oran üzerinde çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Geçiş ücretlerinin, yüzde 26 dolayında artması bekleniyor.

OTOMOBİL GEÇİŞ ÜCRETİ 46 TL’YE YÜKSELECEK

Zamla birlikte otomobiller için 36 TL 40 kuruş olan ücret, 46 TL’ye yükselecek. 54 TL 70 kuruş olan minibüs geçiş ücretinin de 69 TL’ye çıkacağı hesaplanıyor. Yeni tarife, 1 Şubat 2021 ile 31 Ocak 2022 tarihleri arasında uygulamada olacak. Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre, kaynaklar, Avrasya Tüneli’ni işleten şirketin, sözleşmede yer alan formüller ve parametreler uyarınca hesaplamalarını yaptığını ve Ulaştırma Bakanlığı’na sunduğunu kaydetti.

Okumaya devam et

Ekonomi

2020’de günlük 273 esnaf iflas etti

Türkiye’de geçen yıl, günlük ortalama 273 esnafın kepenk kapattığı ortaya çıktı. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verilerine göre 2020’de sadece İstanbul’da 9 bin 587, İzmir’de ise 6 bin 537 esnaf kepenk kapattı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklaması ile tartışmaya açılan ‘iflas’ta resmi rakamlar ortaya çıktı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi verilerine göre 2020’de günlük ortalama 273 iş yerinin kapılarına kilit vurduğu ortaya çıktı.

“ENTÜBE OLDULAR”

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Kovid-19 salgın sürecinin, esnafı entübe hale getirdiğini söyleyen Ağbaba, kepenk kapatan esnafın sayısını, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verileri ile açıkladı. 2020’de en az 99 bin 588 esnaf meslekten ve sicilden terkini gerçekleştirerek kepenk kapattığını belirten Ağbaba, “Bir başka deyişle 2020 yılında her gün ortalama en az 273 esnaf iflas etmiş oldu. 2019’da ise bu sayı yıllık 114 bindi, yani son iki yılda toplamda en az 213 bin esnaf sicilden ve meslekten terkini yaparak kepenk kapatmış oldu” dedi.

İSTANBUL’DA 9 BİN 587 İFLAS

Ağbaba, 2020’de iflas ederek kepenk kapatan esnafların en yoğun olduğu 5 ili de açıkladı. Buna göre 2020’de, İstanbul’da 9 bin 587, İzmir’de 6 bin 537 esnaf, Ankara’da 5 bin 586 esnaf, Antalya’da 4 bin 735 esnaf ve Bursa’da 3 bin 993 esnaf, sicil ve meslek terkini yaparak kepenk kapattı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Bazı dostlar geldi, ‘Dükkânlar kapanıyor’ dedi, işte rakamlar ortada, kapanan filan yok” açıklamasına Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verileri ile yanıt verdi. Ağbaba, “2020 yılında her gün ortalama en az 273 esnaf iflas etmiş oldu. Son iki yılda toplamda en az 213 bin esnaf sicilden ve meslekten terkini yaparak kepenk kapatmış oldu” dedi.

“Zamanında darbe girişimini eniştesinden, ekonomiyi damadından öğrenen Erdoğan’ın esnafın içler acısı halini ‘bazı dostlarından’ öğrenmesi bizi şaşırtmadı” diyen Ağbaba, Erdoğan’ın, “Eve ekmek götüremiyoruz” diyen esnafa “Bu bana çok abartılı geldi. Al keyif çayı iç” yanıtını anımsattı. Ağbaba, “Saray’da lüks ve şatafat içinde yaşayıp ekmek derdini anlatana keyif çayı fırlatan birinden esnafın halini anlamasını da beklemiyorduk zaten” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Popular