Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Savcı İsmail Uçar hayaller aleminde

17/25 soruşturmasını darbe iddianamesine çevirip Habil’le Kabil’den örnekler veren Savcı İsmail Uçar, şimdi de ankesörlü telefondan Helikopter Kazası çıkarma peşinde. 

MUSTAFA KUZEY| BOLD

Bugün birçok haber sitesinde “Düşen askeri helikopterde FETÖ şüphesi” başlıklı haber yer aldı. Haberin içeriği okunduğunda İstanbul Çekmeköy’de son 3 ay içerisinde 2 askeri helikopterin düşmesiyle ilgili Savcı İsmail Uçar’ın yaptığı araştırmada sözediliyor. .

Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar, bu ve benzeri uçuk iddianameleriyle haber olup sürekli yükselen bir isim.

İKİ HELİKOPTER DÜŞTÜ

11 Şubat 2019’da UH-1 tipi askeri helikopter kalktıktan sonra bakım, deneme ve test uçuşu yapacaktı.  Kalkıştan 34 dakika sonra, bir site içindeki çocuk parkına düştü. 4 asker şehit oldu.

26 Kasım 2018’de İstanbul Sancaktepe’de eğitim uçuşu yaparken UH-1 tipi askeri helikopter, iki apartmanın arasındaki sokağa zorunlu iniş yaparken düşmüştü. Kırma uğrayan askeri helikopterde 5 asker şehit olmuştu.

Askeri helikopter UH-1, Çekmeköy İlçesi’de düştü 4 asker şehit oldu.

KAZA İLE İHRAÇ EDİLEN ASKERLER ARASINDA İRTİBATI ARAŞTIRACAK

Her iki olayla ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar, tarafından soruşturma başlatıldı. Başsavcı Uçar, hangardaki görüntüleri istediği ve şehit olan askerlerin 15 Temmuz sonrası tutuklanan veya ihraç edilen askerlerle bir irtibatının olup olmadığını araştırılması istediği öğrenildi.

Sancaktepe’de bulunan Kara Havacılık Alayı’nda görevli teknik astsubaylarında irtibatlarının araştırılması konusunda talimat verdiği öğrenilen Savcı Uçar’ın, konu üzerinde titizlikle çalıştığı ifade edildi. Sözkonusu ihraçların çoğu ankesörlü telefon operasyonu olarak bilinen operasyonla TSK’dan ihraç personel.

FANTASTİK İDDİANAME’NİN YAZARI

Başsavcı İsmail Uçar’ın fantastik iddia ve iddianameleri ilk değil. Cumhuriyet tarihinin en büyük rüşvet ve yolsuzluk soruşturması olan 17/25 Aralık dosyasından “darbe” iddiası çıkarmıştı. Bir dönem meslektaşlarından boşalan Örgütlü Suçlar Bürosu’na atanan İsmail Uçar, hazırladığı “1453 sayfalık” iddianamede semboller ve anlattığı hikayelerle özellikle sosyal medyada dalga konusu olmuştu.

İddianamede Hz. Adem’in hayatından başlayıp İstanbul’un fethine kadar uzanan Savcı Uçar, Habil ve Kabil’in kıssasının yer aldığı iddianamede fantastik film dünyasının başyapıtı olan “Yüzüklerin Efendisi” filminden de alıntılar yapmıştı.

Yüzüklerin Efendisi filminin kahramanı frodo (ortadaki)

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ FİLİMİNDEN ALINTI

İddianamede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, filmindeki Frodo isimli karaktere benzetmiş ve İddianamede “Desteğini halktan alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan rol çalmaya çalışanlar (Yani Frodo’nun yüzüğünü ele geçirmeyi hedefleyen Smeagollar) hep hüsrana uğradılar” ifadesini kullanmıştı.

YAZDIĞI HİKÂYELERLE TERFİ ALDI

Fantastik dünyadan ürettiği iddialarla soruşturmalara yön veren Savcı İsmail Uçar, anlattığı hikâyeler ve masallarla İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde Cumhuriyet Başsavcıvekili oldu. İktidarın istediği argümanları üretmekte mahir olan Savcı Uçar, yine terfi ettirilerek Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı yapıldı.

Bu kadar fantastik iddialarla dolu iddianame hazırlayan Başsavcı İsmail Uçar’ın, 9 askerin şehit olduğu askeri helikopter kazasından nasıl bir iddianame çıkartacağı merak konusu oldu.

Prototip bir AKP hukukçusu: Ömer Faruk Aydıner’in Yargıtay’a yükselişi

Gündem

AKP’nin Halk Ekmek ile mücadelesi sürüyor: Bakanlık devreye girdi

Halk Ekmek büfelerinin olmadığı yerlerde vatandaşa mobil büfelerle ucuz ekmek ulaştıran İBB’nin bu uygulaması Tarım ve Orman Bakanlığının genelgesiyle yasaklandı.

BOLD – Ekonomik krizin ardından peş peşe gelen zamlarla, Halk Ekmek büfeleri önünden 90’ları andıran uzun kuyruklar oluşmaya başladı.

ÖNCE AKP GRUBU KARŞI ÇIKTI

İhtiyacı karşılamak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yeni büfeler açmak için İl Meclisinden yetki istedi. Proje AKP’li üyelerin karşı oyuyla reddedildi.

Bunu üzerine İBB mobil araçlarla kent merkezlerinde halka ucuz ekmek sağlama kararı aldı. Gelen baskıların ardından AKP grubu geri adım attı.

Bu seferde Tarım ve Orman Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık ekmek satışına ilişkin yayımladığı genelgede mobil araçlarda ekmek satışını yasakladı. Bakanlığın yayımladığı genelge ile İBB’nin mobil ekmek büfelerinde ekmek satışı yasaklanmış oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı‘nın yayımladığı genelgeyle artık pazarlar dışında seyyar araçlar ve mobil araçlar ile manav, kasap ve sokaklarda ambalajsız veya ambalajlı ekmek, diğer ekmek çeşitleri ve pide satışı yapılamayacak.

HALKIN EKMEĞİYLE OYNAMAYIN

Karar sosyal medyada gündem oldu. Sosyal medya kullanıcılarından yasakla halkın cezalandırıldığı yorumları geldi. CHP İl Başkan Yardımcısı İbrahim Can Kıran da yaptığı paylaşımda: “AKP-MHP Meclis grubunun engellemeleri yetmiyor, şimdi de bakanlık devreye giriyor.. Tarım ve Orman Bakanlığı, İBB’nin mobil büfeler ile ekmek satışını yasaklayan genelge yayınladı. Halkın ekmeğiyle oynamayın!!”

Pandemide Saray’a kapanan Emine Erdoğan kitap yazdı

Okumaya devam et

Gündem

Bir kaçırılma vakası daha: Devlet var diyorlar hani ya devlet

Elektrikçilik yapan  Gökhan Güneş’in Başakşehir’deki iş yerine gitmek için bindiği otobüsten iner inmez kimliği belirsiz kişilerce kaçırılmasına annesi, “Devlet nerede” diyerek tepki gösterdi.

BOLD – Başakşehir’de elektrikçi olarak çalışan Gökhan Güneş, dün sabah işe gitmek için bindiği otobüsten iner inmez etrafını saran kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldı. Güneş’in kaçılma görüntüleri de bir iş yerinin güvenlik kameralarına yansıdı.

ÇOCUĞUMUZA NE OLDU BELLİ DEĞİL

Etkin Haber’de yer alan habere göre, görüntülere ulaşır ulaşmaz karakola götüren Güneş’in yakınları polisin ilgisizliğinden şikayet etti. Polis merkezine görüntüleri kendi götürdüğünü söyleyen baba İbrahim Güneş: (Polis) CD’yi paket yaptı çekmeceye attı. Hiç izlemediler. Çocuğumuza ne olduğu belli değil” dedi.

ÇOCUĞUMU VERSİNLER BANA

Şikayet için gittikleri karakolda polisin dalga geçer gibi, kayıp oğlu için kaynını aradığını ve Gökhan Güneş’in nerede olduğunu amcasına sorduğunu söyleyen anne Nazife Güneş: “Devlet var diyorlar hani ya devlet nerede? Benim çocuğum nerede. Ben çocuğumu istiyorum. Polislerin yaptığını da biliyorum. Benim çocuğumu versinler bana. Çocuğumun canından endişe ediyorum” diyerek gözyaşları döktü.

 

Okumaya devam et

Gündem

Can kaybı ve vaka sayısında düşüş sürüyor

Sağlık Bakanlığının açıkladığı günlük koronavirüs verilerine göre, son 24 saatte hayatını kaybeden 153 kişiyle birlikte toplam can kaybı 24 bin 640 oldu.

BOLD – Sağlık Bakanlığı güncel koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. buna göre, bugün hayatını kaybeden 153 kişiyle birlikte toplam can kaybı 24 bin 640 oldu. Son 24 saatte yapılan 165 bin 109 test sonucunda semptom gösteren 743 hastayla birlikte 6 bin 289 yeni vaka tespit edildi. Böylece toplam vaka sayısı 2 milyon 412 bin 505’e çıktı.

AĞIR HASTA SAYISINDA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Verilere göre 6 bin 113 kişinin daha sağlığına kavuşmasıyla toplam iyileşen sayısı 2 milyon 290 bin 32’ye ulaştı. Öte yandan hastalardaki zatürre oranı yüzde 5.1, ağır hasta sayısı da 2 bin 74 oldu.

Pandemide Saray’a kapanan Emine Erdoğan kitap yazdı

Okumaya devam et

Popular