Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Otomotiv dünyasının kalbi Cenevre’de atıyor

Avrupa'nın ve dünyanın önde gelen otomotiv fuarlarından, Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı, bu yıl kapılarını 89'ncu kez açtı.

Avrupa’nın ve dünyanın önde gelen otomotiv fuarlarından, Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı, bu yıl kapılarını 89’ncu kez açtı. Fuarda dev markalar, yepyeni modelleriyle gövde gösterisi yapıyor. Öne çıkan araçlarsa konsept ve spor modellerdi.

BOLD – Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı bu yıl kapılarını 89’ncu kez açtı. Paris ve Frankfurtla birlikte Avrupa’daki üç organizasyondan bir olan Cenevre daha çok konsept ve spor otomobil modelleriyle adından söz ettiriyor.

Sahip olduğu bir otomobil markası olmamasından dolayı, küresel üreticilerin hepsinin eşit koşullarda yarıştığı Cenevre, bu yönüyle diğer otomobil fuarlarından ayrılıyor.

Öyle ki, Avrupa’nın farklı ülkelerinde, ABD’de, Japonya’da ve hatta Çin’de düzenlenen otomobil etkinlikleri ev sahibi markaların şovuna dönüşürken, misafir üreticilerin ise gölgede kalmaları ile öne çıkıyor. Cenevre’de böyle bir durum söz konusu olmuyor.

Cenevre’deki fuarda, Avrupa’da yılın otomobili de belli oldu. İngiliz üretici Jaguar’ın ilk elektrikli modeli I-Pace, 23 ülkeden 60 otomobil gazetecisinin değerlendirmesi sonucunda Avrupa’da Yılın Otomobili (Car of The Year) seçildi.

TÜRKİYE’DE DE GÖREBİLECEĞİMİZ MODELLER TANITILDI

Fuarda bu yıl öne çıkan binek otomobillerden biri Renault’un “yeni Clio” modeliydi. Modelin tanıtımı, üretim yeri olan Bursa Oyak-Renault fabrikası ile Cenevre’de aynı anda gerçekleştirildi.

Yine aynı segmentte yer alan bir başka Fransız Peugeot 208 de, fuarın iddialı modelleri arasında yerini aldı.

B-SUV denilen, B segmenti SUV modellerde ise Alman Volkswagen T-Roc öne çıktı. Yine bu segmentte yer alan Skoda’da Kamiq modeli de dikkat çeken araçlar arasında yer aldı.
Kamiq’in CNG teknolojili motora sahip olan modeli de bu yıl adından çok söz ettirecek.

Toyota ise dünyanın en çok satan otomobili Corolla’nın en yeni versiyonunu ve diğer yeni versiyonlarını standında sergiledi.

Fiat ise Tipo adıyla tüm Avrupa’ya sattığı Egea modelini Sport adında yeni donanımlı versiyonunu tanıttı.

FCA grup bünyesinde yer alan Jeep ise ilk hibirt modeli olan Renegade’i Cenevr’de sergiledi.

ELEKTRİKLİ MODELLER FUARIN GÖZDESİ

Otomotiv endüstrisindeki dönüşüm hızlı bir biçimde ilerlerken bu durumun en açık şekilde gözüktüğü yer fuarlar oluyor.

Fuarda her markada elektrikle ilişkilendirilmiş bir otomobil yer alıyor.

Audi’nin standında ise son günlerin popüler teknolojisi olan elektrik motorlu modeller ziyaretçileri karşıladı. E-tron en dikkat çeken modeldi. Buna ek olarak Alman üretici Q4 e-tron modelini ve e-tron GT Konsept modelini de sergiledi.

BMW iVision konsept modelini ve iX3 elektrikli modelini sergilerken, Mercedes-Benz EQV modelini görücüye çıkarttı.

Cenevre Otomobil Fuarı, 17 mart tarihine kadar ziyarete açık olacak.

 

Ekonomi

Cem Seymen’den fahiş fatura isyanı: İnsan gibi yaşama hakkının gaspıdır bu fatura

Ekonomi yazarı Cem Seymen 674 liralık doğalgaz faturasını paylaşarak: “Evde minimum yanan kombiye bu fatura geliyorsa 4 kişilik aile ne yapar, nasıl öder?” dedi.

BOLD – Türkiye’de gıdadan benzine, elektrikten doğalgaza gelen zamlar tartışılmaya devam ederken, soğuk geçen Ocak ayı faturaları da şişirdi. Ekonomi yazarı Cem Seymen ise sosyal medya hesabından konuyla ilgili dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

PAHALILIK AKIL ALIR GİBİ DEĞİL

Seymen, sosyal medya hesabından doğalgaz faturasını paylaşıp isyan etti. Ünlü ekonomi yazarı paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “İnsan gibi yaşama hakkının gaspıdır bu doğalgaz faturası” diyen Seymen, “Doğalgaz fiyatları dünyada dibi görüyor. Evde minimum yanan kombiye bu fatura geliyorsa 4 kişilik aile ne yapar, nasıl öder? Bir marketten fiyatlar karşısında dehşete düşerek çıkıyoruz. Pahalılık akıl alır gibi değil.”

HANİ REZERV BULMUŞTUK

Seymen’in paylaşımı kısa sürede sosyal medyada gündem oldu. Hükumetin Karadeniz’de bulunduğunu açıkladığı doğalgaz rezervlerine atıfta bulunan vatandaşlar fahiş faturalara isyan etti.

TRT sonunda açıkladı: Vatandaşın cebinden TRT’ye dudak uçuklatan para

Okumaya devam et

Ekonomi

Erdoğan’ı öven Serdar Ortaç’ın kredi borcu 8 ay ertelendi

Türkiye’de halk banka borçları nedeniyle zor günler geçirirken, bir kamu bankasının kumar borçlarıyla gündemden düşmeyen şarkıcı Serdar Ortaç’ın kredi borcunu 8 ay ertelediği ortaya çıktı.

BOLD – Şarkıcı Serdar Ortaç, bir devlet bankasının kredi borcunu 8 ay ertelediğini açıkladı. Üç ay önce yaptığı açıklamada AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı öven Ortaç’ın bu sözleri sosyal medyada eleştirildi.

“ÖZEL BANKA OLSA DONUMU ALIRDI”

Posta’ya verdiği röportajda son aldığı krediyi ödeyemediğini belirten Ortaç, “Valla en son aldığım krediyi ödeyemediğim için koskoca devlet bankası, ‘Sen Serdar Ortaç’sın seni mahkemeye verir miyiz evlat?’ dedi ve borcumu 8 ay erteledi. Ama özel banka olsa belki donumu alırdı. Zamanında çok yatırım yaptım. Hepsi kötü alışkanlıklarımdan dolayı gitti. Ticari aklım yok benim. Zamanında kazandıklarımı doğru değerlendiremedim maalesef” dedi.

SOSYAL MEDYADA ELEŞTİRİLDİ

Serdar Ortaç’ın bu sözleri sosyal medyada eleştirildi. Yapılan sosyal medya paylaşımlarında, Ortaç ve kamu bankasının tutumuna tepki yağdı ve “Serdar Ortaç’ın kumar borcuna af mı?” ve “Devlet bankası sıradan vatandaşın borcunu ertelemez” gibi yorumlar yazıldı.

AKP’Lİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’I ÖVMÜŞTÜ

Serdar Ortaç, geçen ekim ayında yaptığı açıklamada AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a övgüde bulunmuştu. Erdoğan ve AKP’nin icraatlarını beğendiğini belirten Ortaç, “Türk liramızı bile kıymetli hale getirdiler. Sadece değer açısından değil, görünüş açısından bile” ifadesini kullanmıştı.

Gergerlioğlu’dan bebek mahkum tepkisi: Bu çocuklar geleceğimiz

Okumaya devam et

Ekonomi

Sorunlu krediler 510 milyar lirayı geçti

CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, sorunlu kredilerin 510 milyar lirayı geçtiğine dikkat çekerek, konunun Meclis’te araştırılmasını talep etti.

BOLD – CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, pandemi öncesinde bilançoları bozulmaya başlayan reel sektör firmalarının, pandemi döneminde plansızca dağıtılan kredilerle birlikte daha da kırılgan hale geldiğini söyledi. CHP Grubu’nun konu ile ilgili Meclis Araştırması istediğini dile getiren Budak, 2021 yılında ekonominin en büyük sorununun iflas eden şirketler ve batık krediler olacağını kaydetti.

KREDİ ÖDENMESİNDE SORUN YAŞANIYOR

Reel sektörde yaşanacak sıkıntıların bankacılık sistemine sıçrayabileceğini ifade eden Budak, “İktidar önlem almak yerine batık kredi sorununu halının altına süpürdü. Pandemiyle birlikte iktidarın piyasaya ucuz kredi pompalaması ve takipteki alacaklar üzerine yapılan düzenlemeler şirketlerin ve bankaların içinde bulundukları gerçek durumun perdelenmesine neden oluyor. Halının altı doldu, taştı. Bankacılık Sistemi içerisindeki Tahsili Gecikmiş Alacak (TGA) miktarı 150 milyar liraya, yakın izlemede olan kredi miktarı ise 360 milyar liraya ulaştı. İktidarın tüm makyajlama çabalarına rağmen ödemesinde sorun yaşanan kredi tutarı 510 milyar liraya ulaştı” dedi.

ŞİRKETLERİN ÖZKAYNAKLARI ERİDİ

Budak ve 21 CHP milletvekilinin imzaladığı araştırma önergesinin gerekçesinde, “Son 11 yılda şirketlerin borçlarının hızla arttığı ve şirketlerin özkaynaklarınm çok hızlı bir biçimde eridiği görülmekte. 2009’da yüzde 40.3 düzeyinde olan özkaynakların toplam varlıklara oranı, henüz pandeminin etkisinin görülmediği 2019 yılında yüzde 28.3’e kadar gerilemiştir. Aynı dönem için borçların toplam varlıklara oranı ise yüzde 59,7’den yüzde 71,2’ye yükselmiştir” denildi.

6 AYDA PİYASAYA 765 MİLYAR LİRA POMPALANDI

Pandemiyle birlikte, iktidarın piyasaya mart ile ekim arasında 765 milyar lira kredi pompaladığını vurgulanan gerekçede, “Tahsili gecikmiş alacaklar [TGA), şirketler lehine düzenlenmiş, 90 gün olan takibe düşme süresi 180 güne çıkarılmış olmasına rağmen, yine Finansal İstikrar Raporu’na göre, TGA miktarı 150 milyar liraya, yakın izlemede olan kredi miktarı ise 360 milyar liraya ulaşmıştır. Daha bugünden ödemesinde sorun olan kredi tutan 510 milyar liraya ulaşmıştır” denilerek konu ile ilgili Meclis Araştırması açılması talep edildi.

Gergerlioğlu’dan bebek mahkum tepkisi: Bu çocuklar geleceğimiz

Okumaya devam et

Popular