Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

“Oscar”lı Üç Filmi Sadece 18 Bin Kişi İzledi

‘Yeşil Rehber’, ‘Bohemian Rhapsody’ ve ‘Bir Yıldız Doğuyor’, Oscar kazandıktan sonra yeniden gösterime girdi. İzleyici, toplam 8 Oscar kazanan 3 filme ilgi göstermedi. 3 filmin toplam izleyici sayısı hafta sonunda sadece 18.570 kişi oldu.

OSCARLI FİLMLERE İLGİ YOK
İzleyiciyle önceki aylarda buluşan ‘Yeşil Rehber’, ‘Bohemian Rhapsody’ ve ‘Bir Yıldız Doğuyor’ Oscar ödülleri kazandıktan sonra izleyicinin ilgisini çekebileceği düşüncesiyle hafta sonunda ikinci kez gösterime girdi. Ne var ki toplamda 8 Oscar kazanan 3 filmi hafta sonunda sadece 18.570 kişi izledi. 3 filmin toplam hasılatı ise 261.325 TL oldu.

Habertürk’ten Mehmet Çalışkan’ın haberine göre söz konusu üç filmin Oscar’dan önceki ve sonraki izlenme rakamları şöyle.

Green Book 2019’da en iyi film Oscar’ını kazandı.

GREEN BOOK

Oscar’dan Önce

İzleyici Sayısı: 18.737
Hasılat: 328.406 TL

Oscar’dan Sonra

İzleyici Sayısı: 11.784
Hasılat: 172.312 TL

Kazandığı Oscar Ödülleri
En İyi Film
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mahershala Ali)
En İyi Özgün Senaryo (Peter Farrelly – Nick Vallelonga)

Bohemian Rhapsody 4 Oscar almayı başardı.

BOHEMİAN RHAPSODY

Oscar’dan Önce

İzleyici Sayısı: 620.277
Hasılat: 10.529.164 TL

Oscar’dan Sonra

İzleyici Sayısı: 4.441
Hasılat: 59.327 TL

Kazandığı Oscar Ödülleri
En İyi Erkek Oyuncu (Rami Malek)
En İyi Ses Miksajı (John Casali – Tim Cavagin – Paul Massey)
En İyi Film Kurgusu (John Ottman)
En İyi Ses Kurgusu (Nina Hartstone – John Warhurst)

Lady Gaga’lı A Star is Born “en iyi film şarkısı” ödülünü aldı.

A STAR IS BORN

Oscar’dan Önce

İzleyici Sayısı: 59.362
Hasılat: 1.067.305 TL

Oscar’dan Sonra

İzleyici Sayısı: 2.345
Hasılat: 29.686 TL

Kazandığı Oscar Ödülü
En İyi Film Şarkısı (Shallow)

Oscarlı üç filmin sadece 18 bin seyirci çekebildiği hafta sonunda en çok izlenen film ise 132.134 izleyiciyle ‘Öldür Beni Sevgilim’ oldu.

Kültür

Cemal Süreya’nın 45 yıl önce yazdığı mektup

Piyanist Fazıl Say, Cemal Süreya’nın müzik yazarı babası Ahmet Say’a gönderdiği 4 Kasım 1976 tarihli mektubu  paylaştı.

BOLD – Ünlü piyanist Fazıl Say, kişisel Instagram hesabından, babası müzik yazarı Ahmet Say’a, usta şair Cemal Süreya’nın gönderdiği mektubu paylaştı. Say, paylaşımına “Mektubu büyülterek okumanız gerekir, ne kadar değerli isimlerin dergiye yazı verdiği, ne kadar derin emek verildiği bu mektupta anlaşılıyor” notunu düştü.

Say paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Tüm edebiyat severlerin ilgisini eminim ki çekecektir. Cemal Süreya’nın babam Ahmet Say’a 45 yıl önce yazdığı bu mektup TÜRKİYE YAZILARI dergisinin ilk sayıları çıkmadan hemen önce, babam ve arkadaşlarının çıkardığı bu dergi, edebiyat tarihimizdeki milatlardan biridir, Cemal Süreya, Metin Altıok, Vecihi Timuroğlu, Öner Ünalan gibi. Mektubu büyülterek okumanız gerekir, ne kadar değerli isimlerin dergiye yazı verdiği, ne kadar derin emek verildiği bu mektupta anlaşılıyor. Cemal Süreya’nın sol üstteki çizimini (ölü röportajcısı adıyla) ve ilginç imzasını büyülttüm. Mektubu en iyi şekilde muhafaza edip bana bugünlerde teslim eden Fahri Özdemir’e teşekkürlerimle.”

Okumaya devam et

Kültür

Unutulmayan şarkılara özel albüm

Youtube kanalı Ümit Nağmeleri, unutulmayan şarkılara özel albüm hazırladı. Yeşilçam klasikleri ve daha fazlasının yer aldığı bu albüm, kanalda da playlist şeklinde yayınlandı.

BOLD – Ümit Nağmeleri, Türkçe Olimpiyatları şarkı yarışmalarında seslendirilen en özel 51 eseri bir araya getirerek ‘Best of Şarkı Albümü’ olarak tekrar yayınladı.

Birbirinden yetenekli gençlerin seslendirdiği eserleri tek albüm altında toplayarak YouTube Playlist şeklinde yayınlayan Ümit Nağmeleri’nin seçtiği şarkılar arasında Erkin Koray’ın “Fesuphanallah”, Erol Evgin’in “Bir de Bana Sor”, “Son verdim Kalbimin İşine” gibi unutulmaz şarkılar yer alıyor. Yeşilçam Klasikleri’nin de unutulmadığı listedeki parçalar daha önce Türkçe Olimpiyatları yarışmalarında öğrenciler tarafından seslendirilmişti.

Gergerlioğlu’dan bebek mahkum tepkisi: Bu çocuklar geleceğimiz

Okumaya devam et

Kültür

Ressam Ali Zülfikar, Erdoğan resmini sansürleyen Alman belediye başkanı hakkında dava açtı

Ressam Ali Zülfikar’ın 2018’de Linz’de açtığı sergide AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı betimlediği “Made in Turkey” eseri Linz Belediye Başkanı Faust tarafından sansürlendi.

BOLD– Ressam Ali Zülfikar, iki yıl önce Almanya Linz’de açtığı sergide AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirel bir üslupla resimlediği “Made in Turkey” isimli çalışması Linz Belediye Başkanı Hans Georg Faust tarafından sansürlendi. Ali Zülfikar konuyu mahkemeye taşıyarak dava açtı.

SANATSAL ÖZGÜRLÜĞE SALDIRI

Linz’de 2018 Kasım ayında gerçekleşen sergide yer alan eserle ilgili sansür talebi Türkiye’den gelmiş, Linz Belediyesi resmi sansürlemiş ancak sanatçının protestosu üzerine geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Yeni Yaşam’ın haberine göre, önce yasaklanan sonra gelen tepkiler üzerine izin verilen tabloda, Erdoğan gözlüklü resmediliyor. Sol gözde savaşın trajedisini yansıtan çığlık atan bir çocuk; sağ gözde ise cezaevindeki Selahattin Demirtaş yansıtılıyor. Sağ alt köşedeki damganın içinde ise “Erdo-Bananen Rebuplik” (Erdo Muz Cumhuriyeti) yazısı yer alıyor.

Ressam Ali Zülfikar, konuyu yargıya taşımak için neden iki yıl beklediği konusuna ise şöyle açıklık getirdi: “Sansüre uğrayıp, bu konuda açılan davalar var mı diye baktığımda çok az örnek bulabildim. Bu durumun toplum vicdanı ve sanatçı onurunu rencide eden, anayasanın temel dayanaklarına bir politikacının müdahalesiydi. Bu konuda yaşananlara duyarsız kalamazdım.”

Zülfikar, avukatı aracılığıyla dava başvurusunda bulunduklarını ve talebin kabul edildiğini söyledi. Dava Alman Yasası’nın 5. maddesi 3. bendine göre ‘sanat ve fikir özgürlüğüne saldırı’ gerekçesiyle açıldı.

Ressam Ali Zülfikar sansüre uğrayan sergi açılışında

KÜRTLER VE ERDOĞAN TARAFTARLARI KARŞI KARŞIYA GELMESİN

Zülfikar’ın ifadesine göre Linz Belediye Başkanı Faust sansüre gerekçe olarak “Ben, Kürtler ve Erdoğan taraftarlarının karşı karşıya gelmesinden çekindiğim için bu resme sansür uyguladım.” açıklamasında bulunmuş.

Sanatçı ayrıca sergiye gelenlerin başkan tarafından “Ya bu eseri tekrardan ters çevirirsiniz ya da burayı terk edersiniz.” şeklinde tehdit edildiğini de sözlerine ekledi. Zülfikar ve Linz Belediye Başkanı arasındaki dava 5 Şubat’ta görülecek.

Okumaya devam et

Popular