Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Türkiye’de medyanın yüzde 95’i AKP’nin kontrolünde

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından hazırlanan politika notunda, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) medyanın yüzde 95’ini kontrol ettiğini belirtildi. Uluslararası raporlara göre ise Türkiye’nin haberlere güvensizlik oranından dünya ikincisi olduğu vurgulandı.

CHP Bilim Platformu tarafından hazırlanan politika notunda medya alanında yaşanan tekelleşmeyle birlikte AKP’nin medyanın yüzde 95’ini kontrol ettiği, Türkiye’nin haberlere güvensizlik oranında dünyada ikinci ülke konumunda olduğu belirtildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel başkanlığındaki CHP Bilim Platformu tarafından hazırlanan “Otoriterleşen Türkiye’nin Çölleşen Medyası” başlıklı politika notunda çarpıcı tespitler yer alıyor.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ENDEKSİNDE 157. SIRADA

AKP’nin iktidara geldiği 2002’den buyana medyada otoriterleşmeye başladığını ifade edildi. Ekonomik ve siyasal baskılarla AKP’nin tekelci uygulamaları sonucunda Türkiye, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 2002’den 2018’e 99. sıradan 157. sıraya geriledi.

HABERLERE GÜVENSİZLİKTE 2’İNCİ SIRA

2018 yılında Kadir Has Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, her 5 vatandaştan 3’ü ülkede basın özgürlüğünün olmadığını düşünüyor. Araştırmaya göre, yine her 5 vatandaştan 3’ü medyadaki haberlere güvenmiyor. Oxford Üniversitesi Reuters Gazetecilik Çalışmaları Enstitüsü’nün raporuna göre ise Türkiye haberlere güvenmeme açısından, dünya ülkeleri arasında 2. sırada yer alıyor.

AKP MEDYANIN YÜZDE 95’İNİ KONTROL EDİYOR

2018 Uluslararası Basın Enstitüsü Raporu’na göre, AKP iktidarının medyayı kontrol etme oranı yüzde 95’lere kadar yaklaştığı ifade ediliyor.

RESMİ İLANLARDA KEYFİ DAĞITIM YAPILDI

Gazeteler için önemli bir gelir kalemini oluşturan Basın İlan Kurumu (BİK) aracılığıyla verilen resmi ilanların dağıtımı, AKP iktidarı boyunca keyfi ve siyasi ölçütlerle tarafgir biçimde yapıldığı aktarıldı. İktidara yakın gazetelerin ilanlardan geniş biçimde yararlandırılması sektördeki haksız rekabeti derinleştirdiği vurgulandı.

RTÜK İKTİDARIN SOPASI HALİNE GELDİ

AKP’nin iktidarında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) siyasetin sopası haline geldi. Muhalif yayın yapan medya organlarına karşı, keyfi cezalandırma ve ekonomik caydırma bir aracı olarak kullanıldı. RTÜK tarafından verilen kararların en güncel örnekleri, haber spikeri Fatih Portakal ile değerli sanatçılarımız Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın, ardından da FOX TV ve Halk TV’ye verilen cezalar olduğu belirtildi.

GERÇEK GÜNDEM VATANDAŞTAN GİZLENİYOR

AKP rejiminde havuz medyası işsizlik, hayat pahalılığı, zamlar, iflas, ödenemeyen krediler, sebze kuyrukları başta olmak üzere içinde bulunduğumuz derin ekonomik krize ilişkin haberlerini vatandaşlardan gizlediği ifade edildi.

468 OLAYA YAYIN YASAĞI KONULDU

Türkiye’de yaşanan skandal olaylara ilişkin AKP iktidarını zora sokacak gelişmelerin haber yapılması yayın yasakları ile engellenmek istendi. Sadece 2011 ile 2018 yılları arasında 468 habere yayın yasağı getirilmiştir. 2019 yılının ilk iki ayı içinde ise 34 yayın yasağı kararı verildi.

TÜRKİYE GAZETECİ HAPİSHANESİ HALİNE GELDİ

2019 yılı itibarıyla cezaevlerinde 150’ye yakın gazeteci bulunuyor.

GAZETECİLİĞİN SUÇ SAYILDIĞI ÜLKE OLDU

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün verilerine göre, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği tarihten itibaren 53 gazeteci ‘Cumhurbaşkanına hakaret suçundan’ mahkum edildi. 2018 yılında 80’e yakın gazeteci, gazetecilik faaliyetlerinden ötürü ceza aldı. Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın verilerine göre AKP döneminde, ülkemizdeki yaklaşık 24 bin gazetecinin üçte birinden fazlası işini kaybetmiş durumda.

Avrupa Konseyi: Türkiye gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesi

Gündem

Yıllarca protesto ettiği AKP’nin üyesi çıktı

CHP’li Veli Ağbaba, Eğitim Sen eski Başkanı KHK’lı Erdoğan Canpolat’ın AKP tarafından bilgisi dışında üye yapılmasına “Güler misin ağlar mısın” diyerek tepki gösterdi.

BOLD – Eğitim Sen eski Başkanı KHK’lı Erdoğan Canpolat’ın AKP tarafından bilgisi dışında üye yapıldığı ortaya çıktı.

Olaya gündeme taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, skandala tepki gösterdi.

Canpolat’ın AKP tarafından hem işinden edildiğini hem de gözaltına alındığını söyleyen Ağbaba, “AKP’nin meşhur usulsüzlüklerinden biri olan ‘habersiz üye yazımı’ skandalına bu kez Malatya’dan şahit olduk” dedi.

GÜLER MİSİN AĞLAR MISIN

Ağbaba, paylaşımında şunları kaydetti: “Yüzsüzlüğün bu kadarı da fazla. İşten at, Gözaltına al, Ekmeğe muhtaç et, Sonra da partine habersiz üye yap. Eğitimsen Malatya önceki başkanı Erdoğan Canpolat çok çektiği AKP’nin üyesi çıktı. Güler misin ağlar mısın?”

113 GÜNDÜR EYLEMDE 97 KEZ GÖZALTINA ALINDI

Canpolat’ın KHK ile meslekten ihraç edilmesinin ardından Malatya’da 113 gündür eylemde olduğunu ve 97 kez gözaltına alındığını belirten Ağbaba şunları söyledi: “Eğitim Sen önceki başkanlarından Erdoğan Canpolat ve eşinin gizlice AK Parti’ye üye yapıldığı belgelendi. Eğitim Sen üyesi halen memur olan birçok kişinin de sorgulamada AK Parti üyeliği tespit edildi. Mesleğinden ihraç ettiği, 97 kez gözaltına aldırdığı kamu emekçisini,halen kamu görevi sürdüren eğitim sen üyelerini, ‘Siyasi partilerle haber dışında hiçbir bağlantım olmadı’ diyen gazeteciyi bile habersiz üye yapmayı marifet bilen(!) ve üye sayısı ile övünen AKP’nin sicilinin ne kadar bozuk olduğu bir kez daha ortaya çıktı.”

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

 

Okumaya devam et

Gündem

Metruk bina içinde yaşayan Suriyeli anne ve 3 çocuğunun üzerine yıkıldı

Gaziantep’te metruk bir binaya sığınan Suriyeli anne ve 3 çocuğu, çöken binanın enkazı altında kaldı. Binadakiler canlı çıkarılırken annenin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

BOLD – Gaziantep’te akşam saatlerinde Savcılı Mahallesi’nde bulunan bir metruk bina henüz bilinmeyen bir nedenle çöktü. İki katlı binanın ilk katına sığınan Suriyeli anne ve 3 çocuğu, odanın toprak zemininin çökmesiyle enkaz altında kaldı.

Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda sağlık ekibi, polis ve itfaiye ekibi sevk edildi.

İtfaiye ekiplerinin çalışmasıyla enkaz altında kalan anne Fatma Rahmun (60) çocukları Ömer, Ahmet ve Muhammed Rahmun kurtarıldı.

Ambulanslarla hastaneye kaldırılan yaralılardan anne Fatma Rahmun’un durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Nurkiç’in eli kırıldı, Enes Kanter takımını zafere taşıdı

 

Portland, yıldız oyuncusu Yusuf Nurkiç’in elinin kırılmasının ardından çıktığı ilk karşılaşmada Atlanta Hawks’ı 112-109 mağlup ederken, double-double yapan Enes Kanter maçın oyuncusu seçildi.

MUHAMMET ALİ TOKSOY | BOLD NBA

NBA’de Batı Konferansı ekiplerinden Portland, üç gün önce karşılaştığı İndiana maçında yıldız pivotu Yusuf Nurkiç’in elini kırmasıyla büyük şok yaşamıştı. NBA kamuoyunda, Portland bu mevkiye kimi alabilir tartışmaları yapılırken, Koç Stotts’un, benchden gelerek süre alan oyuncusu Enes Kanter ile özel olarak konuştuğu ve ona ‘ben sana güveniyorum. Parkeye çık ve iki sene önce yaptığının aynısı tekrar yap.’ dediği kulislere yansımıştı. Enes Kanter, başta Koç Stotts olmak üzere kendisine güveneleri mahcup etmedi ve double-double yaparak maçın kazanılmasında başrol oynadı.

NURKIÇ’IN DAHA ÖNCEDE AYAĞI KIRILMIŞTI

2019’da neler olduğunu birlikte hatırlayalım. Enes Kanter, iki sene önce, sezon arasında NewYork Knicks’ten ayrılıp Portland Trail Blazers’a gelmişti. Oyuna bu sezon olduğu gibi benchden gelerek katkıda bulunuyordu. Yusuf Nurkiç’in sezon sonuna yakın talihsiz bir pozisyonda ayağını kırılmasıyla, NBA otoriteleri Portland’ın play-off’lara kalma şansının azaldığını, bunu başarsa bile ilk turu geçmesinin mümkün olmadığında fikir birliğine varmışlardı. Yusuf Nurkiç’in yokluğunda maçlara ilk beşte çıkan Enes Kanter, mükemmel bir performans sergileyerek herkesi şaşırtmıştı. Enes Kanter’li, Damien Lillard’lı Portland, Play off’lara kalmayı başarmış ilk turda Oklohoma’yı, 4-1 ile geçmiş, Yarı Finalde ise Nikola Jokic’li, Jamal Murry’li Denver Nugget’sı 4-3 ile eleyerek finale kalmışlardı. Bu turda Enes Kanter hem oruçlu hem de ciddi bir omuz sakatlığına rağmen takımını yalnız bırakmamış ve Portland’lı taraftarların kalbinde taht kurmuştu. Batı Konferansı Finalinde ise tarihinin altın dönemlerini yaşayan Golden State Warriors’a elenmişlerdi. Uzun yıllar final görmeyen Portland’ın başarısında Enes Kanter’in rolüde çok büyüktü. O sezon Enes Kanter’in performansını inceleyelim

Geçen sezon Boston Celtics forması giyen ve Doğu Konferansında Final oynayan yıldız oyuncu, bu sezon başında tekrar Portland ‘a geri dönmüştü. İki yıl önce olduğu gibi Yusuf Nurkiç’in ardından oyuna giren Enes Kanter, Boşnak yıldızın bu kez de elinin kırılmasıyla, dün geceki Atlanta maçına ilk beşte çıktı. Maçta mükemmel bir performans sergileyen Enes Kanter karşılaşmayı 12 sayı, 15 ribaund, 5 blok, 3 asist, 2 top çalmayla tamamladı. Maçın oyuncusu seçilen Enes Kanter, maç sonrasında verdiği röportajda takım arkadaşlarına övgülerde bulunurken, yaptığı esprilerle stüdyodaki spikerleri kahkahaya boğdu.

Okumaya devam et

Popular