Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump’ın, Venezuela için finansal yaptırım adımına cevap Putin’den geldi

Venezüelalı şirketlerin Rusya'daki hesaplarının Rusya Finans Kuruluşu Bankası'na aktarılacağı belirtildi.

Venezüelalı şirketlerin Rusya’daki hesaplarının Rusya Finans Kuruluşu Bankası’na aktarılacağı belirtildi. Banka halen ABD’nin yaptırım listesinde bulunuyor.

BOLD – Venezüellalı şirketlerin Rusya’daki hesaplarının Rusya Finans Kuruluşu (RFK) Bankası’na aktarılacağı belirtildi.

Rus hükümet yetkililerin Venezüella hükümet yetkilileri ve şirket temsilcileriyle yaptığı görüşmeler hakkında Sputnik’e açıklama yapan iki kaynak, Venezüellalı şirketlerin Rusya’daki hesaplarının Rusya Finans Kuruluşu Bankası’na taşınması yönünde karar alındığını ifade etti.

Kaynaklardan biri, “RFK, başta Venezüella devlet petrol şirketi PDVSA olmak üzere Venezüellalı tüm şirketlerin hesaplarının tutulacağı ana banka olacak.” dedi.

RFK, ABD’NİN YAPTIRIM LİSTESİNDE BULUNUYOR

Rusya Finans Kuruluşu Bankası, 1993 yılında kuruldu. Rusya’nın devlet askeri ihracat şirketi Rosoboronexport’a ait banka ülkenin stratejik şirketlerine ve savunma sanayisine hizmet sunuyor.

Banka, Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerine müdahalesiyle ilgili iddialar kapsamında nisan 2018’de yaptırım listesine dahil edilmişti.

Trump yönetimi, Maduro’ya yeni yaptırımlara hazırlanıyor

Dünya

Almanya’da yabancı iş gücüne ihtiyaç daha da arttı

Almanya’da yapılan bir anket, şirketlerin nitelikli eleman sıkıntısının korona döneminde de sürdüğünü ortaya koydu. Uzmanlar yabancı iş gücünün giderek daha da önem kazanacağına dikkat çekiyor.

BOLD – Almanya’da Bertelsmann Vakfı’nın yaptırdığı araştırmaya göre nitelikli iş gücü sıkıntısı şirketler açısından korona döneminde de sorun olmayı sürdürüyor.

Değişik ölçekte Alman şirketlerinin yöneticileri arasında yapılan ankete göre şirketlerin yüzde 54’ü 2021 yılında nitelikli eleman sıkıntısı yaşayacağını düşünüyor. Geçen yıl yapılan ankette yüzde 55’lik kesim gerekenden az sayıda nitelikli iş gücüne sahip olduğunu ifade etmişti.

21 Eylül-20 Ekim tarihleri arasında soruların niteliğine göre 500 ila 2 bin 500 yöneticiyle yapılan ankette şirketlerin en çok ihtiyaç duyduğu elemanlar yüzde 37 ile meslek eğitimini tamamlamış kişiler ve yüzde 27 ile akademisyenler olarak kaydedildi.

SAĞLIK VE İNŞAAT SEKTÖRÜNDE NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ SIKINTISI

Büyük şirketlerin nitelikli eleman ihtiyacının daha büyük olduğunu belirten araştırmacılar özellikle sağlık sektörü ve inşaatçılık alanında nitelikli iş gücü sıkıntısı yaşandığını kaydetti.

Ankette şirketlerin çoğu, nitelikli iş gücü ihtiyacını yeni eleman alarak eğitme ve mevcut elemanların eğitimi yoluyla karşılama yoluna giderken yurt dışından eleman arayanların oranı yüzde 17’de kaldı. Yurt dışından nitelikli iş gücü arayan şirketlerin büyük bölümü ise ilk etapta AB ve diğer Avrupa ülkelerini, ardından Asya ve Ortadoğu’yu tercih ediyor. Alman şirketlerin Afrika’dan eleman alımında ise çok az tecrübeye sahip oldukları belirtiliyor.

EN ÖNEMLİ ENGEL DİL SORUNU

Şirketler, yurt dışından eleman alımında en önemli engelleri dil sorunu ve gelinen ülkede edinilen niteliklerin değerlendirilmesinde yaşanan zorluklar olarak sıralıyor. Şirketler, korona salgını nedeniyle getirilen seyahat engellerini ise önemli bir sorun olarak görmüyor.

Bertelsmann Vakfı araştırmacıları, şirketlerin yurt dışından eleman alımına öncelik vermemesinin Almanya’ya yönelik göç hareketlerine de yansıdığına dikkat çekiyor. Buna göre 2019 yılında diğer AB ülkelerinden Almanya’ya göç edenlerin oranında yüzde 7’lik gerileme kaydedilirken ülkeyi terk eden AB vatandaşlarının oranında artış yaşandı. Diğer ülkelerden Almanya’ya iş göçünde toplam 64 bin kişiyle yüzde 6’lık hafif artış oldu.

Çavuşoğlu ve Maas görüştü: AB ilişkilerinde olumlu atmosfer var

Okumaya devam et

Dünya

Tayland’da sosyal medyada şarkı paylaşan bir kadına Kral Maha’ya hakaretten 43.5 yıl hapis cezası

Tayland’da Bangkok Ceza Mahkemesi, sosyal medyada Kral Maha Vajiralongkorn ve monarşiye hakaret içeren bir şarkıyı paylaştığı gerekçesiyle emekli bir kadın memuru 43 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

BOLD – İnsan Hakları İçin Taylandlı Avukatlar Birliği (TLHR), Anchan isimli 60 yaşındaki kadının, Kral Maha Vajiralongkorn ve monarşiye hakaretle suçlandığını duyurdu. Birlik, mahkeme tarafından kadına 43 yıl 6 ay hapis cezası verildiğini bildirdi.

Anchan’a verilen hapis cezası, şimdiye kadar bu alanda verilen en ağır ceza oldu. TLHR, “Yetkililerin krala ihanet yasasını, gençlik hareketlerinin monarşi reformu için başlattığı demokratik protestolara karşı son koz olarak kullandığı artık aşikardır. Tayland’daki siyasi gerilim bundan sonra daha da kötüye gidecektir” açıklamasında bulundu.

Anchan, krala hakaret olarak algılanan şarkıyı sadece kendisinin paylaşmadığını belirterek “Aynı şarkıyı çok sayıda insan sosyal medya hesabında paylaştı bugüne kadar. Bu yüzden şarkının uygunsuz içerikli olduğunu düşünemedim” dedi.

Tayland’da son bir hafta içinde bir üniversite öğrencisi ve blog yazarına da krala ihanet suçlaması yöneltilmişti.

2020’DE MONARŞİYE HAKARETTEN 23 KİŞİYE CEZA

Tayland Kralı’nı ve monarşiyi eleştirenlere 15 yıla varan ağır hapis cezaları öngören ceza kanununun 112. maddesi, ülkede tartışılıyor.

2020 yılı boyunca monarşiye hakaret ettikleri gerekçesiyle polise şikayet edilen 23 protestocu hakkında dava açıldı. Söz konusu yasa 2020 öncesinde 3 yıl boyunca hiç kullanılmamıştı.

Siyasette askeri vesayet ve monarşinin baskılarına karşı çıkan farklı muhalif gruplar, kendi oluşturduğu anayasal değişiklikler sayesinde iktidarını sürdüren askeri cunta hükümetinin istifasını, adil seçimler için anayasada reform yapılmasını ve monarşinin dokunulmazlığının kaldırılarak hukukun üstünlüğüne tabi kılınmasını talep ediyor.

Çin 620 kilometre hıza ulaşabilen yeni trenini tanıttı

Okumaya devam et

Dünya

Kremlin: Navalny’nin tutuklanması ülkenin iç meselesi

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rus muhalif Aleksey Navalny’nin Almanya’dan dönüşü sonrası tutuklanmasının ülkenin iç meselesi olduğunu söyledi.

BOLD – Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, bazı Batı ülkelerinin ve örgütlerin Almanya’dan ülkesine dönüşünde tutuklanan Rus muhalif Aleksey Navalny’nin serbest bırakılması yönündeki açıklamalarına karşı çıktı.

Söz konusu açıklamaları dikkate almadıklarını belirten Peskov, Navalny’nin Rus yasalarına aykırı davrandığını savundu.

“Bu, tamamen ülkemizin iç meselesidir. Kimsenin buna müdahale etmesine izin vermeyeceğiz. Bu tür açıklamaları dikkate alma niyetinde değiliz.” diyen Peskov, tüm ülkelerle iyi ilişkiler kurmakla ilgili olduklarını dile getirdi.

Peskov, Navalny ile ilgili durumun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ilgilendirmediğini ve Rus vatandaşlarının haklarının ülkedeki yasalar tarafından güvence altına alındığını ifade etti.

44 yaşındaki Navalny, zehirlenmesi sonrası tedavi gördüğü Almanya’dan döner dönmez Moskova’daki havaalanında 17 Ocak’ta gözaltına alınmıştı.

Navalny’nin “29 Aralık 2020’den beri denetimli serbestlik süresini defalarca ihlal ettiği” gerekçesiyle duruşma yapılmış ve Himkinskiy Bölgesel Mahkemesi, Kremlin’e muhalif Navalny’nin 15 Şubat’a kadar 30 gün tutuklu kalmasına karar vermişti.

30 gün hapis cezasına çarptırılan Navalny halkı sokağa çağırdı

Okumaya devam et

Popular