Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Otonom araçlar koyu tenli insanları daha zor algılıyor: Yapay zeka ırkçı olabilir mi?

ABD'de yapılan bir araştırma, otonom araçlarda kullanılan görsel işlemeye dayalı yapay zekanın koyu tenli insanlar açısından dezavantajlı olduğunu ortaya koydu.

Görsel işlemeye dayalı yapay zekalar akıllı telefonlarda ve otonom araçlarda kullanılıyor. Bu yazılımlar telefonlarda yüzleri tanıyor, araçlarda ise yayaları ayırt edip önlem almak için çalışıyor. Yapılan bir araştırmaya göre koyu tenli insanların bu tanıma işlemlerinde dezavantajlı olduğu ortaya çıktı.

Belki Türkiye’de çok konuşulmadı ancak günümüzün en gelişmiş telefonlarında bulunan 3 boyutlu yüz tanıma sistemlerinin koyu ten rengine sahip olanları daha zor tanımladığı biliniyor.

Şimdi aynı sorun, benzer bir şekilde çalışan otonom araçların sensörleri için de geçerli oldu. Otonom araçların yayaları ayırt eden görsel işleme sistemlerinin, koyu ten rengine sahip insanları görünce net bir tanımlama yapamadığı ortaya çıktı.

Futurizm’in haberine göre, ABD’deki Georgia Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları, seçtikleri 8 farklı modeli en yeni görsel işleme yapay zekasıyla test ettiler. Bu sistemlerin benzerleri otonom araçların trafik içerisinde ani kararlar almasını sağlayan tanımlama sistemleri olarak biliniyordu.

Araştırmacılar deneyde kullandıkları objelerin renklerini Fitzpatrick cetvelinden faydalanarak belirledi. Bu renk cetveli, insanların ten renklerini açıktan koyuya doğru sıralamaya yarıyordu. Yani objeler, insanları temsil ediyordu.

Sonuçlara göre söz konusu yapay zeka sistemleri, koyu renkli insanları temsil eden koyu tonlu objeleri daha zor tanımladı. Hem gündüz, hem de gece koşullarında yapılan araştırmalara göre yapay zeka yazılımlarının, koyu tenli insanları açık tenli insanlara göre yüzde 5 daha zor tanıyabildiği ortaya çıkmış oldu.

Peki yapay zeka gerçekten ırkçı olabilir mi?

Bu verilere dayanarak yapay zekaların ırkçı eylemlerde bulunacağını söylemek imkansız. Günümüzde kullanılan yapay zekalar, tek bir iş üzerine uzmanlaşabilen yazılımlardan ibaret. Bir yazılımın veri girdilerine göre kendi iradesiyle karar alması için öz-farkındalık denilen aşamanın geçilmesi şart.

İnsanların öz-farkındalık aşamasını geçmesi, çocukluk yaşlarında gerçekleşiyor. Öğrenilen bilgilerden hareketle kararlar alma yetisine sahip olunuyor. Bunun arkasında ise son derece karmaşık beyin ve kompleks sinir ağları var. Yani yapay zekaların gerçek anlamda ırkçı davranmaları için önce bu kompleks sinir ağlarına sahip olması ve öz-farkındalığa ulaşması gerekiyor.

Görsel işleme dayalı yapay zeka yazılımlarının koyu ve açık tenli insanları farklı başarı oranıyla tespit etmesi ise tamamen sensörlerin çalışma sisteminden, renkleri ayırt etme ve sayısal verilere dönüştürme becerisinin eksikliğinden kaynaklanıyor.

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

 

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Teknoloji

Erdoğan da Telegram hesabı açtı

Tayyip Erdoğan, Whatapp’ın tepki toplayan yeni kullanıcı sözleşmesi sonrası, Türkiye’de de popülaritesi artan haberleşme uygulamalarından Telegram ile yerli BİP’te hesap açtı.

BOLD – Erdoğan Dijital Medya adlı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iletişim uygulamaları Telegram ve BİP’te hesap açtığı belirtildi. Paylaşımda “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, haberleşme uygulamaları BiP ve Telegram’da” denilerek kanalların linki verildi.

Dünya çağında bir milyarı aşan kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz günlerde yeni kullanıcı sözleşmesi maddelerini açıkladı. WhatsApp sözleşmesine dair tartışmalar ise sosyal medyada gündem konusu oldu.

Whatapp yerine kullanılabilecekler listesinin başına yer alan uygulamalardan Telegram’ın popülaritesi her geçen gün artıyor.

Saray’ın Whatapp’ın yerine önerdiği yerli BİP’in kullanıcıdan istediği veriler pes dedirtti

 

Okumaya devam et

Popular