Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Almanya’ya Yerleşen Ferhat Tunç: Susmak en zoru

Yıllar sonra bir sanatçı daha toprağından ayrılmak zorunda kaldı. Ferhat Tunç “Türkiye’de kalsaydım bir daha özgür olamayacaktım.” diyerek Almanya’da yaşamaya başladı.

40 YIL HAPSİ İSTENİYOR

Lise öğrenimini tamamlayamadan, ekonomik nedenlerle yurdundan ayrılıp Almanya’ya gitmek zorunda kalan müzisyen Ferhat Tunç (54) yıllar sonra bu sefer aldığı hapis cezaları yüzünden yurt dışına çıkmak zorunda kaldı.

Uzun yıllardan beri FREEMUSE’nun (Dünya Müzik Forumu) Türkiye elçiliğini yapmakta olan ve Dünya Özgür Müzik Ödülü’nü alan sanatçı Tunç’a sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle 1 yıl 11 ay 12 günlük hapis cezası verildi.

‘Cumhurbaşkanına hakaret, örgüt propagandası yapmak, örgütü üyesi olmak’ gibi iddialarla da hakkında açılan 10’a yakın dava ve soruşturmalarda sanatçı Tunç’a 40 yıldan fazla hapis cezası isteniliyor. Yurt dışına çıkma zorunda kalmasını, sürgün olarak değerlendiren Ferhat Tunç bu cezalarla, cezaevine girdiği takdirde yeniden özgür kalmasının mümkün olmayacağını, bu yüzünden yurt dışına çıkmak zorunda kaldığını belirtiyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı bir açıklamayla ile düğmeye basıldığını söyleyen sanatçı Ferhat Tunç, “Hiçbir şeyi adaletin ve barışın hamurundan ayırmadım. Sancılı olduğum kadar güçlü, yalnız olduğum kadar kalabalık hissediyorum. Ama en zoru susmak” diyor.

DÜĞMEYE SOYLU BASTI
Ferhat Tunç, Cumhuriyet’e verdiği röportajda Almanya’ya yerleşmesine yol açan sürecin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından başlatıldığını şu sözlerle ifade etti:

Süreç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Tunceli Valisi’ni ziyaretinde, “Bazı sözde şarkıcılar ‘burada ormanlar yakılıyor’ diyerek teröristlere karşı devletin operasyonlarını zayıflatmaya çalışıyor” şeklinde yaptığı bir açıklaması ile başladı ve düğmeye basıldı. Yani Dersim’de ağaçlar, kuşlar yakıldı ve bizler bunu engellemek isterken İçişleri Bakanı tarafından hedef gösterildik.

DAVALARIN SAYISINI BİLE TAKİP EDEMİYORUM

Ülkeyi terk etmek yerine kendimi hapis cezasına hazırlamıştım. Ancak hapis cezasının ardından durmadılar ve ardı ardına dava açtılar. Hakkımda açılmış davaların sayısını takip etmekten zorlanmaya başladım. Cezaevine girdiğim takdirde yeniden özgür kalmam mümkün olmayacaktı. Yakın çevrem sanatıma yurt dışında daha fazla emek harcayabileceğimi düşünüyordu ki beni ikna ettiler. Norveç’e geldim, burada bazı görüşmeler ve söyleşiler gerçekleştireceğim. Yetkililer burada kalmam halinde her türlü destek ve dayanışma göstereceklerini söylüyor. Ama ailem Almanya’da olduğu için oraya gideceğim.”

Ferhat Tunç, 1985’te, 12 Eylül’ün rüzgârlarının henüz sert estiği bir dönemde Türkiye’ye dönmüş ve aynı yıl Türkiye’deki ilk albümünü hasret kaldığı yurdu için, “Vurgunum Hasretine” ismiyle çıkarmıştı.

Uzun yıllardan beri FREEMUSE’un (Dünya Müzik Forumu) Türkiye elçiliğini yapan ve Dünya Özgür Müzik Ödülü sahibi olan Tunç’a sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle 1 yıl 11 ay 12 günlük hapis cezası verildi.

Ağustos 2018’de Tunceli’de TSK mensuplarınca atılan havan, top ve helikopter taramaları sonucu başlayan orman yangınlarının söndürülmesi için çalışma yapılmamıştı. Öte yandan valilik, yangın haberlerinin gerçeği yansıtmadığı yönünde açıklama yapmıştı.

Sanatçı Ferhat Tunç ise görüntü paylaşarak yangının olduğu bölgeyi göstermiş, aksini ispat etmesi durumunda Tunceli Valisi’nden özür dileyeceğini yazmıştı.

“Cumhurbaşkanına hakaret, örgüt propagandası yapmak, örgüt üyesi olmak” gibi iddialarla açılan 10’a yakın dava ve soruşturmada da Tunç hakkında 40 yıldan fazla hapis cezası isteniyor.

Yurt dışına çıkmak zorunda kalmasını “sürgün” olarak değerlendiren Tunç, bu cezalarla cezaevine girdiği takdirde yeniden özgür kalmasının mümkün olmayacağını söylüyor.

Cumhuriyet’ten Mehmet Kızmaz’a konuşan Tunç, şunları anlattı:

“YOLCULUKLARIMIN EN ZORUYDU”

Her şeyden önce ürettiğiniz, fidan diktiğiniz, nefes aldığınız, çocuk büyüttüğünüz, aşkı yaşadığınız, en yüksek sesli kahkahaları attığınız ülkenizde haksızlığa uğruyor, sadece iş veya seyahat için bulunduğunuz ülkelere yaşamaya gidiyorsunuz. Bunu deneyimleyen herkesin yüreğinde sancı olur.

Sevgili dostum Ahmet Kaya’yı da sürgünde yitirdik. Bunun ne demek olduğunu az çok bilirdik ama ilk günden hissetmeye başladım. Bir suç işleyip de yolculuğa çıkmadım. Yaptığım, söylediğim hiçbir şeyi adaletin, barışın hamurundan ayırmadım. Sancılı olduğum kadar güçlü, yalnız olduğum kadar kalabalık hissediyorum. Şu yaşıma kadar olan yolculuklarımın en zoruydu. Daha önce bu kadar isteksiz olduğumu anımsamıyorum. İçim rahat ama buruk.

Kaybettiğimiz kimseler için ‘şimdi olsaydı’ diye cümleye başlamayı hiç sevmem ama Ahmet Kaya, Yılmaz Güney ve Nazım Hikmet gibi değerler yaşasaydı nerede duracaklarını herkes az çok öngörür.

Baskının biçimi değişiyor. Toplumun her mekanizmasına şiddet işlemiş durumda. Toplum adeta ikiye bölünmüş, ekonomi çökmüş. Baskıyla, hukuksuzlukla bir yere kadar varılabilir. O yerin sonu da daima uçurum.

“SİYASETİN AÇMAZINI GÖSTERDİĞİ İÇİN SANATÇILAR HEDEF ALINIYOR”

Madımak’ı yakanlar ile tutuklayanlar, sürgüne gönderenler arasındaki zihniyette bir fark yok. Siyasetin açmazını gösterdiği için sanatçılar hedef alınıyor. AKP, nerede özgür, çağdaş bir uğraş varsa ondan adeta tiksiniyor,medeniyetten korkuyor ve sanatçıların da bunları temsil ettiğini bildiği için baskısını, engelini esirgemiyor.

Böyle zamanlarda sessiz kalanın da sanat yapmaktan uzaklaşanın da yandaş olanın da sanatın tarihinden disiplinine kadar hiçbir şeye hakim olmadığına eminim. Savaşa, hukuksuzluğa karşı ses vermeyen hiç kimse ya hatırlanmayacak ya da iyi hatırlanmayacak. Yakılanları, Kaya’ları duruşlarıyla hatırlıyoruz. Bugünlerden de daha çok insanı böyle hatırlayacağız.

Sürgünün hak ettiği en son tasvir ‘kaçış’ olur. Kendisini sürgünde gören kimse yılmaz ve ülkelerine dair sorumluluklarını unutmaz. Sanat karanlık dönemlerde daha fazla yaratmak için ilham alır ve her koşulda ayakta kalır. Geriye çok ciddi bir sansür ve baskı tarihi kalacak. Ama tarihin tekerrürüne dair de şunu söylemek lazım: Bütün diktatörler yenildi!

“KİMSE SESSİZ KALARAK, BEKLEYEREK KURTULAMAYACAĞIMIZI BİLMELİ”

Hepimizin dirayetli olması gereken zamanlar. Çaresizliğe kapılmamamız gerekiyor. Sürgünler de kalanları yalnız hissettirmemeli. Her şartta ve yerde ülkemizin bu karanlıktan kurtulması için çabalayacağız. Tutukluyken de ülkede kalırken de sürgündeyken de eğer bir kenara çekilmemişsek, hepsi zorlayıcı ama erdemli olur. Ama en zoru susmak. Kimse sessiz kalarak, bekleyerek kurtulamayacağımızı da bilmeli.”

40 yıla varan profesyonel sanat hayatına 27 albüm sığdıran Tunç, lise öğrenimini tamamlayamadan, ekonomik nedenlerle Türkiye’den ayrılarak Almanya’ya gitmek zorunda kalmıştı.

12 Eylül darbesinin rüzgârlarının henüz sert estiği bir dönem olan 1985’te Türkiye’ye dönmüş ve aynı yıl Türkiye’deki ilk albümünü “Vurgunum Hasretine” ismiyle çıkarmıştı.

Gündem

İstanbul’a 855 milyon liralık Saray Kütüphanesi: 2024’te bitecek

Cumhurbaşkanlığı 855 milyon TL’ye İstanbul’a 122 bin metrekarelik Millet Kütüphanesi yaptıracak. Sadece bu yıl için 250 milyon TL’lik bütçe ayrılan projenin 2024 yılında tamamlanması planlanıyor.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı 855 milyon TL’ye İstanbul’a ‘Millet Kütüphanesi’ yaptıracak. 2021 Yılı Yatırım Programı’nda yer alan bilgilere göre, sadece bu yıl için 250 milyon TL’lik bütçe ayrılan projenin 2024 yılında tamamlanması planlanıyor.

MİLLET KÜTÜPHANESİ’NİN İKİNCİSİ OLACAK

BirGün’den Seda Balmumcu’nun haberine göre Cumhurbaşkanlığı 855 milyon liraya İstanbul’da da bir ‘Millet Kütüphanesi’ yaptıracak. Saray’da yer alan Millet Kütüphanesi’nin 2’ncisini yapmaya hazırlanan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin açılışında kütüphanenin Rami Kışlası restorasyon projesi kapsamında inşa edileceğini söylemişti.

KÜTÜPHANE ALANI 122 BİN METREKARE

Resmi Gazete’de yayımlanan 2021 Yılı Yatırım Programı’na göre, dört yılda 855 milyon lira harcanacak Cumhurbaşkanlığı İstanbul Millet Kütüphanesi için sadece bu yıl 250 milyon lira kaynak ayrıldı. 855 milyon liralık projenin 2024 yılında tamamlanması planlanıyor. 2021 Yılı Yatırım Programı’nda yer alan bilgiye göre, projede 122 bin metrekarelik kütüphane ve 106 bin metrekarelik peyzaj düzenlemesi yapılacak.

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

Okumaya devam et

Gündem

Mahmud’a özel akademik ilan

Gaziantep Üniversitesi öğretim görevlisi alım ilanında, TÜGVA Gaziantep il temsilcilerinin özellikleri tek tek sıralandı. Şartları sağlayıp ön elemeyi geçerek 20 Ocak’taki sınava girmeye hak kazanan tek isim TÜGVA Gaziantep İl Temsilcisi Mahmud Tekin oldu. 

BOLD – Gaziantep Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapacak akademisyen ilanında aranan şartların Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Gaziantep İl Temsilcisi Mahmud Tekin’e özel hazırlandığı öne sürüldü. Tekin, ön elemeyi geçen tek kişi olarak 20 Ocak’taki sınava girmeye hak kazandı.

EN AZ İKİ YIL DERS VERME ŞARTI İSTENDİ

Cumhuriyet’ten Çağatan Akyol’ın haberine göre Gaziantep Üniversitesi’nde 29 Aralık 2020 tarihinde çeşitli bölümlere akademisyen alınacağı duyuruldu. Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda ise Elektrik ve Otomasyon Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışacak anabilim dalı öğretim görevlisi ilanı açıldı. Öğretim görevlisi olarak ders verecek akademisyende aranan şartlar arasında, “Fizik Mühendisliği lisans mezunu ve aynı alanda tezli yüksek lisans yapmış olmak, yükseköğretim kurumlarında en az iki yıl ders vermiş olmak” maddesi yer aldı.

ŞARTLARI SAĞLAYAN TEK KİŞİ TÜGVA İL TEMSİLCİSİ

Üniversitenin aynı gün açtığı başka bir öğretim görevlisi ilanında ise mesleğinde en az 10 yıllık deneyim aranması dikkat çekti. İddiaya göre Elektrik ve Otomasyon Bölümü’ne alınacak akademisyen özelliklerini taşıyan kişi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu üyesi olduğu TÜGVA Gaziantep İl Temsilcisi Mahmud Tekin. Şartları sağlayıp ön elemeyi geçerek 20 Ocak’taki sınava girmeye hak kazanan tek kişi de yine Mahmud Tekin oldu. Üniversitenin açtığı öğretim görevlisi ilanının Tekin’e özel olduğu öne sürüldü.

ÖNCEKİ TEMSİLCİ DE ÖĞRENCİ İKEN ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ YAPILDI

Gaziantep Şahinbey Belediyesi CHP’li meclis üyesi Uğur Kalkan, “TÜGVA Gaziantep il temsilcileri çok şanslı. AKP’li Şahinbey Belediyesi önceki temsilciyi öğrenciyken özel kalemden devlet memuru yapmıştı. Gaziantep Üniversitesi ilanına da şimdiki temsilcinin şartları uyuyor” dedi.

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

Okumaya devam et

Gündem

AKP’li belediye 27 milyona yaptırdığı golf sahasını işletecek birini arıyor

Samsun’da AKP’li belediye tarafından deniz kenarına 27 milyon liraya yaptırılan 150 futbol sahası büyüklüğündeki 18 delikli golf sahası, 5 yıllığına Golf Federasyonuna kiraya verildi. Anlaşmayı pandemi nedeniyle iptal olunca saha, belediyenin elinde kaldı.

BOLD – AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin 27 milyon liraya yaptırdığı ve tanıtımı için servetler döktüğü golf sahası, pandemi nedeniyle işletilemeyince belediyeye devredildi. Belediye, golf sahasını işletecek birini arıyor.

6 YIL ÖNCE 27 MİLYON LİRAYA MAL OLDU

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılında deniz üzerine dolgu yöntemiyle golf sahası yapmak için çalışma başlattı. Eski AKP’li Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’ın ilk adamını attığı proje, belediyeye 27 milyon liraya mal oldu. 150 futbol sahası büyüklüğündeki 18 delikli golf sahası için 30 tanınmış Rus blogger Samsun’a getirilip tanıtımı yapıldı. Bir sonraki başkan AKP’li Mustafa Demir zamanında tesis 5 yıllığına Golf Federasyonu’na kiraya verildi. Federasyon 1 yıl kadar işlettiği golf sahasının anlaşmasını pandemiyi neden göstererek bozunca, saha belediyeye devredildi.

“BELEDİYE GOLF İŞLETMECİLİĞİ YAPMAZ”

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Belediye Meclis toplantısında golf sahasının akıbeti gündeme geldi. Demir, tesislerin yıllık zararının 3 milyon lira olduğunu belirtip, “Belediye golf işletmeciliği yapmaz. Belediyenin böyle bir tesisi üstüne alması hata. Belediye işletsin diye bunu yaparsanız, bu büyük ziyandır. İşletmeye adam arıyoruz. Birini bulsak plaket vereceğiz” dedi.

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

Okumaya devam et

Popular